Connect with us

Društvo

VETERANI PRIJETE IZLASKOM NA ULICE! Skuplja struja neće tek tako PROĆI!

Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata traže od Vlade Republike Srpske da uvede subvencije za plaćanje struje socijalno najugroženijim kategorijama, među kojima je, kako ističu, ogroman broj bivših boraca VRS.
Ukoliko nadležni ne izađu u susret njihovim zahtjevima, ratni veterani poručuju da su spremni preduzeti radikalne korake kako bi zaštitili egzistenciju onih koji su, kako ističu, najzaslužniji za stvaranje i odbranu Srpske.

Potpredsjednik Udruženja “Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata RS”, Nedeljko Klincov, za Srpskainfo kaže da su bivši borci ogorčeni zbog odluke vlasti da im prva novogodišnja “čestitka” budu skuplji računi za struju.

“Posebno je nevjerovatno to da se u cijeloj priči nigdje ne pominju subvencije ili neke druge olakšice za socijalno najugroženije. Činjenica je, ali i velika bruka ovog društva, da se među najugroženijima nalaze upravo bivši borci. Veliki broj ratnih veterana jedva sastavlja kraj s krajem, ljudi su bolesni, nemaju dovoljno novca da sebi kupuju ni lijekove, a sada će morati da plaćaju skuplju struju i to na isti način kao oni koji imaju milione!? To je skandalozno”, kaže Klincov.

Dodaje da bi već krajem sljedeće sedmice veterani odbrambeno-otadžbinskog rata, na sjednici Predsjedništva udruženja, trebalo da zauzmu konkretne stavove oko daljih koraka ukoliko vlasti ne pronađu način da socijalno najugroženiji borci dobiju olakšice prilikom obračuna plaćanja troškova električne energije.

“Čekamo na formiranje nove Vlade, a to bi, kako je najavljeno, trebalo da bude u srijedu. Nakon toga, imaćemo sastanak našeg Predsjedništva i vidjeti da li je moguće napraviti nekakav dogovor s novim ministrima. Ukoliko do toga ne dođe, spremni smo da preduzmemo sve korake kako bi zaštitili naše saborce. Ako treba, izaći ćemo i na ulicu. Ovo je neizdrživo i ovako ne može ostati. Bruka je kako se ova država odnosi prema onima koji su je stvarali”, poručuje Klincov.

Podsjećamo, od 1. januara građani Republike Srpske plaćaće skuplju struju po jedinstvenoj tarifi cijele godine, budući da je ukinuta ljetna i zimska tarifa.

Za potrošenih 500 kilovata struje, što je uzeto kao gornja gornica, za prvu tarifu račun će ubuduće iznositi 77,12 KM sa PDV-om.

Jedna višečlana porodica, koja u prosjeku troši 800 kilovata struje i čiji zimski račun iznosi 125 KM, ubuduće će plaćati 127 maraka, ali tokom cijele godine.

Ono što je apsurd je da na uštedu ne mogu da računaju čak ni oni koji malo troše. Naime, kupci koji imaju izuzetno malu mjesečnu potrošnju (do 200 kWh) imaće veći ukupni račun za električnu energiju, kao poslјedicu povećanog učešća fiksnog dijela u ukupnom računu.

Društvo

OVO ĆE VAS OSTAVITI BEZ TEKSTA! Evo koliko su porodice u BiH trošile na hranu u bivšoj Jugoslaviji

Prosječna porodica u BiH poslije svakog odlaska u sedmičnu nabavku hrane ostane u šoku. Neshvatljivo je kako je hrana toliko skupa imajući u vidu standard i mjesečna primanja radnika.

Prema istraživanjima BiH je najsiromašnija zemlja u Evropi, broj nezaposlenih se približava broju zaposlenih, penzioneri i mnogi radnici preživljavaju na minimalcu, ali bez obzira na to građani za hranu i bezalkoholna pića izdvajaju više nego u mnogi zemljama koje su članice Evropske Unije.

