Svijet
GEJTS SE BACIO U KLIMATSKE VODE! “Još uvijek vjerujem da možemo izbjeći užasan ishod”
Jedan od najbogatijih Amerikanaca i direktor Microsofta, Bil Gejts (Bill Gates) odgovarao je na pitanja korisnika društvene mreže Reddit, a neka od njih odnosila su se na budućnost planete Zemlje.
Prema Bil Gejtsu, svijet neće moći izbjeći prekoračenje cilja utvrđenog Pariškim klimatskim sporazumom iz 2015. da se globalno zagrijavanje ograniči na 1,5 stepena Celzijusa u poređenju s predindustrijskim nivoima.
Klimatske promjene
Gejts se obogatio pokretanjem softverske kompanije Microsoft, ali je od tada pokrenuo kompaniju za nuklearne inovacije TerraPower i investicionu firmu Breakthrough Energy, kako bi podržao razne inovacije u pogledu klimatskih promjena, i napisao je knjigu o klimatskim promjenama, kako izbjeći klimatsku katastrofu.
– Tempo inovacija zaista raste, iako nećemo napraviti trenutne vremenske okvire ili izbjeći prelazak preko 1,5 – napisao je Gejts u odgovoru na pitanje o tome koliko dobro svijet reagira na klimatske promjene.
Gejts teško da je sam u svom pogledu. Izvještaj Programa Ujedinjenih naroda za okoliš objavljen krajem oktobra nije otkrio “ne postoji vjerodostojan put do 1,5 Celzijusa”.
Usporiti nepredak
Gejts je također rekao da će pokvareni napori za ublažavanje klimatskih promjena “usporiti napredak koji postižemo na poboljšanju ljudskog stanja”.
On je istakao da u nekim dijelovima svijeta više od 10 posto djece umire prije pete godine, a više od 30 posto nema dovoljno hrane.
Uprkos Gejtsovim lošim izgledima, on takođe zadržava određenu dozu optimizma.
– Još uvijek vjerujem da možemo izbjeći užasan ishod – rekao je.
Napredni nuklearni reaktori TerraPower u izgradnji koriste tečni natrijum kao rashladno sredstvo i uranijum kao izvor goriva.
– Ostvarujemo odličan napredak – rekao je Gejts, istovremeno priznajući da je rat u Ukrajini bacio ključ u planove TerraPowera jer su reaktori planirali da rade na gorivo koje dolazi iz Rusije i taj odnos više nije održiv.
Prva elektrana TerraPowera planirana je za Vjoming (Wyoming) i trebala bi biti na mreži do 2030. godine, rekao je Gates.
– Ovo može dati ogroman doprinos klimatskim izazovima jer će biti jeftino i super sigurno – napisao je Gejts.
Tamo gdje je proizvodnja električne energije odgovorna za 27 posto emisija, uzgoj biljaka i životinja odgovoran je za 19 posto emisija, prema pregledu koji je Gejts dao u svojoj knjizi o klimi.
Proizvodnja mesa
Naime, on je podržao nekoliko kompanija koje rade na proizvodnji mesnih proizvoda bez mesa, uključujući Beyond Meat i Impossible Foods, rekao je korisnicima Reddita. A također je podržao Memphis Meats (koji se od tada rebrendirao pod imenom Upside Foods), rekao je Gates, i koji uzima ćelije stvarnih životinja i uzgaja proizvode u laboratorijskim okruženjima.
– Mislim da će na kraju ovi proizvodi biti vrlo dobri iako je njihov udio danas mali. Važno je inovirati alternativne načine za proizvodnju mesnih alternativa i načina koji su svjesni klimatskih promjena, jer za ljude koji žele postati vegani to je sjajno, ali mislim da većina ljudi to neće učiniti – rekao je Gejts.
Osim prehrane, Gejts općenito podržava tezu da je stvaranje isplativih alternativa za čistu energiju najbolji način za borbu protiv klimatskih promjena.
– Ključ za klimu je da čisti proizvodi budu jeftiniji kao i prljavi proizvodi u svim područjima emisije – avioni, beton, meso i tako dalje. To je jedini način na koji možemo tražiti od svih zemalja svijeta da se promijene. Ako košta puno više nećemo uspjeti – poručio je Gejts.
Svijet
OGLASIO SE MERC “Ovo je KRAJ SVJETSKOG PORETKA kakav poznajemo”
Njemački kancelar Fridrih Merc izjavio je da je došao kraj aktuelnom svjetskom poretku, na ekonomskoj konferenciji u Berlinu koju je organizovao list Zidojče cajtung .
– Još ne znamo kako će svjetski poredak izgledati za nekoliko godina, ali sasvim sigurno znamo da je poredak koji mi na Zapadu poznajemo posljednjih 80 godina, a na Istoku 35 godina, ovih dana, nedjelja, mjeseci, danas, baš na ovaj dan kada se ovdje sastajemo, došao svom kraju. A ako želimo da oblikujemo novi svetski poredak, to je moguće samo zajedno sa našim evropskim susedima – izjavio je Merc. Kancelar Merc je napomenuo da su izazovi sa kojima se suočava njemačka vlada „raznovrsni kao rijetko kada, a moguće, nikada ranije u poslijeratnoj istoriji Savezne Republike Njemačke“. Merc je naveo sukob u Ukrajini, odnose sa Kinom i trgovinske neslaganja sa Sjedinjenim Državama.
