Connect with us

Politika

Kako je poziv iz Amerike otkrio prevaru ministra Đokića

Tek što su imenovani kao ministri u Vladi Republike Srpske, Dragoslav Kabić iz SNSD-a i Dado Dogan iz Socijalističke partije bili su prinuđeni da se povuku jer se ispostavilo da su ranije osuđivani zbog saobraćajnih nesreća koje su skrivili.

FOTO: Ilustracija

Iako su se mnogi ponadali kako vlast uvodi nova pravila i uspostavlja nove standarde koje je na svojoj koži trebao da osjeti i ministar Petar Đokić (SP), inače osuđen za prevaru, to se nije desilo, jer je po priznanju Milorada Dodika, on u ovoj priči izuzetak.

Njega je Osnovni sud Brčko Distrikta u januaru 2006. godine osudio na tri mjeseca zatvora jer je bez dozvole preko svoje firme “Intermarket” organizovao i pružao telekomunikacione usluge, a kompaniju “Telekom Srpske” oštetio za preko 130.000 maraka.

Desna ruka bila mu je sekretarica Vida Tešić, koja je takođe osuđena, na zatvorsku kaznu od dva mjeseca.

 

Iz presude koja je u posjedu portala CAPITAL vidi se kako je Đokić razvio ilegalni paralelni sistem komunikacije, kojim je zaobišao međunarodnu centralu, a kada je shvatio da će biti razotkriven krenuo je u skrivanje dokaza.

Đokić, koji je na taj način potkradao svoju državu, danas drži moralne lekcije i traži ostavke onih koji su svoje greške napravili iz nehata, za razliku od njega koji je sve planirao.

Poziv od kojeg je sve krenulo

Klupko u ovoj priči počelo je da se odmotava u oktobru 2004. godine, kada je sreća okrenula leđa ministru Đokiću jer je preko svoje centrale spojio dva brata koja su živjela na dva kraja svijeta.

Jedan je bio u Sjedinjenim Američkim Državama i zvao je brata u Zvorniku, koji je, na Đokićevu nesreću, bio inženjer zaposlen u “Telekomovoj” poslovnici u tom gradu.

Umjesto gomile cifara na telefonu, Milanku Jovičiću se prikazao broj koji počinje sa 049, što je pozivni broj Brčko distrikta, a koji je daleko od SAD-a, i veoma blizu Zvornika.

Odmah mi je bilo jasno da neko u Brčkom koristi internet za preusmjeravanje poziva”, posvjedočio je on na suđenju i dodao da je znao da u tom momentu niko nije imao pravo na takve usluge, zbog čega je obavijestio kolege iz Brčkog.

Veoma brzo o svemu je obaviješteno Javno tužilaštvo koje je istragom otkrilo Đokićevu tajnu mrežu.

Iz svjedočenja inspektora u policiji Brčko Distrikta Muhameda Žižića, koji je 24. januara 2005. godine po naredbi Osnovnog suda u Brčkom učestvovao u pretresu prostorija “Intermarketa” se može vidjeti na šta je sve dugogodišnji ministar u Vladi Srpske bio spreman kako bi se spasio od zakona.

On je ispičao da su prilikom dolaska Đokiću dali nalog za pretres, nakon čega je ovaj tražio branioca i pozvao šefa policije, koji zatim inspektora šalje na drugu lokaciju, dok branilac ne dođe na lice mjesta.

Dok smo bili u prostorijama kolega mi je rekao da je u kancelariji vidio server. Otišli smo na drugu lokaciju, a kada smo se vratili servera bije bilo”, kazao je on na suđenju.

Dodao je kako više nije bilo ni Đokića koji je preko sekretarice poručio kako pretres mogu da izvrše i bez njega.

Bez obzira na skrivanje dokaza, bilo ih je sasvim dovoljno da se dokaže krivica.

Petar Đokić nije bio jedini Brčak uhvaćen u prevari. Sličan sistem osmislio je i njegov sugrađanin Ivan Klašnić, koji je takođe bio dio ovog procesa i koji je na kraju osuđen na tri mjeseca zatvora. Šteta koju je napravio procijenjena je na 83.352,25. Njih dvojica se u presudi nigdje ne dovode u vezu.

Kako se navodi u presudi Osnovnog suda u Brčkom Đokić je 2003. godine u prostorije svoje firme uveo internet, dok je na drugoj strani Vida Tešić bila zadužena da pronađe osobe koje bi sa “Telekomom” sklopili ugovore za uvođenje telefonskih linija.

