Connect with us

Svijet

GRAD U AUSTRALIJI UMJESTO KIŠE ZASULE RIBE! Naučnici ne znaju odakle smuđevi u oblacima?

U udaljenom australskom gradiću zabilježen je neobičan fenomen. Nad malim gradom Lajamanuom, koji se nalazi u sušnom sjevernom dijelu oko 900 kilometara južno od Darwina, s neba su padale ribe. Isti je grad doživio “kišu” riba četiri puta u posljednjih 30 godina, a posljednji put 2010., o čemu je tada izvijestio Daily Mail.

“Vidjeli smo veliku oluju koja se približavala mom gradu i mislili smo da je samo kiša”, rekli su stanovnici. “Ali kad je kiša počela padati, vidjeli smo kako padaju i ribe.”

Same ribe, za koje je ihtiolog iz muzeja Queenslanda Jeff Johnson rekao da su smuđevi, bile su otprilike veličine dječjeg dlana. Padale su preko noći, a ujutro su ih građani zatekli razbacane po gradu dok su mnoge od njih još uvijek bile žive.

“Neke se još uvijek održavaju u lokvi vode. Djeca ih skupljaju i drže u boci ili staklenci”, rekao je Japanangka.

Smuđevi su jedna od najčešćih i najraširenijih vrsta slatkovodnih riba u Australiji. Mogu narasti do dužine od 25 centimetara, iako su obično manji. Iako razlog ovog “pljuska riba” nije poznat, grad je zapravo doživio isti fenomen više puta, 2010., 2004. i 1980-ih. Tokom događaja 2010. godine, ribe koje su pale na grad takođe su bile smuđevi.

“Ujutro sam ustala, radila sam u školi u to vrijeme, a zemljane ulice ispred moje kuće bile su prekrivene ribom”, rekla je za ABC News mještanka Alice Springsa, Penny McDonald, koja je bila u Lajamanuu tokom događaja riblje kiše sredinom 1980-ih. “Bile su male ribe i bilo ih je puno. Bilo je jednostavno nevjerovatno.”

Svijet

ŠIRE SE PROTESTI IZ SAD: Propalestinski studenti zauzeli zgradu univerziteta u Parizu

Grupa od oko 70 studenata, koji protestuju zbog sukoba u Gazi, ranije danas okupirala je zgradu Instituta za političke nauke u centru Pariza, nakon neuspjelih pregovora studenata s administracijom oko veza univerziteta s Izraelom.

Francuski mediji prenijeli su da je osoblju rečeno da danas rade od kuće jer su univerzitetske zgrade zatvorene, prenosi Rojters.

Direktor Instituta za političke nauke u četvrtak je odbio zahtjeve studenata da se preispitaju veze univerziteta s Tel Avivom, nakon čega je najmanje jedna osoba stupila u štrajk glađu.

Studenti na nekoliko francuskih univerziteta, uključujući Sians Po Pari, Sians Po Lil i Univerzitet za novinarstvo u Lilu, blokirali su ili zauzeli svoje fakultete nakon skupova koji su organizovani u kampusima širom SAD protiv sukoba u Gazi.

Francuska policija je u ponedjeljak rastjerala na desetine demonstranata koji su postavili šatore u dvorištu Univerziteta Sorbona u Parizu, prenose agencije.

Kako se navodi, protesti u Francuskoj i drugim evropskim državama nisu dostigli razmjere kao u SAD.

Nastavi čitati

Svijet

Amerika iz sopstvenog interesa NE DOZVOLJAVA KRAJ SUKOBA

Amerika pokušava da izvuče korist iz sukoba između Ukrajine i Rusije i iz tog razloga ne dozvoljava da se završi, rekao je danas Balaš Orban, zvaničnik iz kancelarije mađarskog premijera Viktora Orbana.

Na pitanje američkog novinara Takera Karlsona zbog čega državni sekretar Entoni Blinken toliko insistira na izbijanju Trećeg svjetskog rata, Balaš Orban je odgovorio da Amerika pokušava da izvuče korist iz situacije.

„Postoje određene taktičke prednosti, poput pokušaja da se oslabi Rusija, što je oduvijek prioritet za Ameriku. Pokušavate da zaustavite njemačko-rusku energetsku saradnju, što je takođe dio tog prioriteta. Isto tako tražite tržište za izvoz gasa, što je takođe prioritet za Ameriku“, naglasio je Orban.

Prema njegovim riječima, sve su to bile marginalne taktičke prednosti koje, u strateškom smislu, uništavaju Evropu kao privrednu silu.

On je istakao i da sukob nije u interesu Mađarske i da treba biti odmah zaustavljen.

Nastavi čitati

Svijet

Hrvatska, Bugarska i Poljska među kosponzorima REZOLUCIJE O SREBRENICI U UN

Pored Hrvatske koja je sinoć objavila da će kosponzorisati rezolucije o Srebrenici, pet drugih država se također pridružilo spisku.

Države koje su juče objavile da se pridružuju kosponzorstvu su Estonija, Bugarska, Luksemburg, Poljska te Bangladeš.

Sjednica Generalne skupštine na kojoj će se razmatrati ova rezolucija biće sredinom maja, a u tom periodu (15. maj) zakazana je i sjednica Savjeta bezbjednosti UN, na kojoj će biti redovno razmatranje situacije u Bosni i Hercegovini.

Ove države su se svrstale među više zemalja koje su od ranije kosponzori rezolucije o Srebrenici kojom se želi postići da obilježavanje godišnjice bude zvanično međunarodnog karaktera, kao što je to slučaj s Ruandom. Predlagači rezolucije su upravo Ruanda i Njemačka.

Kako saznaje portal Klix.ba, sjednica Generalne skupštine neće biti posvećena isključivo pomenutoj rezoluciji.

Zapravo, rezolucija će se razmatrati u sklopu sjednice Generalne skupštine UN “Kultura mira” kao redovne sesije Generalne skupštine. Nakon što je Misija Bosne i Hercegovine u UN jučer zvanično uputila rezoluciju predsjedniku Generalne skupštine Dennisu Francisu, ova inicijativa će se razmatrati nakon pet radnih dana od njenog podnošenja.

S obzirom na prvomajske praznike i predstojeći vikend, to znači da bi rukovodstvo Generalne skupštine to moglo učiniti sljedeće sedmice. Nakon toga se sredinom maja očekuje i zasjedanje, prenosi Klix.

Nastavi čitati

Aktuelno