Connect with us

Društvo

Banjalučanin završio fakultet u pedesetoj godini, išao na predavanje sa sinom

Želja za fakultetskom diplomom Branimira Džajića (50) bila je jača od rata i drugih životnih prekretnica koje su ga omele da u mladosti ostvari taj san. Na studije se odlučio u poznim godinama, a zahvaljujući zrelosti i iskustvu, koji su mu bili najveći saveznik za upijanje znanja, okitio se titulom najboljeg studenta banjalučkog Poljoprivrednog fakulteta.

Da za učenje i lično napredovanje nikad nije kasno primjer je ovaj Banjalučanin koji je tokom životnog puta prešao mnoge stepenice. Nakon što se ostvario u ulozi vojnika, radnika, supruga, oca, na red je došla i fakultetska diploma. Kao redovan student na Poljoprivredni fakultet u Banjaluci, smjer Animalna proizvodnja, upisao se 2018. godine, a krajem decembra prošle godine diplomirao s prosjekom ocjena 8,35, što je ujedno bio i najviši prosjek među studentima koji su upisani iste godine kad i on.

“Kada sam završio srednju školu, veterinarski tehničar, upisao sam Poljoprivredni fakultet u Sarajevu 1991. godine, ali sam odmah upućen na služenje vojnog roka koji je u tadašnjoj Jugoslaviji bio obavezan. Utom je počeo rat i iz vojske sam otišao u rov gdje sam proveo četiri godine, tako da studije u Sarajevu nisam imao prilike nastaviti”, prisjeća se Džajić.

Kada je u oktobru 1992. godine počeo s radom Poljoprivredni fakultet u Banjaluci, on je bio među prvom generacijom upisanih studenata, ali ratna dešavanja nisu mu omogućila nastavak školovanja.

“Na Veterinarskom institutu ‘Dr Vaso Butozan’ zaposlio sam se 1996. godine, gdje i danas radim, a život je nastavio svojim uobičajenim tokom. Oženio sam se, dobio troje djece, a fakultet i učenje potpuno zaboravio. Ipak, prije četiri godine na kumovu inicijativu odlučio sam da ponovo sjednem u studentsku klupu”, priča Džajić za “Glas Srpske”.

Uporedo s poslovnim i porodičnim obavezama, obavljao je i one na fakultetu. Iako priznaje da je bilo teško fizički sve uskladiti na predavanjima je bio redovan i svaki slobodan minut koristio za učenje.

“U početku sam mislio da je nemoguće da dođem do cilja, ali materija me je veoma zainteresovala jer je usko vezana za posao koji radim, pa je sve išlo glatko do te mjere da sam u oktobru ove godine upisao i master studije. U moru svakodnevnih aktivnosti, učenje je za mene bilo opuštajuće, a imao sam i podršku djece i supruge koja me je često znala poštedjeti obaveza kako bih mogao da učim”, zahvalan je Džajić koji kaže da su mnogo razumijevanja pokazale i njegove radne kolege.

Navodi da posao, koji je mahom vezan za teren, nikada nije zapostavio te da je često radio i vikendom.

Džajić priča da je imao i izuzetan odnos s profesorima i mladim kolegama, s kojima se na početku studija, dok se nisu bolje upoznali, znao našaliti da je on profesor što je u prepričavanjima izazivalo smijeh.

“Svima je bilo čudno otkud u tim godinama da se odlučim studirati, ali veoma brzo to je prestalo biti atrakcija. Tokom druženja s daleko mlađim kolegama više je meni bilo neprijatno, mislio sam možda smetam i kvarim njihovu mladalačku priču. Jedno vrijeme sam sa sinom išao na predavanja jer je i on studirao na Poljoprivrednom fakultetu”, kazuje on.

Sada kada je sve iza njega, Džajić smatra, da ga je do uspjeha pored njegove snage i volje bodrila i božija ruka.

“Prvi ispit, genetika, bio je presudan, nastaviti ili odustati. Položio sam ga sedmicom i onda lagano hvatao ritam u učenju pa su ocjene bile sve veće i veće. Otežavajuća okolnost bila je brzina upijanja znanja, koja je kod mlađih bolja, tako da sam morao više zapeti ali zrelost i iskustvo bili su na mojoj strani”, završava svoju priču Džajić, koji bi volio da ima poljoprivredno imanje jer se, kako kaže, od tog posla može veoma lijepo i slobodno živjeti.

Zlatna značka
Na nedavno održanoj svečanosti, povodom 47 godina rada Univerziteta u Banjaluci, Branimir Džajić nagrađen je zlatnom značkom.

“Kada su me nazvali iz rektorata i rekli da će mi dodijeliti značku, nisam bio svjestan da je to medaljon za uspjeh. Djeca, supruga, ja svi smo ponosni i pomalo nesvjesni da se to sve izdešavalo”, kazuje Džajić.

