Connect with us

Politika

Dodik i Vučić uskoro u posjeti Sokocu

Načelnik opštine Sokolac Milovan Bjelica kaže da će predsjednici Republike Srpske Milorad Dodik i Srbije Aleksandar Vučić u narednih nekoliko sedmica posjetiti ovu lokalnu zajednicu i dati podršku realizaciji važnih projekata koji su od značaja za ovaj kraj.

Bjelica je izrazio zahvalnost predsjednicima Srpske i Srbije na spremnosti da posjete Sokolac i daju podršku realizaciji veoma značajnih projekata ne samo za ovu lokalnu zajednicu, već i za šire područje Romanije, a posebno na podršci za izgradnju Gradske kuće.

On je podsjetio da je predsjednik Srbije poslije nedavnog sastanka sa predsjednikom Srpske najavio posjetu Republici Srpskoj, kao i pomoć određenom broju lokalnih zajednica u Srpskoj i Federaciji BiH za infrastrukturne i kapitalne projekte.

“Najveća pomoć Sokocu jeste to što će predsjednik Srbije posjetiti Sokolac čime će sigurno ohrabriti i ostale da dolaze u ovu lokalnu zajednicu, kao i jedan broj investitora koji imaju interes da razvijaju svoj biznis”, istakao je Bjelica.

On je naglasio da je opština Sokolac stvorila takav ambijent da investitori iz drugih područja mogu nesmetano da dođu i da investiraju u oblasti drvne industrije, poljoprivrede, građevinarstva i turizma.

Bjelica je rekao da je određeni broj projekata na području opštine Sokolac uputio u Vladu Repiblike Srpske i u Vladu Republike Srbije.

“Osim infrastrukturnih, jedan od naših prvih projekata je izgradnja Gradske kuće, multifunkcionalnog objekta, koji bi mnogo značio za našu lokalnu zajednicu s obzirom na to da Sokolac nema ni bioskop, pozorište, muzej, salu za sjednice, niti turističku postavku”, naveo je Bjelica i dodao da bi u Gradskoj kući bila i spomen-soba i biblioteka.

Prema njegovim riječima, samim sadržajem Gradske kuće i Trga, kao nove srpske matice, arhitektura je ispisala svoje linije, krenuvši od pozorišta, muzeja, galerije, prostora za kulturne manifestacije, opštinsku administraciju, što će ovaj jednistven objekat staviti u red najposjećenijih destinacija.

“Idejno rješenje predviđa objekat bruto površine 3.200 metara kvadratnih, a korisne 2.650. Biće smješten na Trgu čija će ukupna površina biti 6.150 metara kvadratnih sa uređenim zelenim površinama, modernom rasvjetom, šetalištem i cjelokupnim parkovskim mobilijarom. Kada se uzme u obzir bruto površina objekta i Trga dolazimo do skoro 10.000 metara kvadratnih površine”, pojasnio je Bjelica.

On je naglasio da ovaj projekat predstavlja jedan od kapitalnih projekata za razvoj same opštine.

Prema njegovim riječima, Trgom bi dominirao spomenik partijarhu Pavlu koji će biti podignut u znak zahvalnosti za sve vrijeme u kojem je dostojno vodio svoj narod kroz razna iskušenja koja su ga stizala.

“To će biti jedinstven spomenik u regionu, visine 15 metara sa postamentom”, dodao je Bjelica.

Lokacija na kojoj bi bio smješten objekat Gradske kuće je u sokolačkoj glavnoj ulici Cara Lazara, na platou na kojem su se nekada nalazili Hotel “Romanija” i bivša Policijska stanica, preko puta Spomenika srpskih boraca i zgrade današnje lokalne uprave, a u neposrednoj blizini Parka boraca Romanije.

On je rekao da bi se poslije posjete Istorijskom muzeju u Beču, gdje se nalazi znatan broj predmeta pronađenih prilikom arheoloških iskopavanja starina na širem području Glasinca, mogao tražiti povrat jednog broja tih predmeta ili njihovih prvih replika.

Bjelica je istakao da su arheološka istraživanja na području opštine Sokolac nastavljena i da bi mjesto u tom objektu našlo i dosta artefakata sa nalazišta iz srednjeg vijeka čime bi se obezbijedili svi uslovi za uspostavljanje muzeja i drugih sadržaja neophodnih ovoj opštini.

On je podsjetio da je opština Sokolac iskazala interes i za saradnju sa poslovnim partnerima i investitorima kada je riječ o poslovnim industrijskim zonama, kao i za resort odmaralište “Sokolov grad” na Ravnoj Romaniji za šta postoji velika zainteresovanost investitora.

