Društvo
Muriz Memić: Krenulo je, ali je trebalo šest godina da se nađe neko ko će raditi svoj posao

Muriz Memić, otac stradalog Dženana Memića, je za Klix.ba komentarisao posljednje aktivnosti u rasvjetljavanju okolnosti pod kojima je stradao njegov sin.
Nekoliko pripadnika sarajevske policije i Direkcije za koordinaciju policijskih tijela Bosne i Hercegovine privedeni su jutros u svojstvu svjedoka i osumnjičenih. Ovo se desilo nakon što je Tužilaštvo Bosne i Hercegovine 31. augusta pokrenulo istragu protiv nekoliko osoba za krivično djelo ubistvo i pomaganje počinitelju nakon krivičnog djela.
Memić je napomenuo da su ove aktivnosti započete tek šest i po godina nakon stradanja njegovog sina u ilidžanskoj Velikoj aleji.
“Već sam rekao da će ovo biti šira akcija Tužilaštva Bosne i Hercegovine. Zadovoljan sam i krenulo je. Od početka smo govorili istinu, ali vidite da je moralo proći šest i po godina da se nađe neko ko će uraditi posao. Svi znamo šta je uradila Dalida Burzić (bivša glavna tužiteljica Tužilaštva Kantona Sarajevo, a sada sutkinja Suda Bosne i Hercegovine). Valjda ćemo uspjeti doći do kraja”, rekao je.
Istakao je da među danas privedenim policajcima ima i onih koji su bili na mjestu Dženanovog stradanja.
“Valjda tužilaštvo zna šta radi i zašto ih privodi. Sačekat ćemo”, zaključio je Muriz Memić.
Osim Burzić, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je istragu pokrenulo protiv bivšeg tužioca kantonalnog tužilaštva Merisa Ćate, koji je bio postupajući tužioc u predmetu “Memić”, protiv bivšeg komesara sarajevske policije Vahida Ćosića, saobraćajnog vještaka Ševala Kovačevića, sarajevskog policajaca Sakiba Kreme te više NN osoba.
Ifet Feraget, pravni zastupnik porodice Memić, napomenuo je da se skoro sedam godina bori za trenutak kada će okolnosti stradanja Dženana Memića 2016. u ilidžanskoj Velikoj aleji biti istraživane kao ubistvo. Porodica Memić i Feraget kontinuirano tvrde da je Dženan ubijen.
Hronologija slučaja
Podsjećamo, i oni su ukazivali na to da je Tužilaštvo Kantona Sarajevo ovaj slučaj prvobitno istraživalo kao ubistvo, a da su ga potom okvalifikovali kao saobraćajnu nesreću. Uvjereni da je Dženan ubijen, insistirali su da pravosuđe stradanje istražuje upravo kao ubistvo. Međutim, kantonalno tužilaštvo je to tretiralo kao saobraćajnu nesreću, za koju su optužili Ljubu i Bekriju Seferovića. Bili su optuženi da su kombijem usmrtili Dženana, a onda je uslijedila pravna trakavica.
Prije presuda Kantonalnog suda u Sarajevu i Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine, ad hoc tijelo Skupštine Kantona Sarajevo je 2017. utvrdilo da su se desili, kako je navedeno, brojni propusti u istrazi ovog slučaja. Tadašnji predsjednik skupštinske Komisije za sigurnost i u to vrijeme zastupnik vladajuće SDA Elvedin Okerić je naglašavao da je Tužilaštvo Kantona Sarajevo vršilo pritisak na rad ovog tijela. Njegovo formiranje je inicirala zastupnica tada opozicionog SDP-a Segmedina Srna.
Kantonalni sud je dva puta izrekao oslobađajuću presudu Seferovićima. Obje presude je ukinuo Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine, a da bi onda i on 27. jula prošle godine donio oslobađajuću presudu.
Sud Bosne i Hercegovine je šest dana ranije potvrdio optužnicu protiv pet osoba koje državno tužilaštvo tereti za organizovani kriminal u cilju prikrivanja dokaza o tome kako je Dženan Memić stradao. Optuženi su Alisa Ramić, koja je bila sa Dženanom kada je stradao, njen otac Zijad Mutap, pripadnici MUP-a Kantona Sarajevo Hasan Dupovac i Josip Barić te recepcioner hotela Crystal, koji se nalazi u blizini mjesta Dženanovog stradanja, Muamer Ožegović.
