Connect with us

Društvo

Rijetki daju punu platu majkama na bolovanju

Da bi pomogli zaposlenima pojedini poslodavci u Srpskoj ne umanjuju platu na ime bolovanja zbog bolesnog djeteta za predviđenih 15 dana tokom godine, a roditelji smatraju da bi tu praksu trebalo da uvedu sva javna i privatna preduzeća.

U današnje vrijeme, kada mnogi jedva sastavljaju kraj s krajem, svaka marka je dobrodošla, a i najmanji odbitak od ličnog dohotka za roditelje je dodatni udarac po džepu, s obzirom na to da veliki izdatak predstavlja i izdvajanje novca za lijekove, koje često plaćaju.

Među rijetkima koji se mogu pohvaliti da radnicima ne umanjuju platu po ovom osnovu su Zavod za zapošljavanje RS i gatački Srednjoškolski centar “Pero Slijepčević”.

Direktor Zavoda za zapošljavanje RS Miroslav Vujičić rekao je za “Glas” da je za njega neprihvatljivo da roditeljima, prvenstveno majkama, bude umanjivana plata, jer nisu došli na posao zbog djeteta koje je bolesno.

– Kod nas u zavodu platu po tom osnovu ne umanjujemo i nastojaćemo da tako nastavimo i u narednom periodu, jer to su mala sredstva na godišnjem nivou za našu instituciju – kazao je Vujičić.

Direktor SŠC “Pero Slijepčević” u Gacku Aleksandar Saša Purović kazao je da je sve stvar kolektiva te da je kolegijalnost u ovoj obrazovnoj ustanovi na nivou, što doprinosi boljim rezultatima rada.

– Ne znam kad je nekome od zaposlenih u ovoj obrazovnoj ustanovi umanjena plata jer je morao da odsustvuje s posla zbog bolesti djeteta. Kad se desi da je nekome dijete bolesno i da ne može da dođe na posao druge kolege izlaze u susret i preklapaju časove, nastava ne trpi – kazao je Purović.

U Fondu zdravstvenog osiguranja RS pojašnjavaju da poslodavci u Srpskoj mogu da isplaćuju plate radnicima za vrijeme bolovanja u punom iznosu, i kada to nije obavezno po zakonu, te da to rade na teret preduzeća.

– Fond refundira bolovanja duža od 30 dana, onoliko koliko je to previđeno zakonom. Poslodavac radnicima za vrijeme bolovanja do 30 dana nadoknađuje platu u visini od 70 do 100 odsto od osnova u skladu sa Zakonom i opštim aktom poslodavca, osim ako dijete boluje od malignih bolesti onda je 100 odsto – istakli su u Fondu.

Dodali su da osiguranik Fonda ima pravo na bolovanje zbog njege člana uže porodice i to do 15 dana u toku kalendarske godine za dijete mlađe od 15 godina, a ako je član uže porodice stariji od 15 godina, do sedam dana u toku godine.

Jelena Bjelica, majka i autor “Moje dijete – časopisa za roditelje” iz Banjaluke, kazala je da je jedno od najčešćih pitanja koje joj postavljaju majke zašto poslodavci u Srpskoj umanjuju platu na ime bolovanja zbog njege djeteta do 15 dana.

– Logično bi bilo da, ako se već vodi kao bolovanje za njegu djeteta, ništa ne bude umanjeno od plate. Ne vidim svrhu postojanja te odredbe do 15 dana bolovanja na ime njege djeteta, kada je svima jasno da se ne može predvidjeti koliko će dijete biti bolesno tokom godine – kazala je Bjelica.

Dodala je da bi bilo korektno kada bi se i drugi poslodavci uključili i bar tih 15 dana godišnje roditelje poštedjeli umanjenja plate, jer je u današnje vrijeme i pet odsto puno kad se odbije od mjesečne zarade.