– Na Atlantiku se pojavio dubok raskol koji dovodi u pitanje mnogo toga, gotovo sve što smo smatrali ispravnim i neophodnim u transatlantskim odnosima posljednjih decenija – rekao je on.
Svijet
ARKTIČKI VAL HLADNOĆE ŠIRIĆE SE EVROPOM, evo gdje će biti najgore!
U središnjoj i južnoj Italiji, na Malti te duž jugozapadnog Balkana do zapadne Grčke, navodi Severe Weather Europe, jaka grmljavinska nevremena mogu proizvesti veliku tuču, olujne vjetrove i bujične kiše.
Arktički val hladnoće širiće se ove sedmice zapadnom Europom, a snijeg će zatim zahvatiti kontinent, navodi Severe Weather Europe. Istovremeno, kako se dodaje, stiže kišno razdoblje za mediteransko područje s obilnim oborinama i opasnošću od poplava na pojedinim lokacijama.
Nakon blagog tjedna i vikenda, početak novog tjedna donosi dramatičan pad temperature. Hladna arktička zračna masa nadvit će se preko zapadne i jugozapadne Europe. Temperature će biti znatno niže od uobičajenih za ovo doba godine u Irskoj, Velikoj Britaniji, Francuskoj, Španjolskoj i Portugalu od srijede do petka. U dijelu Europe, doći će do promjene temperature od gotovo 20 °C u samo nekoliko dana. To će označiti dolazak zimskih uvjeta.
Početkom nove sedmice, na površini se razvija frontalni sustav s niskim tlakom iznad Ujedinjenog Kraljevstva i Sjevernog mora, dok tlak znatno raste nad sjevernim Atlantikom. To rezultira pojačavanjem sjevernog strujanja. Na većim visinama pojavit će se olujni vjetrovi, a zbog toga će se hladnoća gurati prema jugu.
Svijet
ZIMA DONIJELA NOVU KATASTROFU! Nevrijeme uništilo improvizovana skloništa raseljenih u Gazi
Raselјeni Palestinci u centralnoj Gazi spasavali su svoje stvari i podupirali oštećene šatore u nedjelju nakon što su jak vetar i kiša uništili njihove improvizovane šatore u oblasti Al-Zavajda.
Džihan Al-Rifi, majka šestoro djece, izjavila je za Rojters da se šator njene porodice srušio i poplavio tokom oluje preko noći, pokazujući štetu nanesenu njenom skloništu.
“Nastanjivo nije. Mislim, da li želim da ostanem ovde sa svojom djecom, gdje bismo otišli? Držim ga rukama, podupirem ga, ali nema šanse”, rekla je Al-Rifi dok je stajala u svom oštećenom šatoru.
Palestinci koji žive u ovim privremenim kampovima takođe su apelovali za nove šatore i cerade kako bi zamijenili svoja pocijepana skloništa.
Ogromni dijelovi Gaze pretvoreni su u pustoš izraelskim bombardovanjem tokom dve godine, u kojem je poginulo oko 68.000 ljudi, prema podacima zdravstvenih vlasti Gaze.
Prema procjenama kancelarije za medije vlade Gaze, 93 odsto svih šatora za raseljene osobe više nije pogodno za stanovanje, prenosi B92.
Agencija UN za palestinske izbeglice (UNRWA) pozvala je u subotu na hitno unošenje materijala za skloništa u ratom razorenu Gazu, jer obilne kiše poplavljuju šatore raseljenih civila.
“Zima je stigla u Gazu. Zimske kiše čine uslove još očajnijim. Porodice se sklanjaju gdje god mogu, uključujući i u improvizovane šatore”, saopštila je UNRWA na mreži X.
-
Politika16 sati ago(NE)SPOSOBNI MINISTAR! Dok je Karan vodio MUP RS presuđeni PEDOFILI POBJEGLI policiji pred nosom!
-
Hronika17 sati agoBRUTALNOM UBISTVU PRETHODILE PRIJETNJE! Djevojka bježala od ubice, on utrčao za njom u toalet hotela i ubio je
-
Hronika2 dana ago“NIJE SAV SVOJ KAD POPIJE, SA SVIMA SE POSVAĐAO ZBOG OVACA” Predsjednik mjesne zajednice otkrio detalje o čovjeku koji je ubio oca i sina u Babušnici
-
Politika2 dana agoVelika Britanija šalje vojsku u BiH, EVO ZBOG ČEGA!
-
Društvo3 dana agoMUP RS IMA NOVI CJENOVNIK! Evo koliko košta alkotest, zapisnik o saobraćajnoj nezgodi, premještanej vozila…
-
Politika3 dana agoNJEMAČKI ŠEF DIPLOMATIJE DOLAZI U BIH S PORUKOM: Šmit ostaje, Bonska ovlaštenja ostaju
-
Društvo16 sati agoNOVI UDAR NA GRAĐANE! ERS traži poskupljenje struje za 20 odsto
-
Svijet3 dana agoPUTIN SASTAVIO LISTU NAJVEĆIH NEPRIJATELJA, Amerikanci nisu u top 3
