Connect with us

Politika

BAHAĆENJE NA DRŽAVNOM NIVOU Užarene linije u institucijama na nivou BiH

Iako godišnje milioni maraka odlaze iz zajedničke kase, u institucijama BiH rijetko ko analizira telefonske račune koji stižu na naplatu, što opravdano ostavlja dovoljno prostora za sumnju da je sve u skladu sa pravilima ponašanja i promovisanom politikom štednje na svim poljima.

Pokazala je to analiza Kancelarije za reviziju institucija na nivou BiH, a rezultati su sumirani u reviziji učinka “Upravljanje troškovima fiksne i mobilne telefonije”.
Maksimalni iznosi računa za sve institucije, a ima ih više od 70 na nivou BiH, utvrđeni su pravilnikom koji datira iz 2014. godine. Imajući u vidu da se, prema navodima revizora, od tada do danas znatno promijenilo stanje na tržištu telefonije, opšta ocjena je da nadležni nisu pratili kretanja te su tako pogodovali nerealnim izdacima.
– Većina nije analizirala potrebne količine telefonskog saobraćaja i na bazi takvih rezultata planirala troškove. Ni iz Ministarstva finansija i trezora BiH, kao institucije odgovorne za izradu budžeta, nije tražena analiza potreba prilikom izrade tog ključnog finansijskog dokumenta – piše u revizorskom izvještaju.

Njihove analize, s druge strane, pokazuju da je iskorišćenost kupljenih usluga mobilne telefonije – pozivi, internet, poruke, ispod petine.

Institucije iz uzorka

Agencija za javne nabavke

Konkurencijski savjet BiH

Regulatorna agencija za komunikacije

Ministarstvo finansija i trezora

Ministarstvo komunikacija i transporta

– Iako je pravilnikom ostavljena mogućnost Savjetu ministara BiH da može utvrditi proporcionalne promjene iznosa troškova telefonskih usluga za sve institucije, nisu koristili tu mogućnost – upozoravaju revizori.

Ne sporeći da je pravilnik o korišćenju mobilnih telefona doprinio smanjenju troškova, naročito u prvoj godini primjene, ipak su podvukli i da se, između ostalog, na bazi drugih podataka može konstatovati da taj pad u institucijama BiH ne prati pad cijena na tržištu za ove vrste usluga, te da postoji značajan prostor za dodatne uštede.

– Prosječna cijena različitih paketa usluga mobilne telefonije u 2021. godini je niža za oko 60 odsto u odnosu na 2015, a troškovi institucija za usluge mobilne telefonije u 2021. godini niži su za oko 15 odsto u odnosu na 2015. godinu. Pad cijena usluga je za skoro četiri puta veći od pada troškova institucija za usluge mobilne telefonije, a taj jaz mogao bi da se opravda povećanjem broja lica u institucijama BiH sa pravom korišćenja mobilnih telefona. Međutim, on je povećan za manje od dva odsto – navedeno je u izvještaju.

Brojne su, kako kažu, indicije koje upućuju na to da se sredstva iz budžeta za telefonske usluge ne troše na ekonomičan i efikasan način.

– S tim u vezi, izvještaji upućuju na nepravilnosti i neracionalno trošenje novca, a i istraživanja Kancelarije za reviziju su pokazala da postojeći aranžmani korišćenja telefonskih usluga ne obezbjeđuju ekonomičnu potrošnju – pišu revizori uz podsjećanje da se maksimalni godišnji iznosi troškova za službenike sa pravom korišćenja mobilnih telefona kreću od 60 do 6.000 maraka.

Jedan od razloga zbog kojih se ne sprovode analize potreba u institucijama BiH leži, prema navodima revizora, u postojećem pravilniku.

– Institucije se prilikom planiranja troškova telefonije, kao i tokom realizacije plana, nastoje kretati u zadatim okvirima, maksimalnim iznosima – istaknuto je u izvještaju.

Kontrole su pokazale da se, usljed odsustva analize, koriste pretplatnički paketi mobilne telefonije koji su iznad stvarnih potreba, što ima za posljedicu neekonomično trošenje budžetskih sredstava.

– Osim što nisu rađene analize iskorišćenosti kupljenih paketa usluga za lica kojima je dodijeljeno pravo na korišćenje mobilnih telefona, u pet institucija iz uzorka nisu rađene ni procjene radnih mjesta koja imaju potrebe za korišćenjem mobilnih telefona – zaključeno je u izvještaju.

Preporuke

Uz kritike, revizori su Savjetu ministara BiH savjetovali periodično ažuriranje dozvoljenih maksimalnih iznosa troškova na osnovu rezultata analize tržišta, uz stalno nastojanje da se obezbijedi namjenska potrošnja za telefonske usluge.

– Potrebno je razmotriti u kojoj mjeri je potrebno prilagoditi Pravilnik o korišćenju telefona u dijelu korišćenje/nabavke mobilnih telefona, imajući u vidu liberalizaciju tržišta, smanjenje cijena i drugih stavki – navedeno je u revizorskom izvještaju.

Politika

PUCAJU ŠAVOVI U SKUPŠTINSKOJ VEĆINI: Koalicija u NSRS na ivici raspada?

Na posljednjoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske odbijen je prijedlog poslanika vladajuće većine, da se na dnevni red redovne sjednice po hitnom postupku uvrsti Prijedlog zakona o finansiranju političkih organizacija, a kojim se predviđa ukidanje finansiranja svih partija iz budžeta Republike.

