Connect with us

Društvo

Šteta od poplava u Prijedoru procijenjena na 1,5 miliona KM

Šteta od nedavnih poplava u Prijedoru procijenjena je na najmanje milion i po maraka. Voda je ušla u oko stotinu stambenih i više od stotinu pomoćnih objekata, a oštećeni su putevi i mostovi.
Porodica Radaković iz Topolika štetu procjenjuje na više od 10 hiljada maraka. Voda u prizemlju bila je visine 60 centimetara. Uništeni su podovi, namještaj i uređaji.

“Zbog poplava mi smo morali obezbijediti jednu prostoriju gore u potkrovlju. Imamo dvoje unučadi, malih, kojima smo morali iznajmiti stan, snaha bude s njima, jer nemaju uslova odvje da žive”, rekla je Nada Radaković iz Prijedora.

Izlivanje riječice Miloševice poplavilo je i dom porodice Lelović. U prizemlju je praktično sve uništeno. Cvita Lelović supruga je poginulog borca, a njena kćerka živi u prizemlju. Ovo je druga poplava samo ove godine.

“Šta od stvari i šta je tu za upotrebu – ništa. Znači, sve smo morali renovirati. Opštinama nam daje ta sredstva. Obnavljamo”, navela je Cita Lelović.

Porodica Davidović sama je počela renoviranje poplavljene kuće. Štetu procjeljuju na više od 10 hiljada maraka.

“Mi sad radimo, digli smo podove i slaijevamo ponovo tlakove, mijenjamo stiropor, mijenjamo sve i sad opet treba keramiku ili nešto na to, moramo obnoviti”, naveo je Milan Davidović.

Komisije za procjenu štete u Prijedoru još nisu završile sa radom. Do sada su ustanovile da je u 72 domaćinstava voda ušla u sobe, a u 32 u kupatilo ili ostavu. Oštećeno je 78 putnih pravaca i sedam mostova, a pojavilo se i pet klizišta. Šteta je, za sada, procijenjena na 1,5 miliona maraka.

“Građani mogu očekivati podršku i podršku mogu očekivati prvo oni građani gdje je voda upla u stambene objekte, tačnije u objekte, spavaće sobe i dnevne boravke. Za sbve ostalo, mi ćemo sagledati situaciju i vidjeti koja je to šteta i skladu naravno sa finansijkim mogućnostima našeg grada, i naravno uz podršku Vlade Republike Srpske, vidjeti šta je realno u tom momentu da mi učinimo”, naveo je gradonačelnik Prijedora Slobodan Јavor.

Vlada je obezbijedila podršku od 200 hiljada maraka, a Grad će takođe obezbijediti dio novca za obeštećenje građana, kaže Јavor. Iz Voda Srpske ranije je najavljeno da će ugovor o uređenju dijela korita Miloševice u dužini 1.700 metara biti potpisan najkasnije do kraja ovog mjeseca.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Djelimično razvedravanje

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH će, nakon slabe kiše ujutro, na sjeveru i zapadu doći do djelimičnog razvedravanja uz sunčane periode.

Na jugu i istoku ostaće promjenljivo vrijeme uz smjenu sunčanih i oblačnih perioda sa povremenom kišom i tokom dana, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Minimalna temperatura vazduha biće od sedam do 12, u višim krajevima od četiri, a maksimalna od 17 na jugoistoku do 24 na sjeveru, u višim predjelima od 12 stepeni Celzijusovih.

Duvaće slab vjetar sjevernog i sjeveroistočnog smjera.

Nastavi čitati

Društvo

EVO ZAŠTO ZEC nikako nije simbol VASKRSA i kako je zalutao u pravoslavlje

Kako je vaskršnji zec zalutao u pravoslavlje – neizbježan je na rafovima u prodavnicama, dominira u izlozima kao praznična dekoracija, prodaju se razne kućne potrepštine sa njegovim likom, a pojedini roditelji čak i organizuju i potragu za zečevima i jajima na sam dan Vaskrsa.

