Connect with us

Region

Sjećanja Srba na martovski pogrom – kako su uništeni pisani tragovi o Srbima u Prištini

Prije 19 godina, u martovskom pogromu Srba na Kosovu i Metohiji ubijeno je 19 ljudi, uništeno oko 1.000 kuća, iz svojih domova proterano 4.000 Srba, a uništeno je i oskrnavljeno skoro 40 pravoslavnih crkava i manastira. Mnogi od protjeranih još se nisu vratili u svoje domove.

Pogrom je dodatno uticao na to da se Srbi osjećaju nebezbjedno i ubrzao iseljavanje sa Kosova i Metohije.

Još neoporavljeni od stradanja i progona 1999, a dogodilo im se novo. Horde Albanaca krenule su pred proljeće 2004. protiv Srba, tragom lažne informacije da su pustili pse na albansku djecu koja su se bježeći, utopila u Ibru, piše RTS.

Napad je prvo organizovan iz južne Mitrovice naseljene isključivo Albancima, na sjeverni deo grada sa većinskim Srbima. Ubijeni su Jana Tučev i Borivoje Spasojević.

-I posle 19 godina se ne zna ko je pucao, a bila je jedna skupina ljudi, dole u parku i pucnjevi su dolazili iz pravca visokih stanova tri solitera. Da je postojala želja da se nađe ko je to uradio, verovatno bi se našlo – kaže Dragan Spasojević, sin ubijenog Borivoja.

Istog dana, Albanci su nasilje prelili južno od Mitrovice. Na srpske sredine oko Prištine.

Pali su svi kordoni međunarodnih vojnika ispred sela Čaglavica.

-Ta ista grupa ljudo probila je i treći kordon Kfora i policije i krenila ka našim kućama. Razbijali su  vrata, ušli u kuću, polomili sve što je moglo, šta im se svidelo odneli su, da bi u kasnim večernjim satima negde oko 21.30 i zapalili kuću – priča Bojan Mitić iz sela Čaglavica.

Prošlo je izvjesno vrijeme snalaženja kod rođaka, u iznajmljenim objektima. Mitićima su obnovili kuću, vratili su se u nju i nastavili da žive, nisu je prodali.

Iste scene nasilja zabilježene su i u Obiliću, Lipljanu, Prizrenu, Gnjilanu.

Na meti albanskih hordi su bili Srbi, crkve i manastiri u svim urbanim sredinama i prigradskim naseljima poput Srba u Svinjaru oslonjenom na južni dio Kosovske Mitrovice, Cerskoj ulici i Mašinskom parku u Obiliću, stambenim četvrtima “Ju program” u Prištini i Kosovu Polju, Patrijaršijskoj ulici u Peći, Gavran naselju i Srpskoj ulici u Gnjilanu i nizu drugih “džepova” u kojima su Srbi pretekli tokom prethodnih pet godina apsolutnog bezvlašća na Kosovu i Metohiji.

Gorjele su crkve Svetog Nikole u Prištini, Bogoslovija i Sveti Arhangeli u Prizrenu, Devič u Srbici, Sveti Ilija u Vučitrnu, Crkva Svetog Andreja u Podujevu čiji su krst polomile i oborile razularene albanske horde slaveći progon posljednjih Srba iz te opštine i još niz srpskih svetinja širom južne srpske pokrajine.

Sutradan 18. marta, zapalili su pravoslavnu crkvu Svetog Nikole u Prištini. Tadašnji sveštenik je sklonište potražio u podrumu parohijskog doma. Čuo je pucnjavu, ljude kako koračaju po njegovom stanu. Evakuisali su ga rumunski specijalci i odveli u kasarnu, u kojoj je već bilo više stotina Srba iz Prištine, Obilića i okolnih sredina.

-Zovem komšije Gorance, da pitam šta se događa i ta žena kaže, crkva je izgorela, sada gori tvoja kuća. Ja odem pa molim tamo Kforovce da me nekako prebace do crkve i oni tek negde oko 12 sati smilovali se i kažu – imaš samo pet minuta. I ja kad odem tamo vidim da su mi upalili kola, vidim stan već tinja i gori. U crkvu sam ušao, vidim padaju grede, ja sam počeo da vrištim, čak sam se nabo na neku gredu, čak su mi dali i serume, tako da kada sam otišao u kasarnu nisam znao ni ko sam, ni šta sam – sjeća se bivši prištinski paroh Miroslav Popadić.

Crkva, parohijski dom i drugi objekti su obnovljeni, ali su uništeni pisani tragovi o Srbima u Prištini.

-Ogromne knjige i ogromna građa koja je, nažalost, izgorela. Ovde u hramu Svetog Nikole nemamo ništa osim tri matične knjige koje su igrom slučaja ostale netaknute i u kojima su ostali podaci. Jedna knjiga krštenih, jedna knjiga venčanih i jedna umrlih. Sve drugo je izgorelo. Ako nema Srba, onda nema ni problema, ako nema zapisanih tragova onda nema ni dokaza da je nešto postojalo tu na tom mestu – rekao je prištinski paroh Staniša Arsić.

