Connect with us

Društvo

BANJALUČKI AERODROM: Primarni cilj 500.000 putnika

Protekla godina sa 343.009 putnika koji su letjeli sa Aerodroma Banjaluka bila je rekordna. Potencijal za napredovanje u narednom periodu postoji, očekivanje za 2023. godinu je više od 420.000, a primarni cilj u prvoj fazi razvoja je 500.000 putnika.

Direktor banjalučkog Aerodroma Milan Račić izjavio je u intervjuu Srni da je protekla godina bila rekordna sa 343.009 putnika, a zabilježeni su i rekordni mjeseci u ljetnom redu letenja.

– Tokom ljetnih mjeseci zabilježeno je oko 50.000 putnika koji su putovali sa našeg aerodroma, što su, svakako, impozantne brojke. Za ovu godinu cilj nam je više od 420.000 putnika – rekao je Račić.

Prema njegovim riječima, primarni cilj u prvoj fazi razvoja Aerodroma Banjaluka jeste 500.000 putnika.

Račić smatra da postoji potencijal za napredovanje u narednom periodu, kao i da će se koristiti svaka prilika za rast broja putnika.

On je dodao da je potencijal za rast veoma dobar i kada se posmatra kapacitet tržišta.

– Treba da se radi i da se pokuša uvesti što više destinacija, kao i dogovoriti saradnju sa većim brojem avio-kompanija koje bi letjele iz Banjaluke – naglasio je Račić.

Uvedeni dodatni letovi sa pojedinim kompanijama
Govoreći o letovima u 2023. godini, Račić je rekao da su već vidna povećanja linija sa avio-kompanijom “Rajaner”.

– Na liniji za Memingem već od prve sedmice aprila, umjesto dva puta, letiće se šest puta sedmično svakim danom, osim subote. Na liniji za Beč, takođe, imamo letove tri puta sedmično – naveo je Račić.

Kada je riječ o daljim destinacijama, on je istakao da su sa partnerskim turističkim agencijama dogovoreni čarter letovi do Tunisa i Grčke.

– Linija za Tunis kreće u šestom mjesecu i to je nešto novo, kao i linija za Grčku – Atina. Takođe, dva puta sedmično linije za Tursku. Imaćemo linije za Egipat jednom sedmično u aprilu, a u šestom mjesecu imamo i drugi polazak – rekao je Račić.

On je podsjetio i da je zadržana linija letenja do Tivata u Crnoj Gori, sa kojom su građani, kako je rekao, zadovoljni.

Inflacija utiče na cijene goriva i snabdijevanje
Račić je rekao da inflacija i dešavanja u svijetu koja se odnose na rusko-ukrajinsku krizu utiču na cijene goriva i snabdijevanje.

– Nenormalan je rast cijene goriva na svjetskom tržištu ili ga je veoma teško nabaviti. Ali, ljudi će i dalje putovati i nadamo se da će se cijene u narednom periodu stabilizovati – kaže Račić.

On je pojasnio da je vrijeme putovanja avionom u odnosu na ostale vidove saobraćaja značajno kraće, što mnogo znači svim putnicima koji se upravo zbog toga odlučuju da lete avionom.

Kandidovan projekat proširenja zgrade putničkog terminala
Račić je naveo da je Vladi Republike Srpske kandidovan projekat za proširenje zgrade putničkog terminala, te da će se tokom ove godine vidjeti da li postoji mogućnost da se Aerodromu pomogne u proširenju infrastrukture.

On je rekao da je u ovom momentu proširenje najpotrebnije zbog privlačenja novih avio-kompanija i stvaranja uslova za letove do novih destinacija.

– Postojeći kapacitet nije zadovoljavajući i nije dostatan za jedno komforno i normalno funkcionisanje – poručio je Račić.

On je dodao da se ulažu maksimalni napori kako bi se određene operacije kada je riječ o danima letova premjestile.

– Mi smo pokušali i uspjeli maksimalno sa avio-kompanijama da premjestimo određene operacije, odnosno, da se ne leti samo petkom ili ponedjeljkom, iako je to tendencija što se tiče putovanja u modernom dobu, jer su česta vikend putovanja – naglasio je Račić.

Račić je rekao da se letovi ka određenim destinacijama pomjeraju za četvrtak ili nedjelju, odnosno srijedu ili subotu, u zavisnosti od kapaciteta avio-kompanija, kako bi se izbjegle velike gužve.

On je izrazio očekivanje da će banjalučki aerodrom, kao međunarodno ogledalo jedne zemlje, dobiti potrebnu podršku za proširenje.

SRNA

Društvo

NEKRETNINE LUDILO U EU! Cijene stanova DIVLJAJU, u Mađarskoj skočile 260%! Samo jedna zemlja bilježi pad!

Cijene stambenih nekretnina i stanarina u Evropskoj uniji nastavile su rast i u prvom kvartalu 2025, pokazuju danas objavljeni podaci Evrostata.

Kako se navodi, cijene nekretnina su skočile za 5,7 odsto u poređenju sa istim periodom 2024. godine, dok su stanarine porasle za 3,2 odsto.