Usvajanje pomenutog zakona najavljeno je ranije od strane Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske i lidera SNSD-a, a kao odgovor na odluku Kristijana Šmita da ukine finansiranje iz budžeta BiH za SNSD i Ujedinjenu Srpsku.

Međutim, prijedlog vladajuće većine nije dobio potrebnih 42 glasa, koliko je natpolovična većina u NS RS.

U trenutku odlučivanja u Skupštini je bilo prisutno 65 poslanika. Glasalo je njih 58, dok sedam poslanika uopšte nije glasalo. Glas za dalo je 40 poslanika, a protiv je bilo njih 18, i svi su bili iz opozicije, pišu Nezavisne. Podršku prijedlogu zakona dalo je 28 poslanika iz SNSD-a, dva iz SP-a, tri iz Kluba NPS – DNS, četiri iz Ujedinjene Srpske i tri iz SPS – Demos.

Uvidom u rezultate glasanja dostupne na sajtu Narodne skupštine Srpske, od sedam poslanika koji nisu glasali četvoro je iz reda skupštinske većine, i to svi iz različitih stranaka – Slavenko Ristić iz Kluba SNSD-a, Spomenka Stevanović iz Demosa, Kostadin Vasić iz Ujedinjene Srpske i Zoran Kokanović iz Socijalističke partije.

Nastavi čitati

Politika

VUKOMANOVIĆ I KRESOJEVIĆ “Roditelji-njegovatelji ostaju bez naknade kada njihovo dijete napuni 30 godina, A POTREBE OSTAJU ISTE”

Narodni poslanici PDP Bojan Кresojević i Tanja Vukomanović pružili su podršku roditeljima-njegovateljima koji traže hitne izmjene Zakona  o socijalnoj zaštitiRepublike Srpske, kako bi se ispravila dugogodišnja nepravda koju ovi roditelji trpe.
Roditelji-njegovatelji ostaju bez prava na naknadu kada njihovo dijete sa invaliditetom napuni 30 godina, iako potrebe ostaju iste.
– Od Vlade Republike Srpske očekujemo jasne odgovore i konkretan prijedlog zakonskih izmjena koji će omogućiti dostojanstven život ovim porodicama – poručio je Кresojević.
Takođe, postavljeno je pitanje – zašto roditelj-njegovatelj gubi pravo na naknadu ako dijete pohađa dva sata nastave dnevno? Šta je sa preostalih 22 sata u danu, kada mu je potrebna njega, podrška i prisustvo roditelja?
– Ako u Vladi Republike Srpske zaista žele da se djeca rađaju, onda nije dovoljno da to kažu, već i da pokažu – poručila je Vukomanović, pozvavši sve građane da pruže podršku roditeljima-njegovateljima u njihovoj borbi da se ova nepravda ispravi.

Nastavi čitati

Politika

SPREMAJU SNAŽAN OTPOR: Iz SDS tvrde da SNSD “PAKUJE” HAPŠENJE njihovih odbornika

Postoji realna opasnost da će režim SNSD, uz pomoć svojih političkih satelita i pojedinaca iz struktura bezbjednosti, pokušati da, uoči ili na sam dan održavanja naredne sjednice Skupštine grada Teslića, u četvrtak 22. maja, izvrši hapšenja ili privođenja odbornika skupštinske većine.

vrde ovo iz Srpske demokratske stranke Teslić, upozoravajući javnost na, kako kažu, sve glasnije i sve konkretnije nezvanične informacije, “koje ukazuju na to da se, u režimskim krugovima, razmatra mogućnost zloupotrebe institucija Republike Srpske, posebno MUP, u svrhu brutalne političke represije nad legalno izabranim predstavnicima naroda“.

sds teslić
FOTO: SDS

Cilj je, kako tvrde, da se onemogući rad lokalnog parlamenta i blokira donošenje važnih odluka od interesa za sve građane grada Teslića.

-Uz sve nezvanične prijetnje i najave, vrši se najstrašnija medijska haranga i propaganda putem javnog servisa RTRS, protiv neistomišljenika režima u Tesliću. Ovakve najave predstavljaju direktan atak na demokratiju, na izbornu volju građana i na same temelje ustavnog poretka. Podsjećamo javnost da je Skupština grada Teslića jedino mjesto na kojem se legitimno raspravlja i odlučuje u ime građana. Svaki pokušaj da se rad tog tijela nasilno spriječi, kroz policijska privođenja ili pritiske, predstavlja opasan presedan i uvod u potpunu institucionalnu diktaturu – navode iz SDS Teslić.

Srpska demokratska stranka Teslić, naglašavaju, neće dozvoliti da strah, ucjene i zloupotreba sile postanu metod političke borbe.

-Naša obaveza je da zaštitimo integritet skupštine, dostojanstvo izabranih predstavnika i, iznad svega, interese građana koji su nam ukazali povjerenje. Bilo kakva represivna akcija, motivisana političkim ciljevima, neće proći bez snažnog odgovora i otpora, kako institucionalnog, tako i građanskog. Pozivamo sve nadležne institucije, a posebno Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske, da se uzdrže od bilo kakvih aktivnosti, koje bi mogle biti interpretirane kao miješanje u politički proces. Svako ko učestvuje u eventualnim nezakonitim naredbama, snosiće i moralnu i krivičnu odgovornost. Odbacujemo sve licemjerne navode da SDS ima bilo kakve veze sa političkom korupcijom – navode iz SDS Teslić.

Nastavi čitati

Aktuelno