Banjaluka
Konkretnim mjerama pomoći one koji štampaju knjige na ćirilici
Na Sajmu knjiga u Banjaluci organizovan je okrugli sto na kojem se razgovaralo o ćirilici u izdavaštvu, odnosno o problemu zaštite ovog pisma.
Svi su se složili da je potrebno sprovesti konkretne mjere koje proizilaze iz Zakona o zaštiti srpskog jezika i ćiriličnog pisma, a koji je u Srpskoj odnedavno na snazi.
Ministar prosvjete i kulture RS Natalija Trivić naglasila je da su zakonom srpski jezik i ćirilično pismo zaštićeni kao nematerijalno kulturno blago.
“To će povećati društvenu odgovornost kod svih nas da više koristimo ćirilicu u komunikaciju”, rekla je Trivićeva.
Bojan Đenić, direktor Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva RS kaže da je ova ustanova stub odbrane ćirilice.
“Od svog osnivanja čuvamo i gajimo ćirilicu, ali nije lako. Imamo napade sa raznih strana, ali uspijevamo da očuvamo pismo i to je bitno”, naveo je Đenić
Predsjednik Udruženja književnika RS, Predrag Bjelošević pohvalio je što se usvajanjem gorenavedenog zakona u Srpskoj i Srbiji napokon vodi jedinstvena politika zaštite srpskog jezika i pisma na prostoru gdje se on govori i piše.
Bjelošević je napomenuo da se sve što je štampano i pisano latinicom sad više ne smatra srpski jezičkim nasljeđem
“I pored toga srpski pisci, dozvoljavaju da se njihove knjige štampane latinicom po Cobiss sistemu, svrstavaju u knjige pisane na bosanskom ili hrvatskom jeziku”, kaže Bjelošević.
Direktor izdavačke kuće Imprimatur iz Banjaluke, Boris Maksimović, rekao je da ova izdavačka kuća ima pravilo da knjige štampa na pismu na kojem autor pošalje rukopis.
Maksimović je naglasio da uprkos možda uvriježenom mišljenju, knjige koje su štampane na ćirilici ne čitaju samo srpski čitaoci.
“Knjige koje su štampane ćirilicom čitaju se bez problema i u Federaciji BiH”.
Ističe da je glavni problem izdavaštva u BiH malo tržište, distribucija i prodaja knjiga u regiji, ali i inostranstvu jer je je štampa izuzetno poskupila.
Banjaluka
POŽAR NA TRAFO STANICI U BANJALUCI Pojedina domaćinstva bez struje
Više domaćinstava ostalo je bez električne energije zbog požara koji je izbio na trafo stanici u banjalučkom naselju Obilićevo.
Požar je izbio oko 11 časova u ulici Gavrila Principa na trafo stanici koja se nalazi uz privatnu kuću.
Na licu mjesta nalaze se pripadnici Vatrogasno spasilačke brigade Banjaluka koji gase požar, a čeka se i dolazak radnika ”Еlektrokrajine”.
Uzrok požara zasada nije poznat.
Banjaluka
BANJALUKA NA MAPI TURISTA! Grad na Vrbasu za 11 mjeseci posjetilo 111.650 turista
Grad Banjaluka je za 11 mjeseci ove godine posjetilo 111.650 turista, što je za 1.431 više nego u istom periodu lani.
Saopšteno je ovo iz Turističke organizacije grada Banje Luke.
-U ovoj godini zabilježeno je 170.245 noćenja, što je za 2.925 više nego za 11 mjeseci prošle godine. Strani turisti su ostvarili 75.097 dolazaka i 121.026 noćenja, a domaći 36.553 dolazaka i 49.219 noćenja. Banja Luka zvanično ima oko 2.500 kreveta, a u statistiku ne ulaze seoska domaćinstva i apartmani kojih je sve više, ali su procjene da se iznajmljuje do 800 kreveta – rečeno je iz Turističke organizacije Grada.
Dodaju i to kako su gosti iz regiona među turistima – tradicionalno najbrojniji.
Podsjećamo, svi naši sugrađani ali i mnogobrojni turisti u proteklih mjesec dana uživaju u programu “Banjalučka zima”, te u nezaobilaznom „Zimzobalu“ u parku “Petar Kočić”.
Baš kao i prethodne turisti su imali priliku da uživaju u bogatoj gastronomskoj ponudi, kao i u mnoštvu različitih sadržaja za sve generacije, dok je prvog dana 2025. godine takođe upriličena sjajna zabava uz odličan muzički program na tri lokacije.
Nastupile su “One tri”, “Rok simfonija”, te više di-džejeva i alternativnih bendova.
Banjaluka
POŠTIVANJE VJERE, TRADICIJE I OBIČAJA! Grad Banjaluka i ove godine organizuje obilježavanje Badnjeg dana
Grad Banja Luka, poštujući vjeru, tradiciju i običaje, i ove godine organizuje obilježavanje Badnjeg dana – 6. januara u našem gradu.
Obilježavanje praznika, koji najavljuje dan Hristovog rođenja – počinje Svetom arhijerejskom liturgijom u Hramu Hrista Spasitelja u 9.00 časova.
Baš kao i prethodne godine, ove godine će takođe biti organizovana svečana povorka sa badnjakom, koja će se kretati od Crkve Svete Trojice prema Hramu Hrista Spasitelja.
Okupljanje kolone kočija sa badnjacima predviđeno je na parkingu ispred Crkve Svete Trojice u 9.30 časova, odakle će se u 10.00 časova povorka uputiti prema Hramu Hrista Spasitelja.
Oko 10.15 časova povorka će se okupiti kod Narodnog pozorišta Republike Srpske.
Ispred Hrama Hrista Spasitelja povorka sa badnjakom stići će u 10.30 časova, gdje je predviđeno osveštanje Badnjaka. Za sve prisutne biće pripremljeno kuvano vino.
Takođe, ove godine biće nastavljena tradicija unošenja badnjaka u Gradsku upravu, te su svi sugrađani pozvani da se pdridruže.
-
Uncategorized2 dana ago
VEŽE SE ZA POLITIČKU SUDBINU VUČIĆA! Može li Dodik politički preživjeti bez Beograda?
-
Politika22 sata ago
CRNADAK UPOZORAVA “Koalicija SNSD-Trojka-HDZ je pukla, smjena Nešića samo je POČETAK POLITIČKOG RASPADA”
-
Politika1 dan ago
SISTEM NA ISPITU! Kako je slučaj “Nešić” otkrio slabosti vlasti i pravosuđa
-
Društvo3 dana ago
POGLEDAJTE HIT IZJAVE DOMAĆIH POLITIČARA Ko je manekenka, ko je sredio stomak, i ko se bavi muljažom
-
Banjaluka1 dan ago
SPREMA SE NOVI NIVO OSVETE! Planira li SNSD da Banjaluku ostavi bez Skupštine
-
Region1 dan ago
MLADIĆ ZVAO HITNU i žalio se na bol u grudima: Ljekari nisu mogli da vjeruju ŠTA JE POPIO!
-
Hronika21 sat ago
DA LI ĆE UBICA SA CETINJA ZAVRŠITI KAO SULEJMANOVIĆ? Rodbina ne želi da čuje riječ o Aci Martinoviću, a javnost se pita gdje će biti sahranjen
-
Politika2 dana ago
POKRENUTA INICIJATIVA ZA SMJENU NEŠIĆA! Borenović traži odgovore: Ko je odobrio ministra s dosjeom?!