Connect with us

Društvo

U BiH manjak vaspitača u vrtićima, na birou među najtraženijim kadrom

Problem sa manjkom vaspitača u vrtićima u BiH iz godine u godinu je sve izraženiji te ove ustanove sve teže pronalaze adekvatan kadar koji bi radio sa mališanima.

Tako je, prema evidenciji Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske, u prošloj godini postojala potreba za 254 vaspitača u predškolskim ustanovama, te je ovo zanimanje bilo na devetom mjestu po broju najtraženijih.

Da je manjak ovog kadra, potvrđuju i naši sagovornici, koji kažu da je najteže pronaći zamjenu kada neko od radnika ode na bolovanje ili trudničko odsustvo.

Jelena Guslov, iz Kluba za djecu “Zvjezdica” Banjaluka, kaže da trenutno imaju dovoljno vaspitača, ali ističe da im je teško naći zamjenu kad im zatreba.

“Na birou nema nijednog vaspitača koji je zainteresovan za posao. Mislim da su na njihovoj evidenciji četiri vaspitača, ali oni nisu zainteresovani za posao. Baš smo prošle sedmice pisali Birou za zapošljavanje da nam treba vaspitač, jer nam je jedna radnica otišla na trudničko, međutim, niko nam se nije javio”, rekla je Guslov za “Nezavisne”.

Kako navodi, nedavno im je jedan vaspitač rekao da se seli u Njemačku, što, kako kaže, nije ništa novo te da se to sve češće dešava u posljednje vrijeme, kao i da je situacija sve teže.

Petar Jokanović, direktor Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje Banjaluka, kaže za “Nezavisne” da su svi vrtići obavezni da po jednoj vaspitnoj grupi obezbijede minimalno dva vaspitača.

“Mi imamo 112 grupa i 224 vaspitača. S obzirom na to da je mlad kolektiv, naše radnice idu na porodiljsko odsustvo i bolovanje i tada se nama javlja problem da nemamo ispunjenu normu, međutim to je bio problem prošle godine, kada nije bio usvojen rebalans budžeta, ali kako smo ga dobili, angažovali smo zamjene do povratka tih radnika”, rekao je Jokanović.

Prema njegovim riječima, sada imaju zadovoljenu normu sa po dva vaspitača u jednoj grupi, no kaže da u slučaju vanrednog bolovanja, odnosno kada radnici zbog prehlade odsustvuju po dva-tri dana, angažuju stručnog saradnika kako bi popunili taj prostor.

I Narcisa Fetić, vlasnica Predškolske ustanove “Cvrčak” iz Sarajeva, za “Nezavisne” potvrđuje da je inače deficit ovog kadra i na području kantona Sarajevo.

“Mi se nekako snalazimo, imamo tu sreću, ali je već duži niz godina potreba za odgajateljima i tako je unazad nekih šest-sedam godina”, rekla je Fetićeva.

Kako kaže, na samom početku njihovog rada na konkurse se javljalo veliki broj kandidata, no to danas nije slučaj.

“Recimo, na Birou u Kantonu Sarajevo nemate nijednog profesora predškolskog odgoja. Razgovarali smo i sa profesoricama razredne nastave, jer je to mala razlika predmeta koji treba da polože, ali, nažalost, one to nekako doživljavaju kao degradaciju”, dodala je Fetićeva.

Prema najnovijem izvještaju Agencije za statistiku BiH, u školskoj 2021/2022. godini u 427 ustanova na području BiH radilo je 2.889 vaspitača.

Društvo

BUDITE NA OPREZU! Toplo vrijeme izmamilo zmije

Topla i blaga zima pogodovala je da zmije ranije izađu iz svojih skrovišta, pa su primijećene čak i u februaru.

Sa višim temperaturama ovi gmizavci su aktivniji.

Iako seruma protiv zmijskog otrova ima dovoljno, ipak, dok boravite u prirodi, posebno u neuređenim predjelima, budite oprezni.

Na području Republike Srpske ima 13 vrsta zmija. Najveći diverzitet je u okolini Trebinja gdje ih je 11, dok u okolini Banjaluci ima samo pet vrsta.

Najčešći ujedi zmija su na selima, neuređenim travnatim predjelim i kamenjarima. Najopasniji su ako je ujed za glavu, vrat i jagodice prstiju. Zato oprez!

RTRS

Nastavi čitati

Društvo

PRIBLIŽAVA SE SNAŽAN CIKLON, nebo bi ponovo moglo biti “zamućeno”

Početkom ove sedmice snažan ciklon sa sjevera Afrike premještao se preko Grčke i našeg područja i donio ogromne koncentracije pijeska iz Sahare.

Ogromne količine pijeska prekrile su u i Atinu i sve je bilo obojeno narandžastom bojom. Ogromne količine pijeska i prašine nepovoljno su djelovale i po zdravlje ljudi.

Potom je snažno sjeverozapadno visinsko strujanje pročistilo atmosferu od pijeska, a i vazduh je postao znatno čistiji.

