Banjaluka
Utvrđene brojne neregularnosti UPRAVA ĆE ODGOVARATI

Istakao je da je i broj reklamacija na grijanje u novembru bio najveći do sada i da je iznosio blizu 1.400.
Nakon vanredne posjete gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića i predstavnika Gradske uprave „Eko toplanama“ utvrđeno je da isporuka toplotne energije prema 21.000 domaćinstava i poslovnih subjekata nije na zadovoljavajućem nivou.
Gradska uprava je iz tog razloga formirala Štab za energetsku krizu čiji će zadatak biti da na osnovu stvarnog stanja ponudi najefikasnija rješenja za prevalizaženje izazova sa grijanjem a danas je održana i prva sjednica na kojoj je donijet set mjera koje bi trebale u najkraćem roku doprinjeti poboljšanju grijanja u Banjaluci.
Grad Banjaluka je, i prije četiri godine kada su osnovane Eko toplane, odnosno 2018.odine donio odluku da temperatura u stanovima greba da bude 20 stepeni, plus minus jedan stepen, odnosno samim time sa 19 stepeni je nešto na šta nemate pravo na reklamaciju. Danas smo donijeli odluku da to mora biti 21 stepen, kao i da svih 10 kotlova bude u maksimalnom kapacitetu a da se isporuka energije poveća minimalno za pet posto kako bismo došli u standard sa kojim bismo mogli biti zadovoljni – izjavio je gradonačelnik Stanivuković.
On je dodao i da već od današnjeg dana očekuje da građani osjete poboljšanje u kvalitetu grijanja. Istakao je i da u dijelovima grada gdje je renovinarana distributivna mreža ili je napravljena nova u potpunosti, nema razloga da ne bude najkvalitetnije grijanje, dok će se u zahtjevnijim zonama raditi maksimalno na unaprijeđenju kvaliteta grijanja.
– Drugi korak je formiranje i rad Komisije ispred Gradske uprave koja će zajedno sa predstavnicima Eko toplana na svaku pritužbu građana ide na lice mjesta da utvrdi situaciju i pouša pronaći rješenje. Eko toplane su neke stvari po pitanju reklamacija i prijava kvarova radile mimo konsultacija sa Gradom. Od sada se sve mora raditi u konsultacijama sa Gradom – rekao je Stanivuković.
Treći dio seta mjera odnosi se na kvalitetu samo sječke koja se koristi za loženje a koja, kako je utvrđeno vanrednom kontrolom, nije bila zadovoljavajućeg kvaliteta. Od sada, kako je istakao gradonačelnik, insistiraće se samo na najkvalitetnijoj sječki za rad Eko toplana.
– Nemoguće je da pored ovakvog čineničnog stanja niko u Eko toplanama nije odgovoran i zato ćemo javnost uskoto informisati o smjenama i promjenama članova Upravnog odbora ovog preduzeća, a sa druge strane u Upravi Eko toplana će morati participirati veći broj ljudi iz Grada Banjaluka kako bismo imali veću kontrolu – posebno je naglasio grdonačelnik Banjaluke.
On je dodao da će i bonifikacija odnosno nadoknada štete onim građanima koji, sa razlogom, nisu zadovoljni grijanjem biti pravična.
Štab za vanredne situacije, a samim tim i njen dio koji čini novoformirani Štab za energetsku krizu, će se sastati za sedam dana opet i razmotriti rezultate ovih mjera.
Stanivuković je dodao i da je prilikom vanrednog pregleda utvrđeno i da određeni kotlovi ne rade ili rade smanjenim intenzitetom. On je posebno naglasio i da je u mjesecu novembru zabilježen veliki broj reklamacija, skoro 1400, i da je ta brojka neprihvatljiva u daljem radu Eko toplana.
Gradski menadžer Bojan Kresojević takođe je napomenuo da je Štab za energetsku krizu formiran u cilju preduzimanja jasnih koraka kako bi se poboljšalo grijanje u gradu.
Broj reklamacija odražava kvarove na mreži koji su rezulat stare i loše mreže i to je podsjetnik da je u Banjaluci potrebno izvršiti rekonstrukciju mreže toplovoda i vrelovoda, kako bi građani dobili ono što zaslužuju – poručio je on.
Druga strana priče, kako je pojasnio – je nedovoljna količina proizvedene energije u datim teškim uslovima u kojima se nalazi mreža kako bi građani dobili kvalitet grijanja koji zaslužuju.
– Zbog toga smo identifikovali da je 5,7 odsto pad isporučene energije u odnosu na prošlu godinu i na osnovu toga je formiran Tim koji će na poziv korisnika izaći, utvrditi izmjerenu toplotnu energiju odnosno temperaturu i porediti na osnovu prethodnih iskustava. Na taj način ćemo stimulisati i kontrolisati Eko toplana da isporučuju toplotnu energiju u skladu sa onim što je rađeno do sada ili bolje – naveo je Kresojević.
I ovom prilikom, naglasio je da je neophodno da Skupština Grada donese odluku o rekonstrukciji mreže, te da će gradska admistracija opet predložiti odluku koja znači bolje grijanje.
Banjaluka
BANJALUKA STALA UZ SRĐANA! Humanitarna šetnja okupila stotine ljudi!