U odnosu na posljednji kvartal 2024, cijene kuća porasle su za 1,4 odsto, a stanarine za 0,9 odsto, što ukazuje na nastavak stabilnog rasta tržišta nekretnina širom EU.

Od 2010. godine do danas, cijene kuća u Evropskoj uniji porasle su za ukupno 57,9 odsto, dok su stanarine skočile za 27,8 odsto.

Trajektorija rasta je ipak bila različita – stanarine su bilježile postepen i stabilan rast, dok su cijene stanova pokazale su znatno veće oscilacije – najprije snažan rast od 2015. do 2022. godine, zatim kraći period stagnacije a nakon toga ponovni uzlazni trend od 2024.

Najveći rast cijena stambenih nekretnina u periodu od 2010. do 2025. zabilježen je u Mađarskoj 260 odsto i Estoniji 238 odsto, a cijene su se udvostručile ili više u još devet članica, uključujući Litvaniju, Letoniju, Češku, Portugaliju, Bugarsku, Austriju, Luksemburg, Poljsku i Slovačku.

Italija je jedina zemlja u kojoj su cijene stambenih nekretnina pale u tom periodu i to za četiri odsto, navodi se na veb stranici Evrostata.

Kada je riječ o cijenama zakupa, najveći rast bilježe Estonija 220 odsto, Litvanija 184 odsto, Mađarska 124 odsto i Irska 115 odsto.

Grčka je jedina članica Evropske unije u kojoj su stanarine pale od 2010. godine i to za 11 odsto.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Nastavi čitati

Društvo

“NI ZA FRTALJ KIFLE”: Koliko će iznositi uvećani BORAČKI DODATAK u Srpskoj

Borački dodatak u Republici Srpskoj biće povećan u avgustu ove godine, a isplata povećanja uslijediće od septembra.

Ovo je prije nekoliko dana izjavio predsjednik Vlade Republike Srpske, Radovan Višković, “hvatajući muštuluk” bivšim borcima Vojske RS. Međutim, on nije želio da otkrije koliko će to povećanje iznositi, odnosno da li će biti 5 odsto, kako je to početkom ove godine najavljivao predsjednik Srpske Milorad Dodik, ili će, možda, biti veće ili manje.

– Pozvaćemo ovih dana sve te socijalne i boračke partnere na razgovor o povećanju boračkog dodatka od avgusta mjeseca sa isplatom u septembru. Bilo bi neozbiljno da licitiram koliko će to iznositi, jer onda ne bi ni trebalo da se sastajemo – rekao je Višković.

Ako se ispuni najava predsjednika Srpske i lidera SNSD Milorada Dodika, koji je borcima obećao povećanje mjesečnog dodatka za 5 odsto, to bi, praktično, značilo da će na postojeće 3 KM, koliko iznosi borački dodatak po mjesecu učešća u zoni borbenih dejstava, ratni veterani VRS dobiti dodatnih 15 feninga.

“Velikodušno” obećanje predsjednika Srpske, koji je bivšim borcima najavio povećanje prihoda od kojeg neće moći da kupe ni “frtalj kifle”, tada je, očekivano, izazvalo ogorčenje u najvećem dijelu boračke populacije. Međutim, ne i kod svih “zastupnika” boračkih prava.

Udruženje građana “Veterani Republike Srpske”, koje predvodi Duško Vukotić, zahvalilo je premijeru Radovanu Viškoviću što je, kako se navodi u njihovom saopštenju, javno istakao zalaganje ovog udruženja za povećanje boračkog dodatka, kao i za reviziju Registra boraca Odbrambeno-otadžbinskog rata putem instituta boračke legitimacije.

Iz ovog udruženja, takođe, ogradili su se od “sve češće zloupotrebe njegovog naziva” od, kako su naveli, nekih “neodgovornih pojedinaca koji istupaju u dnevnopolitičke svrhe, a predstavljaju se kao veterani”.

Potpredsjednik Udruženja “Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata RS”, Nedeljko Klincov, za Srpskainfo kaže da se iz najave premijera Viškovića o povećanju boračkog dodatka “teško može razabrati šta će se desiti”.

– Milorad Dodik je najavio povećanje boračkog dodatka za 5 odsto, što je mizerno i podcjenjivački. Moguće je da sada Vlada Srpske želi da ispravi tu Dodikovu izjavu i da daju više. Međutim, koliko znam, Ustavni sud ranije je donio odluku da Vlada RS ne može određivati visinu boračkog dodatka – podsjeća Klincov.

Dodaje da u njegovom udruženju posjeduju informacije da je formirana Radna grupa za izradu novog Zakona o pravima boraca, ali da se u njoj, prema njegovim riječima, nalaze samo “odabrana” boračka uduženja.

– Pravno gledano, sva udruženja su registrovana na republičkom nivou, pa tako i naše Udruženje “Veterana odbrambeno-otadžbinskog rata RS”. Međutim, nismo dobili bilo kakav poziv da učestvujemo u aktivnostima te radne grupe – kaže Klincov.

