Connect with us

Društvo

KO SE IGRA GLUVIH TELEFONA Ko je i u čije ime u BiH tražio pomoć od NATO snaga

Može li BiH da odbije paket pomoći koji Sjevernoatlantska alijansa (NATO) namjerava da pošalje za opremanje Oružanih snaga i Ministarstva bezbjednosti BiH, što je nedavno zatražio predsjednik Srpske Milorad Dodik, i da li je uopšte potrebno tu pomoć odbiti?

Na ministarskom sastanku zemalja članica NATO prošle sedmice u Briselu zvanično je odobren paket pomoći odbrambeno-bezbjednosnom sistemu BiH, koji obuhvata devet projekata pomoći za odbrambeni sistem i tri projekta pomoći za bezbjednosni sistem BiH.

Pomoć se, kako je navedeno, odnosi na opremanje odbrambeno-bezbjednosnog sistema BiH.

– S tim u vezi, u narednom periodu će se pristupiti izradi implementacijskog plana, što će odrediti i dinamiku isporuke opreme predviđene projektima pomoći za opremanje Oružanih snaga BiH i Ministarstva bezbjednosti BiH. Radi se o projektima koji vrijede desetine miliona evra, a čija će realizacija značiti praktičnu podršku odbrambeno-bezbjednosnom sistemu BiH i u svakom slučaju značajno doprinijeti jačanju odbrambeno-bezbjednosnih kapaciteta – naveli su ranije iz Ministarstva odbrane BiH.

Ministri nedostupni

Na ovo je odmah reagovao predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik koji je rekao da Predsjedništvo BiH, kao ustavno nadležno, nije tražilo bilo kakvu pomoć od NATO saveza zbog čega je predložio da „kolektivni šef države“ ne prihvati pomoć koju je ta alijansa odobrila za BiH.

– Jedino nadležno za pitanja vojske i bezbjednosti je Predsjedništvo, koje ni u prošlom niti u ovom sazivu nije ni razmatralo niti molilo NATO za bilo kakvu pomoć – rekao je Dodik, koji je prethodne četiri godine proveo na funkciji člana Predsjedništva BiH.

Ono što je zanimljivo jeste da je još na prošlom NATO samitu, koji je održan u Madridu 20. juna 2022. godine, donesena odluka o prilagođenom paketu pomoći BiH, a koja je javno saopštena nakon tog sastanka, ali su reakcije tada izostale.

Ako pomoć nije tražilo Predsjedništvo BiH, ko je onda tražio, pokušali smo da saznamo od bivšeg ministra odbrane Sifeta Podžića i sadašnjeg, Zukana Heleza, ali ih nismo uspjeli dobiti na telefon.

Svršen čin
Bivši zamjenik ministra odbrane BiH, Mirko Okolić, smatra da je sve rađeno mimo Predsjedništva BiH, odnosno na relaciji ministar Podžić – NATO.

– U Bosni i Hercegovini je sve moguće i nemoguće. Da je Bosna i Hercegovina normalna država onda se ne bi smjelo ništa raditi bez Predsjedništva, koje je vrhovni komandant Oružanih snaga BiH i vodi spoljnu politiku. S obzirom da je ova država takva kakva jeste onda je i ministar odbrane mogao, mimo Predsjedništva BiH, da dogovara da zemlje članice NATO pošalju pomoć, što je sad i odobreno – ističe Okolić za Srpskainfo.

Dodaje da nije siguran može li Bosna i Hercegovina sada da odbije navedenu pomoć jer nije poznato u kojoj je to fazi, odnosno da li uopšte sada treba bilo kakva odluka Predsjedništva BiH ili je to već gotova stvar.

Mislim da je to dovedeno pred svršen čin i da će sada pomoć doći bez obzira na Predsjedništvo BiH. Ono što je dobro jeste da tu neće biti nikakve borbene tehnike i naoružanja koje bi se moglo zloupotrijebiti – kaže Okolić.

