Connect with us

Banjaluka

Konkretnim mjerama pomoći one koji štampaju knjige na ćirilici

Na Sajmu knjiga u Banjaluci organizovan je okrugli sto na kojem se razgovaralo o ćirilici u izdavaštvu, odnosno o problemu zaštite ovog pisma.

Svi su se složili da je potrebno sprovesti konkretne mjere koje proizilaze iz Zakona o zaštiti srpskog jezika i ćiriličnog pisma, a koji je u Srpskoj odnedavno na snazi.

Ministar prosvjete i kulture RS Natalija Trivić naglasila je da su zakonom srpski jezik i ćirilično pismo zaštićeni kao nematerijalno kulturno blago.

“To će povećati društvenu odgovornost kod svih nas da više koristimo ćirilicu u komunikaciju”, rekla je Trivićeva.

Bojan Đenić, direktor Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva RS kaže da je ova ustanova stub odbrane ćirilice.

“Od svog osnivanja čuvamo i gajimo ćirilicu, ali nije lako. Imamo napade sa raznih strana, ali uspijevamo da očuvamo pismo i to je bitno”, naveo je Đenić

Predsjednik Udruženja književnika RS, Predrag Bjelošević pohvalio je što se usvajanjem gorenavedenog zakona u Srpskoj i Srbiji napokon vodi jedinstvena politika zaštite srpskog jezika i pisma na prostoru gdje se on govori i piše.

Bjelošević je napomenuo da se sve što je štampano i pisano latinicom sad više ne smatra srpski jezičkim nasljeđem

“I pored toga srpski pisci, dozvoljavaju da se njihove knjige štampane latinicom po Cobiss sistemu, svrstavaju u knjige pisane na bosanskom ili hrvatskom jeziku”, kaže Bjelošević.

Direktor izdavačke kuće Imprimatur iz Banjaluke, Boris Maksimović, rekao je da ova izdavačka kuća ima pravilo da knjige štampa na pismu na kojem autor pošalje rukopis.

Maksimović je naglasio da uprkos možda uvriježenom mišljenju, knjige koje su štampane na ćirilici ne čitaju samo srpski čitaoci.

“Knjige koje su štampane ćirilicom čitaju se bez problema i u Federaciji BiH”.

Ističe da je glavni problem izdavaštva u BiH malo tržište, distribucija i prodaja knjiga u regiji, ali i inostranstvu jer je je štampa izuzetno poskupila.

Banjaluka

BANJALUKA U OFANZIVI RAZVOJA! Stanivuković predložio budžet koji ruši sve rekorde!

Prijedlog budžeta Grada Banjaluka za 2025. godinu, u iznosu od rekordnih 252 miliona konvertibilnih maraka, upućen je u skupštinsku proceduru. Ovaj iznos predstavlja najveći budžet u istoriji grada, a gradonačelnik Draško Stanivuković ga opisuje kao „snažan, razvojni i socijalno odgovoran”.

Novi budžet obuhvata širok spektar projekata i inicijativa koji imaju za cilj nastavak postojećih politika, kao i otvaranje novih poglavlja u razvoju Banje Luke.

– Ovaj budžet garantuje nastavak besplatnih udžbenika, besplatnih građevinskih dozvola i legalizacije, dodjele placeva i projekata za kuće, kao i podršku porodiljama, porodicama, mladima i zdravstvu. Banja Luka mora da ide naprijed! – izjavio je Stanivuković.

Neki od ključnih projekata planiranih budžetom su:

Izgradnja mosta u Docu;

Izgradnja vodovoda „Tunjice 1 i 2“ za potkozarska sela;

Izgradnja ustanove „Kuća Predah“ za osobe s poteškoćama u razvoju;

Gradnja prve sportske gimnazije u BiH;

Obnova kula na tvrđavi Kastel;

Proširenje javnih vrtića i subvencije za privatne;

Besplatni senzori za oboljele od dijabetesa tip 1;

Nova dječija igrališta i više zelenih površina;

Izgradnja centra za kulturu i kreativne industrije u Lazarevu;

Uređenje Trešnjika i Kocićevog zborišta;

Nastavak izgradnje šetališta uz Vrbas;

Rušenje starog i gradnja novog objekta Građevinske škole;

Formiranje gradskih poslovnih inkubatora.