– Da svi ne umanjuju 30 odsto plate rekla mi je jedan majka koja radi na Univerzitetskom kliničkom centru RS. Ona mi je napisala da u toj zdravstvenoj ustanovi na ime bolovanja zbog bolesnog djeteta radnicima odbijaju deset odsto, što je opet bolje u odnosu na ostale primjere – naglasila je Bjelica.

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Saša Trivić kazao je da poslodavci u Srpskoj nemaju mnogo povjerenja u zaposlene kad su u pitanju bolovanja, što većinu njih koči da razmišljaju u pravcu pojedinih kolega koji ne umanjuju platu radnicima kada su ima djeca bolesna.

– Zloupotreba bolovanja je i dalje jedan od većih problema sa kojima se suočavamo. Za svaku pohvalu su poslodavci koji radnicima isplaćuju punu platu u tim slučajevima, jer većina i da hoće, ne može, jer to treba neko da zaradi. To nije iz džepa poslodavca, nego drugog radnika – kazao je Trivić.

Teža oboljenja

U Fondu zdravstvenog osiguranja RS ističu da se plata u punom iznosu takođe obavezno nadoknađuje u slučajevima bolesti ili komplikacije u vezi sa održavanjem trudnoće, oboljelima od malignih bolesti, u slučajevima njege djeteta oboljelog od malignih bolesti, dobrovoljnog davanja organa, tkiva ili ćelija.

– U slučaju da dijete do 18 godina ima teško oštećeno zdravstveno stanje zbog oštećenja moždanih struktura, boluje od malignih bolesti ili drugog teškog zdravstvenog stanja, roditelj ima pravo na bolovanje od četiri mjeseca tokom godine, koje može da koristi po potrebi u toku godine – kazali su Fondu.

Glas Sprske

Loading...

Društvo

VIKEND POČINJE NESTABILNO! Vrijeme sunčano i toplo, uveče naoblačenje sa padavinama!

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) sutra će biti sunčano i toplo, a uveče se očekuje naoblačenje sa padavinama.

Ujutro će biti pretežno vedro, a uz rijeke i po kotlinama biće magle, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Uveče se očekuje nagla promjena vremena, naoblačenje sa kišom koja će zahvatiti prvo sjeverne krajeve i premještaće se ka istoku i jugu.

Doći će i do priliva znatno hladnijeg vazduha, pa će kiša u brdsko-planinskim predjelima preći u snijeg, koji je moguć i ponegdje u nižim predjelima na istoku, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Uveče i u noći na nedjelju duvaće jak vjetar, ponegdje i olujni, sjevernog smjera.

Jutarnja temperatura vazduha biće od tri do osam, na jugu do 10, u višim predjelima od minus jedan, a najviša dnevna od 15 na istoku do 22 ponegdje u Krajini, a u višim predjelima od 10 stepeni Celzijusovih.

U Republici Srpskoj i FBiH danas je umjereno do pretežno oblačno, podaci su Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Temperatura vazduha u 14.00 časova: Han Pijesak i Čemerno sedam, Gacko i Sokolac devet, Kneževo i Srebrenica 10, Mrakovica i Rudo 11, Višegrad, Drinić i Mrkonjić Grad 12, Sarajevo, Ribnik i Foča 14, Zvornik 15, Banjaluka, Bileća i Trebinje 16, Bijeljina, Doboj i Novi Grad 17, Prijedor i Srbac 18, te Mostar 20 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

NAJVEĆI PROBLEM TURIZMA U FOČI Pliva u turistima, ali ne i u prijavljenim gostima!

Suzbijanje poslovanja u sivoj zoni, prijavljivanje turista i ispunjavanje svih zakonskih obaveza rafting kampova, te popravka izuzetno loših puteva koji vode do turističkih destinacija, najvažnija su pitanja o kojima je danas bilo riječi u Foči na sastanku ministra trgovine i turizma Denisa Šulića sa turističkim radnicima.

Prema podacima opštinske Turističke organizacije, Foču godišnje posjeti više od 100.000 turista, a najveći broj dolazi zbog raftinga na Tari i Drini, dok je broj prijavljenih gostiju tek nešto veći od 20.000.