Memići i Feraget tvrde da Ramić i visokopozicionirani pojedinci u institucijama prikrivaju stvarne uzroke smrti. Među najodgovornijima za to ističu upravo Burzić. Oštro kritikuju i rad aktuelne glavne kantonalne tužiteljice Sabine Sarajlije. Nezadovoljstvo radom institucija na ovom slučaju je iskazivano protestima u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.
Društvo
NEMA KO DA SIPA KAFU! Ugostitelji u Bijeljini pred kolapsom, konobari masovno bježe u EU!

Ugostiteljski sektor na području grada Bijeljina se već duže vrijeme suočava sa izazovom nedostatka kvalifikovane radne snage, naročito u zanimanjima kao što su konobari i kuvari.
“Problem je dodatno izražen zbog velike mobilnosti radno sposobnog stanovništva, koje lako nalazi zaposlenje u zemljama Evropske unije. Poslodavci iz Hrvatske, Slovenije i Crne Gore u velikoj mjeri traže radnike iz Republike Srpske i Federacije BiH i to konobare, kuvare, sobarice, skladištare i građevinske radnike. Često i direktno kontaktiraju potencijalne radnike, nudeći bolje uslove, naročito u pogledu zarada”, kažu iz Područne privredne komore Bijeljina za portal InfoBijeljina.
Ipak, vjeruju da će mjere Vlade Republike Srpske, poput povećanja minimalne plate i subvencionisanja poreza na povećanje plata doprinijeti smanjenju odliva radne snage. Takve mjere, kako tvrde, predstavljaju ohrabrenje poslodavcima da poboljšaju uslove rada, čime se stvaraju preduslovi za veće zadržavanje radnika u domaćem ugostiteljstvu.
“Dodatno, rast najniže i prosječne plate u Republici Srpskoj, kao i poboljšanje uslova unutar ugostiteljske djelatnosti, može smanjiti pritisak na odlazak radne snage u inostranstvo. Treba naglasiti da situacija u zemljama regiona, iako naizgled atraktivna, nije bez izazova”, rekli su iz Područne privredne komore Bijeljina za portal InfoBijeljina.
Područna privredna komora Bijeljina, kako tvrde, aktivno radi na povezivanju privrednih društava sa obrazovnim ustanovama koje školuju kadar u ovoj oblasti, te podržava inicijative za prekvalifikacije, dodatne obuke odraslih i jačanje praktične nastave u realnom sektoru.
“U Srednjoj stručnoj školi Janja postoji obrazovni program koji između ostalog školuje kadrove za zanimanja kao što su kuvar, konobar, ugostiteljski i kulinarski tehničar. Kroz proces dualnog obrazovanja, za čije sprovođenje je ovlašćena Privredna komora, učenici praktičnu nastavu obavljaju u ugostiteljskim objektima koji im često po završetku školovanja nude stalno zaposlenje”, dodali su.
Društvo
KO ĆE NAS LIJEČITI?! Zdravstvo u Srpskoj na ivici kolapsa – nema ni doktora, ni tehničara!

Zdravstveni sistem Republike Srpske suočava se sa ozbiljnim izazovima u pogledu kadra, a posebno je izražen nedostatak specijalista u timovima porodične medicine i medicinskih tehničara.
Nebojša Šešlija, direktor Bolnice “Srbija” u Istočnom Sarajevu, kazao je za “Nezavisne novine” da ustanova još uspijeva održati nivo rada kao prethodnih godina, ali da odlazak osoblja postaje ozbiljan problem.
“Najveći izazov trenutno predstavlja odlazak medicinskih tehničara u dvije privatne zdravstvene ustanove u Sarajevu. Zbog toga pokušavamo da obezbijedimo kadar iz drugih dijelova Republike Srpske, jer na području cijelog Istočnog Sarajeva trenutno nema nijednog medicinskog tehničara na evidenciji Zavoda za zapošljavanje”, istakao je Šešlija.
Kada je riječ o ljekarima specijalistima, situacija je, kako kaže, još ozbiljnija.
“Ljekara specijalista jednostavno nema, ne možemo ih pronaći – kratko i jasno”, poručuje Šešlija.
Slična situacija zabilježena je i u najvećoj ustanovi primarnog nivoa zdravstvene zaštite u RS, u Domu zdravlja Banjaluka.
U ovoj ustanovi trenutno u Službi porodične medicine radi 135 doktora, od čega je 11 na specijalizaciji, dok ostala 124 doktora rade u 33 ambulante širom gradskog, prigradskog i seoskog područja.