On, takođe, tvrdi da je Vlada za taj posao “svjesno odabrala samo poslušne organizacije i udruženja” s kojima, kako navodi, može lakše da manipuliše.

Što se tiče poruka iz Udruženja “Veterani RS”, gdje se tvrdi da se “neodgovorni pojedinci predstavljaju kao veterani”, Klincov smatra da se te prozivke direktno odnose na “Veterane odbrambeno-otadžbinskog rata RS”.

– Što se tiče priče da smo “lažni veterani”, neka Duško Vukotić javno kaže koliko odbora ima njegovo udruženje u Republici Srpskoj? Radimo svoj posao i ne obaziremo se na njihov rad. Vukotićev je problem to što je postao miljenik vlasti i što je borce prodao za lični interes. Dobro se sjećamo šta je prije desetak godina pričao na protestima u Parku Mladen Stojanović, a onda je odjednom promijenio ploču – kaže Klincov.

Nastavi čitati

Društvo

PAKAO NA GRADILIŠTIMA! Radnici rade po +40, inspekcija otkrila HOROR USLOVE!

Prilikom izvođenja radova na otvorenom poreporuka poslodavcima je da prilagode radni proces kako bi zaštitili radnike koji rade izloženi suncu i visokoj temperaturi, rečeno je Srni u Inspektoratu Republike Srpske.

Iz Inspektorata navode da je preporuka poslodavcima da prilagode radni proces s obzirom na to da u ljetnim mjesecima radnici u građevinarstvu ili poljoprivredi koji obavljaju poslove na otvorenom rade u nepovoljnim uslovima.

Poslodavac može organizovati rad u fazama, u jutarnjim i večernjim časovima i primjeniti niz organizacionih mjera kako ne bi došlo do obolijevanja zaposlenih.

Poslodavacu se preporučuje rotacija poslova, izbjegavanje rada radnika u najtoplijem dijelu dana od 11.00 do 15.00 časova, češće pauze uz obezbjeđivanje velikih količina tečnosti, organizovanje rada u smjenama, uvođenje dodatne radne snage kod ekstremnih uslova.

Kada je riječ o izvođenju građevinskih radova u vrijeme vrućina važećim zakonima nije konkretno definisano pri kojoj temperaturi bi poslodavci morali obustaviti radove u određenim djelatnostima.

Svakodnevnim preventivnim radom na terenu inspektori nastoje da pored preduzimanja korektivnih mjera, kroz savjetodavno djelovanje upoznaju poslodavce i radnike sa njihovim pravima, obavezama i načinom na koji mogu zajedno unaprijediti uslove rada u Republici Srpskoj.

“U prethodnom periodu primjećen je napredak u pogledu primjenjivanja preventivnih mjera kod izvođača koji za obavljanje građevinskih poslova moraju posjedovati odgovarajuće licence za građenje izdate od nadležnog ministarstva. Veći rizik trenutno je uočen kod malih izvođača radova koji najčešće obavljaju određene završne radove u građevinarstvu, adaptacije, dogradnje i slično”, pojašnjavaju u Inspektoratu.

Iz Inspektorata podsjećaju da je republička inspekcija rada i zaštite na radu, uključujući i integrisane inspekcijske preglede u 2024. godini i ovoj godini obavila je 2.180 kontrola sprovođenja propisanih mjera zaštite na radu, od čega su u 948 slučajeva utvrđene nepravilnosti, te izrekla kazne u ukupnom iznosu 474.400 KM.

U Inspektoratu naglašavaju da su od ukupnog broja kontrola u oblasti građevinarstva u 2024. i ovoj godini obavljene 102, od čega je 49 bilo sa nepravilnostima.

“U 2024. godini u oblasti zaštite na radu, uključujući i integrisane inspekcijske preglede, izvršeno je više od 1.500 kontrola, od čega je 650 bilo sa utvrđenim propustima. Po tom osnovu izrečene su kazne od 361.650 KM. Od ukupnog broja kontrola, u oblasti građevinarstva izvršeno je 330, od čega je 146 bilo sa nepravilnostima”, navodi se u saopštenju.

Kako je naglašeno, u ovoj godini u oblasti zaštite na radu izvršeno je 680 kontrola, od čega je 298 bilo sa utvrđenim propustima i po tom osnovu izrečene su kazne od 112.750 KM.

Inspekcijske kontrole pokazale su da se najčešće utvrđene nepravilnosti odnose na propuste u pogledu organizacije i sprovođenja mjera zaštite na radu, uređenje gradilišta, osposobljavanje radnika za bezbjedan rad, redovno ispitivanje opreme i sredstava rada.

Kako se navodi, u prošloj godini u oblasti građevinarstva dogodile su se 24 teže povrede na radu i dvije povrede sa smrtnim ishodom, a u ovoj godini 10 težih povreda na radu i jedna sa smrtnim ishodom.

U zavisnosti od utvrđenih nepravilnosti, naglašava se, inspektori preduzimaju korektivne mjere i nalažu otklanjanje uočenih propusta, te ukoliko je riječ o prekršajima izriču i novčane kazne.

Nastavi čitati

Aktuelno