Politika
Željka Cvijanović nakon sastanaka uživa u čarima grčke kuhinje (FOTO)

Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović u radnoj je posjeti Grčkoj, a danas se u Atini sastala sa premijerom i predsjednicom ove zemlje.
Foto:Printskrin/Instagram/Željka Cvijanović
Nakon sastanaka Cvijanovićeva je odlučila da se opusti, a ako je suditi po fotografijama koje je objavila na Instagramu uživa u čarima grčke kuhinje.
– Nakon uspješnih sastanaka sa zvaničnicima prijateljske Grčke, na ugodnih 18 stepeni uživala sam u domaćoj kuhinji i sjajnom girosu kod čuvenog atinskog ugostitelja Tanasisa – napisala je Cvijanovićeva.
Politika
DODIK “U današnjoj Evropi sve je manje mjesta GDJE JE LAKO BITI JEVREJ”

Užasnut sam vijestima o napadu na Јevreje u Mančesteru – naveo je Milorad Dodik na društvenoj mreži Iks.
Ovo je, kaže Dodik, opomena da se ne može okretati glava od antijevrejske propagande. – Nažalost, u današnjoj Evropi sve je manje mjesta gdje je lako biti Јevrejin. Kada se u srcu Evrope, u Sarajevu, evropskim rabinima zabrani da održe konferenciju – to nije samo lokalni incident, to je poruka podrške antijevrejskom ekstremizmu širom svijeta. Ćutanje i odsustvo reakcija na te događaje daju podstrek ekstremistima da počine ovako strašne zločine. Srbi i Јevreji znaju šta znači stradanje i zato će naše prijateljstvo uvijek biti znak otpora mržnji i netoleranciji – istakao je Dodik.
Politika
STANIVUKOVIĆ U BORBI ZA BANJALUKU! “Skupština da zakaže sjednicu, hiljade građana ČEKAJU ODLUKE”

Pozivam Skupštinu Grada da bez odlaganja zakaže redovnu sjednicu. Gotovo je stotinu tačaka o kojima se treba raspravljati i na koje čeka hiljade građana, preduzetnika, udruženja i raznih subjekata. Vjerujem da bi svaki odbornik podržao da se radi.
Poručio je ovo gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković na današnjoj konferenciji za novinare.
Napomenuo je da je posljednja sjednica bila u junu i da se navršilo preko 90 dana od kako nemamo redovnu sjednicu.
-Imali smo samo jednu redovnu sjednicu. Bijeljina i Teslić koji takođe nemaju skupštinsku većinu imali su prosječno ove godine pet redovnih sjednica, a mi zahvaljujući SNSD-u u negativnom smislu imali smo jedva jednu redovnu u junu. Raspravljalo se oko 50 iako je predloženo preko stotinu tačaka – naveo je gradonačelnik. Ističe da je sve ovo zbog političkog radikalizma i lične mržnje.
-Svete se Banjaluci i ovakav odnos prema Banjaluci doveo je do toga da mi sjednica Skupštine nemamo. Kaže predsjednik Skupštine da su se veoma dobro pokazale sjednice na kojima imamo jednu tačku reda zbog, kako kažu, navodnog kriminala. Ako misle da negdje ima kriminala, treba da se obrate nadležnim institucijama – rekao je gradonačelnik.
Podsjetio je da je Ustavni sud donio nedavno odluku da se moraju održavati sjednice Skupšitne Grada.
Ovom prilikom istakao je važnost da se što prije zakaže sjednica i zbog pitanja Gradskog olimpijskog bazena.
-„Akvana“ je za nas važno preduzeće. Dug koji su imali kada sam ja preuzeo funkciju gradonačelnika iznosio je preko deset miliona i danas iznosi milion KM. Njihovi direktori su ostavili taj dug, a ovaj gradonačelnik je vratio taj dug. Prvi put svi porezi i doprinosi radnicima „Akvane“ se uplaćuju. Ova uprava radi dobro. Isto tako, prvi put svojim amandmanima SNSD skida milion KM sa funkcionisanja bazena, koji je do ove godine redovno dobijao ta sredstva. Dakle, prvi put nakon svih tih godina kada su odobravali ta sredstva, ove godine ih skidaju. I evo SNSD mjesecima ne želi da vrati ta sredstva koja su oni skinuli i to već prelijeva čašu strpljenja i profesionalnosti – naveo je gradonačelnik.
Podsjetio je da je prije nekoliko dana održan sastanak na bazenu na kojem su bili i predstavnici Gradske uprave i kada su plivači, vaterpolo klubovi i radnici i odbornici zajedno usaglasili da se zakaže sjednica Skupštine i da se taj novac vrati bazenu.
-Mi smo ispunili zahtjev koji su od nas tražili, odnosno predložili smo neophodnu odluku za vraćanje sredstava za funkcionisanje bazena. Međutim, odmah sutradan predsjednik Skupštine je u medijima rekao da neće zakazati tu sjednicu. Traže da se formira ustanova, a da bi se formirala treba vrijeme, bar godinu dana. O tome možemo raspravljati na sjednici, a sada tražimo da se zakaže sjednica Skupštine i da bazen počne da radi – naveo je gradonačelnik.
Osvrnuo se i na nesvajanje regulacionog plana za izgradnju kolektora u Docu od strane skupštinske većine, te ovom prilikom pokazao i građevinsku dozvolu za izgradnju vodovodnog sistema u potkozarskim selima ističući da nema razloga što i ovaj projekat toliko dugo čeka na usvajanje u Skupštini.
Ukazao je i na pitanje funkcionisanja „Vodovoda“, navodeći da je cijena vode, mjernog mjesta i kanalizacije u odnosu na okolne gradove najjeftinija u Banjaluci.
-U Banjaluci je voda jeftinija za 40 pfeninga, mjerno mjesto košta pet puta manje, kanalizacija isto za dva do tri puta je povoljnija. Onda kažu da „Vodovod“ ne posluje kako treba, mi poslujemo uspješno i kada bismo imali cijenu kao npr. Čelinac i Laktaši završili bismo u plusu 12 miliona KM. Ali ovdje se ide samo u tom pravcu da se uništi „Vodovod“ kako bi rekli da gradonačelnik nije sposoban. Ovo su činjenice i pozivamo odbornike da čuju ove činjenice. Uradili smo vodu tamo gdje je nikad nije bilo, obezbijedili smo besplatne priključke na vodovodnu i kanalizacionu mrežu i sada o ovom pitanju cijene vode je neophodno da razgovaramo – kazao je Stanivuković.
Govoreći o zahtjevima vaspitača iz Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje za povećanje plata rekao je da su tražili povećanje od 20 odsto što bi značilo godišnje do tri miliona KM izdvajanja iz budžeta, što je trenutno krupno izdvajanje za Grad jer kako je kazao – „nema stabilnosti budžeta zbog djelovanja SNSD-a“.
-Predložili smo određene dodatke na platu, nešto preko deset odsto a onda kada se stvore uslovi za korekciju cijene boravka u vrtićima mi možemo doći u poziciju da povećamo plate i za 15 odsto i potpišemo novi kolektivni ugovor. Trenutno nema stabilnosti jer SNSD nije usvojio odluke koje bi trebalo da donesu stvarni novac, ali njih to ne interesuje, oni samo kažu da su stavili u budžet – kaže on.
Kako je poručio na strani je vaspitača, ali da svi moramo biti na strani grada.
Ovom prilikom naveo je i da sezona grijanja zvanično kreće 15. oktobra, ali da su u toku intenzivne pripreme da se počne i prije toga zbog najavljenih nižih temperatura vazduha.
Najavio je za subotu i sastanak sa predsjednikom Vlade Republike Srpske Savom Minićem, sa kojim će razgovarati o svim važnim projektima Grada i Republike.
Politika
ĐAJA “OBRAO BOSTAN”! Šeranić traži dodatna pojašnjenja o KLIZEĆOJ GARAŽI