Navodi da su bošnjački predstavnici u Ministarstvu odbrane ranije tražili od NATO da se BiH dostave PVO sistemi, borbena vozila, te opremanje helikoptera sa borbenom tehnikom. Međutim, kako kaže Okolić, NATO je te zahtjeve odbio.

– Rekli su da BiH može dobiti samo onu opremu koja se ne koristi za borbena dejstva – pojašnjava Okolić.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno, ponegdje slaba kiša

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti umjereno do pretežno oblačno vrijeme, ponegdje je povremeno moguć lokalni pljusak.

Ujutro će biti svježe i promjenljivo do potpuno oblačno vrijeme uz moguću slabu kišu ponegdje, a po kotlinama i dolinama rijeka se očekuje prolazna magla ili niska oblačnost, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Prije podne očekuje se postepeno razvedravanje sa sjevera, a na jugoistoku i jugu razvoj oblaka koji tokom dana donose povremenu kišu i lokalne pljuskove koji će ponegdje biti praćeni grmljavinom.
U ostalim predjelima do kraja dana pretežno sunčano uz prolaznu oblačnost iz koje je moguća slaba kratkotrajna kiša ponegdje u Krajini.

Vjetar slab do umjeren, u Hercegovini uveče na udare pojačan, sjevernih smjerova.

Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od pet do 10, na jugu do 13, u višim predjelima dva, a dnevna od 14 na istoku do 21 na sjeveru, u višim predjelima 10 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

STANOVI NIKAD SKUPLJI, POTRAŽNJA OGROMNA! Povrat PDV-a podstiče kupovinu?

Iako su cijene stanova u prvom kvartalu ove godine, poredeći sa istim lani, znatno veće, to nije spriječilo građane da pazare nekretnine, pa je i broj prodatih stanova u Srpskoj u porastu.

Pokazuju to podaci Republičkog zavoda za statistiku Republike Srpske koji u svom izvještaju navode da je od januara do marta ove godine u Srpskoj prodato 529 stanova, od čega je u Banjaluci kupljeno 209 stanova.

 

 

“Broj završenih prodatih novih stanova u Republici Srpskoj u prvom tromjesečju 2025. godine veći je u odnosu na prvo tromjesečje 2024. godine za 8,6 odsto, a u odnosu na prosječan broj završenih prodatih novih stanova u 2024. godini manji je za 31,4 odsto”, naveli su oni.

U prvom kvartalu 2024. godine u Srpskoj je prodato 487 stanova, od čega 188 u Banjaluci.

Prosječna cijena kvadrata stana u Republici Srpskoj u prva tri mjeseca ove godine bila je 3.078 KM, što je za 227 KM više u odnosu na isti period lani, dok je prosječna cijena kvadrata u najvećem gradu Srpske iznosila 3.720 KM, što je za 228 KM više nego prošle godine.

“Prosječna cijena završenih prodatih novih stanova u prvom tromjesečju 2025. godine u odnosu na prosječnu cijenu završenih prodatih novih stanova u 2024. godini viša je za 3,2 odsto i u odnosu na prvo tromjesečje 2024. godine viša je za osam odsto”, navode iz Republičkog zavoda za statistiku.

 

Analizirajući indekse proizvođačkih cijena u stanogradnji, u prvom tromjesečju 2025. godine u poređenju sa četvrtim tromjesečjem 2024. godine više su za 1,5 odsto.

“Posmatrano prema vrsti građevinskih radova, u istom periodu, cijene mašinsko-instalacionih radova više su za 0,7 odsto, cijene arhitektonskih i konstrukcionih radova i cijene elektroinstalacionih radova više su za 1,5 odsto, i cijene vodoinstalaterskih i kanalizacionih radova više su za 2,1 odsto”, objašnjavaju oni.

Dragan Gruban, izvršni direktor Agencije za nekretnine “Agent Enex” Prijedor, u razgovoru ističe da je svake godine veća potražnja za stanovima.