Na samu simboliku zeca se pak nadovezuju druga vjerovanja naroda, takođe povezana usko sa prestavljanjem ovog doba godine i ovog praznika, kao što to čine pile, kokoška ili jaje. Djeca se ovom zecu raduju iz sasvim drugih razloga, prvenstveno zbog umiljatog izgleda, potom i što vjeruju da im on donosi čokoladne slatkiše u duhu Vaskrsa koje vješto sakriva po bašti, kako bi se deca malo i zabavila i stigla do nagrade.

Vesna Marjanović navodi da je ova životinja, kao obiležje ovog praznika, kao i ono što simbolizuje, preuzeta iz germanske kulture. Zec je, takođe, iz prehrišćanskih vjerovanja. Ova životinja je simbol proljeća, buđenja prirode i uopšte bogatstva i berićeta, baš zato što je životinja koja je sklona čestom razmnožavanju. Hrišćanstvo je to prihvatilo, a postoji ta mitologena da se brzinom, što je odlika zeca, raširila vijest po cijelom svijetu da je Isus Hristos vaskrsao.

– To kod nas pre nije bilo, kao i ta gnezda u kojima su jaja po travama i dvorištima, ali smo to prhvatili iz srednjoevropske kulture. Većina nas je raslo na tom običaju potrage za jajima, a inače našom kulturom vlada običaj darivanja dece dva puta godišnje, za Božić i Vaskrs. Sa kuluracijom stanovništva, simbolika zeca došla je kod nas.

Svi veliki praznici su komercijalizovani. Ono što je došlo sa narodima koji su živjeli i radili u inostranstvu jeste i ta kultura “kićenja” koju su donijeli, što se odnosi na ukršavanje lustera visećim jajima, zatim i drveća, objasnila je Vesna, piše Ona.

Otac Predrag Popović o vaskršnjem zeki

“Da neko ne pomisli da imam nešto protiv zečeva…

Zečevi su divna i najčistija stvorenja. Ne trpe nikakve bolesti na sebi. Nemaju jak imuni sistem pa brzo umru, zato ako su živi – oni su zdravi. Zato se mnogo i razmnožavaju.
U raznim mitologijama su predstavljeni kao simboli boga plodnosti, što je opet, nekom zapadnjačkom podvalom, neprimetno provučeno kao simbol Vaskrsenja.

I Božića i Vaskrsa simbol i ličnost je sam Gospod Isus Hristos. Niti Deda Mraz niti zečevi. To je, kad malo razmislimo, uvreda i ismevanje Hristovoj žrtvi i ljubavi.

Zato izbacite iz kuća sve simbole zečeva u vreme Vaskrsa. Ovako kao ukrase ih možete koristiti, ali ne u doba Vaskrsa. Simbol Vaskrsenja Hrista, pored Njega samog, jeste Beli anđeo, koji ukazuje na prazan grob i naša je najlepša Mileševska freska. A mi turamo zečeve jer su slatki i tako se bacaju pare potrošačkoj mafiji i gubi smisao i značaj Vaskrsenja”, napisao je Popović.

Nastavi čitati

Društvo

ŽRTVE NASILJA U SRPSKOJ nakon napuštanja Sigurne kuće prepuštene SAME SEBI

Ni u jednoj lokalnoj zajednici u Republici Srpskoj ne postoji stambena jedinica koja bi služila žrtvi nasilja za stanovanje u periodu kada mora da se vrati na posao ili drugim redovnim dnevnim aktivnostima, nakon što napusti Sigurnu kuću u kojoj dobije privremeni smještaj.
Iz resornog Ministarstva porodice, omladine i sporta RS u odgovoru na naša pitanja su naveli da Sigurna kuća predstavlja posebnu mjeru podrške kojom se obezbjeđuje siguran smještaj i pomoć žrtvama nasilja u porodici, kao i da je ove godine za to obezbijeđeno 300.000 KM.

„Kada je riječ o stambenom zbrinjavanju žrtava nasilja u porodici nakon napuštanja sigurne kuće, ministarstvo nema konkretne podatke o interesovanju žrtava za ovaj vid zbrinjavanja. Zakon o socijalnom stanovanju RS u nadležnosti je Republičkog sekretarijata za raseljena lica i migracije, a za realizaciju zakona zadužene su jedinice lokalne samouprave“, preciziraju iz ovog ministarstva.

