Connect with us

Društvo

Nema mjesta panici, sve spremno za odbranu od poplava

Nakon najave Republičkog hirometeorološkog zavoda da će obilne padavine zahvatiti Srpsku, nivo komunikacije je na visokom nivou i sve je spremno za nadolazeće dane te nema mjesta panici.

Istaknuto je ovo na današnjem sastanku predstavnika Vlade RS, resornog ministarstva, javne ustanove “Vode Srpske”, Republičkog hidrometeorološkog zavoda i Republičke uprave civilne zaštite, povodom mjera koje preduzimaju institucije zbog najavljenih obilnih padavina ove sedmice.

Darko Borojević, direktor Republičkog hidrometeorološkog zavoda, je kazao da su prema prognozama procijenili da je vrijeme da izdaju upozorenje prije tri dana.

“Doći će do porasta vodostoja svih rijeka u Republici Srpskoj, a posebno manjih vodotokova. Ćuskije nam neće padati, već velike količne padavina, zbog čega smo izdali ova upozorenja. Naša ideja je bila da budemo pripravni i da preventivno djelujemo”, rekao je Borojević.

Ističe da sada imaju veći broj mjernih stanica nego 2014. godine.

Milan Novitović, direktor Republičke uprave civilne zaštite, kaže da su nakon izdavanja upozorenja na velike količne padavine definisali i prošli kroz sve oko što su njihove obaveze.

“Mi ćemo u toku današnjeg dana organizovati tri centra u Foči, Višegradu i Trebinju iz kojih će se pratiti situacija u Hercegovini i dijelu Podrinja”, rekao je Novitović.

Kako kaže, imaju kvalitetno ljudstvo i opremu i izuzetno je bitno da građani sarađuju i da shvate ovo ozbiljno.

Miroslav Milovanović, direktor “Voda Srpske”, ističe da je stepen bezbjednosti neuporedivo veći u odnosu na ranije godine.

On je upozorio građane Semberije da se pripreme i da imovinu sklone na bezbjednija mjesta.

Savo Minić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, apelovao je i pozvao građane na oprez.

“Protočnost svih kanala i rijeka od 2014. je znatno poboljšana. Olujno nevrijeme iz Crne Gore, gdje se očekuju velike padavine, može se odraziti na nivo Drine te možemo imati jedan od scenarija koji je alarmantan, ali ako postupimo u skladu sa uputstvima sigurno da će ta šteta biti najmanja moguća. Apel svima da se pridržavaju uputstava”, kazao je Minić.

Dodaje da, ukoliko se blagovremeno odreaguje, ne trebaju očekivati katastrofalne posljedice.

“Bolje biti oprezan, jer je ipak najavljeno 400 do 450 litara kiše po metru kvadratnom. Ne vidim mjesta za paniku, već za maksimalnu opreznost”, naglasio je on.

Društvo

Da li da 2025. budemo OPTIMISTI ILI PESIMISTI – Ekonomista objašnjava gdje smo najviše pali prošle, a šta da očekujemo ove godine

Kakva je bila godina za nama, ne mora niko da nam objašnjava. Poskupljenja na svakom koraku. Da li na početku ove nove godine imamo razloga za optimizam ili pesimizam?

Ekonomisti poručuju da je u 2024. „najviša patila“ prerađivačka industrija, jer je došlo do pada izvoza zbog recesije, prije svega u Njemačkoj, a onda i u nekim drugim zemljama Zapadne Evope. Tokom 2024. godine domaća proizvodnja je nešto rasla u odnosu na 2023.

–Kakva će biti 2025. teško je procijeniti, jer na to veoma utiče politička stabilnost, koja je važna. Kod nas je najznačajnijih izvoz energije, i tu smo pali, jer smo imali probleme sa termoelektranama. 2024. nije dovela do toga da izvezemo struje kao prethodnih godina. Ranije smo izvozili struje u vrijednosti oko milijardu maraka, a 2024. nekih 600 miliona – kaže za Srpskainfo ekonimista Marko Đogo.