“I početkom ove godine bilo je dosta upita i realizovanih kupoprodaja. Što se tiče nove gradnje, stalno se aktiviraju nova gradilišta. Najveće interesovanje vlada za objekte što bliže centru, a počela je i gradnja novih stambenih jedinica na lokacijama udaljenim kilometar do dva od centra grada”, kaže on i dodaje da cijena kvadrata u centru grada iznosi oko 3.200 KM.

 

“Cijene na drugim lokacijama variraju od 2.700 do 3.000 KM. Imamo i situacije da je kvadrat 2.500 KM, ali to su lokacije koje nisu toliko popularne”, navodi on.

Kako ističe, među kupcima stanova u ovom gradu su često ljudi iz dijaspore, a osim njih, stanove kupuju i mladi bračni parovi.

“Vlada i interesovanje za povrat PDV-a i to je podstaklo ljude, jer prilikom informisanja za novu gradnju, drugo pitanje nakon pozicije i spratnosti jeste pitanje u vezi sa povratom PDV-a”, ističe Gruban za “Nezavisne novine”.

Dragan Milanović, direktor Agencije “Remax” Banjaluka, ističe da je potražnja u Banjaluci i dalje dobra, a da je prodaja razlog zbog čega se i gradi.

“Trenutno je najjeftiniji kvadrat 2.800 KM u Šargovcu, u Lazarevu je od 3.000 KM do 3.500 KM, u Adi od 3.000 KM do 3.300 KM, a u centru grada do 6.000 KM”, kaže Milanović za “Nezavisne novine“.

Kako ističe, povrat PDV-a je dobra mjera, ali je nepravedan prema onima koji nemaju novac za novogradnju.

“To će biti značajna mjera koja će olakšati kupovinu, naročito mladim bračnim parovima, jer su cijene postale dosta visoke, pa je vrlo teško mladom bračnom paru, iako su zaposleni, obezbijediti kredit i sredstva za pristojan stan”, navodi on.

Nastavi čitati

Društvo

PORAZNI PODACI U SRPSKOJ! Preko 70 odsto domaćinstava NE MOŽE NIŠTA UŠTEDITI!

Ukupni mjesečni izdaci po domaćinstvu u Srpskoj u prosjeku iznose 1.798 KM.

To je pokazala najnovija Anketa o potrošnji domaćinstava 2021/2022. koju je objavio Republički zavod za statistiku.

Statistika pokazuje da je u ovom periodu prosječni izdatak za hranu iznosio 541, a za neprehrambene proizvode 1.258 KM po domaćinstvu.

Iz Republičkog zavoda za statistiku saopštili su da se, od ukupnog iznosa svih izdataka, skoro 70 odsto odnosi na osnovne izdatke koji se ne mogu izbjeći, te da oni mjesečno iznose 1.248 KM za prosječno domaćinstvo.

Riječ je o hrani, režijskim troškovima, izdacima za zdravstvo i obrazovanje, te prevozu.

– Ako se analizira kategorija ishrane, gdje je i najveća potrošnja, 540 KM, mjesečno se najviše novca izdvaja za meso – 24,1 odsto. Slijede izdvajanja za mlijeko, sir i jaja, onda za hljeb i žitarice, te za povrće. Od ukupnih izdvajanja na hranu i piće, najmanje se izdvaja za ribu i bezalkoholna pića – saopštili su iz pomenutog zavoda.

Kategorija izdataka za stanovanje – voda, struja, plin i drugi energenti, druga je najveća kategorija izdataka domaćinstava, na koju se odnosi 23,6 odsto svih izdataka. Na prevoz se odnosi 14,2 odsto ukupne mjesečne potrošnje.

Rezultati pomenute ankete pokazali su da 73 odsto domaćinstava ne štede, odnosno, da u cjelosti potroše sav svoj godišnji prihod. Ostali, ipak, tokom godine nešto i uštede.

Nastavi čitati

Aktuelno