Connect with us

Politika

“Vic o funkcioneru bi vas MOGAO KOŠTATI 30.000 KM” Crnadak poručuje da je rigidan zakon OPASNIJI kada ga prati pravosuđe koje je pod kontrolom vlasti

Potpredsjednik PDP i šef Кluba poslanika ove stranke u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Igor Crnadak poručio je da diktatura u Srpskoj već objektivno postoji, jer je nemoguće navesti jednu instituciju koja neće dobiti poziv iz SNSD i nalog tačno šta da uradi ili ne uradi.

sada je jasno da je namjera režima da u ovaj sistem, koji već drži u svojim kandžama, uvede još rigidnije zakone kada su u pitanju kriminalizacija klevete i uvrede, rekao je Crnadak.

On kaže da iz nacrta izmjena Кrivičnog zakona Republike Srpske proizilazi nemir i velika nesigurnost kod građana Republike Srpske.

– Do 30 hiljada КM možete platiti kaznu ako ispričate neki neugodan vic o nekom funkcioneru SNSD na slavi. Može se lako desiti da vas neko prijavi. Ovdje se praktično uvodi verbalni delikt u naš sistem. Ali moramo posebno podvući činjenicu da je okupirano pravosuđe. Rigidan zakon je hiljadu puta opasniji kada ga prati pravosuđe koje je pod šapom vlasti. Кada to dvoje kombinujete dobijate stvarni teror – rekao je Crnadak.

On kaže da veliku odgovornost, za nedostatak sloboda i mrak u Republici Srpskoj, osjećaj besperspektivnosti nosi Evropska unija.

Na jednom od sastanaka sa najvišim predstavnicima EU u BiH, održanom u PDP, Crnadak kaže da su im poručili da su više novinari, NVO sektor i opozicija uradili za evropski put BiH nego oni iz EU.

– Oni su napravili dilove sa vlasti. Ne mogu da vjerujem da predstavnici Delegacije EU nisu došli u Banjaluku i sastali se sa ljudima koji su direktno napadnuti, Moračom, Trifunovićem i Vukelićem podržali ih i poručili da se ovaj zakon mora povući, jer nije u skladu sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima – ističe Crnadak.

Upitao je građane da li znaju šta je radila ekipa iz vrha Delegacije EU dok su ovi ljudi doživljavali prijetnje i prijavljivali uništavanje vozila?

– Oni su bili sa studentima u Sarajevu na diskusiji o značaju kulturnog turizma u Кantonu Sarajevo i BiH. Ne mogu se ni nasmijati koliko mi je to odvratno i koliko pokazuje da njih apsolutno ne zanima život ovdje – rekao je Crnadak.

On kaže da je izjava Milorada Dodika da postoje indicije da su novinari sami sebi uništili automobile čisto zlo i dno dna.

– I to pokazuje opet da institucije ne rade svoj posao. Ako Dodik ima indicije, valjda je logično da bude pozvan u MUP da bi dao izjavu i postao dio istrage. Naravno da se to nije desilo – rekao je Crnadak.

Govoreći o najavljenom zakonu o NVO, Crnadak je rekao da je želja režima da se proizvedu isti efekti kao sa kriminalizacijom uvrede i klevete, te da napravi istu stegu i presiju u nevladinom sektoru.

– Rad nevladinih organizacija je već definisan zakonom. Dužni su da podnose finansijske izvještaje, sve donacije moraju biti transparentne, kao i programi i projekti, dužni su da poštuju zakone Republike Srpske i BiH. Režim se ponaša kao da te organizacije tek treba da se osnivaju, ali jasno je da žele da se obračunaju sa organizacijama koje su već tu i provode aktivnosti na približavanju BiH Evropskoj uniji. Priča da će doći neke organizacije i tobože raditi nešto protiv Republike Srpske ne pije vodu, jer i po sadašnjim zakonima imamo institucije koje se mogu tome oduprijeti – rekao je Crnadak.

Poručio je da ima još slobodnih ljudi, novinara, aktivista, opozicije koji se neće povući, a da je očigledno da režim nije očekivao ovako snažne reakcije.

 

(Srpskainfo)

Politika

ZABRINUTI S RAZLOGOM! Evropski tužioci pratiće trošenje evropskog novca u BiH

Evropski tužioci će biti uključeni u kontrolu praćenja trošenja novca koji će BiH dobiti, ako Evropska komisija prihvati listu reformi u okviru novog Plana za rast za zapadni Balkan, koju je podnio tim iz BiH koji čine svi predstavnici vlasti.
To znači da će, ako zvaničnici BiH na bilo kojem nivou budu zloupotrebljavali sredstva koja će zemlja dobiti iz tog evropskog programa, biti predmet procesuiranja, pišu Nezavisne.

Podsjećamo, BiH je prvo zakasnila sa podnošenjem liste reformi za Plan rasta za zapadni Balkan, novi ambiciozni program EU pomoći zemljama regiona, a onda je, nakon što je Brisel produžio rok, uspjela da naknadno podnese listu. To ne znači da će sve projekte koje je BiH predložila Evropska komisija i prihvatiti, a još nije sigurno da li će BiH uspjeti da uđe u program za prvu tranšu sredstava, s obzirom na to da je jedina zemlja u regionu koja svoj posao nije obavila na vrijeme.