Ipak, oni navode da je Strategijom za suzbijanje nasilja u porodici RS 2020-2024. godina obuhvaćen poseban strateški cilj – Ekonomsko osnaživanje žrtava nasilja u porodici.

„Aktivnostima kao što su zapošljavanje i samozapošljavanje, stručno usavršavanje i osposobljavanje žrtava nasilja u porodici, podrška rješavanju stambenog pitanja, doprinosi se realizaciji ove mjere. U okviru Zakona o socijalnom stanovanju RS, žrtve nasilja u porodici su prepoznate kao kategorija koja ima pravo na socijalno stanovanje“, navode iz ministarstva.

Oni dalje kažu da se u skladu sa Zakonom o zaštiti od nasilja u porodici putem konkursa vrši dodjela sredstava sigurnim kućama za privremeno zbrinjavanje, siguran smještaj i pomoć žrtvama nasilja u porodici.

„Pravo učešća na konkursu imaju pravna lica koja realizuju sigurne kuće, a koje su upisane u Registar sigurnih kuća koji vodi Ministarstvo porodice, omladine i sporta. Pravna lica koja su upisane u registar su Organizacija žena „Lara“ Bijeljina, Fondacija „Udružene žene“ Banjaluka i Udruženje građana „Budućnost“ Modriča“, kažu iz ministarstva.

Dalje se navodi da su smještajni kapaciteti u ove tri sigurne kuće 55 mjesta i to u Organizaciji žena „Lara“ 15, Fondaciji „Udružene žene“ 24 i Udruženju građana „Budućnost“ 16 mjesta.

„Ministarstvo porodice, omladine i sporta podržava rad nevladinih organizacija koje pružaju zaštitu, podršku i pomoć žrtvama nasilja u porodici, pruža podršku SOS telefonu i podstiče organizacije civilnog društva u njihovim nastojima da, ukoliko imaju kapaciteta za smještaj žrtava nasilja u porodici, podnesu zahtjev ministarstvu za upis u Registar sigurnih kuća“, kažu iz ministarstva, precizirajući da je u prethodnom periodu pravni subjekat iz Trebinja pokazao interesovanje za realizaciju Sigurne kuće na području ovog grada.

Iz grada Banjaluka kažu da grad pruža podršku žrtvama nasilja u vidu sufinansiranja smještaja u Sigurnu kuću koju vodi Fondacija “Udružene žene”.

„U skladu sa Zakonom o socijalnoj zaštiti, smještaj u Sigurnu kuću sufinansira nadležno Ministarstvo sa 70 odsto, a lokalna zajednica sa 30 odsto, za šta se na godišnjem nivou iz budžeta grada izdvaja 35.000 KM“, kažu iz gradske uprave Banjaluka.

U Sigurnu kuću u Banjaluci, kažu dalje, prošle godine je bilo smješteno 47 žrtava nasilja i sve su nakon napuštanja Sigurne kuće otišle u sopstveni stambeni prostor, a od 47 njih ukupno, 43 su započele samostalan život.

„Grad Banjaluka do danas nije zaprimio nijedan zahtjev za stambeno rješavanje žrtava nasilja, a stambene jedinice se prema Pravilniku o socijalnom stanovanju dodjeljuju ili putem konkursa kao u slučaju dodjele stambenih jedinica u naseljima Ada i Kuljani, namijenjenih izbjeglim i raseljenim licima ili Odlukom Skupštine Grada kojom se stambena jedinica putem Centra za socijalni rad dodjeljuje porodici koja je u stanju socijalne potrebe“, objašnjavaju iz gradske uprave.

Identičan odgovor dobili smo iz još nekoliko lokalnih zajednica iz kojih poručuju da žene žrtve nasilja zaslužuju bolju zaštitu, ali ni u jednoj lokalnoj zajednici nemaju institucionalno riješeno pitanje smještaja potencijalne žrtve nasilja nakon što je radi povratka na posao i ostalih redovnih životnih aktivnosti prisiljena da napusti Sigurnu kuću.