Narednih dana nad centralnim i zapadnim predjelima Mediterana nalaziće se ciklon, koji će u svom prednjem dijelu usloviti veoma izražena južna strujanja. Upravo će ova strujanja usloviti da sa sjevera Afrike preko Italije do Alpa, juga Njemačke i zapada Austrije stignu ogromne količine pustinjskog pijeska i prašine iz Sahare.

Saharska prašina prigušuje sunčeve zrake i čini da nebo izgleda zamućeno. Prašina često stimuliše i stvaranje oblaka.

Nebo može postati žuto i proizvesti fascinantne zalaske sunca. Ne očekuje se loš kvalitet vazduha kakav je nedavno zabilježen u Atini.

U početku u svim predjelima biće vedro i bez oblaka i padavine, ali će od utorka biti oblačnosti sa pljuskovima i grmljavinom.

Kiša uzrokuje da se prašina taloži u obliku tamnih kapi – takođe poznatih kao krvava kiša – na biljkama i automobilima. Nakon sušenja ostavlja jasne tragove.

U višim predelima Alpa i dalje ima puno snega, tako ne treba čuditi da ako snijeg u tim predjelima poprimi boje pijeska iz pustinje u Sahari.

Iako se narednih dana izražena južna strujanja očekuju i iznad našeg područja, glavnina pijeska i prašine iz Sahare ovog puta premještaće se zapadnije od našeg područja.

Nastavi čitati

Društvo

DANASU SU CVIJETI, veliki hrišćanski praznik, a EVO KOJA SU VJEROVANJA!

Srpska pravoslavna crkva /SPC/ proslavlja danas Cvijeti, praznik koji simbolizuje carski i svečani ulazak Isusa Hrista u Sveti grad Jerusalim.

Ulazak Hristov u Jerusalim – Cvijeti slavi se dan po vaskrsenju Lazarevom, odnosno Lazarevoj suboti i Vrbici, šeste nedjelje Velikog posta i nedjelju dana pred Vaskrs. Cvijeti su pokretni praznik.

Hristos je ušao u Jerusalim jašući na magarcu, a narod ga je dočekao kao cara, prostirući ispred njega svoje haljine i grančice drveća i noseći u rukama grančice palme.

Glas da dolazi Spasitelj, onaj koji je vaskrsao Lazara, brzo se raširio i mnoštvo naroda mu se pridružilo. Jedni su ga dočekivali sa palminim grančicama u ruci, drugi su bacali svoje haljine na put kuda će proći, treći su rezali grančice od drveta i bacali na put.

Kada je Isus Hristos izašao na Maslinsku goru, oni koji ga pratiše povikaše: “Osana, Sinu Davidovom! Blagosloven koji ide u ime Gospodnje, car Izrailjev!”.

Ali Isus Hristos je cijelim putem bio žalostan, i kad silazaše niz goru, on baci pogled na Jerusalim u dolini, zaplaka se i reče: “O, Jerusalime! Kad bi ti znao, osobito u ovaj dan, šta je za sreću tvoju, ali je sad sakriveno od tvojih očiju. Jer će doći dani da će te opkoliti neprijatelji tvoji sa svih strana, i razbiće tebe i djecu tvoju i neće ostaviti u tebi kamen na kamenu za to što nisi poznao vrijeme u koje si pohođen”.

Ugledavši Isusov ulazak u Jerusalim, mnogi se zapitaše: “Ko je to?”, a iz gomile naroda odgovoriše: “Isus, prorok iz Nazareta Galilejskog”.

Potom Hristos uđe u hram, gdje su bili bolesni i sakati, smilova se na njih i sve ih iscjeli. Među narodom i djecom zavlada veliko oduševljenje, te su mu klicali: “Osana, Sinu Davidovom, Caru Izrailjskom!”

Slušajući to, Isusu Hristosu priđoše neki fariseji, pa mu rekoše: “Čuješ li to što ovi govore?”, a on im odgovori: “Zar niste nikada čitali: iz usta male djece i odojčadi, načinio si sebi hvalu”.

Cijelog dana Isus Hristos držao je propovijedi u hramu, a uveče se sa svojim učenicima vratio u Vitaniju.

Događaj Hristovog ulaska u Jerusalim na ikoni se predstavlja kako Hristos jaše na magaretu, a prate ga učenici, dok narod prostire svoje haljine i baca grančice na put.

Ovim praznikom obilježava se posljednja nedjelja pred početak Isusovog stradanja, smrti i Vaskrsenja.

Narodno vjerovanje

Naime, prema narodnom vjerovanju, oni koji na ovaj praznik započnu posao kojim žele sa uspjehom da se bave, uspjeće u svom naumu. Zato nikako nemojte zaboraviti da se odvažite i započnete šta god želite da radite uspješno do kraja godine.

Cvijeti su dan za radost, okupljanje i druženje sa bližnjima. Zato, poklonite danas nekoj dragoj osobi cvijeće. Vjernici koji poste cijeli post trebalo bi da poste na vodi, osim subotom i nedjeljom, kada se dozvoljava post na ulju i konzumiranje vina. Takođe, na praznik Blagovijesti i Cvijeti, može da se jede riba.

Od praznika Cvijeti ostaje još sedam dana do Vaskrsa.

Nastavi čitati

Aktuelno