Connect with us

Banjaluka

Banjaluka dobila Štab za energetsku krizu: “Eko toplanama” preporučeno da pojačaju grijanje za pet odsto

Grad Banjaluka formirao je Štab za energetsku krizu čiji će zadatak biti da na osnovu stvarnog stanja ponudi najefikasnija rješenja za prevalizaženje izazova sa grijanjem u Banjaluci, saopšteno je danas iz Gradske uprave.

Štab je formiran nakon vanredne posjete “Eko toplanama” tokom koje je ustanovljeno da isporuka toplotne energije nije zadovoljavajuća, Štab je održao prvu sjednicu i donio određeni set mjera.

“Morali smo ekspresno reagovati zato što „Eko toplane“ griju oko 21.000 korisnika, što poslovnih što privatnih. Uvjeren sam da će se stanje već danas poboljšati i da će to građani osjetiti”, poručio je gradonačelnik Draško Stanivuković na sjednici štaba.

Zatraženo je da svih deset kotlova „Eko toplane“ budu u maksimalnom kapacitetu i da se isporuka toplotne energije poveća minimum za pet odsto kako bi se dostigao predviđeni standard.

“Sada se isporučuje pet odsto manje energije u odnosu na ono što bi trebalo da bude u skladu sa normativima. To je dovoljno da ljudi budu nezadovoljni. Morali smo da vidimo zašto se to dešava”, kazao je gradonačelnik.

Istakao je da je i broj reklamacija na grijanje u novembru bio najveći do sada i da je iznosio blizu 1.400.

“To je neprihvatljivo za Grad. Analizarili smo to i vidjeli koji su to načini da stanje momentalno bude bolje i kvalitetnije. Tamo gdje smo radili distributivnu mrežu i imali određene radove ili gradili novu mrežu nema razloga da ne bude kvalitetno grijanje, a tamo gdje je uvijek bio izazov potrudićemo se da napravimo određen pomak. Uvjeren sam da će već danas biti poboljšanje”, rekao je Stanivuković.đ

Svaka pritužba će biti provjerena na licu mjesta
Najavio je da će Grad formirati posebnu Komisiju koja će zajedno sa predstavnicima „Eko toplana“ na svaku pritužbu građana izaći na lice mjesta i provjeriti razloge zašto je temperatura manja i kako da se stanje popravi.

“Utvrđeno je i da jedan dio sječke nije zadoovoljavajućeg kvaliteta, što se ne smije dešavati. Uvidjeli smo određene propuste zbog čega će doći i do promjena članova upravnog odbora s jedne strane, a s druge strane u upravi preduzeća moraće participirati veći broj ljudi iz Grada kako bismo imali veću kontrolu. Takođe, potrudićemo se i da bonifikacija bude pravičnija, a sve dalje informacije i saopštenja u vezi sa kvarovima moraće se raditi u konsultaciji sa Gradom”, naglasio je gradonačelnik Stanivuković.

Napomenuo je da Štab za energetsku krizu neće biti samo Štab koji će pratiti situaciju u vezi sa grijanjem u gradu, nego će sagledavati i efekte svjetske krize, za koje se Grad trudi da ih ublaži kroz više programa podrške sugrađanima.

Štab će se opet sastati za sedam dana, kako bi sagledao efekte donesenih mjera.

Kresojević: Neophodna rekonstrukcija mreže
Gradski menadžer Bojan Kresojević takođe je napomenuo da je Štab za energetsku krizu formiran u cilju preduzimanja jasnih koraka kako bi se poboljšalo grijanje u gradu.

“Broj reklamacija odražava kvarove na mreži koji su rezulat stare i loše mreže i to je podsjetnik da je u Banjaluci potrebno izvršiti rekonstrukciju mreže toplovoda i vrelovoda, kako bi građani dobili ono što zaslužuju”, poručio je on.

Druga strana priče, kako je pojasnio – je nedovoljna količina proizvedene energije u datim teškim uslovima u kojima se nalazi mreža kako bi građani dobili kvalitet grijanja koji zaslužuju.

“Zbog toga smo identifikovali da je 5,7 odsto pad isporučene energije u odnosu na prošlu godinu i na osnovu toga je formiran Tim koji će na poziv korisnika izaći, utvrditi izmjerenu toplotnu energiju odnosno temperaturu i porediti na osnovu prethodnih iskustava. Na taj način ćemo stimulisati i kontrolisati „Eko toplane“ da isporučuju toplotnu energiju u skladu sa onim što je rađeno do sada ili bolje”, naveo je Kresojević.

Naglasio je da je neophodno da Skupština Grada donese odluku o rekonstrukciji mreže, te da će gradska admistracija opet predložiti odluku koja znači bolje grijanje.

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ OBIŠAO RADOVE: Lazarevo dobija jedan od najvećih sportskih kompleksa

Prostire se na površini od 7.000 kvadratnih metara.

Gradonačelnik Draško Stanivuković obišao je radove na izgradnji savremenih sportsko-rekreativnih terena u okviru Osnovne škole „Borisav Stanković“ u Lazarevu, koji će se prostirati na površini od 7.000 kvadratnih metara.

Kako je tom prilikom poručio gradonačelnik – Grad mnogo toga radi za našu omladinu.

