Connect with us

Politika

Da nije bilo negativnog djelovanja skupštinske većine DANAS BI IMALI GRADSKU BOLNICU

Usljed djelovanja skupštinske većine samo u toku 2023. godine smanjeni su prihodi Grada za 30 miliona KM.

Poručio je ovo gradski menadžer Bojan Kresojević, koji je naveo da je Grad bio prinuđen da vrati 33 miliona KM starih kredita iz ranijeg perioda.

– Na ovaj način, 63 miliona KM predstavlja negativan finansijski efekat. Ipak, mi smo u izuzetno izazovnim vremenima i okolnostima učinili mnogo i ispunili smo ključna obećanja data građanima Banjaluke, a to je da smo obezbijedili besplatne udžbenike, subvencije za vrtiće, subvencije za javni prevoz i dr. Da nije bilo negativnog djelovanja skupštinske većine, sredstva u iznosu od 63 miliona KM iz budžeta bi omogućila izgradnju gradske bolnice koja je najavljena – rekao je on.

Poručio je kako Grad u narednu godinu ulazi sa budžetom od 185 miliona KM, u kojem je usljed amandmana skupštinske većine, izostavljeno više od tri miliona KM, sredstava koja su bila namijenjena za Gradski olimpijski bazen.

Ja sam ih upozorio da u martu mjesecu, kada bude predložen plan restrukturiranja će biti kasno, jer neće biti moguće izvršiti rebalans budžeta do tada, te da očekujem da će oni tada podržati kreditno zaduženje, a sve kako bi bila izmirena stara dugovanja prema fimri „Novoteks“, koje je prethodna uprava preduzeća „Akvana“ napravila, a sve kako bi Gradski olimpijski bazen i „Akvana“ mogu vidjeti svjetliju budućnost – rekao je Kresojević.

Politika

KOSTOVIĆ “Sve više incidenata i ustaške simbolike u FBiH”

Istoričar Aleksandar Kostović upozorio je na pojačane izlive nacionalnizma praćene ustaškom simbolikom u Hrvatskoj, ali i u pojedinim dijelovima FBiH, te ocijenio da reakcija nadležnih uz sankcionisanje počinilaca može poslati poruku da se takve pojave neće tolerisati.

Povodom ustaških simbola i pozdrava “Za dom spremni!” u srpskom povratničkom naselju Baćevići kod Mostara, Kostović je rekao Srni da se na javnim skupovima, poput koncerata i festivala, sve češće koriste ustaška obilježja, uniforme i pozdravi, te da takve pojave prolaze bez ozbiljnijih osuda i sankcija u zemlji koja je članica EU.

“Nažalost, dio te atmosfere prenio se i u neke dijelove Federacije BiH, gdje pojedinci, ohrabreni izostankom adekvatnih reakcija na ranije incidente, uznemiravaju srpske povratnike”, kaže Kostović.

Prema njegovim riječima, samo jasna osuda i reakcija nadležnih vlasti, uz sankcionisanje počinilaca, mogu poslati poruku da se takve pojave neće tolerisati.

“Sve drugo bi takođe bilo poruka – ali i pouka”, zaključio je Kostović.

Spomenik poginulim borcima NOR-a i civilnim žrtvama Drugog svjetskog rata u srpskom povratničkom naselju Baćevići kod Mostara jutros je osvanuo išaran fašističkim simbolima i ustaškim pozdravom “Za dom spremni!”, što je uznemirilo lokalno stanovištvo.

Nastavi čitati

Politika

PRIJEDOR NA UDARU NOVIH POSKUPLJENJA! Vodovod i Komunalno planiraju drastično SKUPLJE USLUDE, građani da plaćaju njihove greške

Građani Prijedora mogli bi uskoro da osjete značajan udar na svoj budžet, jer preduzeća Vodovod i Komunalne usluge planiraju skoro duplo poskupljenje cijene vode i odvoza smeća. Kako saznaje naš portal, ova odluka biće predložena na narednoj sjednici, a razlozi su, po svemu sudeći, potpuno unutar samih preduzeća.

