Connect with us

Društvo

Šengen stvorio gužve na izlazima iz BiH

Ulazak Hrvatske u Šengen prvog dana 2023. godine obilježile su velike gužve na graničnim prelazima iz BiH, ali je još rano procijeniti kako će novi granični režim uticati na građane BiH koji ulaze u tu zemlju.
Kako je rekla Franka Vican, portparolka Granične policije BiH, prema sada raspoloživim informacijama, Hrvatska će nastaviti primjenjivati važeće odredbe Zakona o šengenskim granicama, kao i do sada.

“Informacijski sustavi EU, poput EES i ETIAS, počet će se primjenjivati od dana kada Europska komisija donese odluku o tome. Isto tako, na zajedničkim lokacijama graničnih prijelaza, ulaskom Republike Hrvatske u šengenski prostor, neće biti promjena u vezi s načinom obavljanja granične kontrole”, pojasnila nam je ona.

Rekla je da su na graničnim prelazima, poput međunarodnog graničnog prelaza Gradiška, od početka godine do juče u 13 časova zabilježena 3.993 putnika, od čega 1.682 državljanina BiH, dok je stranih državljana 2.311.

“U istom razdoblju, na izlazu iz BiH, na MGP Gradiška, evidentirano je ukupno 6.686 putnika, od kojih su 2.794 državljani BiH, dok je stranih državljana evidentirano 3.892. Trenutačno na izlazu iz BiH na MGP Gradiška zadržavanja su oko 60 minuta, dok na ulazu u BiH na istom prijelazu nema zadržavanja. Jučer (ponedjeljak) na MGP Gradiška bila su povremena zadržavanja ne duža od 30 minuta”, kazala nam je ona.

Prema njenim riječima, za sada je nemoguće ocijeniti kako će se ulazak u Šengen odraziti na putnike iz BiH i za tu procjenu biće potrebno više vremena.

S istim pitanjem smo se obratili i Ministarstvu unutrašnjih poslova Hrvatske.

“S ulaskom Hrvatske u Šengen nema nikakvih izmjena niti za građane EU niti za druge osobe kad govorimo o prelasku vanjske granice. Granične kontrole obavljaće se kao i dosad sprovođenjem Zakonika o šengenskim granicama, uključujući takođe sprovođenje i drugih relevantnih uredbi Evropskog parlamenta i Vijeća. Naime, Republika Hrvatska ulaskom u EU već primjenjuje Zakonik o šengenskim granicama tako da ne bi bilo nikakvih promjena u samoj proceduri granične kontrole na vanjskoj granici”, kažu u MUP-u Hrvatske.

Zvaničnici EU, Hrvatske i BiH izrazili su zadovoljstvo što je Hrvatska postala dio šengenskog prostora. Andrej Plenković, predsjednik Vlade Hrvatske, indirektno je odgovorio na pitanje režima graničnih kontrola, pojasnivši, nakon obilaska graničnog prelaza Bregana, između Slovenije i Hrvatske, sa Ursulom fon der Lajen, predsjednicom Evropske komisije, da će Hrvatska ukidanjem graničnih kontrola na unutrašnjim granicama EU dobiti nove resurse za zaštitu spoljnih granica EU.

To znači da će hrvatski granični policajci pojačati nadzor granice, odnosno efikasnije sprečavati ilegalne prelaske granica, ali i da vjerovatno neće slati dodatne službenike na međunarodne granične prelaze.

“Hvala policiji na čuvanju naše granice. Svoje kapacitete je sada spremna preorijentirati na vanjske, više od 1.350 kilometara duge granice EU i šengenskog područja. Hrvatska na njima neće graditi žicu ni barijere. To su političke postavke kojih se držimo čvrsto i držat ćemo ih se do kraja”, poručio je on, kako je preneseno na sajtu Vlade Hrvatske.

Fon der Lajenova je, čestitajući Hrvatskoj, rekla da će EU raditi na zaštiti šengenskog prostora, koji je uvijek pred izazovima, ali ga se ne smije uzeti zdravo za gotovo.

“Šengen je stvar predanosti i međusobnog povjerenja. U Šengenu se oslanjamo jedni na druge. A mi znamo da vama možemo vjerovati i osloniti se na vas”, rekla je ona.

Borjana Krišto, novoizabrana predsjedavajuća Savjeta ministara BiH, čestitala je Hrvatskoj ulazak u Šengen i uvođenje evra, ističući da i građani BiH gaje identične aspiracije.

“Svi mi, zajedno sa svojim konstitutivnim narodima i ostalim građanima, takođe pripadamo krugu evropske porodice, te gajimo identične aspiracije i priželjkujemo istu integracijsku budućnost”, navela je Krišto u čestitki.

Plenković je rekao da je Hrvatska jedina zemlja koja je u Šengen i evrozonu ušla na isti dan.

Za građane BiH će ulazak Hrvatske u evro značiti lakše plaćanje prilikom posjeta toj zemlji, a s obzirom na to da je bh. marka direktno vezana za evropsku valutu, to će značiti i manje troškove za konverzije jer više neće morati koristiti kune, koje zauvijek odlaze u prošlost.

