Društvo
BiH bogata vodom, ali je sve više uvozi

Iako BiH obiluje izvorima u prva četiri mjeseca ove godine na prirodnu mineralnu, gaziranu i negaziranu vodu iz uvoza potrošeno je 9,6 miliona KM, što je za oko milion maraka više nego u istom periodu lani.
Prema podacima Spoljnotrgovinske komore BiH u prva četiri mjeseca ove godine na inostrano tržište iz zemlje je izvezena voda u vrijednosti od 1,8 miliona KM, što je za oko 388.000 KM više u odnosu na isti period lani.
– Najviše flaširane vode u BiH uvezeno je iz Srbije, Hrvatske, Mađarske te Slovenije i Austrije. Istovremeno najviše vode iz BiH našlo se na policama Hrvatske, Srbije, Švajcarske, zatim Velike Britanije i Njemačke – podaci su Spoljnotrgovinske komore.
Portparol Privredne komore RS Dejan Rauš kazao je za Glas Srpske da su kupci i dalje okrenuti ka stranoj robi.
– Dokle god potrošači ne budu promijenili odnos prema kupovini domaćih proizvoda imaćemo problem. Kupovinom domaćih proizvoda mi u suštini jačamo domaću privredu i pomažemo sami sebi i poražavajuće je da toliko novca dajemo na uvoz strane vode, dok kod nas izvora ima na sve strane – rekao je Rauš.
Dodao je da se ne bi uvozila tolika količina vode da nema potražnje za njom na domaćem tržištu.
– Vode iz inostranstva i dalje dominiraju na policama prodavnica u Srpskoj i FBiH u odnosu na domaće te je to ključni razlog njihove bolje prodaje. Strani proizvođači vode ušli su s dobrom komercijalnom kampanjom prema ugostiteljima, marketima i malim kupcima. Primjera radi u Srpskoj i FBiH brojni kafići, picerije, restorani, kao i prodavnice imaju rashladne vitrine, tende, suncobrane, čaše sa znakom i brendom strane vode – istakao je Rauš.
Iz Fabrike mineralne vode i bezalkoholnih pića “Vitinka” istakli su da je stanje u društvu takvo da se dovoljno ne razvija osjećaj da vodu, kako kažu, treba piti iz “sopstvenog bunara”.
– Šetajući kroz grad može se vidjeti da svaki drugi prolaznik drži flašu vode iz uvoza. Sve je to u redu, ali “Vitinka” i “Vitaminka” su prošle godine uplatile više od sedam miliona poreza i doprinosa u zajednički budžet, a kupujući, između ostalog, vodu iz uvoza dajemo podršku drugoj privredi – kazali su iz “Vitinke”, koja flaširanu vodu, pored domaćeg, trenutno plasira na tržišta Srbije i Crne Gore.
Izvršna direktorica Udruženja za zaštitu prava potrošača “Don” iz Prijedora Murisa Marić kazala je da je poražavajuće da uvoz nečega što BiH ima na pretek bude pet puta veći od izvoza. Ona je istakla da svi zajedno treba da rade na promociji domaćih proizvoda, što je slučaj u razvijenim zemljama.
– Treba krenuti od škole, edukacije djece, odnosno budućih generacija koje usvajaju nova znanja i koje bi mogle da mijenjaju te navike – kazala je Marićeva.
Godišnja razmjena
Prema podacima Spoljnotrgovinske komore vrijednost uvezene prirodne mineralne, gazirane i negazirane vode lani je iznosila 28,4 miliona KM, što je za deset odsto više od uvoza u 2021. godini. Vrijednost izvoza u tom sektoru lani je iznosila 6,3 miliona KM, što je za 19 odsto više u odnosu na godinu ranije.
Društvo
KOLAPS U GRADIŠCI! Evo šta je izvazvalo kvar na granici BiH i Hrvatske

Na graničnom prelazu Stara Gradiška obustavljen je sav saobraćaj, a vozila se preusmjeravaju na najbliže dostupne granične prelaze, saopštila je hrvatska policija, javljaju tamošnji mediji.
Prelaz je zatvoren nakon što je došlo do prekida u komunikacijskim vezama na području Policijske uprave brodsko-posavske, tačnije Policijske stanice Okučani, Stanice granične policije Stara Gradiška i samog graničnog prelaza Stara Gradiška.
Prema informacijama iz policije, do problema je došlo danas oko 13.15 zbog oštećenja optičkog kabla u mjestu Mašić, što je izazvalo potpuni prekid telefonskih i internet veza.
Ovlaštene ekipe za otklanjanje tehničkih kvarova odmah su upućene na teren, a radovi na sanaciji oštećenog kabla su u toku.
Nakon što se komunikacija uspostavi i kvar bude otklonjen, javnost će biti pravovremeno obaviještena, poručili su iz policije, prenosi Index.
Društvo
KLIZIŠTE UGROZILO IZGRADNJU “HE Bistrica”! Za sanaciju potrebno više od šest miliona maraka