-Ove godine radimo mnogo. Obnovićemo dvocifren broj dječijih igrališta. U obnovu ćemo uložiti više od milion KM i to je veoma važno. Ali, isto tako, važno je da pozovemo javnost da čuvaju sve što gradimo. Dok traje izgradnja jednog od najvećih sportskih kompleksa na ovoj lokaciji, već imamo nesavjesne pojedince koji ometaju napredak radova, a nerijetko se dešava i da pojedinci rade stvari koje ne bi trebalo da rade. To nam predstavlja problem. Teško je obnavljati, a da neko stalno ruši. Ponosan sam kada vidim sportski kompleks u „Akvani“ i koliko djece, ali i pripadnika svih generacija, tamo boravi. Tako je i sa K4 i Sokolskim igralištem. Uložili smo mnogo truda i zato je Banjaluka danas drugačija – rekao je on.

Istakao je i da ovaj prostor predstavlja centar dešavanja u naselju Lazarevo.

-Dobili smo zahtjev da ovaj prostor malo obnovimo, ali smo se odlučili za potpunu rekonstrukciju. Tu nećemo stati. Očekujemo da kompleks bude završen do prvog dana škole ili najkasnije tokom prve sedmice nastave. Ovdje će biti izgrađeno nekoliko odbojkaških i košarkaških terena, teren za fudbal, dječije igralište, atletska staza i još mnogo drugih sadržaja. Ovo je kompleks namijenjen cijelom naselju. Riječ je o velikom projektu i zahvaljujem našim izvođačima koji će ga završiti u rekordnom roku – rekao je gradonačelnik, uputivši još jedan apel da svi zajedno čuvamo zajedničku imovinu.

Gradski menadžer Mirna Savić-Banjac poručila je da se Grad nalazi u velikom investicionom ciklusu kada je riječ o saobraćajnicama i infrastrukturnim projektima.

-Naša pažnja već godinama usmjerena je na najmlađe, rekreaciju, zdrave navike i sport. Izdvajanja za sport i sportske organizacije nikada nisu bila veća i Grad je ponosan što ulaže u najmlađe generacije, jer su one ključ naše budućnosti. Upravo u tom kontekstu nastaje i ovaj sportsko-rekreativni kompleks, kao prostor za zdravo odrastanje. Lazarevo je veliko naselje sa brojnim potrebama, u kojem se okupljaju i mladi i stariji sugrađani, kao i djeca. Bilo je vrijeme da se ovaj prostor obnovi. Biće ovo nova oaza, ne samo za učenike škole, već i za sve stanovnike Lazareva – kazala je Savić-Banjac.

Ona je naglasila da je ova administracija posebno ponosna na Sokolsko igralište i igralište kod „Akvane“, te istakla da nema sumnje da će novi kompleks dostići, pa čak i nadmašiti, kvalitet i značaj tih sadržaja.

Podsjećamo, budući sportsko-rekreativni kompleks u okviru Osnovne škole „Borisav Stanković“ obuhvataće terene za košarku, fudbal i odbojku (na betonu i tartanu), staze za trčanje i doskočište za skok udalj, trenažni i penjački zid, dječije igralište sa poligonom za didaktičke igre, teretanu na otvorenom, šahovske figure, stolove za stoni tenis, kao i dječije igralište sa inkluzivnim spravama namijenjenim djeci različitog uzrasta.

Nastavi čitati

Banjaluka

OD DANAS NOVE LINIJE I TERMINI: Na snazi ljetni red vožnje u javnom prevozu

Iz Odsjeka za javni prevoz podsjećaju građane da će od danas, 15. juna na snazi biti ljetni režim održavanja redova vožnje u javnom prevozu, koji se primjenjuje završetkom školske godine i početkom sezone godišnjih odmora.

Ovaj red vožnje, koji počinje sutra, 15. juna i traje do 31. avgusta, prilagođen je smanjenim prevoznim potrebama tokom ljetnjeg perioda i podrazumijeva samo manje korekcije polazaka na određenim linijama.

Organizacija sistema javnog prevoza putnika funkcioniše sa dva režima održavanja reda vožnje, i to zimskim i ljetnjim, ljetnji red vožnje možete pogledati OVDJE. 

Nastavi čitati

Banjaluka

DRINIĆ SA MJEŠTANIMA JAGARA: Važno je da radimo i rješavamo probleme (FOTO)

Danas sam boravio u Jagarama, gdje sam obišao domaćinstva i razgovarao sa mještanima od vrata do vrata. Zahvalili su na realizovanim projektima, posebno na izgradnji vodovoda.

Napisao je ovo Nebojša Drinić, odbornik u Banjaluci i generalni sekretar PSS-a.

 

 

-Posla ima još mnogo, ali je važno da se kontinuirano radi i rješavaju problemi jedan po jedan. Raduje činjenica da su ljudi nakon više od 30 godina dobili uredno vodosnabdijevanje, što je značajno unaprijedilo uslove života u ovom kraju. Danas Jagare, koje se nadovezuju na Trešnjik, sve više dobijaju turistički potencijal – raste broj vikendica i stambenih objekata, a dio ranije izgrađenih kuća je legalizovan. Nastavljamo sa ulaganjima i razvojem lokalne infrastrukture, s ciljem da ovaj kraj ostane živ, funkcionalan i sve privlačniji za život i razvoj seoskog turizma – zaključio je on.

Sa Drinićem u Jagarama bio je i Igor Maksić, odbornik u Banjaluci.

Nastavi čitati

Aktuelno