Connect with us

Region

RAFALI kod Zvečana I DETONACIJE U Mitrovici!

Raste napetost na sjeveru Kosova i Metohije jer se navodno čuju rafali kod Zvečana kao i detonacije u Kosovskoj Mitrovici!

Situacija na Kosovu i Metohiji se zaoštrava, napetost raste iz sata u sat. Sjever Kosova i Metohije je i dalje blokiran od strane građana i policije. Ne može se ni pješke, a ni automobilom preko prelaza Jarinje i Brnjak. Prema najnovijim informacijama, čuli su se rafali u Rudaru kod Zvečana!

Okuplja se sve veći broj građana. Beogradski mediji prenose da su se, navodno, čule i detonacije u Kosovskoj Mitrovici. Oko 21 čas iz pravca Zvečana se čuo rafal koji je izazvao dodatni strah kod mještana ove opštine koja se nalazi na sjeveru Kosova i Metohije.

Da podsjetimo, predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić je danas održao hitan sastanka Savjeta za nacionalnu bezbjednost. Nakon toga se obratio naciji gostujući u drugom dnevniku javnog servisa. Tom prilikom je rekao da je izdao najvažnija naređenja i da Srbi na Kosovu i Metohiji ne padaju na provokacije albanske strane.

Barikade na Kosovu i Metohiji, protestna šetnja građana Zubinog Potoka
Veliki broj građana Zubinog Potoka okupio se ispred zgrade opštine, odakle su krenuli u protestnu šetnju ulicama, kako bi iskazali nezadovoljstvo povodom svih dosadašnjih dešavanja. Na zvaničnoj Fejsbuk stranici “SO Zubin Potok” navodi se da su se na to odlučili zbog demonstracije sile pripadnika ROSU i maltretiranja naroda Ibarskog Kolašina i poručili da će pružiti miran otpor dokle god to bude potrebno.

Region

NESTALA MONAHINJA iz manastira Gračanica

Kosovskoj policiji u Gračanici prijavljen je nestanak državljanke Crne Gore, koja je boravila u manastiru Gračanica.

– Trenutna lokacija ove osobe nije poznata, a prema riječima jednog svjedoka u sobi u kojoj je monahinja boravila pronađena su njena lična dokumenta – saopšteno iz kosovske policije.
Nestala monahinja u manastiru Gračanica boravila je od februara ove godine, prenosi Telegraf.rs.

Nezavisne

Nastavi čitati

Region

RIO TINTO U PROBLEMU? Upućena žalba Evropskoj komisiji na projekat Jadar

Ekološki pokret Marš sa Drine i njemačka nevladina organizacija Green Legal Impact objavili su da su Evropskoj komisiji i članovima Odbora za kritične sirovine uputili žalbu na projekat „Jadar“ za otvaranje rudnika litijuma kod Loznice koji planira kompanija Rio Tinto.

Rio Sava Exploration – ćerka-firma Rio Tinta, je status „strateškog projekta“ po Zakonu EU o kritičnim sirovinama (CRMA) tražila za planirani rudnik litijuma i bora u dolini rijeke Jadar kod Loznice, navele su te dvije nevladine organizacije u saopštenju, prenosi Beta.

„Ovaj projekat ne bi trebalo da dobije strateški status iz pravnih, ekoloških, društvenih i političkih razloga. Poznati rizici uključuju rudarske aktivnosti koje ugrožavaju okolne vodene resurse, represiju nad aktivistima za zaštitu životne sredine, nedostatak administrativne transparentnosti i odgovornosti“, ukazano je u saopštenju.

Dodaje se da je prijedlog projekta koji je dostavljen na procjenu uticaja na životnu sredinu sada u fazi utvrđivanja opsega, a ima nedostatke koji ne zadovoljavaju kriterijume za dodjelu „strateškog statusa“ po CRMA.

Podnošenje ove žalbe je, kako je navedeno, presedan jer Evropska komisija nije nevladinim organizacijama omogućila osporavanje odluke o strateškom statusu pošto je njena odluka o klasifikaciji projekta na osnovu CRMA „administrativni akt“ u skladu sa Arhuskom konvencijom.

Dvije organizacije su navele da se njihova žalba, međutim, oslanja na pravo da se u skladu sa Arhuskom konvencijom ospori administrativni akt koji podleže internoj reviziji.

„Mi osporavamo političku odluku na nivou EU i nastavićemo pravnim putem ukoliko ‘Jadar’ dobije strateški status. U Srbiji, nedostaci tog prijedloga projekta pružaju jake pravne argumente protiv izdavanja bilo kakvih ekoloških dozvola“, navedeno je u žalbi.

Dodaje se da izvještaj o projektu ukazuje na opasnosti po životnu sredinu i životinjski svijet, po ljudska prava i zdravlje, na nedostatak transparentnosti i nepravilnosti u pogledu pitanja izdavanja dozvola, rokova i upravljanja, kao i na kršenje zakona Srbije.

„U zemljama kao što je Srbija, ekstrakcija minerala mogla bi da uništi lokalne ekosisteme, ugrožavajući zemljište, vodu i biodiverzitet i stvarajući političku i društvenu nestabilnost što dovodi do pitanja o posvećenosti Evropske unije ljudskim pravima i održivim praksama u inostranstvu“, rekla je predstavnica Marša sa Drine Bojana Novaković.

Novaković je ocijenila da EU „rizikuje politički kredibilitet“, posebno kada se to vidi kao „jačanje (neo)kolonijalne eksploatacije“.

Rekla je da nedostatak transparentnosti, kao i zakonske nepravilnosti i manjkave studije izvodljivosti u projektu „Jadar“, dodatno razotkrivaju „saučesništvo EU u potkopavanju samog upravljanja i regulatornih okvira za koje tvrdi da ih zastupa, održavajući sistem nejednake eksploatacije resursa koji je u korist dijelovima Evrope, a na štetu drugih“. Biznis.rs

Nastavi čitati

Region

POČELA PREDIZBORNA TIŠINA U HRVATSKOJ! Hoće li Milanović ostati predsjednik?

U Hrvatskoj je u ponoć počela predizborna tišina uoči sutrašnjih predsjedničkih izbora.

Izborna tišina trajaće do sutra u 19.00 časova kada se zatvaraju birališta.

Ovo su osmi predsjednički izbori u Hrvatskoj od proglašenja nezavisnosti na kojima pravo glasa ima oko 3,8 miliona birača.

Posljednja istraživanja javnog mnjenja pokazuju da aktuelni predsjednik i kandidat SDP-a Zoran Milanović ubjedljivo vodi sa 39,3 odsto podrške, a slijedi kandidat HDZ-a Dragan Primorac sa 24,3 odsto.

Nezavisni kandidat Marija Selak Raspudić je na trećem mjestu sa deset odsto podrške, dok je četvrta Ivana Kekin iz “Možemo!” sa 8,1 odsto.

Od ostalih četvoro presjedničkih kandidata i kandidata, Miro Bulj iz liste Most ima podršku 3,6 odsto ispitanika, Branka Lozo iz stranke Dom i nacionalno okupljanje /DOMiNO/ 2,2 odsto, a nezavisni kandidati Tomislav Jonjić i Niko Tokić Kartelo dva, odnosno 0,6 odsto.

Od 2000. godine na predsjedničkim izborima u Hrvatskoj nikada nije pobijedio kandidat političke opcije koja je na vlasti.

Nastavi čitati

Aktuelno