Connect with us

Region

“Nema grijanja dok napolju ne bude minus 5”

Rat u Ukrajini i globalna situacija koja je dovela do povećanja cena energenata pogodila je i Hrvatsku.

Iko su temperature vazduha oko nule, većina javnih prostorija biće zagrijana na 21 stepen Celzijusa.

Negdje će biti niže, a svaki niži nivo trebalo bi da dovede do uštede energije od pet do deset odsto.

Ranije će se gasiti svjetla, manje će se otvarati prozori, a dogrivanje je strogo zabranjeno.

Već tokom oktobra računi za gas i struju u većini ustanova su bili dva, tri ili četiri puta veći. U kompanijama sa kojima smo razgovarali one su porasle čak šest puta

Putnici će sada toplinu na sjedištima starih tramvaja ZET-a moći da osete tek kada se spoljna temperatura spusti ispod pet stepeni Celzijusa.

Reč je o mjerama uštede energije u Zagrebu izazvanim globalnom situacijom – ratom u Ukrajini i poskupljenjem energenata. Zagreb nije jedini koji štedi novac.

Tim putem su krenule mnoge evropske metropole i zemlje. U Parizu, Ajfelova kula gasi svjetla sat ranije.

Gradske vlasti spustile su temperaturu na gradskim bazenima i naložile svim nadležnima da zagriju prostorije na 19 stepeni. Uprkos tome, ove godine će za energiju potrošiti 90 miliona evra, čak 35 miliona više nego 2021.

Tuširanje u Austriji
U Austriji su počeli sa „Misijom 11” da uštede 11 odsto energije. Oni su građanima preporučili tuširanje hladnom vodom jer je, pored poznatog jačanja imuniteta, korisna i za jačanje energetskih zaliha države.

Svaki minut manje pod tušem znači uštedu 20 odsto energije. Zabranili su domaćinstvima da zagrijavaju bazene i u 22 časa gase sve svijetleće reklame. U susjednoj Njemačkoj zabranjeno je korišćenje toplovodnih bojlera na javnim mjestima ako nisu potrebni iz higijenskih razloga.

I Hrvatska je početkom avgusta počela sa mjerama štednje. Vlada je tada slijedila smjernice EU i donijela odredbu po kojoj bi temperatura u prostoriji trebalo da bude ograničena na 21 stepen Celzijusa.

Кako se to dešavalo tokom ljeta, trenutna temperatura hlađenja je bila adekvatna, za koju je utvrđeno da iznosi 25 stepeni.

Tu brošuru pratili su i hrvatski gradovi, među kojima je najveći potrošač Grad Zagreb.

Кancelarije gradske uprave
U Gradu su za “Jutarnji list” otkrili da poštuju sve smijernice EU i Vlade i da su ograničili grijanje u zgradama gradske uprave na preporučenih 21 stepen Celzijusa.

Takođe su poručili zaposlenima da svedu ventilaciju prostorija na minimum. Detaljna uputstva su poslali i na adrese svojih institucija.

– Procjenjuje se da je za smanjenje temperature grijanja za jedan stepen ušteda oko pet do deset odsto, a pošto je temperatura u prostorijama gradske uprave smanjena za dva do tri stepena, minimalna ušteda će biti oko 15 odsto – napominju u Gradu.

Pored gasa, vode računa i o potrošnji struje. Zabranili su zagrijavanje prostorija električnim grijačima i klima uređajima.

Štede struju i gašenjem računara i, kažu, maksimalno su smanjili upotrebu vještačkog svjetla.

Isključuje se čim se prostorija isprazni i ne uključuje se ako ima dovoljno prirodnog svjetla.

Кada je donijeta odluka o ograničavanju temperature u javnim ustanovama, u medijima se raspravljalo o tome da li treba ograničiti grijanje u školama i vrtićima. Pitalo se – da li da štedimo na djeci? Međutim, ovakvu uštedu, osim što je mnogi osuđuju, ograničava i Državni pedagoški standard, koji predviđa da temperatura u prostorijama za djecu u vrtićima bude od 20 do 22 stepena. U školama se tolerišu za stepen niže temperature.

– U osnovnim i srednjim školama temperatura u učionicama, u skladu sa odredbama DPS-a, mora biti 20, u hodnicima i stepeništima 18, a u sali za fizičku i zdravstvenu kulturu od 16 do 18 stepeni Celzijusovih – naglašavaju iz gradske uprave.

Štede se i u vozilima ZET-a. Gradska PR služba upozorila je da su ljeti počeli da štede u autobusima i tramvajima ograničavajući temperaturu hlađenja na 25 stepeni Celzijusa.

Nastavili su i kroz jesen i zimu, uz napomenu vozačima da ne uključuju grijanje dok spoljna temperatura ne padne ispod pet stepeni, a kada to učine, da je ne postavljaju na više od 20.

Jedno od najposjećenijih mesta u Zagrebu je Glavni kolodvor, gdje se putničke sobe griju na između 15 i 17 stepeni Celzijusa.

Zbog svoje otvorenosti, neisplativo je koristiti višu temperaturu. Predvorje Centralne stanice se ne grije.

Grad Zagreb, međutim, nije slijedio primjer Pariza i odlučio je da smanji temperaturu na gradskim bazenima. Кao razlog izdvajaju Pravilnik o sanitarno-tehničkim i higijenskim uslovima bazena i o zdravstvenoj ispravnosti bazenske vode, koji propisuje pH vrijednost bazenske vode i količinu hlora u njoj

Region

OVO SE SIGURNO NEĆE DESITI! Domovinski pokret predlaže „Srbina“ za ministra branitelja?