Iako broj zaposlenih na prvi pogled izgleda dovoljan, iz Doma zdravlja upozoravaju da se suočavaju sa ozbiljnim organizacionim problemima, prije svega zbog odlaska specijalista u starosnu penziju.
“Tokom prošle godine u penziju je otišlo sedam specijalista porodične medicine, dok se u 2025. očekuje odlazak još pet njih. U 2026. godini predviđen je odlazak 11 specijalista, a u 2027. još šest. Dakle, u periodu od 2023. do 2027. godine, našu službu napustiće ukupno 31 specijalista porodične medicine”, navode iz ove ustanove.
Posebno zabrinjava, kako ističu, sve slabije interesovanje mladih ljekara za specijalizaciju iz porodične medicine, što dodatno otežava planiranje i zamjenu kadra.
“Ipak, u prethodnih godinu dana ostvaren je određeni napredak. Zaposleno je 17 mladih doktora medicine, koji postepeno preuzimaju timove kolega koji odlaze u penziju. Na taj način, barem djelimično, osigurava se kontinuitet rada i stabilnost pružanja zdravstvenih usluga”, ističu iz ove zdravstvene ustanove.
Pojasnili su da je do 17. jula ove godine Dom zdravlja Banjaluka napustilo ukupno devet doktora različitih specijalnosti, po različitim osnovama.
Mirko Šerbedžija, predsjednik Sindikata medicinskih sestara i tehničara Republike Srpske, kaže za “Nezavisne novine” da je stanje u kadrovskom smislu i dalje izazovno, i pored dva povećanja plata u posljednje vrijeme.
“Upitan je kadar koji ulazi u zdravstvene ustanove, ali upitno je i ko će nas to sutra liječiti”, kazao je Šerbedžija.
Istakao je da radnici nisu nezadovoljni, ali da bi svakako više ostajali u Srpskoj da su plate veće.
Društvo
PDP STAO UZ NAROD! Carić i mještani traže HITNU reakciju zbog puta koji nestaje u rastinju!

Odbornik PDP-a u Novom Gradu, Dario Carić, zajedno sa mještanima i opozicionim odbornicima, podnio je danas zvaničnu inicijativu Opštini Novi Grad, kojom se zahtijeva hitna intervencija na sanaciji lokalnog puta koji vodi od naselja Rakani i Damjanići prema opštini Кrupa na Uni.
Кako je navedeno u inicijativi, dionica puta je u izuzetno lošem stanju, a poseban problem predstavlja nekontrolisano rastinje koje je u potpunosti zauzelo bankine i dio kolovoza, što značajno smanjuje preglednost i ugrožava bezbjednost saobraćaja.
– Smatramo da je u interesu svih građana da nadležne službe u što kraćem roku pristupe sistematskom krčenju rastinja i uređenju ove dionice puta, kako bi se obezbijedila sigurnost i normalno odvijanje saobraćaja – poručio je Carić.
Mještani ovog kraja, koji se godinama suočavaju sa istim problemom, ističu da više nemaju strpljenja da čekaju i da očekuju hitnu reakciju nadležnih.
-
Politika2 dana ago
“DODIK JE MANIPULATOR i najveći izdajnik srpskog naroda!”
-
Politika2 dana ago
BORENOVIĆ: Sanja Vulić više nije mjera za glupost, sad postaje mjera za LAŽ! OTIMAČINA 120 MILIONA KM MORA NA SUD!
-
Banjaluka2 dana ago
DAMJAN VRAČAR predgrupa Ceci Ražnatović na SPEKTAKLU NA KASTELU!
-
Banjaluka2 dana ago
STANIVUKOVIĆ U PAVLOVCU: Nova svetinja uzdiže duh i identitet našeg naroda
-
Svijet2 dana ago
INCIDENT U TRAVNIKU: “Mudžahedini” pozvali na obračun s Hrvatima
-
Banjaluka2 dana ago
KAKVE VEZE IMAJU LISICE, KOKOŠINJAC I RASVJETA? Koga je Stanivuković potkačio u odgovoru
-
Politika1 dan ago
BIVŠI SUDIJA O PROCESU PROTIV DODIKA: Šmitov novi zakon omogućiće oslobađajuću presudu
-
Društvo2 dana ago
Preminuo legendarni glumac JOSIP PEJAKOVIĆ