Društvo

ŽIVOT JE NIJE MAZIO! Desanka do škole kroz snijeg putuje 25 km, NE ODUSTAJE OD SVOJIH SNOVA! (VIDEO)

Desanka Luković svakog dana prepješači više kilometara kako bi došla do željene lokacije.

Život je, kaže, nije mazio, te njen dan počinje u četiri sati ujutro.

Desanka ističe da se njen život mnogo razlikuje od njenih vršnjaka, ali i uprkos tome, ne bi se, dodaje, mijenjala sa njima.

“Do škole putujem 25 kilometara, te kada pada sneg dosta je teško, ali borim se da ostvarim dobre rezultate. Ovde nije mnogo strašno, a viđala sam ja ovde i vukove, medvede, što nije za strah, kao što se ljudima čini. U svakom smislu, život nije lak i za sve treba volja i borba”, riječi su ove djevojčice.

Nastoji da pomogne roditeljima, ali i olakša život svom mlađem bratu.

“Nekome se sviđa da živi u gradu, nekome ne, ali ja volim selo i mesto gde živim. Leti je život dosta lakši, jer su dani duži”, rekla je Desanka.

Sebe za 10 godina vidi na istom mjestu.

“Planiram da ostanem ovde na Goliji i ne bojim se šta će vreme doneti. Bog će svakome pomoći, pa i meni. Moja želja je bila da imam mnogo konja i ovaca, te da poljoprivreda bude moje zanimanje. Za sada imam devet konja i tri magarca. Postižem da sve uradim i ništa mi nije teško”, objasnila je Desanka.

U posjeti su joj bile i drugarice iz škole. Želja joj je bila da im pokaže ljepotu netaknute prirode.

“U posetu su mi jednom došle drugarice i svidelo im se ovo mesto. Kada su dolazile bila je zima i veliki sneg, ali ih to nije sprečilo da budu kod mene. Kažu da bi ostale ovde na nekoliko dana, a sada da li bi ostale, to ne znam, jer težak je život, te jedino može uspeti onaj koji voli životinje, poljoprivredu i svoju zemlju”, naglasila je ova djevojčica.

Zimi je najteže živeti ovde, jer se treba boriti sa snegom i mećavom, ali ja neću odustati od svojih snova. Sada ću pomoći roditeljima, a za nekoliko godina imaću svoje domaćinstvo, koje će biti mnogo bogatije nego što je danas” poručila je Desanka Luković.

Nastavi čitati

Društvo

ZIMA U PUNOM JEKU! Danas oblačno i hladno vrijeme

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH danas se očekuje pretežno oblačno vrijeme uz sunčane intervale, ali i dalje hladno.

U višim predjelima od jugozapada ka istoku, kao i u Hercegovini biće sunčanije, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Vjetar slab do umjeren sjevernih smjerova, u Hercegovini na udare pojačana bura.

Maksimalna temperatura vazduha od minus jedan do četiri, na jugu do 10, u višim predjelima od minus tri stepena Celzijusova.

Jutros preovladava hladno i promjenljivo do potpuno oblačno vrijeme uz mraz.

Najhladnije jutros je bilo na Sokocu, u 7.00 časova izmjereno je minus 14 stepeni Celzijusovih.

Minus 10 je na Han Pijesku, minus devet u Doboju, Kneževu, Srebrenici, na Čemernu, minus pet na Mrakovici i Višegradu, minus četiri u Mrkonjić Gradu i Driniću, minus tri u Gacku i Rudom, a minus dva u Bijeljini, Foči, Ribniku i Šipovu.

U Banjaluci je u 7.00 časova izmjeren minus jedan stepen, kao i u Novom Gradu i Srpcu, nula stepeni u Prijedoru, dva u Bileći i tri u Trebinju.

Visina snijega na Han Pijesku je 19 centimetara, na Mrakovici 16, u Kneževu 15, u Doboju 11, u Driniću osam, u Mrkonjić Gradu i Gacku četiri, na Čemernu i na Sokocu dva, a u Banjaluci, Novom Gradu i Srpcu jedan centimetar, prenosi Srna.

 

Nastavi čitati

Uncategorized

VREMENSKA PROGNOZA! Duvaće slab do umjeren vjetar

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti pretežno sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost i toplije.

Jutro će biti hladno uz mraz i pretežno vedro, a na sjeveru, kao i oko rijeka i po kotlinama na istoku biće magla i niska oblačnost koja će se zadržati i tokom dana uz hladnije vrijeme saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Duvaće slab do umjeren vjetar, sjevernih smjerova, a u Hercegovini na udare pojačana bura.
Jutarnja temperatura vazduha biće od minus devet do minus tri, na jugu do jedan, u višim predjelima od minus 13, a dnevna od minus jedan do četiri, na jugu do 10, u višim predjelima i mjestima sa maglom od minus tri stepena Celzijusova.

Nastavi čitati

Aktuelno