Društvo
PRIJETE LI NOVE POPLAVE? Situacija se stabilizovala, ali šta ubuduće

Situacija sa poplavama na terenu je stabilna i voda se na većini lokacija povukla. Rijeka Sana se povukla u korito kao i njene pritoke. Svi putevi su prohodni.
Procjenjeno je da je na području Prijedora preko 200 objekata bilo zaplavljeno, preko 30 poplavljeno.
Gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor je izjavio da je formirano trinaest komisija koje će se baviti procjenom štete od poplava koje su proteklog vikenda pogodile Prijedor.
Obezbijeđen je i telefonski broj 052/245-180 u Gradskoj upravi, na koji građani mogu da prijave štetu i dobiju informaciju o radu komisije.
Dvadeset godina je ovaj problem prisutan, a tek ove godine je nešto konkretno urađeno, izjavio je gradonačelnik ali nije ponudio riješenje koje bi spriječilo ovaj problem u budućnosti.
Pogledajte kako je sve izgledalo prije samo par dana:
Društvo
JEDNA OD NAJVAŽNIJIH VOJNIH OPERACIJA: Šta sve može EUFOR?

Vojna misija EU u BiH EUFOR “Althea” jedna je od najvažnijih vojnih operacija koje EU sprovodi u svijetu, a iako je u BiH prisutna još od 2004. godine, i dalje o njenoj misiji, ulozi i značaju, većina običnih građana BiH malo zna.
Osnovni mandat misije dijeli se na tri aspekta, od kojih se prvi odnosi na podršku Oružanim snagama BiH u postizanju NATO standarda.
Drugi aspekt odnosi se na odvraćanje od destabilišućih aktivnosti i obezbjeđivanje primjene dijelova Dejtonskog sporazuma koji se odnose na vojne aspekte i pitanje međuentitetske linije razgraničenja.
Treći aspekt odnosi se na pomaganje sprovođenju misije OHR-a, ali i na implementaciju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH s EU, što je prvi sporazum koji je otvorio put ka kretanju BiH ka učlanjenju.
Već iz ovog dijela se vidi da je mandat svjesno usmjeren od implementacije Dejtona ka integraciji zemlje u EU.
EUFOR-ova ovlaštenja imaju dva dijela – izvršni, koji se kreće u okviru mandata Savjeta bezbjednosti UN, a koji sprovodi Savjet za spoljne poslove EU, i neizvršni koji se odnosi na pomaganje u treniranju Oružanih snaga BiH.
Za dio mandata EUFOR-a o kojem se ovih dana u svjetlu procesa koji je pokrenut protiv rukovodstva Republike Srpske u medijima mnogo govori nadležan je Multinacionalni bataljon čiji je zadatak da u slučaju zahtjeva od strane vlasti BiH pomogne u održavanju stabilnog i bezbjednog okruženja.
Na stranici EUFOR-a, u tekstu datiranom na 24. novembar prošle godine, naglašeno je da vlasti BiH do sada nisu tražile od EUFOR-a da djeluje u tom kapacitetu.
Mnogo je bilo rasprava o tome ima li EUFOR kao misija pravo na upotrebu oružane sile mimo krajnje nužde, odnosno samoodbrane.
Ako pogledamo tekst posljednje rezolucije Savjeta bezbjednosti UN o produženju mandata misije od 1. novembra prošle godine, vidljivo je da EUFOR nema ovlaštenja da koristi silu mimo implementacije vojnog aneksa i aneksa koji se odnosi na međuentitetsko razgraničenje, osim u slučaju da su njihovi pripadnici i resursi direktno ugroženi ili ako je ugroženo stabilno i mirno okruženje u zemlji.
Suština mandata EUFOR-a od početka do danas je minimizirati prisustvo vojnika i trupa u lokalnim zajednicama, za razliku od prethodnih NATO misija, prethodne misije IFOR I SFOR, koje su imale eksplicitni zadatak da demonstriraju prisustvo na terenu.
Filozofija misije EUFOR je manji dio vojnika imati na terenu u BiH, a ostatak kao rezervu koja se brzo može prebaciti na teren u slučaju potrebe.
Ipak, to ne znači da EUFOR ne bi bio u stanju odgovoriti u slučaju da dođe do opasne eskalacije ili prijetnje za održavanje njihovog mandata.
Ukoliko bi pokazao da to ne bi mogao sprovesti, postavilo bi se ozbiljno pitanje sposobnosti EU da djeluje kao bezbjednosni faktor u Evropi.
U svojoj strukturi upravljanja i komandovanja EUFOR ima dvije osovine.
U smislu vojnog ispunjavanja svog posla, EUFOR se oslanja na NATO strukture, uspostavljene NATO procedure i NATO filozofiju.
Za komandovanje koristi NATO resurse, poput vojnih komandnih centara Alijanse. Druga osovina se, praktično, odnosi na civilno upravljanje i komandovanje misijom, a ova uloga pripada Savjetu EU, odnosno tijelu koje čine resorna ministarstva zemalja članica.
O misiji EUFOR-a najčešće se odlučuje u konfiguraciji ministara odbrane, ministara bezbjednosti ili ministara spoljnih poslova, u zavisnosti od teme.
U osnovi funkcionisanja evropskih demokratija je da civilna kontrola mora biti iznad vojne kontrole, odnosno oružane snage moraju biti pod kontrolom civilnih organa koji legitimitet crpe iz demokratskih izbora. Tako je i misija EUFOR “Althea” podređena resornim ministarstvima zemalja članica u okviru Savjeta EU.
Politički cilj misije je jasan: pomoći da BiH što prije postane članica EU, čime će se trajno obezbijediti mir i stabilnost u BiH, pa i u Evropi u širem smislu.
Ostvarenjem tog cilja ispunio bi se i mandat misije EUFOR-a, čime bi njegova uloga u BiH bila završena.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno i vjetrovito sa kišom