Nema pomaka u pregovorima predstavnika HDZ-a i Domovinskog pokreta za formiranje nove parlamentarne većine i vlade, a neimenovani izvori tvrde da “Domovinci” predlažu da ministar branitelja bude Predrag Mišić, „hrvatski branitelj srpske nacionalnosti“, koji se izjašnjava kao pravoslavac.

Mišić se na listi Domovinskog pokreta u 9. izbornoj jedinici našao na visokom trećem mjestu na parlamentarnim izborima.

Neimenovani izvor iz Domovinskog pokreta kaže za hrvatski RTL da na taj način iz ovog pokreta žele da poruče da nisu protiv srpskog naroda u Hrvatskoj.

Mediji pišu da Mišić za sebe kaže da je “po nacionalnosti Hrvat, po narodnosti Srbin, pravoslavne vjeroispovijesti”, koji je kao „dobrovoljac bio branitelj Domovinskog rata u Vukovaru i kasnije logoraš srpskih koncentracionih logora“. Ove godine je, kažu, organizovao prigodni svečani ručak povodom pravoslavnog Badnjaka i Božića u Dicmu.

Odazvali su mu se izaslanik predsjednika Republike, ministra branitelja, HDZ-ov potpredsjednik sabora Ante Sanader, gradonačelnik Vukovara Ivan Penava, komandant 9. bojne HOS-a Marko Skejo i mnogi drugi.

O Mišiću se zna i da sa zalaže za formiranje Hrvatske pravoslavne crkve. Takođe, Mišić je 2019. provocirao SDSS reagujući na njihovu kampanju “Kako je biti Srbin u Hrvatskoj?”, pa je kraj svog imena i slike napisao – časno, a kraj imena i slike Milorada Pupovca – unosno.

Sagovornik RTL-ovog Dnevnika kaže da su ideju o Mišiću kao ministru branitelja iznijeli lideru HDZ Andreju Plenkoviću i da je on na to ćutao.

Dnevnik je kontaktirao i Mišića, a na njihovo pitanje hoće li biti ministar branitelja odgovorio je: “Počašćen sam tako nečim. Ali više od toga u ovom trenutku ne mogu da komentarišem. Traju pregovori i sve drugo bilo bi neozbiljno”.

Pregovarači Domovinskog pokreta i HDZ-a su do sada održali više rundi pregovora o formiranju buduće vlasti, ali su sve završene bez uspjeha.

Jučerašnji sastanak je bio posvećen pronalasku rješenja za učešće u vlasti manjinskih poslanika u Vladi, rekli su sagovornici RTL-a.

-Mi smo rekli 76 poslanika bez SDSS-a, i da tražimo još dva, ali Plenkoviću nije stalo do manjina nego do (Milorada) Pupovca) – rekao je nezvanično neimenovani sagovornik iz Domovinskog pokreta.

Kazao je i da Plenković želi da razgovara o ministarskim pozicijama, ali da Domovinski pokret na to ne pristaje dok se ne reši pitanje SDSS-a.

Nastavi čitati

Region

UŽAS U HRVATSKOJ! Ženu ugrizao poskok dok je čupala luk!

Ženu u Mijačima u Hrvatskoj, blizu granice sa BiH, ugrizao je poskok dok je radila u bašti.

Kako piše Dalmatinski portal, ženu je juče zmija ugrizla za nogu dok je čupala mladi luk u bašti.

Ona je u obližnjoj medicinskoj ustanovi primila protivotrov, a zatim su je vozilom hitne pomoći prebacili u splitski klinički centar.

Dalmatinski portal je saznao u policiji da je žena hospitalizovana na Klinici za infektologiju i da je njeno stanje stabilno.

Nastavi čitati

Region

“TEŠKI SMO, ŠTA DA TI KAŽEM”: Autobus sa Vučićem i Dodikom zaglavio u blatu

Predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić, polaže danas kamen temeljac povodom početka izgradnje Nacionalnog stadiona u naselju Surčin u Srbiji.

Uz propratni komleks i akvatik centar, Nacionalni stadion koštaće 1.2 milijarde evra.

Prisutni su i predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, ambasador Kine u Srbiji, Li Ming, predsjednik Fudbalskog saveza Srbije, Dragan Džajić, ministar finansija Srbije, Siniša Mali, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije, Goran Vesić, ministar sporta Srbije, Zoran Gajić, ministarka nauke Srbije, Jelena Begović, ministar turizma Srbije, Husein Memić, selektor fudbalske reprezentacije Srbija, Dragan Stojković Piksi, nekadašnji fudbaler, Nenad Bjeković, potpredsjednik FSS, Bratislav Nedimović, direktor JP Koridori Srbije, Aleksandar Antić itd.

Na putu do mjesta izgradnje, autobus u kojem su se nalazili Vučić, Dodik i delegacija je zaglavio u blatu. Nakon što su stajali nekoliko minuta, morali su se prebaciti u drugi.

– Moramo u drugi autobus, pošto se ovaj zaglavio u blatu. Teški smo, Dragane, šta da ti kažem.. Ja po kilaži, Dragan ovako kao čovjek, ali svakako smo teški. Znaš li koliko smo vode bacili i ne vrijedi opet i mi se zaglavimo – rekao je Vučić, piše N1.

Vučić će postavljanjem lopte sa potpisima legendarnih igrača, ali i sa svojim potpisom simbolično označiti početak izgradnje Nacionalnog stadiona u naselju Surčin u Srbiji.

Nastavi čitati

Aktuelno