Nisu samo uništeni dokazi posljedice trodnevnog etničkog čišćenja. Malo ko je odgovarao i bio kažnjen za nasilje, pa je u strahu da se ne ponovi, uslijedilo ubrzano iseljavanje Srba iz nebezbjednih sredina. Od tada ih nema u Obiliću, Svinjaru, Kosovom Polju. Sve gradske sredine južno od Mitrovice su od tada etnički gotovo čiste.

U pogromu su ubijeni:

Borivoje Spasojević i Jana Tučev u Kosovskoj Mitrovici

Nenad Vesić je podlegao ranama zadobijenim od bombe u Lipljanu Dobrivoje i Borko Stolić u selu Drajkovce u opštini Štrpce Slobodan Perić u Gnjilanu

Zlatibor Trajković u Kosovu Polju

Dragan Nedeljković je izgorio ispred ulaza u Bogosloviju u Prizrenu

Obilježavanje

U Gračanici će danas biti obilježeno 19 godina od martovskog pogroma. U Manastiru Gračanica u 11 časova parastos će služiti Njegovo preosveštenstvo episkop raško-prizrenski Teodosije, a potom će biti položeno cvijeće ispred umjetničke instalacije “Mising” na kojoj se nalaze fotografije nestalih.

U Domu kulture biće otvorena izložba radova sa Likovne kolonije “Jesen u Prizrenu 2022” i svečana akademija.

Iz Doma kulture je najavljeno da će akademiji prisustvovati predstavnici Eparhije raško–prizrenske i kosovsko-metohijske, Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju, lokalnih samouprava, Udruženja porodica “Kosmetski stradalnici”, te učesnici Likovne kolonije.

Nastupiće Ansambl “Venac”, Hor prizrenske bogoslovije, glumac Narodnog pozorišta Priština Nebojša Đorđević i članovi Škole baleta “Gračanica”.

Petković: Dužni smo da se sećamo naših stradalnika

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je da „19 godina od jednog od najtežih masovnih zločina u novijoj evropskoj istoriji – martovskog pogroma nad srpskim narodom na Kosovu i Metohiji , ne samo da smo ostali uskraćeni za kažnjavanje odgovornih, već smo svedoci da je politička i društvena atmosfera iz koje je ovaj strašan događaj proistekao i dalje prisutna i da je, štaviše, šovinizam i mržnja do danas ideološka konstanta u Prištini”.

Petković je naveo da ova i buduće generacije imaju obavezu da njeguju sjećanje na žrtve i da ne zaborave činjenicu da je „bilo planirano da naš narod i sve što svedoči o njegovom viševekovnom trajanju na prostoru Kosova i Metohije budu doslovno obrisani za nekoliko dana u masovnom talasu nasilja.

.Dužni smo da se sećamo naših stradalnika, porušenih kuća i svetinja, jer naši sunarodnici su ubijani i proganjani ne zato što su to nečim zaslužili, već zbog onoga što jesu, a slična sudbina je mogla da zadesi bilo kog pripadnika našeg naroda. Zato osećaj jedinstva i nacionalne solidarnosti jesu vrednosti koje i danas, 19 godina kasnije, i u budućnosti moramo da afirmišemo. Nažalost, ugroženost srpskog naroda na Kosovu i Metohiji nije nestala, zato što bolest šovinizma i mržnje prema Srbima i svemu srpskom i dalje prisutna među predstavnicima albanske političke elite u Prištini – rekao je Petković.

(Glas Srpske)

Region

ŠIRI SE ZARAZA! U Crnoj Gori se pojavila bruceloza kod ljudi

U Crnoj Gori su u maju potvrđena dva slučaja bruceloze kod ljudi u Podgorici, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje.

Oba oboljela su starija od 60 godina i epidemiološki su povezani sa profesionalnim kontaktom sa zaraženim životinjama na istom gazdinstvu.

Epidemiolozi iz Instituta ističu da trenutno nema pokazatelja koji bi ukazivali na rizik za širu populaciju.

“Epidemiološki nadzor se sprovodi ciljano, na ograničenim geografskim područjima i u okruženju oboljelih. Uobičajeno, bruceloza se ne prenosi sa čovjeka na čovjeka”, pojasnili su epidemiolozi iz Istituta za javno zdravlje.

Bruceloza je u Crnoj Gori registrovana i tokom prethodnih godina, ali isključivo pojedinačno, bez širenja među stanovništvom.

U periodu od 2015. do maja ove godine evidentirano je ukupno 11 slučajeva kod ljudi, uglavnom u proljećnim i ljetnim mjesecima, u Podgorici i Rožajama.

Bruceloza je zoonoza i prenosi se sa zaraženih životinja na ljude.