Prema posljednjim statističkim podacima (januar) prosječna plata u Bosni i Hercegovini iznosi 1.508 maraka, broj zaposlenih je 860.041, i preko 50 odsto zaposlenih prima platu manju od prosječne!
U istom mjesecu, januaru, sindikalna potrošačka korpa koju je Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine izračunao iznosila je 3.149,80 KM i od prosječne plate je veća za 1641.8 KM.

Samo na prehranu, navodi Sindikat, izdvaja se 44,49 odsto!

Poređenja radi prije 15 godina- 2009. godine prosječna plata je prema podacima Agencije za statistiku BiH bila 790 KM dok je u istom tom periodu potrošačka korpa bila 1.396 KM. To znači da je do januara ove godine plata porasla za 718 KM, a potrošačka korpa za čak 1753.8 KM!

Zanimljive podatke za Hrvatsku i EU objavio je portal Index.hr.

Kako navode u Hrvatskoj se više troši na hranu nego u ostatku EU.

Tačnije u bogatijim državama se više troši na hranu, ali ona čini manji dio ukupnih troškova.

Index.hr je dao i zanimljiv pregled izdvajanja novca za hranu u bivšoj zajedničkoj državi.
Linker
Došli su do zaključka da iz usporedbe današnjeg udjela troškova hrane u ukupnim troškovima kućanstava i prijašnjih decenija, može zaključiti da je danas standard u Hrvatskoj veći nego što je bio ikada u istoriji (kao i u većini svijeta), pa se isto može zaključiti i za Bosnu i Hercegovinu.

Sa sigurnošću se može tvrditi, navode, da to vrijedi za devedesete. Ali prijašnje decenije je teže odrediti jer Eurostat vodi podatke Hrvatske tek od 1995.

Iako nije savršeno usporedivo, zbog razlike u metodologiji izračuna i prikupljanja podataka, mogu poslužiti podaci Statističkog godišnjaka Jugoslavije 1918. – 1987.

Prema podacima Saveznog zavoda za statistiku Jugoslavije, 1963. je domaćinstvima na prostoru Hrvatske 45.1 odsto troškova otpadalo na prehranu (originalno “ishrana”), a podaci za Bosnu i Hercegovu kažu da je gotovo 50 odsto troškova, preciznije 49,6 odsto otpadalo na ishranu. I dok je ekonomski uzlet Jugoslavije 60-ih vidljiv za Hrvatsku gdje su domaćinstva 1973. za ishranu izdvajala 37.2 odsto, za BiH to i nije toliko vidljivo, obzirom da su izdvajanja za hranu i dallje visoka- 43,3 odsto.

Isto tako je vidljiva realna stagnacija druge polovine 70-ih i kriza prvih godina 80-ih (82. je Jugoslavija de facto bankrotirala) jer je udio prehrane u ukupnim troškovima puno sporije padao, pa je 1983. godine domaćinstvo u Hrvatskoj izdvajalo na ishranu 36,4 odsto, a domaćinstvo u BiH 42,04 odsto.

Cijele osamdesete je trajala kriza, pa je do 1987. u Hrvstskoj udio čak narastao na 37.3 odsto, a u BiH na 44,7 odsto.

Navedimo na kraju da se na hranu od BiH više izdvajalo samo u Crnoj Gori i SAP Kosovo.

Nastavi čitati

Društvo

VASKRŠNJI I PRVOMAJSKI PRAZNICI! Ovo su neradni dani u Srpskoj

Povodom obilježavanja Vaskrsa neradni dani u Republici Srpskoj biće Veliki petak i Vaskršnji ponedjeljak.

Neradni dani povodom proslave Vaskrsa su 18. i 21. april 2025. godine.

Povodom obilježavanja 1. maja neradni dani biće 1. i 2. maj.
Povodom obilježavanja Dana pobjede nad fašizmom neradni dan u Srpskoj biže 9. maj.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Proljeće u punom sjaju

U Bosni i Hercegovini sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Tokom dana, postupni porast oblačnosti. Tokom noći u većem dijelu Bosne je moguća slaba kiša. Vjetar slab do umjeren zapadni i sjeverozapadni. Jutarnja temperatura vazduha od 2 do 8, na jugu do 10, a dnevna od 14 do 20, na sjeverozapadu Bosne do 23 stepena.

Nastavi čitati

Aktuelno