Načelnik opštine Sokolac je naveo i da je ova lokalna zajednica ušla u završnu fazu pripreme dokumentacije za solarnu elektranu od oko 110 megavata za njemačkog investitora.

(SRNA)

Politika

Dodik osudio napad u kojem je oštećena kuća POVRATNIČKE PORODICE

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik osudio je napad u kojem je oštećena kuća povratničke porodice u Gacku i zatražio hitnu akciju u pronalasku počinioca.

Dodik je naveo da je tim povodom razgovarao sa ministrom unutrašnjih poslova Republike Srpske Sinišom Karanom.

“Zatražio sam hitnu akciju u pronalaženju napadača”, napisao je Dodik na mreži “X”.

Policija u Gacku izvršila je uviđaj na kući u mjestu Gračanica nakon što je vlasnik prijavio oštećenje prozorskog stakla i radi na utvrđivanju okolnosti koje su dovele to toga, saopštila je Policijska uprava Trebinje.

“Policijski službenici su utvrdili da je u kući u kojoj, prema riječima lica koje je prijavilo niko ne živi, oštećeno jedno prozorsko staklo upotrebom vatrenog oružja”, navodi se u policijskom saopštenju

Nastavi čitati

Politika

UMJESTO OSTAVKI, gradovi u Srpskoj traže SAGLASNOST CIK-a

Iako je Vlada Republike Srpske pozvala članove lokalnih administracija u Republici Srpskoj da podnesu ostavke, lokalne zajednice kao što su Prnjavor i Gradiška od CIK-a BiH tražile su saglasnost za imenovanje novih članova u lokalne izborne komisije.

Na sjednici CIK-a koja je u toku, Centralna izborna komisija BiH dala je saglasnost na odluku Skupštine grada Gradiška za imenovanje Nataše Savić kao člana Gradske izborne komisije Gradiška, a saglasnost CIK-a za imenovanje članoca Gradske izborne komisije tražila je i Skupština grada Prnjavora i CIK je tu saglasnost dao za imenovanje tri člana.

Podsjećanja radi, nakon što je Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika nametuno izmjene i dopune Izbornog zakona BiH, Vlada Republike Srpske održala je sjednicu i pozvala članove lokalnih izbornih komisija da podnesu ostavke jer kako su tada izjavljivali zvaničnici Republike Srpske, sertifikati CIK-a im neće vrijediti ništa. U to vrijeme predložen je i Izborni zakon Republike Srpske, a u nekoliko navrata je isticano da će Republika Srpska sama sprovesti izbore, međutim u posljednje vrijeme, to se gotovo i ne spominje, a lokalne zajednice širom Republike Srpske u svojim budžetima planiraju novac od Centralne izborne komisije BiH za sprovođenje lokalnih izbora.

Već tada, opozicija je govorila da to ne treba raditi, pozivajući svoje članove da ne podnose ostavke, a samo su članovi Republičke izborne komisije Republike Srpske podnijeli ostavke, međutim te ostavke još uvijek nisu prošle proceduru pred Narodnom skupštinom Republike Srpske.

Nastavi čitati

Politika

CIK RASPISUJE LOKALNE IZBORE: Liste kandidata početkom jula

U narednim danima, Centralna izborna komisija BiH, vjerovatno u ponedjeljak, 6. maja, donijeće odluku o raspisivanju lokalnih izbora i od tada počinje da curi vrijeme utvrđeno Izbornim zakonom BiH do kada političke partije treba da prijave učešće na izborima i dostave liste.

I rok za odluku o raspisivanju lokalnih izbora utvrđen je Izbornim zakonom, gdje je precizirano da se izbori raspisuju 150 dana prije dana održavanja izbora. S obzirom na to da je Izbornim zakonom precizirano da se izbori na svim nivoima vlasti u BiH održavaju prve nedjelje u oktobru, CIK će lokalne izbore raspisati za 6. oktobar ove godine.

Kada je riječ o ostalim rokovima, prema Izbornom zakonu BiH, od donošenja odluke Centralne izborne komisije BiH o raspisivanju izbora, u roku od 15 dana, institucije BiH treba da osiguraju sredstva. S obzirom na to da je CIK-u obezbijeđeno već 7,4 miliona KM, a da su najavili dodatni zahtjev, Savjet ministara BiH do 21. maja moraće obezbijediti još novca.

Dalje, što se tiče važnijih stvari, politička stranka prijavu za ovjeru učešća na izborima CIK-u podnosi 135 dana prije dana izbora, dakle, to bi političke stranke trebalo da urade do 21. maja, dok koalicija prijavu za ovjeru podnosi najkasnije 110 dana prije dana izbora, odnosno do 10. juna. Nakon podnošenja prijave, CIK najkasnije u roku od 15 dana ovjerava prijavu političke partije za učešće na izborima.