Našla ih je desetak, a kako su kasnije posvjedočili, nije im previše objašnjavala zašto joj to treba, a kako im nisu dolazili računi, nisu se puno ni zanimali.

Ti ugovori iskorišteni su za uvođenje telefonskih linija preko kojih su se međunarodni pozivi “pretvarali” u lokalne, čime su se nadležnima “zamazivale” oči.

Svjedočenja osoba koje su sklapale ugovore sa Telekomom

Zaobilaženje međunarodne centrale

Tadašnji rukovodilac “Telekomovog” sektora u Brčkom, Siniša Golić je kazao kako su preko iznajmljene linije u “Intermarketu” pozivi iz inostranstva zaobilazili međunarodnu centralu.

U konkretnom slučaju, izgledalo je kao da neko ko zove iz inostranstva, zove iz Brčkog.

Pozivi koji dolaze iz inostranstva da bi došli preko interneta moraju biti povezani sa nekom firmom koja se bavi tim poslovima u inostranstvu. To preduzeće po osnovu dogovora ili ugovora sa licima u BiH usmjerava sve pozive koji dolaze iz dgurih zemalja na iznajmljenu liniju. Korisnici u BiH plaćaju kao da su pozivali sa spornih telefonskih priključaka, ali ostatak prihoda zbog razlike u cijenama dijele korisnici telefonskih brojeva sa firmom sa kojom su sklopili ugovor ili dogovor u inostranstvu. U ovom slučaju utvrđeno je da računari preko kojih dolaze pozivi dolaze pripadaju firmi “In Life” iz Slovenije, a koja se bavi pružanjem tih usluga”, kazao je on u svom svjedočenju.

Početnička greška

Grešku koja ih je otkrila napravili su na samom početku. Telefoni koji su korišteni na tuđa imena imali su zabranu identifikacije poziva.

Međutim, pored toga što je ta zabrana aktivirana u “Telekomu”, trebala je da se aktivira i na uređajima, ali Đokić to iz nekog razloga nije učinio ili nije znao da uradi.

Da je kojim slučajem bilo suprotno, Milanko Jovičić ne bi vidio da je veza preko koje priča sa bratom iz SAD-a uspostavljena preko telefona u Brčkom, što znači kako bi ova priča potrajala, ko zna koliko još.

Vještak informatičke struke utvrdio da je Đokić nabavio opremu za posredovanje između interneta i telefonskih linija.

Riječ je o procesoru koji na osnovu električnih impulsa generiše glas. Drugim riječima, glas se prvo pretvara u internet saobraćaj, a potom se internet saobraćaj ponovo pretvara u glas, te se na taj način zaobilazi centrala.

Korisnici telefonskih usluga su putem interneta ili normalne telefonske mreže zvali firmu “In life” u Ljubljani sa naznakom krajnje destinacije u BiH. Ti pozivi su putem interneta prosleđivani do VOIP Gatewaya u prostorijama Intermarketa koje je preko tamo instaliranih telefonskih linija dalje prosleđivao razgovor prema lokalnoj telefonskoj mreži i prema tarifama Telekoma Srpske za soabraćaj unutar BiH”, pojasnio je on.

Inače, Đokić se žalio na presudu Apelacionom sudu Brčko Distrikta, a zatim i Ustavnom sudu BiH, ali je u oba slučaja odbijen.

U apelaciji ustavnom sudu BiH je naveo kako je nepotpuno i pogrešno utvrđeno činjenično stanje, da su dokazi pogrešno cijenjeni, te da su presude nedovoljno i paušalno obrazložene.

Sudije nisu bile takvog mišljenja.

Imajući u vidu navedeno, Ustavni sud smatra da su redovni sudovi u svojim odlukama dali takva obrazloženja koja ni na koji način ne dovode u sumnju njihove zaključke o krivici apelanata, niti su na bilo kakav način proizvoljna. Smatramo da apelant ne nudi činjenice i dokaze koje b mogle opravdati tvrdnju da postoji povreda ustavnih prava na koje se poziva”, navodi se u presudi iz 2009.godine.

CAPITAL: Dejan Tovilović

Politika

Stupile NA SNAGU izmjene Izbornog zakona koje je NAMETNUO ŠMIT

Svi amandmani na Izborni zakon BiH koje je nametnuo Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za viskog predstavnika u BiH, 26. marta ove godine, a koji su se odnosili na uvođenje novih tehnologija u izborni proces i davanja većih ovlaštenja Centralnoj izbornoj komisiji, stupili su na snagu.

