Connect with us

Region

Požar u kampu za migrante u Beogradu, povrijeđen vatrogasac

U Kampu za azilante u Krnjači kod Beograda večeras je izbio požar, a povrijeđen je jedan vatrogasac.
Požar je prijavljen nešto poslije 20.00 časova, a gorjelo je oko 300 metara kvadratnih površine, javili su beogradski mediji.“Vatrogasac je zadobio prelom ruke i ekipa Hitne pomoći ga je prevezla u Urgentni centar”, rečeno je u Hitnoj pomoći.

Po saznanju za požar na teren je upućeno 15 vatrogasaca-spasilaca i požar je lokalizovan.

Region

STRAŠNA NESREĆA NA STAROJ PLANINI: Dječak iz Aleksinca pao sa vodopada i poginuo pred roditeljima

Dijete koje je u pratnji roditelja boravilo na vodopadu Tupavica na Staroj planini, popevši se ka vrhu vodopada, okliznulo se i palo.

Dječak star 15 godina iz Aleksinca nastradao je juče na nakon što se okliznuo i pao sa vodopada Tupavica na Staroj planini, saznaje “Blic”.

Vijest o strašnoj tragediji prenijela je i Televizija Pirot koja je navela da je ekipa Hitne pomoći, po izlasku na lice mjesta, mogla da konstatuje samo smrt dječaka. Prema informacijama do kojih je došla Televizija Pirot, kako je objavljeno na njihovoj Fejsbuk stranici, do tragedije je došlo juče nešto pre 15 sati.

“Dijete koje je u pratnji roditelja boravilo na vodopadu Tupavica na Staroj planini, popevši se ka vrhu vodopada, okliznulo se i palo. U Hitnoj medicinskoj pomoći Pirot, potvrđeno nam je da je, kada je ekipa ljekara stigla, mogla samo da konstatuje smrt”, objavljeno je na Fejsbuk stranici Televizije Pirot.

Kako se navodi u objavi, riječ je o, kako kažu meštani sela Dojkinci, detetu uzrasta od 12 do 15 godina iz Aleksinca.

“Mještani kažu da je ovaj ishod usledio posle toga što je dijete pokušalo da stane na neki od kamena koji je obložen veoma klizavim i muljnim algama. Prema riječima meštana Dojkinaca, na lice mjesta izašli su i pripadnici PU Pirot i ekipe Hitne medicinske pomoći”, navodi Televizija Pirot.

Vodopad Tupavica na kojem se desila tragedija u kojoj je nastradao dječak jedan je od najljepših i najposećenijih vodopada na Staroj planini. Nalazi se svega 50 metara od puta, što ga čini veoma lako dostupnim pa ga zato obilazi veliki broj turista i zaljubljenika u prirodne ljepote.

Nastavi čitati

Region

ATMOSFERA RATNOG STANJA u Hrvatskoj – OTKAZAN FESTIVAL

Festival u Benkovcu pod nazivom “Nosi se”, ipak je otkazan nakon niza incidenata koje su u petak izazvali hrvatski veterani i navijači.

Otvaranje se nije dogodilo zbog protesta veterana i navijača, koji su pjevali patriotske pjesme i uzvikivali ustaški poklič “Za dom spremni”.

Pet veterana učesnika tih incidenata je dobilo zabranu prilaska novinarki i jednoj od organizatora festivala Meliti Vrsaljko.

Oni su dobili zabranu da joj ne smiju prići bliže od 30 metara, a među njima je i predsjednik benkovačkog ogranka Udruženja hrvatskih dobrovoljaca Nediljko Genda, koji je predvodio protest veterana i navijača.

“Smisao nijednom festivalu ne daje puko održavanje, već programski sadržaji, a upravo su oni obesmišljeni u društvenoj klimi u kojoj se jedan kulturni događaj sveo na demonstriranje gole sile”, izjavio je umjetnički direktor festivala Juraj Aras.

On je naveo da je teška, ali i pristojna komunikacija koju su u ovim, kako je naveo, “napetim okolnostima ostvarili s pojedincima iz redova organizacije protesta branitelja ipak nam je ulivala nadu da će možda nepoželjno odvijanje programa proći s minimalnim rizikom od eskalacije nasilja”.

“Iz protestnih izvora, međutim, saznajemo da se uz dobrovoljce Domovinskog rata na protest protiv festivala ‘Nosi se’ u Benkovcu spremaju i različite grupe izvan konteksta udruženja proizašlih iz Domovinskog rata i izvan lokalnih okvira Benkovca. Novim saznanjima sigurnosni rizik od nasilnih praksi eksponencijalno se povećava”, saopštio je Aras.

Dodao je da najavljena podrška od velikog broja građana iz raznih krajeva Hrvatske, koji su je bili spremni da pokažu dolaskom na ovu manifestaciju, iako ispunjava ponosom i zahvalnošću, potencijalno pretvara Benkovac u bojno polje, što je u kontradikciji sa, kako kaže, njihovom misijom mirotvorstva i dijaloga.