Na gradilištu elektroenergetskog sistema „HE Bistrica“ pojavilo se klizište za čiju sanaciju biti potrebno više od šest miliona maraka.
Ovaj projekat obuhvata gradnju tri hidrocentrale, a klizište se pojavilo na pregradnom mjestu centrale B2 i pristupnom putu.
Ugovor o sanacije je nedavno potpisan sa firmom „Bossil“ iz Viteza koja je bila najpovoljnija na tenderu sa ponudom od 4,99 miliona KM bez PDV-a, odnosno 5,84 milona KM kada se obračuna porez.
U ovu cijenu ulaze zemljani i betonski radovi te sanaciju klizišta šipovima i sidrima.
Takođe, u toku je i tender za uslugu tehničkog nadzora, čija je procijenjena vrijednost 300.000 KM bez PDV-a, odnosno 351.000 KM sa ovim porezom.
Do objave teksta nismo uspjeli stupiti u kontakt sa direktorom preduzeća „HE Bistrica“ Dejanom Pavlovićem kako bi dobili više informacija.
Linker
On je krajem prošle godine za „Nezavisne novine“ izjavio da je urađeno 40 odsto posla na ovom projektu te da će objekti biti na mreži u prvoj polovini 2027. godine.
U Centru za životnu sredinu Banjaluka napominju da je Studija uticaja na životnu sredinu nekvalitetna.
„Sama studija je rekla da će sve proći u najboljem redu, a sada vidimo da se javljaju problemi na terenu“, kazali su oni.
Podsjećamo, ugovor o izgradnji ovih elektrana potpisan je 2019. godine sa kineskom firmom AVIC-ENG, a radovi na projektu vrijednom preko 100 miliona evra su počeli 2021. godine.
Početku radova prethodio je nesvakidašnji dogovor između Elektroprivrede Republike Srpske i laktaškog biznismena Milenka Čičića.
Naime, Srpska je Čičiću, odnosno njegovom preduzeću “Kaldera” prije 17 godina za 6,8 miliona maraka prodala kocesiono preduzeće “HE Bistrica”.
Iako na gradnji hidrocentrala nije uradio ništa, Republika Srpska, odnosno „Elektroprivreda RS“ je 2019. godine kupila preduzeće i po tom osnovu mu isplatila preko 21 milion maraka.
Hidroelektane se grade u donjem toku rijeke Bistrice, uz magistralni put Foča-Sarajevo, a svaka će se sastojati od brane, dovodnog tunela, cjevovoda i mašinske zgrade, prenosi Capital.
Ukupna instalisana snaga ovog sistema je 39 megavata sa ukupnom godišnjom proizvodnjom 152 gigavat časa električne energije.
Društvo
NEZAPAMĆENA TRAGEDIJA U LAKTAŠIMA: Trojica mladića stradala, građani u šoku

Saobraćajna nesreća dogodila se u nedjelju, 6. aprila.
U Laktašima je Dan žalosti zbog pogibije trojice mladića u saobraćajnoj nesreći.
Saobraćajna nesreća dogodila se u nedjelju, 6. aprila, u mjestu Veliko Blaško na putu Banjaluka-Klašnice.
Trojica mladića preminula su u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske usljed zadobijenih povreda.
– Sa velikom tugom obavještavamo građane da je usljed tragičnog događaja naša lokalna zajednica izgubila trojicu mladih momaka – naših sugrađana, prijatelja i komšija. U znak žalosti i poštovanja 10. april se proglašava Danom žalosti u gradu Laktaši – navedeno je na sajtu grada.
-
Hronika2 dana ago
JOŠ VEĆA TRAGEDIJA! Podlegao još jedan mladić povrijeđen u udesu u Laktašima
-
Banjaluka2 dana ago
BIZARNO! Đajić počasni građanin Banjaluke? SNSD ga predložio i podržao, Stanivuković poručuje – OVO JE PORAZ GRADA! (VIDEO)
-
Hronika2 dana ago
TUGA! Podlegao jedan od povrijeđenih mladića u SAOBRAĆAJNOJ NESREĆI kod Laktaša
-
Politika2 dana ago
DRINIĆ “Dok Dodik traži povlačenje iz institucija BiH, SNSD TIHO ZAPOŠLJAVA NOVE KADROVE u mrsko im Sarajevo”
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Svaki pucanj SIPA-e na teritoriji Srpske je i pucanj u dignitet NSRS”
-
Hronika2 dana ago
TREĆI MLADIĆ PRIKLJUČEN NA APARATE! Poznat identitet stradalih kod Laktaša
-
Politika1 dan ago
DODIK TVRDI DA SRPSKA HOĆE SVE DA VRATI U NORMALU “Priča o rušenju ustavnog poretka je cinična”
-
Politika2 dana ago
DODIK PORUČIO DA JE EVROPA PROPALA! “Nema ništa, ni sirovine ni lidera”