Društvo
Inflacija pritisnula javnu kuhinju za bebe u Bratuncu, rade od danas do sutra
Inflacija koja je ove godine uzdrmala bh. tržište svoje posljedice je ostavila i na javne kuhinje za bebe, koje sada za isti obrok zbog poskupljenja osnovnih namirnica moraju izdvojiti i do tri KM više.
Naime, početkom ove godine jedan obrok se mogao spremiti za šest KM, a sada, samo nekoliko mjeseci kasnije, za isti obrok moraju izdvojiti od sedam do devet KM.
Kazala je ovo za “Nezavisne novine” Aida Sadiković Mehonić, osnivačica Udruženja “Obraduj nekoga” iz Bratunca, koje je otvorilo prvu javnu kuhinju za bebe.
“Najviše nas je pogodilo poskupljenje mlijeka. Roditelji se brinu da će skočiti i na četiri KM te nam se zbog toga sve više obraćaju”, kazala je Sadiković Mehonićeva.
Prema njenim riječima, rade od danas do sutra, odnosno od mjeseca do mjesec zbog, kako kaže, krajnje nestabilnog tržišta.
“Imamo 30 redovnih korisnika i oko 100 beba čiji roditelji nam se s vremena na vrijeme obraćaju tražeći jednokratnu pomoć”, kazala je ona.
Iako je broj korisnika javne kuhinje fiksan i nepromijenjen, potreba za njima je sve veća, a s tim i lista čekanja sve duža, a oni se, prema riječima Sadiković Mehonićeve, bore najbolje što mogu.
“Kod nas svoj obrok svakodnevno dobije 30 najmlađih građana, ali nažalost, zahtjevi roditelja su sve češći. Iako oni dobijaju podsticaje, to nije dovoljno da se izbore sa poskupljenjima”, kazala je ona.
Situacija se nije ustabilila još od perioda pandemije izazvane virusom korona, ali i dalje uspijevaju da zahtjeve ovih 30 korisnika zadovolje.
“Bez obzira na sve, naš opstanak nije doveden u pitanje”, ističe Sadiković Mehonićeva.
Zahvaljuje na donacijama koje im pristižu, a koje su, prema njenim riječima, uprkos inflaciji zadovoljavajuće.
“Naš narod voli da donira, čak i kad nema za sebe. Nije rijetka situacija da donatori postanu korisnici”, kazala je ona.
Period novogodišnjih praznika za najugroženije građane, pogotovo one sa malom djecom, može da bude dosta nepredvidiv, te upravo zbog toga oni organizuje posebne akcije kako bi najmlađi dobili paketiće.
“Pred kraj svake godine dobijamo donacije od pojedinaca i društveno odgovornih preduzeća. Očekujemo da ćemo za Novu godinu obradovati 60 beba obućom i zimskom opremom koja im je sada neophodna”, kazala je Sadiković Mehonićeva.
Želja im je da sve bebe na njihovom području imaju zadovoljene osnovne potrebe i da roditelji ne moraju razmišljati da li će one imati šta da jedu.
Podsjeća da je stalnih korisnika bilo 60 prije nego što su bili prinuđeni da ovaj broj prepolove. ”
Naši korisnici su većinom samohrane majke, radno nesposobni roditelji, korisnici Centra za socijalni rad Bratunac, višečlane porodice bez riješenog stambenog pitanja”, kaže Sadiković Mehonićeva.
Pored redovnih 30 korisnika, imaju njih 35 na listi čekanja, a ukupno kroz projekte zadovoljavaju osnovne potrebe za 150 korisnika.
“Ukoliko imamo dovoljno donacija, korisnike sa liste čekanja redamo po stepenu ugroženosti te na adresu šaljemo pakete u vidu jednokratne pomoći”, zaključuje ona.
Podsjećamo da je javna kuhinja za bebe Udruženja “Obraduj nekoga” prva javna kuhinja ove vrste otvorena u Bratuncu 2021. godine usljed teške situacije izazvane virusom korona, a koja je nastavila redovno da radi sa pretpostavkom da će se broj korisnika uvećati.
Uncategorized
VREMENSKA PROGNOZA! Duvaće slab do umjeren vjetar
U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti pretežno sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost i toplije.
Jutro će biti hladno uz mraz i pretežno vedro, a na sjeveru, kao i oko rijeka i po kotlinama na istoku biće magla i niska oblačnost koja će se zadržati i tokom dana uz hladnije vrijeme saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Duvaće slab do umjeren vjetar, sjevernih smjerova, a u Hercegovini na udare pojačana bura.