Prema informacijama našeg izvora, Vodovod se suočava s problemima zbog sopstvenih propusta – greške u planiranju, neznanje i neorganizovan rad doveli su do ozbiljnih gubitaka i lošeg upravljanja resursima. Umjesto da vlastite propuste isprave, preduzeće sada traži od građana da plate račun za njihovu nesposobnost.

S druge strane, u Komunalnim uslugama situacija je slična. Preduzeće se bori s viškom zaposlenih, dok čak 70 odsto prihoda odlazi na plate, što jasno pokazuje neefikasnost u upravljanju i organizaciji.

Ključna uloga u svemu ovome pripada gradonačelniku, jer u gradovima kao što su Prijedor, Doboj, Trebinje i drugim, gdje „gazduju“ SNSD kadrovi, svako poskupljenje može da prođe bez problema, bez ikakve odgovornosti prema građanima. Sa druge strane, u Banjaluci, gdje gradonačelnik Draško Stanivuković (PDP) upravlja gradom, vladajuća većina koja pripada istom tom SNSD -u “ne može da dozvoli ovakva poskupljenja, jer se mora voditi računa o interesima građana”.

Sve ovo, kako se očekuje, biće podržano i od strane gradonačelnika Slobodana Javora, koji je posebno „poznat“ po svojim neuspjesima tokom posljednjih poplava u Prijedoru, kada su građani ostali bez adekvatne pomoći i reakcije lokalne vlasti.

Banjaluka24

Nastavi čitati

Politika

NIKŠIĆ TVRDI “Srbija će za dva dana poslati BARUT”

Nermin Nikšić, premijer Federacije BiH rekao je da od Aleksandra Vučića, predsjednika Srbije dobio obećanje i garanciju da će u roku od 48 sati biti ukinuta zabrana izvoza baruta, a čime će biti nastavljena isporuka repromaterijala za preduzeće “Igman” iz Konjica.

U proteklim danima, kako su naveli iz Vlade FBiH, Nikšić je rješavao problem u vezi sa nabavkom repromaterijala neophodnog za nastavak proizvodnje, a nakon što je Srbija privremeno zabranila izvoz baruta u sve zemlje, čime je prekinuto snabdijevanje jedne od ključnih kompanija namjenske industrije u BiH.

“Svjestan sam koliko je zastoj u proizvodnji pogodio radnike, ali i partnere preduzeća Igman. U proteklim danima vodili smo intenzivne razgovore u regionu i šire, uključujući kompanije iz Češke i Turske, ispitivali kvalitet baruta u Vitezitu i tražili alternativna rješenja. Danas sam, u direktnom razgovoru s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, dobio obećanje da će blokada izvoza baruta za BiH biti ukinuta u narednih 48 sati. Današnje garancije znače da isporuka repromaterijala može biti nastavljena u najkraćem roku, što Igmanu omogućava nastavak stabilne proizvodnje, očuvanje radnih mjesta i realizaciju ugovornih obaveza prema domaćim i međunarodnim partnerima. Posebno zahvaljujem predsjedniku Vučiću na razumijevanju i naglašavam da smo se usaglasili kako je u zajedničkom interesu naših regionalnih ekonomija da radnici u regionu neometano obavljaju svoj posao”, kazao je Nikšić.

Nikšić je dodao da Vlada Federacije BiH ostaje posvećena jačanju namjenske industrije kao jednog od strateških sektora privrede, te da će uprave preduzeća ove industrijske grane u narednom periodu raditi na stabilizaciji snabdijevanja, s ciljem sprječavanja eventualnih zastoja u proizvodnji u budućnosti, saopštila je Kancelarija Vlade FBiH za odnose s javnošću.

Nastavi čitati

Aktuelno