Connect with us

Svijet

GDJE JE ZAPELO U ODNOSIMA NJEMAČKE I FRANCUSKE? Jaz sve dublji, a sve oči uprte u sastanak Šolca i Makrona ovog vikenda

Odnosi Njemačke i Francuske navodno su sve udaljeniji, a ovo su ključni razlozi. Makron i Šolc u nedjelju imaju sastanak.

Ruska invazija na Ukrajinu, kao i svijet koji prolazi kroz brojne promjene, uticali su na odnos Francuske i Njemačke koje će ove nedjelje proslaviti 60 godina od potpisivanja Jelisejskog sporazuma.

Njemački kancelar Olaf Šolc trebalo bi u nedjelju, 22. januara da se u Parizu sastane sa francuskim predsjednikom Emanuelom Makronom, nakon čega će obojica biti na sastanku kabineta povodom obilježavanja godišnjice potpisivanja sporazuma nakon Drugog svjetskog rata. Ali odnos dvojice svjetskih lidera trenutno se, kažu upućeni izvori, u najboljem slučaju opisuje kao “srdačan”.

“Šolc uopšte nije evropski orijentisan, više zastupa stav da je Njemačka na prvom mjestu”, naveo je za EURACTIV izvor iz Makronove partije, koji je tražio da bude anoniman. U Parizu vlada utisak njemačke nezainteresovanosti za međusobne odnose, složio se istraživač Njemačkog savjeta za međunarodne odnose, Jakob Ros.

Neslaganje primjećuje i javnost, pa je 36 odsto francuskih i 39 odsto njemačkih ispitanika u Ipsosovoj anketi navelo da osjeća da su odnosi ugroženi.

Ali tekovina sporazuma potpisanog 1963. godine ostaje čvrsta po pitanjima od vojne saradnje, do razmjene mladih. I velika većina stanovnika obe zemlje smatra da su odnosi Njemačke i Francuske od vitalnog značaja za EU.

Makron je u prvom mandatu pokušao da obnovi francuski ekonomski kredibilitet u očima Brisela i Berlina kroz mjere koje su često bile smatrane nepopularnim, pa čak i bolnim. Bliski odnosi sa Šolcovom prethodnicom, Angelom Merkel, uspjeli su da obezbijede reakciju Evropske unije na krizu sa korona virusom. Makron njeguje odnose i sa drugim evropskim partnerima, pa je tokom 2021. godine potpisao bilateralne sporazume sa Italijom i Grčkom, a ove nedjelje i sa Španijom.

“Odnos sa Njemačkom je trenutno težak, i ukoliko ne bude napredovao u skladu sa njegovim nadanjima, pokušaće da pronađe alternativne partnere”, ocijenio je Ros.

Razlike u stavovima dvije zemlje isplivale su na površinu prije skoro godinu dana, kada je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu. Obe zemlje najprije su oklijevale da isključe Rusiju, koja je glavni snabdjevač Njemačke prirodnim gasom i u očima Francuske je ključni globalni igrač u kontekstu moći. Ali kako je rat odmicao, Francuska je poslala mobilnu artiljeriju Ukrajini prije Njemačke, a početkom 2023. je objavila da će poslati i lake tenkove prije Vašingtona i Berlina.

Predvodnik Šolcove Socijaldemokratske partije, Lars Klingbejl, požalio se “Di cajtu” da bi signal svakako bio jači, da su sve tri zemlje svoju odluku da pošalju tenkove objavile istovremeno.

Francuska je takođe isključena iz evropskog programa odbrane, “Nebeskog štita”, koji predvodi Njemačka. U programu odbrane od projektila biće korišćena oprema proizvedena u Americi ili Njemačkoj, umjesto u Italiji ili Francuskoj.

Strateški gledano, dijelovi francuske elite i dalje smatraju da je njihova zemlja velika sila, izjednačena sa drugim članicama Savjeta bezbjednosti. Njemačka, s druge strane, geopolitiku prepušta drugima pod zaštitom Sjedinjenih Američkih Država, koje imaju nuklearno oružje i skoro 40.000 vojnika na njemačkoj teritoriji.