Isto kao i u Banjaluci, ni ostale lokalne zajednice nisu zaprimile nijedan zahtjev žrtava nasilja za rješavanje stambenog pitanja, pri čemu bi najsrećniji odgovor bio da nijedan zahtjev nije pristigao zato što žrtve nasilja nisu imale potrebu za time.

Poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini RS Tanja Vukomanović kaže da u ovoj zemlji ima puno nedostataka kada je u pitanju borba protiv nasilja nad ženama i nasilja uopšte.

„Problema ima u zakonskim okvirima, ali i u praksi. Kada pričamo o ovim problemima moramo uzeti u obzir nažalost da smo mi Balkan i da je to nekada neki pravac razmišljanja, a ne samo geografski pojam, da se ovdje i dalje smatra da je žena vlasništvo svog muža i da je nasilje u porodici privatna stvar“, kaže Vukomanovićeva.

Vidjećete u mnogim primjerima kada se desi bilo kakvo nasilje, nastavlja ona, da ljudi to osuđuju i prijavljuju, ali ako muž tuče svoju ženu smatra se da je to u redu i da je to njihova privatna stvar.

„Tu svijest moramo mijenjati, jer suština problema leži u tome. Zakonski okviri, odnosno sankcije i sudska praksa za ta djela je preblaga, jer se puno veće kazne dobijaju za neka manje teška krivična djela nego što se dobija za nasilje“, kaže ova narodna poslanica koja se ističe po aktivnom odnosu prema ovom pitanju.

Prema njenim riječima, veliki problem je u tome što su žene apsolutno nezaštićene od strane institucija i što u slučaju da moraju da pobjegnu od nasilnika jedino što im je na raspolaganju su nevladina udruženja i sigurne kuće.

„Nažalost, sigurnih kuća nema dovoljno kako bi zbrinule sve žene kojima su one potrebne, a ono što mene posebno svaki put naljuti jeste da je Vlada dužna da određenim iznosom finansira sigurne kuće, a da te uplate često kasne. To još jednom pokazuje koji je nivo nebrige o ženama žrtvama nasilja i moramo imati u vidu da su nam sigurne kuće jako važne, odnosno stambeno zbrinjavanje, koji god oblik bio, pogotovo ako uzmemo u obzir činjenicu da dosta žena živi u zajednici, da je nekoliko porodica u jednoj kući i da ona ne može da izbaci muža iz kuće. Tada je njeno stambeno zbrinjavanje neophodno“, kaže ona.

Način za rješavanje ovog ozbiljnog problema vidi u boljem definisanju pravilnika u svim lokalnim zajednicama, a onda i zakonskim rješenjem na nivou Republike Srpske o stambenom zbrinjavanju i samom ekonomskom osnaživanju žena.

„Ima žena koje su se izborile i koje su iz takvih problema izašle jače, ali ima i onih koje i dalje trpe nasilje, prvenstveno iz straha, ali i pitanja šta poslije. Nažalost mnoge žene ne znaju gdje će poslije i zato i dan danas trpe nasilje“, zaključuje Vukomanović.

Ona ističe da joj je drago što će u zakonodavstvu Republike Srpske biti spomenut pojam femicide kao najveći oblik nasilja prema ženama, što je uvršteno u nacrt Zakona o zaštiti protiv nasilja u porodici, dodajući da je time napravljen korak naprijed da se žene zaštite i da se borba protiv nasilja podigne na veći nivo.

„Nažalost i tu imamo problem jer se određena udruženja, pojedinci i same žene protiv uvođenja pojma femicide zato što smatraju da će muškarci biti diskriminisani, da se uvode neki novi rodovi i polovi što apsolutno nije tačno. Krivica je već definisana krivičnim zakonom, a ovo je još samo jedan stepen zaštite žena i mislim da bi nam pomoglo kada bi imali u zakonu taj termin“, kaže ona.

Dodaje da ima mnogo ideja i prijedloga i da će se baviti ovom temom i kao poslanik i kao žena koja smatra da možemo bolje i da su mnoga prava žena ugrožena.

„Smatram da stambeno zbrinjavanje i ekonomsko osnaživanje može biti na puno višem nivou“, zaključuje Vukomanović.

CAPITAL

Nastavi čitati

Aktuelno