Banjaluka
Zbog nagle ekspanzije saobraćaja Banjaluci potreban VEĆI AERODROM
Zbog nagle ekspanzije putničkog saobraćaja postojeća zgrada banjalučkog Aerodroma ne zadovoljava potrebe istovremenog opsluživanja više letova i prijema velikog broja putnika u kratkom vremenu, pa rekonstrukcija tog objekta i proširenje piste predstavljaju prioritet.
Navedeno je to u Prijedlogu plana poslovanja za period 2023 – 2025. godine preduzeća za usluge u vazdušnom saobraćaju “Aerodromi Republike Srpske” u kojem stoji da je rekonstrukcija aerodromske zgrade preduslov za širenje, ali i opstanak postojećeg nivoa saobraćaja.
– Rekonstrukcija aerodromske zgrade planirana je u iznosu od 1.500.000 KM na osnovu kandidovanog projekta koji je uvršten u Preliminarnu listu javnih projekata RS i realizovaće se ukoliko sredstva budu odobrena. Jedan od prioriteta je otkup zemljišta za proširenje piste, nakon čega bi se mogla izvršiti izgradnja i sanacija ograde perimetra, te projekat sanacije betonskih i asfaltnih površina na platformi i poletno-sletnoj stazi, za čiju realizaciju su potrebna dodatna sredstva viših nivoa vlasti – stoji u dokumentu koji je objavljen na Banjalučkoj berzi, a koji će krajem mjeseca razmatrati Skupština akcionara.
Zbog povećanog obima saobraćaja, navodi se da je preduzeće izloženo značajnom problemu nedostatka radne snage, kao i vatrogasaca, za šta su potrebna dodatna sredstva, zbog čega, kako piše u dokumentu, u narednom periodu očekuje povećanje subvencije Vlade RS sa planiranih 2,2 miliona na 2,5 miliona maraka.
U planskom periodu preduzeće će kontinuirano raditi na povećanju broja avio-operacija i broja prevezenih putnika, a dugoročni cilj je da se svake godine broj prevezenih putnika povećava za više od deset odsto, kao i da se svake godine uvedu najmanje dvije nove destinacije.
– U ovoj godini u planu je da se preveze 478.411 putnika, što bi u odnosu na 2022. bilo povećanje od 39,47 odsto. U 2024. godini planirano je povećanje boja putnika za 10,37 odsto, a u 2025. godini 18,66 odsto. Takođe, ove godine nastavljaju da saobraćaju sve dosadašnje avio-linije, uz uvođenje dva nova čarter leta za Atinu i Tunis, s tim da se očekuje i uvođenje novih destinacija od strane kompanija “Rajaner” i “Viz er” – stoji u trogodišnjem planu poslovanja Aerodroma.
Navodi se da je neophodno intenzivirati aktivnosti koje će doprinijeti poboljšanju kvaliteta i obima usluga, a u planu je i razvijanje kargo saobraćaja.
– Za razvoj kargo saobraćaja obezbijeđeni su svi neophodni uslovi. Preduzeće posjeduje savremeno opremljen objekat za skladištenje svih vrsta robe, kao i neophodne dozvole i opremu za rad. Potrebno je u narednom periodu ostvariti saradnju sa avio-kompanijama ili komitentima zainteresovanim za transport robe vazdušnim putem. U toku su određeni pregovori i očekuje se u narednom periodu realizacija. Sada se kargo saobraćaj obavlja samo na redovnim letovima “Er Srbije” – istaknuto je u dokumentu.
U Prijedlogu plana poslovanja Aerodroma RS za ovu godinu planirani su prihodi u iznosu od 7,77 miliona KM, što je za 28,4 odsto više u odnosu na procjene u 2022. godini.
– Najveće povećanje prihoda očekuje se od prodaje robe, odnosno od ugostiteljske djelatnosti. Planirano je povećanje prihoda i od aerodromske takse, kao i od avio-opsluživanja – navodi se u dokumentu u kojem stoji da je ove godine u planu i otvaranje mjenjačnice i fri-šopa.
Banjaluka
NAJMLAĐI ULJEPŠALI DAN GRADA: Pjesma i igra ispunili park!
Mališani iz privatnih predškolskih ustanova „Mali princ“ i „Malenac“ pripremili su prigodan program povodom Dana grada, kojim su na najljepši način čestitali praznik svom gradu.
Njih oko stotinu danas je pjevalo i igralo u Muzičkom paviljonu u Parku „Petar Kočić“, unoseći radost i vedrinu u obilježavanje ovog važnog datuma. Razigrani i nasmijani, mališani su pokazali koliko vole svoj grad, nastupajući iskreno i od srca.
U ime Grada prisutnima se obratila ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za brigu o porodici i demografiju Adriana Basara, koja je pozdravila mališane i zahvalila im na trudu i prelijepom programu.
Tom prilikom je poručila da su upravo najmlađi stanovnici najveće bogatstvo grada, te da će Grad nastaviti da ulaže u njihovo odrastanje, obrazovanje i srećnije djetinjstvo.