Jutarnja temperatura vazduha biće od minus devet do minus tri, na jugu do jedan, u višim predjelima od minus 13, a dnevna od minus jedan do četiri, na jugu do 10, u višim predjelima i mjestima sa maglom od minus tri stepena Celzijusova.
Društvo
POSKUPLJUJU MESO, BRAŠNO, ČOKOLADA… Kako ćemo preživjeti nova poskupljenja?
Već sa prvim danima nove godine došlo je do novih poskupljenja osnovnih životnih namirnica. Poskupljuju meso, brašno, kafa, čokolada, a najavljeno je i poskupljenje goriva i pekarskih proizvoda.
Cijene osnovnih životnih namirnica su sve više, a novčanici sve tanji. Određeni proizvodi i usluge su već poskupjeli, a za druge se to tek očekuje.
Vedran Jurišić za potrebe Saveza sindikata godinama prati kretanja cijena osnovnih životnih namirnica. Rast cijena, kako kaže, samo će se nastaviti.
– Cijena ulja u novembru 2023. godine bila je 2.96 a sada je 3.10 KM, što predstavlja poskupljenje od 15 odsto. Dječije pelene su bile 25 KM, a sada su već 27 KM što je poskupljenje od šest odsto. Toalet papir je bio 4.90, a sada je 5.80 što je više za oko 4 odsto. Teletina je bila 25, a sada je 28 KM – istakao je Jurišić.
Tako ćemo za na primjer vreću brašna, koju smo do sada plaćali 25 maraka, sada morati da izdvojimo 28. Iz Udruženja potrošača kažu da su pojedini proizvođači već počeli loviti u mutnom i neopravdano dizati cijene određenih proizvoda na štetu potrošača.
– Bili smo svjedoci početkom ove godine je da je došlo do poskupljenja osnovnih životnih namirnica, tako da je ulje prije Nove godine bilo 3.05, a sada iznosi oko 3.12 KM. Imamo i poskupljenje mesa, konkretno svinjskog buta bez kosti koji je bio 9 KM, a sada iznosi 12, pa čak i do do 15 KM – naveo je Dragan Jošić iz Udruženja za zaštitu potrošača Republike Srpske.
– Ne može sve krajnji potrošač da servisira. Smatramo da bi unutar svakog, bilo da je riječ o pekarskom proizvođaču, unutar njihove firme trebalo napraviti svoje proračune i da ne idu odmah sa poskupljenjem koje su najavili – rekao je Udruženje potrošača “Don” Prijedor Zoran Petoš.
Prema najavama mlinara, cijene brašna mogle bi u ovoj godini rasti za čak 10 odsto. Poskupljenje pravdaju prošlogodišnjim povećanjem minimalca i skokom cijene pšenice na berzama, prenosi RTRS.
– Cijene pšenice imaju blagi trend rasta. Međutim, imamo informaciju da će sada značajna količina pšenice stići iz Rusije u Srbiju. A kako znamo, Rusija je najveći proizvođač pšenice u Evropi, tako da će to usporiti rast cijena, ali do blagog rasta ipak mora doći zbog povećanja plata i struje – istakao je Mićo Sajlović iz “Žitoposavine”
Sindikalna potrošačka korpa za novembar prošle godine iznosila je 2.650 maraka. Sa prosječnom platom u Srpskoj građani su uspjeli da pokriju tek 54 odsto potrošačke korpe.
Društvo
“PUTEVI SRPSKE” KRIJU TRAGOVE! 700.000 KM javnog novca otišlo u TAJNE DŽEPOVE u izbornoj godini
Uprava „Puteva Republike Srpske“ odlučila je da sakrije od javnosti kome je i po kojim kriterijumima u prošloj predizbornoj godini podijelila oko 700.000 maraka donacija iz dobiti preduzeća.
Dok je direktor Milan Dakić u pritvoru zbog sumnje da je umiješan u pranje novca, zloupotrebu položaja i primanje mita, u „Putevima“ su zauzeli stav da građani Republike Srpske ne treba da znaju kome se i kako se dijeli novac ovog javnog preduzeća.
Ovakva odluka sigurno neće doprinijeti tome da se njihov poljuljani ugled u javnosti popravi.
Portal CAPITAL je u skladu sa Zakonom o slobodi pristupa informacijama tražio krajem prošle godine spisak udruženja i organizacija kojima je podijeljen novac.
Zadnjeg dana zakonskog roka, umjesto konkretnih imena dobili smo šturi odgovor u dvije rečenice u kojem naš zahtjev odbijaju pravdajući se zaštitom privatnosti.