Primijećeno je čak i da sve manje Francuza odlučuje da uči njemački jezik, i obrnuto.

“Za deset, 15 ili 20 godina, to će dovesti do pozicije da manje ljudi može da razvije duboko razumijevanje partnerske zemlje”, zaključio je Ros.

(EURACTIV.rs)

Svijet

MINISTARSTVO UNUTRAŠNJIH POSLOVA RUSIJE! Zelenski na potjernici!

Na sajtu Ministarstva unutrašnjih poslova Rusije pojavilo se obavještenje da je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski na potjernici.

Dodaje se da se Zelenski traži zbog kršenja ruskog krivičnog zakonika.

Fotografija Zelenskog i njegovi podaci objavljeni su na sajtu, ali više detalja nije objavljeno.

Nastavi čitati

Svijet

ODBACILI TU MOGUĆNOST! Italija neće da šalje vojnike u Ukrajinu

Italijanski ministar odbrane Gvido Krozeto odbacio je mogućnost slanja trupa u Ukrajinu nakon što je francuski predsjednik Emanuel Makron ove sedmice tvrdio da su mnoge zemlje EU pristale na taj plan.

-Naš stav se nije promijenio: uvijek smo govorili da je Ukrajini potrebna svaka vrsta pomoći i mi je pružamo, ali smo, takođe, uvijek isključivali direktnu vojnu intervenciju u sukobu – rekao je Krozeto dnevnom listu “Korijere dela sera”.

Krozeto je rekao da italijanski zakoni izričito zabranjuju direktne vojne intervencije osim pod mandatom UN.

Intervencija u Ukrajini dovela bi do šireg sukoba, izjavio je italijanski ministar odbrane i dodao da to ne bi koristilo prije svega Ukrajincima.

-Ukratko, nema uslova za naše direktno angažovanje – zaključio je Krozeto.

Makron je rekao magazinu “Ekonomist” da će pitanje slanja trupa zapadnih zemalja u Ukrajinu biti vraćeno na sto ako ruske snage probiju liniju fronta i Kijev postavi takav zahtjev.

On je tvrdio da su mnoge zemlje EU pristale na ovaj scenario uprkos činjenici da su evropski lideri odlučno odbili tu ideju u februaru.

Nastavi čitati

Svijet

BLAGODATNI OGANJ sišao u Hram Vaskrsenja Hristovog u Jerusalimu (VIDEO)

Blagodatni oganj sišao je u Hram Vaskrsenja Hristovog u Jerusalimu, prenose “RIA Novosti”.

Patrijarh jerusalimski Teofil Treći je izašao iz Edikule u kojoj se molio za silazak Blagodatnog ognja i počeo da ga dijeli sa narodom okupljenim u hramu.

Čudo silaska Blagodatnog ognja dešava se uoči praznika Vaskrsenja Hristovog po julijanskom kalendaru i to u pomenutoj crkvi, koja je podignuta nad prostorom gdje je Isus Hristos razapet, sahranjen i vaskrsao.

Blagodatni oganj simbolizuje nerukotvorenu svjetlost Vaskrsenja Hristova, o kojoj je govorio još apostol Petar, i smatra se svetinjom. Pojava Blagodatnog ognja uoči pravoslavnog praznika Vaskrs, koju prate molitve pravoslavnog patrijarha, sveštenstva i hiljada vjernika, smatra se „čudom silaska Blagodatnog ognja“.

Blagodatni oganj se „priziva“ nakon što se prethodno provjeri da u hramu ne postoje bilo kakva zapaljiva sredstva. Nakon toga, slijedi priziv Duha Svetoga i jerusalimski patrijarh prvi prima oganj na svoju svijeću i predaje ga ostalima. Oganj pri dodiru ne stvara opekotine, niti osjećaj toplote.

Nastavi čitati

Aktuelno