Da li će se situacija za izvozom popravljati zavisiće od toga da li će se njemačka privreda oporaviti, ali i od naše sreće sa energetikom, budući da ne investiramo dovoljno.

-Ministar Đokić je nedavno rekao da je potrebno 700 miliona KM uložiti u termoelektrane da bi se obezbijedila stabilnost snabdijevanja ugljem. Mi očigledno godinama nismo investirali i to nam se sada vraća. To vidim kao prijetnju našem izvozu – poručuje on i dodaje da za 2025. godinu nemamo velikih razloga za euforiju, ali i napominje kako su godine iza nas najavljivane kao teške, ali su relativno normalno prošle.

Podsjećamo, Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva RS rekao je da je potreba za investiranjem u održivost rudarske proizvodnje i u termoelektrane po jednoj elektrani oko 350 miliona KM.

-Toliko novca bi trebalo da obezbijedimo za obje da bi mogle da preuzmu punu odgovornost da će raditi bezbjedno. Mi taj novac nemamo – istakao je nedavno.

Nastavi čitati

Društvo

VOZAČIMA ĆE TREBATI STRPLJENJE Gužve na izlazu iz BiH

Pojačana je frekvencija putničkih vozila na izlazu iz BiH na graničnim prelazima Izačić, Velika Kladuša, Gradina, Gradiška i Orašje, saopšteno je iz Auto-moto saveza Republike Srpske.

Na ostalim ganičnim prelazima zadržavanja trenutno nisu duža od 30 minuta.

Na graničnom prelazu Karakaj kod Zvornika zabranjen je saobraćaj za vozila preko pet tona nosivosti koja se preusmjeravaju na novi most “Bratoljub” u Bratuncu i na granični prealz Rača.

Šleperi i teretna motorna vozila mogu saobraćati na graničom prelazu Šepak od 9.00 do 13.00 i od 22.00 do 6.00 časova, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Društvo

Poslodavci u FBiH najavljuju MASOVNE OTKAZE!

Odluka Vlade Federacije BiH (FBiH) o minimalnoj plati, kao i uvođenje novih opterećenja nisu rezultat dijaloga niti su donesene na transparentan način, istakli su iz Udruženja poslodavaca FBiH.

“Pozivamo Vladu da preispita svoju odluku i da je što prije ukine radi očuvanja stabilnosti privrede i radnih mjesta”, navodi se u saopštenju.

Ova odluka, kako se dodaje, umjesto podsticanja rasta i razvoja privrede može da izazove kontraproduktivne efekte, uključujući masovne otkaze, smanjenje broja novih radnih mjesta, konkurentnosti domaće privrede, kao i dodatne pritiske na poslovnu zajednicu.

Iz Udruženja navode da ova odluka nije bila na dnevnom redu Ekonomsko-socijalnog savjeta FBiH, već je iznenada stavljena pod tačkom razno na sjednicu Vlade, bez pismenog prijedloga i analize.

Ukazuju da je Vlada FBiH usvojila ovu odluku bez konsultacija sa socijalnim partnerima, što izaziva zabrinutost za socijalni dijalog i formalnu zakonitost odluke.

U saopštenju se podsjeća da je Udruženje predložilo da minimalna plata iznosi 1.000 KM, od čega bi oporezivo bilo 650 KM, ali da to nije prihvaćeno, što ukazuje da nije postojala volja za konstruktivnim dijalogom niti za pronalaženjem održivog rješenja.

Iz Udruženja poslodavaca ističu da nastavljaju da se bore za stabilnost privrede svim legalnim i pravnim sredstvima kako bi ova mjera bila ukinuta.

Vlada FBiH donijela je odluku da minimalna plata ove godine iznosi 1.000 KM, što je povećanje za 381 KM.

Nastavi čitati

Aktuelno