Više od 350 građana Banjaluke učestvovalo je u humanitarnoj šetnji za Srđana Stojnića, koji vodi tešku borbu sa karcinomom želuca. Šetnja je održana u petak, 11. jula, u organizaciji Planinarskog društva „Gora“ iz Banjaluke.
Humanitarci su krenuli ispred tvornice obuće „Bema“, a zatim prošli preko Trebešnjaka do Banj brda. Svaki pređeni korak bio je simbol podrške i solidarnosti sa Srđanom.
Zahvaljujući velikom odzivu i angažovanju učesnika, prikupljeno je 19.665,80 KM koje će biti usmjerene za Srđanovo liječenje. Organizatori su se zahvalili svima koji su svojim prisustvom, donacijama i podrškom pokazali humanost i snagu zajedništva.
Banjaluka
CRNA STATISTIKA! U Banjaluci zatvoreno 581 PREDUZEĆE, Simić krivi nove zakone

-Uperiodu od 1. januara do 30. juna samostalne radnje je odjavio 581 preduzetnik što je više nego duplo u odnosu na isti period 2024. godine, kada je djelatnost odjavilo 235 preduzetnika.
Kazala je ovo ovlašteni potpisnik Odjeljenja za privredu i lokalni ekonomski razvoj Aleksandra Simić, koja je naglasila i to kako su osnovni i najveći razlog zbog kojeg dolazi do odjavljivanja malih preduzetnika sadržani u novim odredbama zakona o porezu na dohodak, kojim su određene djelatnosti izgubile status malog preduzetnika.
-To konkrento znači da, bez obzira na činjenicu što ti mali preduzetnici ostvaruju godišnji promet do 100 hiljada KM, što ne zapošljavaju više od tri zaposlena radnika, što nema zajedničkih ulaganja u samostalnu preduzetničku djelatnosti niti ulaganje trećeg lica, a što su sve kriterijumi ostvarivanja statusa malog preduzetnika, pojedini preduzetnici, odnosno vrste djelatnosti su izuzete iz toga, odnosno izgubile su ovaj status. Za većinu njih, posebno onih koji su mali i koji su se tek registrovali, koji se samozapošljavaju, to je nepremostiva barijera jer gubitak statusa malog preduzetnika korektno finansijski znači da oni umjesto dosadašnje poreske obaveze od dva odsto, koju su trebali da plate na ostvareni promet, sada imaju obavezu od 10 odsto. To znači da, primjera radi, na fakturu od 1000 KM do sada su plaćali porez od 20 KM, a sada je to 100 KM – kazala je Simić.
Istakla je i to da, ukoliko se ovom dodaju izmjene i dopune zakona o doprinosima, kojima je uvedena obaveza plaćanja doprinosa za Fond PIO, za dopunsku i dodatnu djelatnost, kao i povećanje osnovice za obračun poreza sa 60 na 80 odsto kod osnovne djelatnosti – jasno je da je ovaj negativan trend bio nepopularan.
-U cilju sprečavanja daljnje erozije preduzetništva, kako u gradu, tako i u cijeloj Republici Srpskoj, jer se zakon primjenjeuje na cijeloj teritoriji, Grad Banj Luka odnosno pravni tim predvođen našom koleginicom Vedranom Prole i gradskim menadžerom Mirnom Savić – Banjac početkom aprila smo podnijelki inicijativu Ustavnom sudu za ocjenu ustavnosti odredbi ova dva zakona – istakla je ona.
Naglasila je i to kako Grad već neko vrijeme kroz subvencije želi da pomogne svim preduzetnicima što se i pokazalo kao odličan potez.
-To je mladima prilika za posao, a poslodavcima za olakšice. Grad je pokazao spremnost da u svakom momentu pomogne malim preduzetnicima, koji žele da započnu svoj posao, a upravo to su oni i prepoznali. Nadamo se da će epilog za ocjenu ustavnosti odredbi ova dva zakona da se riješi u njihovu korist, a na Grad uvijek mogu da računaju – zaključila je Simić.
Banjaluka
VATROGASCI CIJELU NOĆ PROVELI NA TERENU! Požar na deponiji u Ramićima pod kontrolom

-Požar koji je juče izbio na regionalnoj deponiji u Ramićima i dalje gase vatrogasci, koji su cijelu noć proveli na terenu.
Poručio je ovo Dragan Babić šef Odsjeka za poslove civilne zaštite i profesionalne teritorijalno vatrogasno-spasilačke jedinice.
-Požar je pod kontrolom, a trenutno dežura jedna ekipa. Gašenje požara je otežano i traje duže jer je u pitanju specifična lokacija – rekao je Babić, koji je potvrdio da još uvijek nije poznat uzrok požara, te će se raditi na otkrivanju istog.
Podsjećamo, juče je u poslijepodnevnim časovima izbio požar na regionalnoj deponiji u Ramićima, a na terenu su, pored vatrogasaca bili i pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske.
-
Region3 dana ago
STIGLA PORUKA IZ BEOGRADA! Srbi da podnesu tužbe za genocid
-
Region2 dana ago
Vučić o zločinu u Srebrenici: “Ne možemo promeniti prošlost, ali možemo budućnost!”
-
Politika3 dana ago
PO KO ZNA KOJI PUT, NJIHOVI “PIPCI” SEŽU SVUDA! SNSD se miješa u rad Udruženja penzionera Banjaluke?
-
Politika23 sata ago
DODIK: Muslimani prikrivaju priču o ZLOČINIMA NAD SRBIMA i forsiraju svoju laž
-
Politika2 dana ago
DODIK “Uvođenje američkih carina najviše će pogoditi FBiH!” NAS NEĆE, JER NIŠTA NI NE IZVOZIMO
-
Banjaluka2 dana ago
SNSD MIROSLAV BOJIĆ PRIZNAO! Banjalučka raskrsnica kao primjer uređenja za Laktaše
-
Svijet2 dana ago
STUDIJA NAUČNIKA SA HARVARDA: Brane pomjerile Zemljinu osu za više od jednog metra, posljedice se već osjećaju
-
Region1 dan ago
VUČIĆ PORUČIO: Srbija će proći kroz još mnogo muka, ali ćemo uvijek čuvati svoju zemlju i narod