Connect with us

Društvo

“Putevi RS” sa mape brišu 12 CRNIH TAČAKA

Od 78 opasnih mjesta na putevima Srpske gdje su u proteklom periodu izgubljeni brojni životi, preduzeće “Putevi RS” je za njih 12 izradilo plan sanacije, a prema riječima saobraćajnih stručnjaka prioritet bi trebalo da budu lokacije Tutnjevac i Ljubogošta.

Na takozvanim “crnim tačkama”, kažu stručnjaci, uglavnom nema zaštitnih ograda, put nije proširen, a na nekima nedostaju čak i upozorenja kako bi vozači bili upozoreni na opasnost i kako bi otvorili četvoro očiju.

Prema riječima portparolke “Putevi RS” Natalije Kostrešević sa sanacijom 12 najopasnijih mjesta, za koje je urađena projektna dokumentacija, krenuće se nakon što ovo preduzeće obezbijedi finansijska sredstava koja su neophodna za realizaciju projekata.

– Do sada je izvršena trajna sanacija opasnih mjesta, između ostalog, na magistralnom putu Banjalučka pijaca – Rebrovac – Čelinac, zatim na magistralnom putu Klašnice dva – Šargovac u mjestu Glamočani, na ukrštanju u mjestu Gornja Vijaka – kazala je Kostreševićeva.

Dodala je da od tih identifikovanih opasnih mjesta, njih 47 obilježeno dodatnom saobraćajnom signalizacijom, takozvanom “žutom tablom”.

Vršilac dužnosti zamjenika direktora Agencije za bezbjednost saobraćaja RS Milija Radović za “Glas Srpske” je istakao da loša putna infrastruktura i nedostatak svijesti o važnosti poštovanja propisanih mjera dodatno uzrokuju nesreće koje gotovo svakog dana odnose živote.

– Krivine Tutnjevac, koja se nalazi na putu Banjaluka – Prnjavor, Piljagići, na dionici Prijedor – Banjaluka i Ljubogošta kod Pala su mjesta na kojima iz godine u godinu strada najviše učesnika u saobraćaju zbog čega bi te dionice trebalo prve da se nađu na spisku za sanaciju – kazao je Radović.

Nesreće

Prema podacima MUP-a RS, lani se na putevima Srpske dogodilo 9.896 saobraćajnih nesreća u kojima je život izgubilo 100 lica, za jedno manje u odnosu na godinu ranije. Prema starosnoj strukturi, najviše smrtno stradalih lani, odnosno njih 21, je starosti od 21 do 30 godina, a među poginulima je i šest maloljetnika.

Dodao je da je u prva dva mjeseca ove godine na putevima u Srpskoj poginulo deset lica, što je nešto manje u odnosu na isti period lani. Februar ove godine je, istakao je on, bio jako težak, jer je tokom tog mjeseca na putevima Srpske poginulo čak osam lica.

– Trebalo bi­ da svi mnogo više radimo na tome da se ove brojke u budućnosti smanje. Od malih nogu treba da se krene sa prevencijom i edukacijom. Posebno pažnju moramo posvetiti mladima od 17, 18 i 19 godina koje ponese adrenalin i potreba za dokazivanjem u saobraćaju – kazao je Radović.

Dodao je da u saobraćaj ne treba ulaziti sa strahom, ali mora sa sviješću da vožnja sa sobom nosi opasnosti ako se ne pridržavamo saobraćajnih pravila.

– Da bi bezbjednost u saobraćaju bila što veća, treba mnogo više novca da se uloži. Tako što bismo u novinama, na portalima i televizijama, pa i društvenim mrežama svakodnevno emitovali upozorenja za pojas, brzinu kretanja – rekao je Radović i dodao da je dobar primjer kampanja “Kad se život preokrene”.