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje umjereno do pretežno oblačno vrijeme sa slabom kišom ili lokalnim pljuskovima, uglavnom u jutarnjim časovima, a maksimalna temperatura biće do 26 stepeni Celzijusovih.
U jutarnjim časovima padavine će prestati i tokom dana će uglavnom biti suvo, promenljivo oblačno i vjetrovito vrijeme, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Tokom dana kiša će padati povremeno uglavnom na jugu i zapadu i samo ponegdje na sjeveru.
Minimalna temperatura vazduha biće od devet do 15, u višim predjelima od šest stepeni, a maksimalna dnevna od 18 do 26 stepeni Celzijusovih.
Duvaće vjetar umjerene jačine, sa jakim udarima, južnog smjera.
Društvo
NE MOŽE NAMA BITI DOBRO! Monstrumi iz sela kod Prijedora BRUTALNO PREBIJALI SVEZANOG KONJA (VIDEO)

Policijska uprava Prijedor pokrenula je istragu o licima koja na video-snimku nastalom na području grada štapom tuku konja, rekla je Srni portparol Uprave Zvezdana Alendarević.
Na videu u trajanju od minut i dvadeset sekundi vide se dva mladića koji tuku konja štapom po slabinama i nogama.
Konj je na makadamskom putu u blizini kuća. U videu se pojavljuje i treći muškarac, maloljetan.
Kako nezvanično saznajemo riječ je o Milenku Babiću , Draženu Čavloviću i Bojanu Vokiću iz sela Miska glava.
Osim videa, društvenim mrežama šire se i komentari građana sa imenima i prezimenima lica koja muče konja i nazivom sela pored Prijedora u kojem se ovo desilo.
– Policijski službenici Policijske stanice Prijedor jedan vidjeli su snimak na društvenim mrežama i po službenoj dužnosti preduzeli mjere i radnje na identifikaciji lica – rekla je Alendarevićeva.
Rad na utvrđivanju okolnosti događaja je u toku, a o slučaju je obaviješteno Okružno javno tužilaštvo Prijedor.
View this post on Instagram
-
Region2 dana ago
KARLEUŠA NAPALA KUSTURICU! “Srbine Turčine, sjeti se zbog čega se stidiš svoje majke”
-
Region2 dana ago
KOLIKO JE LJUDI BILO NA SKUPU U BEOGRADU – Procjena Arhiva javnih skupova
-
Svijet3 dana ago
RODITELJI U ŠOKU,JAVNOST TRAŽI ODGOVORE: Djevojčica umrla nakon operacije krajnika!
-
Politika14 sati ago
TEGELTIJA SE OPET OŽENIO! Treća sreća ili ponovo neuspjeh?
-
Politika3 dana ago
TROŠE KAO DA SUTRA NE POSTOJI! Dodikov kabinet “STUKAO” 400 000 KM na hotele i večere, pa JOŠ 50 000 NA AVIO KARTE
-
Region3 dana ago
DRAMA U NOVOM PAZARU: Studenti pokušali da zaustave autobuse za miting u Beogradu!
-
Društvo2 dana ago
VANDALIZAM U MOSTARU! Oskrnavljena pravoslavna crkva, oštećene freske
-
Banjaluka3 dana ago
PROLJEĆE SE VRATILO U GRAD: Brojni građani uživali na ulicama Banje Luke, pridružio im se i gradonačelnik