Politika
PREDNJAČE PRIJEDORČANI Što ne uzeti još koju marku: Poslanici pohrlili po naknade, za „bijeli hljeb“ već stiglo devet zahtjeva

Takozvani bijeli hljeb, odnosno mogućnost da izabrani ili imenovani funkcioneri i nakon isteka mandata imaju plaćenu višemjesečnu naknadu u istom iznosu koju su imali tokom svog mandata i ove godine će i te kako biti privlačna za te funkcionere, a Nezavisne saznaju da je već devet doskorašnjih poslanika u Narodnoj skupštini RS podnijelo zahtjev za ovaj benefit.
„Nezavisne“ nezvanično saznaju da su to: Milan Tubin, Miladin Stanić, Duško Ivić, Mirko Sovilj, Goran Jerinić, Radenko Čupić, Pero Petrović i Nedeljko Glamočak.
Oni su se na taj način pridružili Nevenki Marilović, koja je, zanimljivo, svega 15-ak dana bila narodni poslanik, jer je tek krajem oktobra 2022. godine, ušla u Narodnu skupštinu umjesto Kostadina Vasića, kome je Centralna izborna komisija BiH poništila poslanički mandat. Podsjećamo, Marilovićeva je odmah nakon polaganja zakletve podnijela Administrativnoj komisiji NS RS zahtjev za zasnivanje profesionalnog statusa koji će joj omogućiti pravo na „bijeli hljeb“.
Poslanici se odlučuju na ovaj korak zbog činjenice da će tokom šest mjeseci nerada imati primanja kao da su i dalje u foteljama, tačnije oko tri hiljade KM mjesečno.
„Po Pravilniku o platama i naknadama, imenovano lice ima pravo na bruto platu i po prestanku funkcije u trajanju do šest mjeseci. Bruto plata narodnog poslanika u stalnom radnom odnosu, s porezima i doprinosima, iznosi 4.910,40 KM“, rekli su za „Nezavisne novine“ iz NS RS.
Osim pomenutih, još 20-ak poslanika bivšeg saziva ima ovu mogućnost, ali treba napomenuti da to ne znači da će je svi oni i iskoristiti.
„Budući da radna tijela 11. saziva još nisu formirana, pa tako ni Administrativna komisija koja donosi odluku, zahtjevi narodnih poslanika o ostvarenju ovog zakonskog prava tek su počeli da stižu“, kazali su iz NS RS.
Poslanici na svim nivoima (RS, FBiH, BiH) imaju pravo na „bijeli hljeb“. Ali, istu privilegiju mogu iskoristiti i predsjednici, premijeri, ministri, savjetnici ili drugi koji su izabrani. Ovaj benefit može se zatražiti čak i ako je funkcioner svega jedan dan proveo u mandatu, kao i oni koji su smijenjeni sa svojih pozicija.
Iako je do sada više puta traženo da se ovo pravo u potpunosti ukine, jer je, kako tvrde predlagači, nepravedno prema građanima koji su nezaposleni i nemaju nikakva primanja, to nije i zaživjelo u Republici Srpskoj, te i većem dijelu BiH.
Jedan od onih koji se trudio da „bijeli hljeb“ postane prošlost je i Milan Petković, potpredsjednik Ujedinjene Srpske i poslanik u Predstavničkom domu PS BiH, koji za „Nezavisne“ kaže da radnici u drugim djelatnostima nemaju ovakva prava.
„Niko nema pravo na šest mjeseci takvog rada. Takođe, radnicima kojima istekne ugovor o radu na određeno vrijeme prestaju sva prava iz radnog odnosa. Smatrao sam da i političari imaju jednu vrstu ugovora na određeno vrijeme“, kaže Petković, koji je ipak uvjeren da bi se ovdje nešto moglo promijeniti čak i u ovom sazivu.
„Mislim da je sazrela svijest političara i mojih kolega da se to pravo ukine. Mislim da bi idealno bilo u prvoj godini mandata da se krene u priču, posebno jer to nije ni izborna godina, da bi svi znali da neće više imati pravo na to. Jedno rješenje, koje sam takođe predlagao, jeste da ta naknada traje najduže mjesec dana, jer to je dovoljno da oni koji očekuju mandat ili posao na drugoj poziciji povežu radni staž“, istakao je Petković.