“Statistički podaci su poražavajući, zato što nisu u skladu sa stvarnim stanjem, a u interesu svih nas je da radimo na tome da budemo vidljiviji kada je u pitanju statistika”, rekla je direktor Turističke organizacije Foča Spomenka Popadić.

Ministar Šulić istakao je da je rafting jedna od najvažnijih ljetnih atrakcija u Republici Srpskoj, te da je cilj Ministarstva da se iz godine u godinu podiže nivo usluga i kapacitet smještaja.

On je naveo da su sastanke sa davaocima turističkih usluga i pokrenuli radi suzbijanja sive ekonomije.

“Imamo blagi iskorak u odnosu na prethodnu godinu, ali je to daleko od onog stanja koje je realno na terenu. Sa nama su ovdje i predstavnici inspekcijskih organa koji će sa ljudima koji imaju rafting centre proći sve one stvari koje je potrebno da ispune da bi poslovali u legalnim tokovima”, naveo je Šulić.

On je najavio da će od rafting sezone 2026. godine svaki rafting centar biti obavezan da bude dio centralno-informacionog sistema, čiju je realizaciju Ministarstvo pokrenulo ove godine.

“Bez dolaska u rafting centar moći ćemo vidjeti koliko ima prijavljenih gostiju i na osnovu toga ćemo inspekcijske organe usmjeravati prema onima koji nelegalno rade”, rekao je Šulić novinarima.

On je pojasnio da je u martu završen tender i izabran izvođač radova koji ima rok od 365 dana da završi centralni-informacioni sistem.

“U posljednjem kvartalu ove godine imaćemo testnu fazu, a već krajem prvog kvartala sljedeće godine u potpunosti implementiran centralni-informacioni sistem”, dodao je Šulić.

Predsjednik Udruženja raftera Foča Zdravko Matović kaže da je od 36 rafting kampova 20 učlanjeno.

Priznaje da se uplaćuju manje boravišne takse u odnosu na broj gostiju koji je prošao kroz rafting kampove, ali i kroz Nacionalni park, hotele, motele i stanove za iznajmljivanje.

Pomak je napravljen, tvrdi Matović, pa je u prethodnoj godini uplaćeno 47.000 KM boravišne taksu u odnosu na 17.000 KM iz 2023. godine.

Iznio je i podatak da 16 kampova nije uplatilo nijednu KM boravišne takse, koja je do ove godine koštala 1,50 KM, a od ove godine je povećana na 2,50 KM.

Rafteri su na sastanku upoznali ministra Šulića da je vožnja putem kroz kanjon Tare veliki rizik i da se jedva odvija.

Načelnik Foče Milan Vukadinović kaže da su put uz Taru, struja, interenet, voda, ključni problemi koji koče razvoj turizma.

“Imamo najave iz Vlade da će biti riješena strateški bitna putna komunikacija Foča-Šćepan Polje, ali isto tako želimo da istaknemo da je neophodno da se uvedu legalni tokovi, prije svega naplata boravišne takse. Insistiraćemo da imamo mnogo veći broj prijavljenih gostiju, da stanemo rame uz rame sa velikim centrima”, rekao je Vukadinović.

Time će Foča, dodao je, pokazati da zavređuje mnogo veću pažnju u rješavanju putne i druge infrastrukture.

Vukadinović je dodao da će opština incirati izdvajanje Parka prirode “Tara” iz okrilja “Šuma Srpske” i njegovo zaživaljavanje kao javne ustanove koja bi kontrolisala rafting turizam.

Nastavi čitati

Društvo

U VIŠE SELA U POTKOZARJU, dramatična klizišta ugrožavaju kuće!

U više sela u Potkozarju nakon poplave pojavila su se klizišta koja ugrožavaju kuće, pomoćne objekte i puteve.

