Connect with us

Politika

Ostala i bez ove titule: Škrijelj potpisao Rješenje o PONIŠTENJU DOKTORATA Sebiji Izetbegović

Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu, potpisao je juče Rješenje o poništenju doktorata Sebiji Izetbegović, generalnom direktoru KCUS-a.

Rješenje je, kako prenosi Dnevni avaz potpisano u poslijepodnevnim satima i time je Škrijelj samo ispoštovao zahtjev Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS.

Na ovaj korak Škrijelj se odlučio jer do kraja jučerašnjeg dana Senatu UNSA-e nije stiglo nikakvo rješenje o privremenoj mjeri Opštinskog suda u Sarajevu.

Mediji su juče prenijeli da je Opštinski sud u Sarajevu usvojio prijedlog određivanja privremene mjere osiguranja u slučaju poništavanja doktorata Sebije Izetbegović, a u obrazloženju je navedeno da bi neusvajanje te mjere osiguranja bilo otežano ostvarivanje prava predlagača mjere, čime bi pretrpjela štetu, odnosno štetne posljedice.

U suštinu ta mjera se odnosi na izvršenje Zaključka Senata UNSA koji je usvojen na vanrednoj sjednici održanoj 13. aprila, a na toj sjednici Senat je dao saglasnost rektoru da po nalogu Kantonalne uprave za inspekcijske poslove provede postupak poništenja doktora Izetbegovićeve. Praktično, odlukom je sud odložio izvršenje tog zaključka i rektor bi trebao sačekati o novoj mjeri ili odluci suda.

Podsjećanja radi, Izetbegovićevoj je još ranije poništen i magisterij, a danas u 16 časova zasjedaće Upravni odbor KCUS-a na kome će se raspravljati hoće li Izetbegovićeva ostati na čelu ove zdravstvene institucije.

Srpskainfo

Politika

DRINIĆ ČESTITAO DAN SLOBODE MEDIJA: Pritisak na novinare nedopustiv

Narodni poslanik Nebojša Drinić čestitao je Svjetski dan slobode medija novinarima, urednicima, udruženjima novinara i svim zaposlenima u medijima.

“Novinarstvo je plemenit poziv ako je ogledalo istine, profesionalnosti i objektivnosti i ima potencijala da bude bedem protiv zloupotrebe vlasti pomažući da se donesu i neprijatne istine”, rekao je Drinić

ističući da je cenzura grubo kršenje ljudskih prava, a pritisak na novinare nedopustiv.

Prema njegovim riječima profesionalni medijski radnici zaslužuju bolje uslove rada i veće plate.

“Kao poslanik u Narodnoj skupštini borio sam se protiv kriminalizacije klevete jer je sloboda izražavanja od suštinskog značaja za razvoj demokratskog društva”, zaključio je Drinić.

Nastavi čitati

Politika

Dodik osudio napad u kojem je oštećena kuća POVRATNIČKE PORODICE

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik osudio je napad u kojem je oštećena kuća povratničke porodice u Gacku i zatražio hitnu akciju u pronalasku počinioca.

Dodik je naveo da je tim povodom razgovarao sa ministrom unutrašnjih poslova Republike Srpske Sinišom Karanom.

“Zatražio sam hitnu akciju u pronalaženju napadača”, napisao je Dodik na mreži “X”.

Policija u Gacku izvršila je uviđaj na kući u mjestu Gračanica nakon što je vlasnik prijavio oštećenje prozorskog stakla i radi na utvrđivanju okolnosti koje su dovele to toga, saopštila je Policijska uprava Trebinje.

“Policijski službenici su utvrdili da je u kući u kojoj, prema riječima lica koje je prijavilo niko ne živi, oštećeno jedno prozorsko staklo upotrebom vatrenog oružja”, navodi se u policijskom saopštenju

Nastavi čitati

Politika

UMJESTO OSTAVKI, gradovi u Srpskoj traže SAGLASNOST CIK-a

Iako je Vlada Republike Srpske pozvala članove lokalnih administracija u Republici Srpskoj da podnesu ostavke, lokalne zajednice kao što su Prnjavor i Gradiška od CIK-a BiH tražile su saglasnost za imenovanje novih članova u lokalne izborne komisije.

Na sjednici CIK-a koja je u toku, Centralna izborna komisija BiH dala je saglasnost na odluku Skupštine grada Gradiška za imenovanje Nataše Savić kao člana Gradske izborne komisije Gradiška, a saglasnost CIK-a za imenovanje članoca Gradske izborne komisije tražila je i Skupština grada Prnjavora i CIK je tu saglasnost dao za imenovanje tri člana.

Podsjećanja radi, nakon što je Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika nametuno izmjene i dopune Izbornog zakona BiH, Vlada Republike Srpske održala je sjednicu i pozvala članove lokalnih izbornih komisija da podnesu ostavke jer kako su tada izjavljivali zvaničnici Republike Srpske, sertifikati CIK-a im neće vrijediti ništa. U to vrijeme predložen je i Izborni zakon Republike Srpske, a u nekoliko navrata je isticano da će Republika Srpska sama sprovesti izbore, međutim u posljednje vrijeme, to se gotovo i ne spominje, a lokalne zajednice širom Republike Srpske u svojim budžetima planiraju novac od Centralne izborne komisije BiH za sprovođenje lokalnih izbora.

Već tada, opozicija je govorila da to ne treba raditi, pozivajući svoje članove da ne podnose ostavke, a samo su članovi Republičke izborne komisije Republike Srpske podnijeli ostavke, međutim te ostavke još uvijek nisu prošle proceduru pred Narodnom skupštinom Republike Srpske.

Nastavi čitati

Aktuelno