“Kandidatske liste političkih stranaka, liste nezavisnih kandidata i koalicija moraju se podnijeti Centralnoj izbornoj komisiji BiH najkasnije 90 dana prije dana izbora”, piše u Izbornom zakonu Bosne i Hercegovine, što u praksi znači da će imena kandidata na listama biti poznata tek početkom jula, jer političke partije imaju rok do 6. jula da dostave liste svojih kandidata.

Nakon što budu dostavljene liste, sljedeća bitna faza je postupak ovjeravanja lista, i Centralna izborna komisija BiH najkasnije 25 dana nakon što joj je kandidatska lista podnesena, pregleda i ovjerava ili odbija kandidate na listi.

“Nakon ovjeravanja podnesenih kandidatskih lista CIK objavljuje kandidatsku listu sa nazivima ovjerenih političkih stranaka, koalicija, nezavisnih kandidata i lista nezavisnih kandidata za svake izbore, prema redoslijedu koji se dobije žrijebanjem. Kandidatske liste objavljuju se u službenim glasilima najkasnije 45 dana prije dana izbora. Kandidatske liste se takođe izlažu na biračkim mjestima i objavljuju u sredstvima javnog informisanja”, piše u Izbornom zakonu BiH.

Mjesec dana do izbora počeće i izborna kampanja, koja traje do 24 sata prije održavanja samih izbora, kada počinje izborna ćutnja. U tom periodu izborne kampanje, koja traje mjesec dana, političke partije i pojedinci mogu plaćati oglašavanje, koje je inače zabranjeno i smatra se preuranjenom kampanjom koja je kažnjiva zakonom.

Što se tiče biračkih spiskova, na osnovu podataka u evidenciji Centralnog biračkog spiska, CIK za svaku izbornu jedinicu izrađuje izvod koji sadrži podatke o svim biračima sa pravom glasa za tu osnovnu izbornu jedinicu, koji se opštinskoj izbornoj komisiji dostavlja najkasnije u roku od 20 dana prije dana održavanja izbora.

Rokovi predviđeni Izbornim zakonom BiH govore i o biračkim mjestima, koja opštinske i gradske izborne komisije moraju odrediti najkasnije 65 dana prije dana izbora.

“Opštinska izborna komisija, neposredno nakon određivanja biračkih mjesta, podnosi spisak lokacija biračkih mjesta Centralnoj izbornoj komisiji BiH. CIK BiH može promijeniti lokaciju biračkog mjesta ako utvrdi da nije pogodna za glasanje”, navodi se u Izbornom zakonu u kojem se piše i da opštinska izborna komisija najkasnije 15 dana prije dana izbora objavljuje koja su biračka mjesta određena za glasanje i gdje birači mogu glasati.

Podsjećanja radi, osim “aktuelnog” Izbornog zakona BiH, koji je na snazi, a koji je nametnuo Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika i po kojem će CIK raspisati izbore, u opticaju su još najmanje tri teksta.

Savjet ministara BiH na sjednici 7. maja trebalo bi da razmatra izmjene Izbornog zakona BiH, dok se u Domu naroda nalaze izmjene Izbornog zakona BiH koje su prethodno usvojene u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH. U opticaju je i Izborni zakon Republike Srpske koji je usvojila Narodna skupština Republike Srpske, koji još nije stupio na snagu, a najviši zvaničnici Republike Srpske do sada su u nekoliko navrata isticali da će izbore organizovati po Izbornom zakonu Republike Srpske, a ne po nametnutom Izbornom zakonu BiH.

CIK razmatra uputstvo o novim tehnologijama
Centralna izborna komisija BiH održaće u petak (3. maja) sjednicu, na kojoj će donijeti niz odluka neophodnih za održavanje izbora u oktobru ove godine, između ostalog i onu o visini novčane naknade članovima biračkih odbora.

Osim toga, CIK bi trebalo da usvoji i pravilnik o sprovođenju izbora u BiH te pravilnik o medijskom predstavljanju i javnom oglašavanju političkih subjekata u izbornom procesu. Takođe, članovi CIK-a razmatraće i pravilnik o predizbornim i postizbornim finansijskim izvještajima političkih stranaka, zatim uputstvo o postupku otvaranja i korištenja posebnog računa za finansiranje troškova izborne kampanje, kao i uputstvo o izgledu i načinu ispunjavanja obrazaca izjave o imovinskom stanju.

Članovi Centralne izborne komisije BiH razmatraće i Prijedlog uputstva o sprovođenju pilot-projekta na lokalnim izborima 2024. godine uz upotrebu izbornih tehnologija.

Nastavi čitati

Aktuelno