Nastavi čitati

Region

BRNABIĆ “Beograd želi biti partner EU, a ne OČAJNIK”

Srbija teži da uđe u EU ne kao zemlja koja očajnički traži podršku, već kao pouzdan partner spreman da doprinese zajedničkoj budućnosti, rekla je predsjednik Skupštine Srbije Ana Brnabić u Budimpešti na skupu predsjednika parlamenata EU.

Brnabićeva je na panelu “Približavanje glasačima – regionalizam u Evropi i očuvanje kulturnog identiteta Evrope” istakla da se budućnost Evrope mora oblikovati ne samo u centrima za donošenje odluka kao što su Brisel ili Strazbur, već i na mjestima gdje evropske vrijednosti žive u svakodnevnom životu građana.

Ona je ukazala na sve složenije izazove u oblasti bezbjednosti, migracija, klimatskih promjena i digitalne transformacije, te da se u vrijeme društvenih mreža napravi razlika između istine i lažnih vijesti, saopšteno je iz Skupštine Srbije.
Brnabićeva je istakla potrebu jačanja lokalne i regionalne uprave, navodeći da to ne slabi nacionalno jedinstvo, već ga jača povjerenjem i odgovornošću.

“Mnogo smo u Srbiji uložili u digitalne javne usluge da bismo povećali transparentnost i olakšali učešće građana na svakom nivou, od opštinskog do nacionalnog”, dodala je ona.

Brnabićeva je ukazala i na važnost očuvanja kulturnog identiteta, te napomenula da u Srbiji postiji etnička, vjerska ili regionalna različitost, kao i da se radi na očuvanju manjinskih jezika, posebno u Vojvodini.

“Takođe, prepoznajemo i značaj partnerstva sa našim susedima”, rekla je Brnabićeva, ukazavši na odličnu saradnju Srbije i Mađarske u regionalnim razvojnim inicijativama.

Ona je istakla da je Srbija u potpunosti posvećena vrijednostima i principima EU, kao i da je, kao zemlja kandidat, duboko angažovana u reformama koje su ne samo neophodne za pristupanje EU, već su i vitalne za stabilnost i napredak društva i naroda Srbije.

Brnabićeva je rekla da Srbija u bliskoj budućnosti očekuje otvaranje pregovaračkog Klastera tri o konkurentnosti i inkluzivnom rastu, koji se ne odnosi samo na ekonomiju, već i na to kako izgraditi društvo u kome vrijedi ostati.

Brnabićeva, koja u Budimpešti učestvuje na konferenciji predsjednika parlamenata EU, imala je danas više bilateralnih sastanaka, između ostalog sastala sa predsjednikom Parlamentane skupštine Savjeta Evrope Teodorosom Rusopolosom, kao i sa predsjedavajućim Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Nikolom Špirićem, pri čemu je ukazala na važnost saradnje parlamenata iz Srbije i BiH za jačanje stabilnosti regiona.

Nastavi čitati

Region

HRVATI ZABRANILI SRPSKIM STUDENTIMA ULAZAK U JASENOVAC! Zurof “To je apsurdno”

Hrvatske vlasti zabranile su ulazak u Memorijalni centar Jasenovac studentskoj delegaciji iz Srbije koja je namjeravala da položi cvijeće žrtvama ustaškog režima, prenose beogradski mediji.

Riječ je o grupi od 50 studenata sa univerziteta u Novom Sadu i Beogradu koji su zamolili hrvatske vlasti da im dozvole da polože cvijeće i prisluže svijeće kod spomenika posvećenog žrtvama u Jasenovcu.
Fondacija “Za srpski narod i državu” objavila je na “Instagramu” da studentskoj delegaciji, koja je prije sedam namjeravala da posjeti Jasenovac, vlasti u Hrvatskoj nisu oprostile to što je iz Srbije i što ne želi da zaboravi nevine žrtve iz svog naroda.
Zbog izostanka reakcije međunarodne zajednice, ova fondacija je kontaktirala izraelskog istoričara, direktora Centra “Simon Vizental” u Jerusalimu Efraima Zurofa, koji je rekao da je takva reakcija hrvatskih vlasti ludost.

“Nisu vam dozvolili da odnesete cveće? To je apsurdno. Kako ste im se predstavili? Kao grupa ljudi koja želi da snimi film ili kao potomci žrtava iz Jasenovca? Da li imate rođake koji su stradali u Jasenovcu i zamolili ste ih da dođete u Jasenovac da im odate počast? To je apsolutna ludost”, rekao je Zurof.

On je podsjetio da ni predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću nije bilo dozvoljeno da ide u Jasenovac.

“To je veliki apsurd, nešto zlobno i odvratno. Veoma sam emotivan kada je riječ o Srbiji. I to ne zato što sam rođen tamo i ne zato što sam odatle, već zato što volim ljude odande i poistovećujem se sa Srbima”, istakao je Zurof.

Nastavi čitati

Aktuelno