„Spisak nismo u mogućnosti dostaviti u skladu sa članom 8. Zakona o slobodi pristupa informacijama, u kojem je navedeno da će nadležni javni organ utvrditi izuzetak kada opravdano utvrdi da tražene informacije uključuju lične interese koji se odnose na privatnost trećeg lica“, navodi se u njihovom odgovoru u kojem nisu ostavili ni pouku o pravnom lijeku, odnosno pravo na žalbu.
Međutim oni koji su dobro upućeni u ovu tematiku kažu da se ovdje ne može govoriti o zaštiti interesa treće strane jer je važnije pitanje zaštite javnog interesa.
U Transparency Internationalu BiH podsjećaju da je ovdje novac dijelilo javno preduzeće koje se finansira kroz akcize na gorivo, pa je po njima nedopustivo govoriti da je zaštita bilo čijih interesa važnija od interesa građana koji imaju pravo znati kako se troši novac koji je od njih naplaćen.
Ono što je još važnije, dodaju, posao javnog preduzeća nije da finansira udruženja građana.
Portparol TI BiH Srđan Traljić kaže da se sredstva moraju dijeliti na javnom pozivu po jasnim i mjerljivim kriterijima i samo tako ćemo izbjeći korupcijske rizike.
„Ovde se radi o javnom preduzeću koje ne posluje u tržišnim uslovima, gotovo isključivo se finansira kroz akcize na gorivo, imaju i dio prihoda od registracije vozila ali sva ta sredstva su namjenska i trebaju biti utrošena u svrhu održavanja i izgradnje novih puteva. Trošiti ta sredstva na finansiranje udruženja građana bez javnog poziva i ne dozvoliti javnosti uvid u to kome, pod kojim uslovima i za koje projekte je dodijeljen taj novac je krajnje nedopustivo“, ocjenjuje on.
Inače, ova organizacija godinama unazad upozorava na izvlačenje novca iz javnog sektora za finansiranje partija i izbornih kampanja putem udruženja građana.
Identifikovali su preko 800 kandidata na izbornim listama koji su bili na čelu udruženja koja su dobijala javni novac sa svih nivoa vlasti u BiH, a javnosti nisu dostupni ni osnovni podaci šta su udruženja sa tim novcem uradila.
„Ovo je posebno izraženo u izbornim godinama, a sa druge strane imamo veliku razliku u finansijskim izvještajima stranaka između onoga što prijave i što potroše na terenu. Najveće stranke prikazale su gotovo dva miliona KM manje troškove kampanje od onih koje smo mi utvrdili monitoringom samo četiri segmenta“, zaključio je Traljić.
Inače, CAPITAL je opširno pisao o tome kako se novac preko donacija izvlačio u predizborne svrhe.
Primjera radi, Uprava „Autoputeva Republike Srpske“ na čelu sa Nedeljkom Ćorićem (SNSD) nekoliko dana prije početka izborne kampanje donijela je odluku o raspodjeli skoro 900.000 KM kroz donacije.
Novac je odobren za 185 projekata, a među onima koji su dobili najviše novca su udruženja i organizacije iza kojih stoje članovi SNSD-a.
Takođe, najviši funkcioneri na nivou BiH su iskoristili instrument budžetske rezerve podijelivši prije izbora na stotine hiljada maraka raznim udruženjima građana, javnim ustanovama i pojedincima, piše Capital.
-
Svijet2 dana ago
ODMOR SE PRETVORIO O PAKAO! U Italiji poginuli skijaši: Lavina ih vukla stotinama metara
-
Politika3 dana ago
Dodik o proslavi koja smeta POLITIČKOM SARAJEVU “Deveti januar nismo mi izabrali, on je izabrao nas”
-
Hronika3 dana ago
UBISTVO O KOM BRUJI BANJALUKA! Šta je do sada poznato o ubistvu Dele
-
Region2 dana ago
Milanovićev luksuzni portfolio: Stan, vikendica, firma i štednja od koje se ZAVRTI U GLAVI!
-
Region2 dana ago
OLUJNA BURA PREKINULA LINIJE! Djeca nakon turnira u BiH prenoćila na trajektu
-
Društvo2 dana ago
“NEKA VAS PRATI BOŽIJA MILOST” Drinić čestitao Pravoslavnu novu godinu
-
Svijet14 sati ago
AGENCIJE UPOZORILE! Trampova inauguracija potencijalna meta za EKSTREMISTE!
-
Društvo3 dana ago
Populistički potez ili JER SMO TAKO U MOGUĆNOSTI? Dodik predlaže povećanje plate u Srpskoj, evo šta kažu poslodavci