Banjaluka
ŠUKALO O PUKOTINAMA NA KASTELU “Ovo nije sada rađeno, preduzećemo sve potrebne mjere”
Povodom informacija koje su se pojavile u javnosti o pukotinama na zidinama tvrđave Kastel, važno je istaći da se ne radi o radovima koje je izvela aktuelna gradska administracija. Bez obzira na to, Grad će angažovati vještaka kako bi ispitao šta se tačno desilo i kako bi se preduzele radnje da se nastala šteta sanira.
Poručila je projekt menadžer Grada Milada Šukalo.
Dodaje da su zidovi na kojima su uočena oštećenja, rekonstruisani u okviru ranijih faza obnove tvrđave, koje su završene još 2016. godine.
-Stoga je netačno i neosnovano dovoditi u vezu trenutno uočene pukotine sa projektima koje sprovodi sadašnja Gradska uprava. Naprotiv, riječ je o segmentima objekta koji su sanirani prije gotovo deceniju, u okviru tadašnjih rekonstrukcionih aktivnosti – navela je Šukalo.
Ističe da Grad ostaje opredijeljen da i kroz nove projekte i faze obnove obezbijedi dugoročnu zaštitu i očuvanje ovog značajnog kulturno-istorijskog kompleksa.
-To smo i dokazali kroz kontinuirane obnove, a posljednja koja se privodi kraju jeste obnova dvije kule na tvrđavi – zaključila je Šukalo.
Banjaluka
BANJALUKA SLAVI DAN GRADA! Sedam dana bogatog sadržaja za sve
Pod sloganom „Banjaluka – grad velikog srca“, Banjaluka se priprema za sedmodnevnu proslavu Dana grada.
Proslava Dana grada započela je Festivalom cvijeća, kojeg danas i sutra sugrađani mogu da posjete u Parku „Petar Kočić“, a program se nastavlja na Kastelu sve do 24. aprila.
-Nakon Festivala naše sugrađane i sve posjetioce očekuje niz dešavanja, koja će ovog puta biti priređena u predivnom ambijentu najstarijeg gradskog simbola – tvrđave Kastel. Već 20. aprila od 19.00 časova, Kastel će postati mjesto susreta, igre i pjesme. Proljećno druženje donosi toplu atmosferu, a posebnu čar ovoj večeri daće koncert Dječijeg hora „Vrapčići“ – poručila je projekt menadžer Grada Milada Šukalo.
Kako je dodala – u prazničnom ritmu nastavljamo i u utorak, 21. aprila kada ćemo zajednički na Kastelu proslaviti Dan našeg grada uz veliku tortu i koncert grupe „Rok simfonija“.
-Svi zajedno pravimo jedan veliki defile koji će u 18.00 časova krenuti ispred zgrade Gradske uprave prema Kastelu. U tom momentu, od 18.00 časova na Kastelu počinje i koncert Rok simfonije. Pridružujemo se koncertu i od 19.00 časova nastavljamo rođendansku atmosferu uz veliku tortu sa našim građanima – precizirala je Šukalo uz poziv svim sugrađanima da budu dio defilea i ove proslave.
Poseban spektakl, kako navodi – biće instalacija iznenađenja na Kastelu – koja će i privući najveći broj naših građana i posjetilaca.
Centralna svečanost obilježavanja Dana grada zakazana je za srijedu, 22. april. Svečano obilježavanje započeće odavanjem počasti našim herojima, a planirano je polaganje vijenaca na više gradskih lokacija. Nakon toga u čast Dana našeg grada osim tradicionalnog svečanog prijema za delegacije, 22. aprila u Banskom dvoru biće održana i svečana akademija.
U večernjim časovima od 19.00 časova na tvrđavi Kastel očekuje vas muzički program za srce i dušu uz nastup Gradskog tamburaškog orkestra.
Pod sloganom „Tradicija u srcu“, 23. aprila publiku očekuje smotra kulturno-umjetničkih društava, koja će kroz igru i narodnu nošnju oživjeti duh nasljeđa i običaja.
U ritmu srca nastavljamo i u petak, 24. aprila uz nastupe Vokalnog ateljea „MaMa Vox“ i grupe „Hab cure“.
-
Uncategorized2 dana agoDODIK PREDAO JASENOVAČKU GRAĐU, a danas u Gradini drži lekcije o sjećanju nad nevinim kostima onih koje je PRODAO!
-
Društvo3 dana agoPOZNATO STANJE RATKA MLADIĆA! Stigla medicinska dokumentacija iz Haga
-
Politika2 dana agoSNSD BOTOVI BRANE JAVORA! Kopira Banjaluku, građani ne vjeruju, mreže gore od komentara! (FOTO)
-
Svijet3 dana agoLUKAŠENKO: “Ako Amerikanci nisu mogli da se nose sa Iranom, nemojte se PETLJATI SA KINOM!”
-
Zanimljivosti3 dana agoUDAJE SE ZA VIKEND! Evo ko je novi muž Meline Džinović
-
Zanimljivosti3 dana agoVJEROVALI ILI NE: Porodica nudi 60.000 evra za osobu koja će hraniti, šetati i družiti se sa njihovim psom, I NE POSTOJI NIKAKVA CAKA
-
Društvo2 dana agoU TIŠINI NAJGLASNIJA PORUKA! Donja Gradina danas u znaku sjećanja i pijeteta
-
Politika2 dana agoPSS FORMIRAO SNAŽAN TIM U ZVORNIKU: Stanivuković poručio – „Promjene su dostižne“