Izvor: nezavisne

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Temperatura do 29 stepeni

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje vrlo toplo, vjetrovito i uglavnom sunčano, uz promjenljivu oblačnost, sa najvišom dnevnom temperaturom do 29 stepeni Celzijusovih.

Poslije popodne porast oblačnosti širiće se od juga ka svim krajevima, a ponegdje u Hercegovini je moguća prolazna kiša ili pljusak.

Uveče i u narednoj noći ponegdje u Krajini može pasti malo kiše, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Minimalna temperatura vazduha biće od 10 do 16, a maksimalna od 22 do 29 stepeni Celzijusovih.

Duvaće vjetar umjeren do jak, južnih smjerova, na jugu i jugozapadu ponegdje uz olujne udare.

Nastavi čitati

Društvo

RADNICI “ARCELORMITTAL” PRIJEDOR I DALJE U ŠTRAJKU: Neće se vratiti na posao dok se ne ispune zahtjevi

Predstavnici Sindikalnih organizacija “ArcelorMittal” Prijedor i “ArcelorMittal” Zenica na jučerašnjem sastanku donijeli su zaključak da se uputi dopis višim instancama u kompaniji kako bi se što prije postigao dogovor oko povećanja plata radnicima zaposlenim u ovom preduzeće.

Podsjetimo, u petak su radnici zaposleni u “ArcelorMittal” Prijedor obustavili rad, traže povećanje plata i neće se vrati na posao dok se ne ispoštuju njihovi zahtjevi.

“Tema sastanka dva sindikata je bila razmjena informacija u vezi trenutnih pregovora sa poslodavcem, koje vode ova dva sindikata oko povećanja plata radnika za 2025. godinu. Na sastanku je konstatovano da u ovom trenutku plate radnika u oba preduzeća nisu na nivou koji može da garantuje sigurnu egzistenciju radnika i njihovih porodica, plate su ispod prosjeka i veliki broj radnika blizu je zakonski minimalne plate”, kazali su iz Štrajkačkog odbora sindikata “ArcelorMittal” Prijedor.

Dodaju da je potvrđeno da do ovog trenutka još uvijek nisu dobili adekvatnu ponudu povećanja plata od kompanije koja bi bila prihvatljiva za radnike.

“Usaglašen je zaključak da se uputi zajednički dopis višim instancama u kompaniji kako bi se što prije postigao dogovor”, dodaju iz saopštenja i ističu da je Sindikati spremni da razgovaraju na bazi realnih i stvarnih potreba radnika, u ciju sigurne i dugoročne egzistenciju za radnike i njihove porodica.

Dodaju da će se nastaviti sa obustavom rada sve do postizanja prihvatljvog dogovora,a Sindikalana organizacija “ArcelorMittal” Zenica će svoje odluke usklađivati sa dinamikom pregovora i ponudom poslodavca.

Nastavi čitati

Društvo

MUKE MJEŠTANA: Medvjed kod Bugojna rastrgao kravu

U selu Rovna, nadomak Bugojna, medvjed je u petak usmrtio jednu kravu vlasnika Kemala Muslimovića.

Goveda su, kako je ispričao za “Agroklub”, bila na ispaši, na oko kilometar i po od naselja.

“U sred dana se to desilo, ja sam došao oko 15 sati da ih tražim, a čule su i komšije kada se tamo to dešavalo”, kaže Muslimović.

Goveda koja su uspjela pobjeći od medvjeda su, sudeći prema opisima Muslimovića, doživjela veliki stres. Sinoć su, priča, došle do napadnute krave, te su ih jedva uspjeli otjerati.

“Tuguju za njom, ne možete vjerovati. To ne bi čovjek ovako oko nje”, kaže Kemal, dodajući da su na istom mjestu, prije nekoliko godina, ubijene tri-četiri krave.

Par dana ranije medvjed je viđen u obližnjem Kopčiću:

Inače, nakon što je vijest da je medvjed ubio kravu na Fejsbuku objavio lokalni portal Bugojno Danas, reagovali su brojni korisnici ove društvene mreže, navodeći kako država treba nadoknaditi štetu, kao i da su “medvjedi više zaštićeni nego ljudi”. Drugi ‘pak kažu kako se “nema kome žaliti”.

Pored ostalog, pozvali su i da se organizuje prikupljanje pomoći za ovog domaćina kako bi kupio novu kravu.

“Ja ne tražim ništa ni od koga. Meni je šteta velika. Pitaju me ‘koliko ona vrijedi’, pa ne vrijedi ništa sad, nje nema”, poručuje Muslimović.

Nastavi čitati

Aktuelno