Dok političari zadovoljno trljaju ruke zbog benefita, zaposleni u BiH koji ostanu bez posla, da bi ostvarili pravo na jednogodišnju novčanu pomoć od države, moraju da imaju najmanje 15 godina radnog staža. Oni koji godinama prate ovu problematiku ističu da bi političari morali da se solidarišu s građanima i da usklade svoja primanja, kao i privilegije poput „bijelog hljeba“, sa stanjem u državi.
Prilikom rasporeda budžeta trebalo bi da imaju isti pristup i ka drugim kategorijama stanovništva. Generalno, u izazovnim vremenima treba da se odnose prema javnom budžetu kao dobri domaćini i novac troše efikasno i ekonomično, uz određene uštede. Tu treba da počnu s privilegijama“, kaže za „Nezavisne“ Ana Lučić iz Centara civilnih inicijativa (CCI).
Ono što je činjenica, trenutno u BiH nije ograničeno koliko puta jedna osoba može koristiti ovo pravo. Treba istaći i da su do sada tri kantona u FBiH ukinula ovo pravo, a to su Tuzlanski, Unsko-sanski i Kanton Sarajevo.
Nezavisne
Politika
CRNADAK “SNSD U DOMU NARODA BiH radi direktno protiv Republike Srpske”

Ponašanje SNSD-a u Domu naroda PS BiH pokazuje da oni rade direktno protiv Republike Srpske, čim mogu na takav način da ugroze kvorum, kao mehanizam zaštite, kazao je za “Avaz” potpredsjednik PDP i šef Kluba poslanika ove stranke u NSRS Igor Crnadak.
On je komentarisao odluku delegata SNSD-a da ponovo, napuštanjem sjednice, sruše kvorum i izazovu prekid sjednice Doma naroda, kako bi na taj način spriječili smjene svojih kadrova.
– Nije to u Dejtonu zamišljeno kao sredstvo za zadržavanje Špirića i Košarca u fotelji, nego kao nešto što se “poteže” samo kad su srpski narod i RS istinski ugroženi, kad se želi usvojiti neki opasan zakon, od kojeg se ne možete odbraniti glasanjem. Ovo što oni rade je čista izdaja, a postaće veleizdaja, ako zbog njih ostanemo bez ovog zaštitnog mehanizma. Šta ćemo ako se to desi? Vjerovatno će opet sazvati sjednicu, kukati, plakati i tražiti podršku opozicije. Već sad ih upozoravam da to ne rade, ako već nije kasno. Neka misle bar jednom u životu na Republiku Srpsku i njen narod, a ne na sebe – kazao je Crnadak za “Avaz”.
Politika
“PODŽAPALI” SE SNSD-ovci, pa prošao rok za formiranje gradske skupštine

Iako je od izbora prošlo više od 7 mjeseci Skupštine grada Istočno Sarajevo još nije formirana jer, kako nezvanično saznajemo SNSD ne može da se dovogovori kojem odboru će pripasti mjesto predsjedsnika gradskog parlamenta. Iz SDS-a poručuju da krše zakon i da je to neodgovorno ponašanje prema građanima Istočnog Sarajeva.
Zbog trzavica unutar SNSD-a prošao zakonski rok za formiranje gradske skupštine
– CiK BiH potvrdio je mandate gradskih odbornika 16. aprila i rok za održavanje konstitutivne sjednice gradske skupštine je istekao, upozoravaju iz SDS-a i dodaju da je to direktorno kršenje zakona o lokalnoj samoupravi Republike Srpske.
Načelnik opštine Istočna Ilidža Marinko Božović kaže da će Srpska demokratska stranka uputiti poziv svim parlamentarnim strankama u Skupštini grada Istočno Sarajevo u ovom mandatu, osim SNSD-u, da se u narednih 7 dana održe sastanci kako bi se ovaj proces odblokirao.
„Odnosno, kako bi se imenovalo i konstituisalo rukovodstvo grada Istočno Sarajevo. I ukoliko njihovi odgovori budu takvi da imaju dogovrenu koalciju sa SNSD-om, SDS poručuje da će biti snažan korektivni faktor politikima Grada Istočno Sarajevo“, napominje Božović.