Naime, kako je navedeno u odluci, Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja na službenoj internetskoj stranici Kancelarije visokog predstavnika, ili prvog dana od dana objavljivanja u “Službenom glasniku Bosne i Hercegovine”, koji god od tih dana nastupi ranije.

“Zakon o izmjenama i dopunama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, koji čini sastavni dio ove Odluke, stupa na snagu na način predviđen članom 114. navedenog zakona, na privremenoj osnovi, sve dok ga Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji u istom obliku, ili dok ga Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji uz izmjene i dopune”, navedeno je u odluci.

Izuzetno od ovih odredbi Šmit je odredio da članovi 76. do 81., članovi 84. do 105. i članovi 111. i 112. zakona će stupiti na snagu 19. aprila 2024. godine, pod uvjetom da Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji izmjene i dopune Izbornog zakona BiH koje se odnose na pitanja iz ovog stavka prije tog datuma.

To znači da su sve donesene odredbe Šmita stupile na snagu.

Šmit je odlukom odredio uvođenje “izbornih tehnologija” u proces glasanja, a to se odnosi na skenere, video nadzor na biralištima i elektronsku identifikaciju birača. Prije implementacije provešće se pilot projekat u deset opština za lokalne izbore koji će se provesti ove godine.

Odlukom je Šmit dao ovlasti CIK-u da imenuje predsjednike i zamjenike svih biračkih odbora u cijeloj državi, koji ne smiju biti članovi političkih stranaka biti obavljati dužnosti u tijelima političke stranke. Ostale članove biračkih odbora i njihove zamjenike imenuje opšinska izborna komisija, na prijedlog političkih subjekata.

Osim toga, izvršena je i korekcija dijela u vezi s djelovanjem medija tokom izborne kampanje. Šmit je tako nametnuo i nekoliko izmjena koje se tiču djelovanja online medija odnosno “fantomskih portala” koji nemaju jasno definisanu vlasničku i uredničku strukturu. Ovime bi trebala biti spriječena pojava “nicanja” portala uoči izbora koji su jasno opredijeljeni za jednu političku opciju.

Svojim izmjenama, Šmit je zabranio glasanje za više od tri osobe sa stranačke liste, dok je do sada taj broj bio neograničen.

Nastavi čitati

Politika

DRINIĆ ČESTITAO DAN SLOBODE MEDIJA: Pritisak na novinare nedopustiv

Narodni poslanik Nebojša Drinić čestitao je Svjetski dan slobode medija novinarima, urednicima, udruženjima novinara i svim zaposlenima u medijima.

“Novinarstvo je plemenit poziv ako je ogledalo istine, profesionalnosti i objektivnosti i ima potencijala da bude bedem protiv zloupotrebe vlasti pomažući da se donesu i neprijatne istine”, rekao je Drinić

ističući da je cenzura grubo kršenje ljudskih prava, a pritisak na novinare nedopustiv.

Prema njegovim riječima profesionalni medijski radnici zaslužuju bolje uslove rada i veće plate.

“Kao poslanik u Narodnoj skupštini borio sam se protiv kriminalizacije klevete jer je sloboda izražavanja od suštinskog značaja za razvoj demokratskog društva”, zaključio je Drinić.

Nastavi čitati

Politika

Dodik osudio napad u kojem je oštećena kuća POVRATNIČKE PORODICE

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik osudio je napad u kojem je oštećena kuća povratničke porodice u Gacku i zatražio hitnu akciju u pronalasku počinioca.

Dodik je naveo da je tim povodom razgovarao sa ministrom unutrašnjih poslova Republike Srpske Sinišom Karanom.

“Zatražio sam hitnu akciju u pronalaženju napadača”, napisao je Dodik na mreži “X”.

Policija u Gacku izvršila je uviđaj na kući u mjestu Gračanica nakon što je vlasnik prijavio oštećenje prozorskog stakla i radi na utvrđivanju okolnosti koje su dovele to toga, saopštila je Policijska uprava Trebinje.

“Policijski službenici su utvrdili da je u kući u kojoj, prema riječima lica koje je prijavilo niko ne živi, oštećeno jedno prozorsko staklo upotrebom vatrenog oružja”, navodi se u policijskom saopštenju

Nastavi čitati

Aktuelno