Najteža situacija je u Grbavcima, Turjaku, Trnovcu i Šaškinovcima. Domaćinstva Zorana i Mire Ilisića iz Grbavaca zahvaćena su klizištem.

“Nisu nas ugrozile poplave zato što su naše kuće izvan područja ugroženog nabujalim rijekama i potocima. Međutim, pojavilo se klizište, zemlja je počela pucati i kliziti prema dolini. Smatrali smo da je ovo mjesto bezbjedno, da ne možemo imati takve probleme, ali se drugačije ispostavilo”, kazao nam je Miro Ilisić.

Dramatično je i u Srednjoj Jurkovici, u zaseoku Šaškinovci. Ugrožena je kuća Milana Jokića.

Pukotine su se pojavile na širokom području oko kuće. Domaćin je zabrinut.

“Ne znam šta da kažem i šta da radim. Zemlja je pukla u dvorištu, ugrožena je kuća. Pukotine su na sve strane. Zemlja klizi prema putu Turjak – Jurkovica. Očekujem stručnjake koji će mi, nadam se, objasniti ovu situaciju i preporučiti mjere”, kazao je Milan Jokić u panici i strahu za cijelu porodicu.

Milutin Grubešić iz Trnovca, gdje je klizište prekinulo seoski put, očajan je.

“Moja i još dvije kuće su odvojene od ostatka sela. Nikuda ne možemo, osim pješke, preko njiva. Put je do sada bio stabilan, uređen, ali su se, neočekivano, pojavile pukotine i zemlja je počela da klizi. Uplašeni smo. Ne znamo šta će biti dalje, jer su ovdje mnoge kuće izgrađene na brdima i potencijalnim klizištima. Takvo je selo”, rekao je Grubešić za “Nezavisne novine”.

U Gradskoj upravi Gradiška sve službe su angažovane na terenu, gdje utvrđuju situaciju, traže hitna rješenja za ugrožena područja i pomažu stanovništvu da što lakše prebrodi posljedice ove elementarne nepogode. Prioritet su naselja gdje su se pojavila klizišta i gdje su porušeni mostovi.

“Odredili smo prioritete, a to su naselja koja su najteže pogođena poplavama. Nastala je velika šteta. Za sanaciju treba mnogo novca i truda. Organizovali smo se i svaka služba jasno zna svoje zadatke. Mjesne zajednice takođe su veoma aktivne”, kazao je Zoran Adžić, gradonačelnik Gradiške.

Iz ove uprave pozvano je stanovništvo da prijavi štetu od poplave.

Dezinfekcija na poplavljenim područjima
Na području Gradiške, u mjestima zahvaćenim poplavama, počela je dezinfekcija. To se odnosi na objekte iz kojih se voda potpuno povukla. Ovaj posao obavlja Dom zdravlja. Prema podacima Štaba za vanredne situacije, poplavljeno je 70 domaćinstava u Vrbaškoj, Krajčinovcu, Podgradcima, Lužanima, Drageljima, Grbavcima i još nekim mjestima.

“U saradnji sa Institutom za javno zdravstvo Republike Srpske, od početka pratimo epidemiološku situaciju na poplavljenom području.

Preduzimamo opsežne mjere kako bismo izbjegli zarazne bolesti i njihovo širenje”, kaže Slađana Tepavac, direktorica Doma zdravlja Gradiška.

U Vrbaškoj poplavljeno 40 kuća
U mjesnoj zajednici Vrbaška poplavljeno je 40 domaćinstava i 150 hektara obradivog zemljišta.

“Štetu je teško procijeniti, ona je veoma velika i za mnoge mještane gotovo nenadoknadiva”, kazao je Ilija Grbić, predsjednik mjesne zajednice Vrbaška.

Domaćinstvo Mile Petrovića poplavljeno je četvrti put u posljednjih 20 godina.

“Pod vodom su bili stambeni i drugi prateći objekti, automobil, plastenik, poljoprivredna mehanizacija. Još sam u šoku”, rekao nam je Petrović.

Nastavi čitati

Aktuelno