Kako nezvanično saznajemo, konstitutivna sjednica još uvijek nije održana jer opštinski odborni SNSD-a u Istočnom Sarajevu ne mogu da se dogovore kome će pripasti mjesto predsjednika skupštine. Odbor u Palama na to mjesto kandiduje bivšeg načelnika ove opštine Boška Jugovića, a odbor Sokolac insistira da to bude njihov Jovan Golijanin.
„Grad mora da funkcioniše bez obzira na to da li oni ne mogu ili mogu da se dogovore ko će biti predsjednik skupštine, ko podpredsjednik skupštine i ostale funkcije u gradu. Zato ih pozivamod a što prije prekinu sa tom praksom. Znamo da SNSD ima dovoljan broj ruku da tu skupštinsku većinu formira i da se održi konstitutivna sjednica“, istakao je Šef kluba odbornika SDS-a u Skupštini grada Istočno Sarajevo Miroslav Lučić.
Lučić tvrdi da je prekršen još jedan zakon o lokalnoj samoupravi.Sjednica skupštine grada,u starom sazivu nije održana već pet mjeseci, a po zakonu ako se ne održi 3 mjeseca, mora da se raspusti.
„Nažalost, Vlada Republike Srpske i Narodna skupština Republike Srpske o tome ne vode računa, ali ni odgovorni ljudi u gradu Istočno Sarajevo, tako da smo došli u jednu situaciju da gradonačelnik može da radi šta želi“, zaključio je Lučić.
Iz SDS-a napominju da bi uskoro mogao biti prekršen i zakon o budžetskom sistemu Republike Srpske, jer krajem maja ističe rok do kada se sve lokalne zajednice moraju izjasniti o izvršenju budžeta za prethodnu godinu.
(BN) Foto: BN
Politika
PALA ODLUKA! Ovo su sudije koje će donijeti drugostepenu PRESUDU DODIKU!

Prije dvije sedmice izabrano je sudsko vijeće koje će donijeti drugostepenu presudu predsjedniku Srpske Miloradu Dodiku, a sada su poznata i njihova imena.
Raport saznaje da se radi o sudijama Apelacionog vijeća Staniši Gluhajiću, Ameli Huskić i Hilmi Vučiniću.
Oni su izabrani sudskim CMS-om i čeka se potvrda ovog naloga. Predsjedavajući vijeća je Gluhajić, Huskić je izvjestilac, a Vučinić član.
Sudija Sena Uzunović, koja je u prvostepenom postupku osudila Dodika na godinu dana zatvora i šest mjeseci zabrane političkog djelovanja, uputila je nedavno žalbe Apelacionom vijeću Suda BiH, nakon čega je krenuo drugostepeni postupak. Pomenuto vijeće sada će zakazati javno ročište na kojem će Tužilaštvo BiH i odbrana predsjednika Srpske obrazložiti žalbe, što bi se moglo dogoditi sredinom juna.
Dodiku se sudi zbog nepoštovanja odluka njemačkog diplomate Kristijana Šmita, koga u Federaciji BiH priznaju za visokog predstavnika a u Srpskoj doživljavaju kao turistu.
Glas Srpske
-
Svijet2 dana ago
DORUČAK ŠIROM SVIJETA! Upoznajte raznolikost okusa
-
Društvo1 dan ago
“HOROR EKSKURZIJA! Pokvaren autobus “Halilovića”, isti prevoznik NEDAVNO IMAO STRAŠNU SAOBRAĆAJKU U HRVATSKOJ!
-
Politika2 dana ago
GALIJAŠEVIĆ: Helez gradi Hamas i Hezbolah u okviru ORUŽANIH SNAGA BIH
-
Region2 dana ago
VUČIĆ: “Niš je večeras oslobođen, i tako ćemo osloboditi svaki grad u Srbiji”
-
Zdravlje1 dan ago
ŠKRBIĆ NAJAVIO! “Od jeseni moguće liječenje pacijenata iz Srpske RUSKOM VAKCINOM PROTIV RAKA”
-
Politika2 dana ago
“DODIKA BAŠ BOLI VIADUKT”: Aleksandra Pandurević optužila predsjednika Srpske za glumatanje
-
Politika2 dana ago
DODIK KOMENTARISAO SLUČAJ “VIADUKT”: BiH bila zadužena za logistiku i predstavljanje, ali se nije trudila
-
Društvo2 dana ago
POTREBNA POMOĆ ZA LIJEČENJE: Dječak ima 4 tumora na mozgu, jedan na obrvi