Posebna pažnja posvećena je uključivanju prijedloga građana s javnih rasprava, ali i korisnih prijedloga odbornika iz Skupštine grada.

Gradonačelnik ponovo predlaže i uvođenje neradne, porodične nedjelje, po petnaesti put, te najavljuje novi cjenovnik za naplatu parkinga, rekordna izdvajanja za sportske kolektive i odluku kojom će se spriječiti nekontrolisano trošenje vode tokom ljetnih mjeseci.

Na kraju, Stanivuković upućuje otvoren poziv rukovodstvu Skupštine i svim odbornicima da pokažu ozbiljnost, deblokiraju rad i zakažu sjednicu.

„Banja Luka ne smije da stane. Imamo viziju, plan i sredstva – sada je red na Skupštinu da omogući realizaciju svega onoga što naši građani zaslužuju.“

Nastavi čitati

Banjaluka

PRIDRUŽITE SE: Banja Luka obilježava Međunarodni dan porodice

Tradicionalno, Banja Luka i ove godine obilježava Međunarodni dan porodice.

Tako će u sklopu ove manifestacije biće održano nekoliko događaja, koji za cilj imaju da promovišu sve porodične vrijednosti.

Tim povodom, u petak 16. maja sa početkom od 17.00 časova u Domu omladine biće održana konstruktivna panel diskusija na temu „Izazovi u savremenoj porodici“.

Naredni dan, u subotu 17. maja u saradnji sa školom sporta „Kasper“ biće održana tradicionalna „Kasperijada“ i to u parku kod TC „Delta planet“, a očekjuje se da će ove godine nadmašiti sve prethodne godine.

Priliku da se takmiče imaće cijele porodice, a za prva tri mjesta slijede zanimljive nagrade.

Podsjećamo, ova gradska administracija kroz mnogoborjne besplatne politike dokazala je kako je porodica u fokusu djelovanja, te da je kao takva stub jednog društva, odnosno jedne zajednice.

Nastavi čitati

Banjaluka

MIRNA SAVIĆ BANJAC “Djeca i porodica ostaju naš prioritet – subvencije za privatne vrtiće nastavljaju se”

Gradski menadžerk Mirna Savić Banjac poručila je da su djeca i porodica bili i ostali apsolutni prioritet gradske administracije od prvog dana mandata gradonačelnika Draška Stanivukovića.

– Djeca i porodica bili su i ostali naš prioritet. Od prvog dana mandata gradonačelnika Draška Stanivukovića nastojimo da to ne ostane samo parola, nego da se i osjeti u svakodnevnom životu naših sugrađana. Uveli smo brojne mjere, a među najvažnijim su svakako subvencije za roditelje djece koja pohađaju privatne vrtiće – izjavila je Savić Banjac.

Podsjetila je da je grad krenuo od nule kada su u pitanju subvencije, te da su one prvo iznosile 60 KM, zatim 100 KM, a danas dostižu 150 KM za jedno dijete, dok roditelji sa dvoje djece u privatnim vrtićima dobijaju 350 KM mjesečno.

– Naš cilj je jasan: da svi roditelji, bez obzira na to da li djecu upisuju u privatne ili javne vrtiće, imaju jednaka prava i troškove. Istina je da je došlo do drugačije dinamike isplata zbog privremenog finansiranja. Međutim, usvajanjem budžeta, ponovo se stvaraju uslovi za redovne isplate – dodala je gradska menadžerka.

Zaključila je da gradska uprava nastavlja da radi u najboljem interesu djece, roditelja i porodica, te da je Prijedlog budžeta već upućen u skupštinsku proceduru.

Nastavi čitati

Aktuelno