Podaci Ministarstva unutrašnjih poslova RS govore da se u januaru i februaru ove godine dogodilo 1.465 saobraćajnih nezgoda. Najčešće greške koje su uticale na nastanak saobraćajnih nezgoda tokom protekla dva mjeseca, prema podacima MUP-a, su neprilagođena i nepropisna brzina kretanja vozila, te nedržanje odstojanja, dok se najveći broj saobraćajnih nezgoda već godinama događa u ulicama u naselju i na magistralnom putu.

(Glas Srpske)

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno, ponegdje slaba kiša

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti umjereno do pretežno oblačno vrijeme, ponegdje je povremeno moguć lokalni pljusak.

Ujutro će biti svježe i promjenljivo do potpuno oblačno vrijeme uz moguću slabu kišu ponegdje, a po kotlinama i dolinama rijeka se očekuje prolazna magla ili niska oblačnost, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Prije podne očekuje se postepeno razvedravanje sa sjevera, a na jugoistoku i jugu razvoj oblaka koji tokom dana donose povremenu kišu i lokalne pljuskove koji će ponegdje biti praćeni grmljavinom.
U ostalim predjelima do kraja dana pretežno sunčano uz prolaznu oblačnost iz koje je moguća slaba kratkotrajna kiša ponegdje u Krajini.

Vjetar slab do umjeren, u Hercegovini uveče na udare pojačan, sjevernih smjerova.

Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od pet do 10, na jugu do 13, u višim predjelima dva, a dnevna od 14 na istoku do 21 na sjeveru, u višim predjelima 10 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

STANOVI NIKAD SKUPLJI, POTRAŽNJA OGROMNA! Povrat PDV-a podstiče kupovinu?

Iako su cijene stanova u prvom kvartalu ove godine, poredeći sa istim lani, znatno veće, to nije spriječilo građane da pazare nekretnine, pa je i broj prodatih stanova u Srpskoj u porastu.

Pokazuju to podaci Republičkog zavoda za statistiku Republike Srpske koji u svom izvještaju navode da je od januara do marta ove godine u Srpskoj prodato 529 stanova, od čega je u Banjaluci kupljeno 209 stanova.

 

 

“Broj završenih prodatih novih stanova u Republici Srpskoj u prvom tromjesečju 2025. godine veći je u odnosu na prvo tromjesečje 2024. godine za 8,6 odsto, a u odnosu na prosječan broj završenih prodatih novih stanova u 2024. godini manji je za 31,4 odsto”, naveli su oni.

U prvom kvartalu 2024. godine u Srpskoj je prodato 487 stanova, od čega 188 u Banjaluci.

Prosječna cijena kvadrata stana u Republici Srpskoj u prva tri mjeseca ove godine bila je 3.078 KM, što je za 227 KM više u odnosu na isti period lani, dok je prosječna cijena kvadrata u najvećem gradu Srpske iznosila 3.720 KM, što je za 228 KM više nego prošle godine.

“Prosječna cijena završenih prodatih novih stanova u prvom tromjesečju 2025. godine u odnosu na prosječnu cijenu završenih prodatih novih stanova u 2024. godini viša je za 3,2 odsto i u odnosu na prvo tromjesečje 2024. godine viša je za osam odsto”, navode iz Republičkog zavoda za statistiku.

 

Analizirajući indekse proizvođačkih cijena u stanogradnji, u prvom tromjesečju 2025. godine u poređenju sa četvrtim tromjesečjem 2024. godine više su za 1,5 odsto.

“Posmatrano prema vrsti građevinskih radova, u istom periodu, cijene mašinsko-instalacionih radova više su za 0,7 odsto, cijene arhitektonskih i konstrukcionih radova i cijene elektroinstalacionih radova više su za 1,5 odsto, i cijene vodoinstalaterskih i kanalizacionih radova više su za 2,1 odsto”, objašnjavaju oni.

Dragan Gruban, izvršni direktor Agencije za nekretnine “Agent Enex” Prijedor, u razgovoru ističe da je svake godine veća potražnja za stanovima.

