Connect with us

Region

Detalji velike akcije policije u Srbiji: 20 ljudi osumnjičeno za šverc šest tona kokaina iz Južne Amerike

Javno tužilaštvo Srbije za organizovani kriminal saopštilo je da je na teritoriji Beograda, Niša, Lazarevca, Subotice i Zrenjanina danas je uhapšeno 13 osoba, zbog sumnje da su učestvovali u međunardnoj trgovini narkoticima.

Oni su uhapšeni po nalogu Javnog tužilaštva za organizovani kriminal u saradnji sa MUP Službom za borbu protiv droga, Uprave kriminalističke policije, a nakon višemjesečnog predistražnog postupka.

– Slobode su lišeni M.S, M.L, M.J, D.Đ, M.M, D.N, I.C, R.R, G.P,M. R, V.S. M.P. i Lj.L, zbog sumnje da su izvršili krivično djelo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga  saopštilo je to tužilaštvo.

Ovu organizovanu kriminalnu grupu koju čini 20 lica sumnjiče da je umiješana u međunarodnu trgovinu narkoticima, odnosno da su tokom 2020. godine učestvovali u nabavci i transportu više od šest tona kokaina iz Južne Amerike ka zemljama Zapadne Evrope i  Srbije.

U toku predistražnog postupka prikuljeni su dokazi koji se odnose na korišćenje Skaj aplikacije putem međunarodne pravne pomoći kao i dokazi koji se odnose na predmetne zapljene od drugih država, prije svega, Francuske.

Na teritoriji Srbije slobode je lišeno 13 osoba, od sedam osoba koja nisu lišena slobode dvoje se nalaze na izdržavanju kazne zatvora, odnosno pritvora po rješenjima Kraljevine Holandije i Republike Peru, a jedan se nalazi u pritvoru po drugom osnovu u Nišu i četvoro se nalaze u bjekstvu.

Ova organizovana kriminalna grupa, koja je djelovala i na području Kariba na Arubi, je u februaru 2022. godine ugovorila za samo jednu isporuku droge isplatu u iznosu od 4,5 miliona evra.

U toku su pretresi na više lokacija.

U zakonom predviđenom roku policija će osumnjičene uz krivičnu prijavu sprovesti u Javno tužilaštvo za organizovani kriminal nakon čega biti saslušani.

Izvor: TANJUG

Region

TRESLO SE U SRBIJI: “Zatresli se ormari i kreveti”

Zemljotres magnitude 4,1 stepen Rihterove skale registrovan je jutros u 07.42 u regionu Kladova, objavio je Republički seizmološki zavod.

Kako svjedoče građani u momentu zemljotresa zatresli su i ormari i kreveti, prenosi beogradski Telegraf.rs

Potres je bio na dubini od 11 kilometara.

Teorijski intenzitet u epicentru procijenjen je na VI stepeni Merkalijeve skale.

Zemljotresi ovakvog intenziteta mogu izazvati mala oštećenja na objektima u epicentralnoj oblasti, navedeno je na sajtu Republičkog seizmološkjkog zavoda.

Nastavi čitati

Region

Važan objektivan i pravičan pristup REZOLUCIJI O SREBRENICI

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je danas sa ambasadorima južnoameričkih zemalja o rezoluciji o Srebrenici i posljedicama njenog eventualnog usvajanja u Generalnoj skupštini UN po stabilnost u regionu, ali i po globalni poredak.

“Naglasio sam značaj razboritog, objektivnog i pravičnog pristupa ovom pitanju, čime bi se načela međunarodnog prava vratila u globalne forume, pomogla izgradnji održivog mira i poverenja među narodima”, napisao je Vučić na Instagramu nakon sastanka.

Vučić je dodao da je sa ambasadorima, koje je ugostio na doručku, razgovarao i o novom zamahu u odnosima Srbije sa južnoameričkim zemljama, velikom neiskorištenom potencijalu za jačanje ekonomske i svake druge saradnje, kao i o jačanju strateškog partnerstva u međunarodnim forumima.

Nastavi čitati

Region

Rusija se, kako stvari stoje, izborila za VANREDNU SJEDNICU SB UN O BIH

Prvi potpredsjednik Vlade i ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da se Rusija, kako stvari stoje, izborila za vanrednu sjednicu Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija (SB UN) na kojoj će se raspravljati o prijedlogu rezolucije o Srebrenici.

Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović će se na njoj najvjerovatnije obratiti putem video-linka, rekao je Dačić za TV Pink.

Dačić je napomenuo da po pitanju BiH Generalna skupština Ujedninjenih nacija (GS UN) ne može da raspravlja jer je to suprotno članu 12 Povelje UN u kome se navodi da pitanja o kojima raspravlja SB UN ne može raspravljati GS UN.

On je ocijenio da je diplomatska akcija Srbije na čelu sa predsjednikom Aleksandrom Vučićem i Ministarstvom spoljnih poslova dovela do premišljanja nekih zemalja oko toga da li će donošenje rezolucije o Srebrenici doprineti pomirenju ili je u pitanju nelegalna akcija oko koje ne postoji konsenzus i koja će doprineti novim podelama u regionu.

“Mislili su do sada da će rezoluciju svi da podrže i da će bez nekih većih problema da prođe u GS UN… Vidite i po broju zemalja koje su kosponzorisali rezoluciju, da nije reč o velikom broju zemalja, odnosno da nije reč o zemljama koje bi čvrsto stajale i već unapred pokazale da će rezolucija sigurno biti doneta”, rekao je Dačić .

Šef srpske diplomatije je ocijenio da predlagači rezolucije nisu računali da će Srbija biti organizovana i da će imati veoma aktivnu diplomatsku ofanzivu i da je samo on razgovarao sa 69 ministara spoljnih poslova.

“Reč o jednoj nelegalnoj akciji, kršenju povelje UN, oko koje ne postoji konsenzus u BiH, koja ne doprinosi stabilnosti, oko koje nas niko nije pitao. To je jedina pojedinačna rezolucija nakon Ruande o nekom zločinu, kojom bi jedino Srbija, srpski narod, pored Ruande, bio definisan kao genocidni narod”, rekao je Dačić.

Nastavi čitati

Aktuelno