“Naš mali organizacioni tim sa skromnom infrastrukturom ne može ovakvu situaciju kontrolisati. U atmosferi gotovo ratnog stanja u kojoj država mora angažovati ozbiljne snage sigurnosti kako bi odbranila pravo svojih građana na javno, legalno okupljanje, Benkovac i njegovi građani postaju žrtve, teren za demonstraciju sile onih za koje zakoni i demokratske stečevine ove zemlje ne vrijede”, naveo je umjetnički direktor.

“Mi smo u Benkovcu ipak gosti koji su u zadnjih nekoliko godina realizovali različite programe i bili dobro primljeni. Taj mali, dragi grad, njegovi stanovnici i njihova materijalna dobra treba da ostanu zaštićeni od potencijalno nasilnih grupa”, kaže on, uz zahvalnost policiji koja im je dala garancije sigurnog sprovođenja programa i osjećaj povjerenja u institucije države.

Ipak, ističe, u okolnostima rizika okupacije grada, bez obzira na garanciju policije, jedino razumnim i odgovornim je program odlaganja festivala, s tim da on bude realizovan kasnije kada se, kako kaže, situacija smiri, a možda i na nekom drugom, manje osjetljivom mjestu, prenijeli su hrvatski mediji.

Najavljeno otvaranje festivala “Nosi se”, koji je u Benkovcu trebalo da bude otvoren u petak izazvao je nasilnu, agresivnu i vulgarnu reakciju grupe vetarana koji su spriječili izvođenje predstave, pjevanjem pjesama i ustaškim pokličom “Za dom spremni”.

Festival “Nosi se” bavi se temama dekonstrukcije rata i nasilja te promovisanjem nenasilja, solidarnosti i pluralizma, a ove godine u Benkovcu je trebalo da ga otvori satirična komedija, prenosi “b92”.

Nastavi čitati

Region

SUDBINA KOJA LOMI SRCA! Troje djece ostalo bez oba roditelja – NAJSTARIJI brat moli za posao da prehrani sestre!

Kako život umije da bude surov rano je na svojim nejakim leđima osjetilo troje djece iz porodice Bjelag iz prijepoljskog naselja Vinicka. Prije godinu i po dana ostali su bez oca, a prije 10 dana izgubili su i majku koja je im je bila sve na svijetu.

Najstariji Šućrija Bjelag, koji ima 19 godina, istakao je da mu je sada najpotrebniji posao kako bi mogao da izdržava i školuje svoje dvije sestre, uzrasta 13 i 15 godina.

“Ne želim da nas razdvoje”
– Pre desetak dana ostali smo bez majke, a prije godinu i po dana i bez oca. Sad mi je neophodno da nađem posao da mogu da pomognem sebi i sestrama. One idu u školu, a ja sam punoljetan i želio bih da preuzmem odgovornost za njih. Ne želim da nas razdvoje, želim da ostanemo na našem ognjištu koje su nam roditelji skućili iako uslovi nisu neki. Ali, ako ja budem radio polako ćemo to sve srediti. Vodu nemamo, od komšije je donosimo u kantama, ali mi smo na sve to navikli – rekao je Šućrija za RINU.

Najveća podrška i oslonac nakon smrti oba roditelja im je stric Miralem, ali u njihov dom stigla je i pomoć od predstavnika Lokalne samouprave, Centra za socijalni rad i dobrotvora iz porodice Panić.

– Evo, vidite sami u kakvoj situaciji se djeca nalaze. Teško je mnogo, ostali su bez oba roditelja, ja se trudim da im pomognem, ali nije izostala ni pomoć dobrih ljudi. Niko od porodice nije išao prvi da traži pomoć, ljudi su sami došli da obiđu djecu. Nadležni su vidjeli u kakvim uslovima žive i nadam se da će izaći u susret, posebno da se najstarijem bratu obezbjedi posao. To bi bilo olakšanje i porodici i institucijama, rekao je kroz suze stric Miralem.

Dobrotvori, porodica Panić, porijeklom iz Prijepolja a nastanjeni u Berlinu, odmah su reagovali kada su čuli za tragediju.

Stiže pomoć
– Naša komšinica nam je javila za ovaj slučaj i moj muž i ja smo odmah došli. Želimo da pomognemo koliko možemo, da djeca imaju stabilno djetinjstvo i mogućnost da se školuju, kazala je Koviljka Panić.

Centar za socijalni rad radi na postupku stavljanja dvije djevojčice pod starateljstvo, a kako kažu, podrška porodici neće izostati. Kako kažu, biće uključeni sve dok bude potrebno, i kroz novčanu, psihološku i svaku drugu pomoć koju mogu da obezbjede.

Ipak, svi se nadaju da će mališani ostati zajedno pod roditeljskim krovom i da ih neće razdvojiti. Predsjednik opštine Prijepolje Drago Popadić naglasio je takođe da je ključno da djeca ostanu zajedno i na svom ognjištu.

– Najbitnije je da brat i sestre ostanu u svom domu. Već smo dogovorili određene mjere i opština će im pomoći koliko god može. Cilj je da porodica opstane i da djeca imaju stabilne uslove – izjavio je Popadić.

Ovo je trenutak da pokažemo humanost i da ovim mladim ljudima poručimo – nisu sami. Svako ko može i želi da pomogne mališanima može da kontaktira porodicu.

Nastavi čitati

Aktuelno