“I početkom ove godine bilo je dosta upita i realizovanih kupoprodaja. Što se tiče nove gradnje, stalno se aktiviraju nova gradilišta. Najveće interesovanje vlada za objekte što bliže centru, a počela je i gradnja novih stambenih jedinica na lokacijama udaljenim kilometar do dva od centra grada”, kaže on i dodaje da cijena kvadrata u centru grada iznosi oko 3.200 KM.

 

“Cijene na drugim lokacijama variraju od 2.700 do 3.000 KM. Imamo i situacije da je kvadrat 2.500 KM, ali to su lokacije koje nisu toliko popularne”, navodi on.

Kako ističe, među kupcima stanova u ovom gradu su često ljudi iz dijaspore, a osim njih, stanove kupuju i mladi bračni parovi.

“Vlada i interesovanje za povrat PDV-a i to je podstaklo ljude, jer prilikom informisanja za novu gradnju, drugo pitanje nakon pozicije i spratnosti jeste pitanje u vezi sa povratom PDV-a”, ističe Gruban za “Nezavisne novine”.

Dragan Milanović, direktor Agencije “Remax” Banjaluka, ističe da je potražnja u Banjaluci i dalje dobra, a da je prodaja razlog zbog čega se i gradi.

“Trenutno je najjeftiniji kvadrat 2.800 KM u Šargovcu, u Lazarevu je od 3.000 KM do 3.500 KM, u Adi od 3.000 KM do 3.300 KM, a u centru grada do 6.000 KM”, kaže Milanović za “Nezavisne novine“.

Kako ističe, povrat PDV-a je dobra mjera, ali je nepravedan prema onima koji nemaju novac za novogradnju.

“To će biti značajna mjera koja će olakšati kupovinu, naročito mladim bračnim parovima, jer su cijene postale dosta visoke, pa je vrlo teško mladom bračnom paru, iako su zaposleni, obezbijediti kredit i sredstva za pristojan stan”, navodi on.

Nastavi čitati

Društvo

PORAZNI PODACI U SRPSKOJ! Preko 70 odsto domaćinstava NE MOŽE NIŠTA UŠTEDITI!

Ukupni mjesečni izdaci po domaćinstvu u Srpskoj u prosjeku iznose 1.798 KM.

To je pokazala najnovija Anketa o potrošnji domaćinstava 2021/2022. koju je objavio Republički zavod za statistiku.

Statistika pokazuje da je u ovom periodu prosječni izdatak za hranu iznosio 541, a za neprehrambene proizvode 1.258 KM po domaćinstvu.

Iz Republičkog zavoda za statistiku saopštili su da se, od ukupnog iznosa svih izdataka, skoro 70 odsto odnosi na osnovne izdatke koji se ne mogu izbjeći, te da oni mjesečno iznose 1.248 KM za prosječno domaćinstvo.

Riječ je o hrani, režijskim troškovima, izdacima za zdravstvo i obrazovanje, te prevozu.

– Ako se analizira kategorija ishrane, gdje je i najveća potrošnja, 540 KM, mjesečno se najviše novca izdvaja za meso – 24,1 odsto. Slijede izdvajanja za mlijeko, sir i jaja, onda za hljeb i žitarice, te za povrće. Od ukupnih izdvajanja na hranu i piće, najmanje se izdvaja za ribu i bezalkoholna pića – saopštili su iz pomenutog zavoda.

Kategorija izdataka za stanovanje – voda, struja, plin i drugi energenti, druga je najveća kategorija izdataka domaćinstava, na koju se odnosi 23,6 odsto svih izdataka. Na prevoz se odnosi 14,2 odsto ukupne mjesečne potrošnje.

Rezultati pomenute ankete pokazali su da 73 odsto domaćinstava ne štede, odnosno, da u cjelosti potroše sav svoj godišnji prihod. Ostali, ipak, tokom godine nešto i uštede.

Nastavi čitati

Aktuelno