Međutim, rečeno je da će EU posebno pažljivo pratiti kako se reforme sprovode i kako se njihov novac troši. Radi stavljanja stvari u kontekst, važno je napomenuti da je rat u Ukrajini preusmjerio ogromna sredstva EU namijenjena za druge programe unutar EU i u sklopu proširenja, a proces pristupanja Ukrajine EU dodatno je uzburkao duhove poljoprivrednika u EU, koji se plaše da bi mogli ostati bez subvencija, a istovremeno biti preplavljeni jeftinim proizvodima iz ove velike poljoprivredne zemlje. Osim toga, siromašnije zemlje EU, koje su do sada uglavnom primale sredstva iz evropskih kohezionih fondova, mogle bi ostati bez dijela tih sredstava, koja bi bila preusmjerena na Ukrajinu, Moldaviju i zemlje zapadnog Balkana. Istovremeno, bogate zemlje EU davaoci sredstava ljute su na neke zemlje, poput Mađarske, za koje tvrde da urušavaju vladavinu prava, a istovremeno primaju velika evropska sredstva.
Ovo su neke od dilema koje će sasvim sigurno uticati na sve buduće programe EU za zapadni Balkan. Ova tema je bila jedna od glavnih tačaka spoticanja prilikom debata unutar EU o usvajanju novog evropskog programa za naš region. Prilikom nedavnog razgovora s briselskim zvaničnicima, rečeno je da nijedna zemlja regiona neće biti zakinuta, ali da će kontrola biti mnogo rigoroznija i striktnija nego što je to bilo ikada ranije jer je potreba za novcem mnogo, pa neće biti uobičajenog tolerisanja koje je bilo karakteristika ranijih programa.
Iz Kancelarije javnog evropskog tužioca (EPPO) i iz Kancelarije za suzbijanje korupcije (OLAF) potvrđeno je da će oni biti uključeni u kontrolu trošenja sredstava iz Plana za zapadni Balkan. Napomene radi, Kancelarija evropskog javnog tužioca je pokrenula procesuiranja više ministara u Vladi susjedne Hrvatske zbog sumnji na zloupotrebu evropskog novca. Ukoliko bi zvaničnici BiH činili slične nezakonitosti, i sami bi se našli na udaru evropskih tužilaca.

Iako ovi evropski tužioci i istražitelji neće imati ista ovlaštenja kao u svojoj članici Hrvatskoj, biće uključeni u kontrolu praćenja trošenja i spremni da djeluju u slučaju zloupotreba, s obzirom na to da će to biti postavljeno kao uslov prije povlačenja novca.

U toj kancelariji su za Nezavisne rekli da je njihov osnovni posao da zaštite evropski novac i da je kontrola utroška sredstava iz Plana za zapadni Balkan jedan od primjera kako to rade u praksi.
– Mi smo nezavisno tijelo koje funkcioniše od 1. juna 2021. godine i odgovorni smo za istrage, progon i procesuiranje svih krivičnih djela koja ugrožavaju finansijske interese EU. U to uključujemo nekoliko vrsta prevara, prevara s porezom na dodatu vrijednost u kojima je šteta veća od deset miliona evra, pranje novca, korupciju i slična djela. U principu, radi se o korporativno-institucionalnim djelima – rekli su oni.

Dodali su da je njihova nadležnost u sumnjama na krivična djela koja se odnose na finansijska sredstva EU pitanje službene dužnosti, što znači da su zakonski obavezni da ove slučajeve procesuiraju.

– Možemo vas uvjeriti da ćemo ovaj posao uraditi temeljno – naglasili su.

U OLAF su takođe sličnim tonom istakli da se bave kriminalom koji dovodi do štete za budžet EU, bez obzira na to da li se djelo desilo u EU ili izvan nje.

– To uključuje strukturalne fondove EU, poljoprivredne fondove i fondove za ruralni razvoj, sve direktne troškove i spoljnu pomoć, kao i oblasti poreza i carina. Drugim riječima, gdje god je evropski novac, mi smo tu i nastavićemo da sprovodimo naš mandat koji proističe iz Direktive 883/2013 – rekli su.

Dodali su da je ključ njihovog uspjeha saradnja s domaćim, evropskim i međunarodnim vlastima.

Nastavi čitati

Politika

STIŽE KINESKI PREDSJEDNIK! Si Điping u posjeti Srbiji 7. i 8. maja

Predsjednik Kine Si Đinping posjetiće Srbiju 7. i 8. maja.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ugostiće kineskog predsjednika, koji će boraviti u zvaničnoj posjeti Srbiji, saopšteno je iz Službe za saradnju sa medijima predsjednika Srbije.

Nastavi čitati

Politika

DRAGAN MILANOVIĆ ČESTITAO VASKRS “Hristovo vaskrsenje je suština naše vjere, NAŠA NADA, pobjeda života nad smrću”

Šef Kluba odbornika PDP-a Dragan Milanović uputio je čestitku povodom najradosnijeg hrišćanskog praznika Vaskrsa.
-Hristovo vaskrsenje je suština naše vjere. Naša nada. Pobjeda života nad smrću. Kako kaže sveti apostol Pavle “Ako Hristos nije ustao, uzalud vjera naša”. Svim vjernicima Srpske pravoslavne crkve koji danas slave ovaj najradosniji praznik želim da im Vaskrsli Hristos podari vječnu radost. I neka bude volja Njegova. Hristos Vaskrse – vaistinu vaskrse, napisao je Milanović na mrežama.

Nastavi čitati

Aktuelno