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić izjavio je da je sa dnevnog reda današnje sjednice Vlade skinuta tačka koja se odnosi na informaciju o izgradnji garaža kod Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske u Banjaluci zbog neophodnih dodatnih pojašnjenja.
– Vlada je tražila dodatne konsultacije u vezi te informacije za koju su vezane tužba i kontratužba. Potrebna su nam dodatna pojašnjenja da bi se to moglo razmatrati u narednom periodu – rekao je Šeranić novinarima u Banjaluci. Istakao je i da je Vlada Srpske donijela rješenje o imenovanju članova interresorne radne grupe za izradu prijedloga zakona o privremenom izdržavanju djece, kao i da u narednom periodu očekuje prijedloge rješenja.
Šeranić je naveo da je potrebno da se u ovaj proces uključe i Centar za socijalni rad i osnovni sudovi, te da on ne podrazumijeva samo pitanje alimentacionog fonda.
Prema njegovim riječima, potrebno je iscrpiti postojeća zakonska rješenja, uključujući krivične prijave koje se odnose na krivično djelo neplaćanja ovakve vrste naknade, kao i ono što se odnosi na sudove u smislu donošenja odluka koje su potrebne radi ubrzanja cijelog procesa.
– Važno je reći da će zakon koji je predložen u nacrtu 2022. godine predstavljati osnov za dalji rad po ovome pitanju – rekao je Šeranić na konferenciji za novinare u Banjaluci nakon sjednice Vlade na kojoj je prihvaćena Informacija o potrebi donošenja zakona o privremenom izdržavanju djece.
On je pojasnio da stručnjaci koji su se bavili ovom tematikom nisu u potpunosti bili zadovoljni ishodom postojećeg zakonskog teksta, koji će se, ipak, uzeti u obzir prilikom pripreme novog zakonskog rješenja.
Resorni ministar kaže da su ranije u javnosti bili oprečni stavovi o donošenju ove vrste akta i načinu regulisanja pitanja o privremenom izdržavanju djece.
– To će u narednom periodu biti definisano i javnost će o tome biti obaviještena – kaže Šeranić.
-
Politika2 dana ago
Dodik prijeti “Suprotstaviću se SARAJEVSKOJ ČARŠIJI, NEĆU JOJ DOZVOLITI DA DIŠE”
-
Politika3 dana ago
STANIVUKOVIĆ O MILANU TEPIĆU “Njegovo ime upisano je ZLATNIM SLOVIMA u vječnost”
-
Politika3 dana ago
VULIĆEVA NE ODUSTAJE “Dodik je simbol naše borbe za slobodu”
-
Društvo2 dana ago
OBJAVLJENO NA NJEGOVOM BLOGU: Preminuo je bloger SLOBODAN VASKOVIĆ
-
Hronika20 sati ago
IMALI SU FANTOMKE! “Tukli su me nogama i rukama u policiji u Laktašima”
-
Politika1 dan ago
“DA NIJE BILO SNSD, KO ZNA GDJE BI RS BILA”: Da li Milorad Dodik štiti Republiku Srpsku ili sebe
-
Svijet10 sati ago
IZRAELSKE SNAGE OTELE STUDENTA IZ SRBIJE: Ognjen poslao poruku (VIDEO)
-
Politika2 dana ago
DODIK JE IZVRŠIO PUČ: Nelegalan je i Minić i Pranjić