Hronika
Preminuo zatvorenik KPZ-a Tunjice

Miroslav J. (70), zatvorenik Kazneno popravnog zavoda Tunjice u Banjaluci preminuo je jutros u zatvorskoj ćeliji, najvjerovatnije od posljedica infarkta, saznaju “Nezavisne”.
Kako saznajemo, ovaj zatvorenik je jutros ustao, otišao do toaleta, nakon čega je pao i na licu mjesta ostao mrtav.
Dragan Jevđenić, direktor KPZ Tunjice, potvrdio je za “Nezavisne” da je jedna osoba jutros preminula u ovoj ustanovi, ali nije htio otkriti više detalja.
Inače, Miroslav J. je uhapšen u nedavnoj akciji Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske u akciji kodnog naziva “Sistem 2023”.
On se tereti za krivična djela iskorištvanja djece za pornografiju, pranje novca i nedozvoljeno držanje oružja.
Hronika
ŠOKANTNO! 51 slučaj seksualnog zlostavljanja djece u Srpskoj za SAMO POLA GODINE

Ministarstvo unutrašnjih poslova /MUP/ Republike Srpske u proteklih sedam mjeseci evidentiralo je 51 krivično djelo protiv polnog integriteta i seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta, dok je u istom periodu prošle godine zabilježen jedan slučaj više, rečeno je Srni u Ministarstvu.
Riječ je o 25 krivičnih djela protiv polnog integriteta, 12 se odnosilo na polno uznemiravanje, bilo je šest silovanja, tri krivična djela navođenja na prostituciju, u dva slučaja počinjene su bludne radnje i zloupotreba fotografije i video-zapisa polno eksplicitnog sadržaja.
“U oblasti krivičnih djela seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta evidentirano je 26 krivičnih djela, što je za četiri manje u odnosu na isti period prošle godine”, navode iz MUP-a Srpske. Počinjeno je 10 krivičnih djela obljuba sa djetetom mlađim od 15 godina, a u 12 slučajeva djeca su iskorištena za pornografiju.
“Polna zloupotreba djeteta starijeg od 15 godina evidentirana je u tri slučaja, a jedno krivično djelo počinjeno je i iskorištavanjem kompjuterske mreže”, dodaju iz MUP-a.
Iz MUP-a podsjećaju da broj pedofila evidentiranih u registru lica pravosnažno osuđenih za krivična djela seksualne zloupotrebe i iskorištavanja djece ne mogu javno da saopšte, te da ti podaci mogu biti ustupljeni sudovima, javnim tužilaštvima i organima unutrašnjih poslova u vezi sa krivičnim postupkom koji se vodi protiv lica upisanog u registar. “Podatke iz registra mogu dobiti i organi, ustanove, institucije i udruženja koja u obavljanju poslova iz svoje nadležnosti ostvaruju neposredan kontakt sa djecom ako za to postoji opravdan interes”, pojašnjavaju iz MUP-a.
Lica pravosnažno osuđena za seksualnu zloupotrebu i iskorištavanje djece, navode iz Ministarstva, dužna su da se nakon izdržane kazne zatvora u roku od 15 dana jave policiji u mjestu prebivališta, a obavezni su da to čine i svakih šest mjeseci od dana izdržane kazne.
Ova lica obavezna su da policiju obavijeste i o svakom putovanju van mjesta prebivališta, odredištu i dužini trajanja putovanja najkasnije 24 časa prije putovanja, te da u roku od tri dana prijave svaku promjenu ličnih podataka, o čemu se obavještava organizaciona jedinica MUP-a nadležna za vođenje registra.
“S ciljem zaštite bezbjednosti djece od seksualne zloupotrebe, zlostavljanja i iskorištavanja, utvrđuje se obaveza da se počinioci ovih krivičnih djela uzdržavaju od posjećivanja mjesta na kojim se okupljaju djeca, kao što su školske zgrade, školska dvorišta, vrtići, igrališta, igraonice, dječije manifestacije i slično”, ističu iz MUP-a.
Iz Ministarstva napominju da su propisane sankcije za nepoštovanje zakonskih odredaba, i to novčana kazna od 1.000 KM do 5.000 KM ili kazna zatvora od 30 do 60 dana ukoliko lice upisano u registar ne izvrši neku od navedenih obaveza.
Iz MUP-a naglašavaju da sve ustanove, institucije i udruženja koja u obavljanju poslova iz svoje nadležnosti ostvaruju neposredan kontakt sa djecom imaju obavezu da prilikom prijema u radni odnos ili angažovanja određenog lica za obavljanje poslova koji dovode do neposrednog kontakta sa djecom, zatraže od nadležnog organa podatak da li je to lice upisano u registar.
Kazne za odgovorna lica koja ne zatraže taj podatak su od 8.000 KM do 15.000 KM, navode iz MUP-a.
Hronika
POTRAGA ZA NASILNIKOM! Policija se oglasila nakon ranjavanja psa u Banjaluci

Pripadnici banjalučke Policijske uprave tragaju za licem koje je ušlo u dvorište porodične kuće u Banjaluci i iz vatrenog oružja ranilo psa.
U Policijskoj upravi Banjaluka Srni je rečeno da preduzimaju mjere na rasvjetljavanju krivičnog djela mučenje i ubijanje životinja.
Slučaj je prijavljen nadležnoj policijskoj stanici juče u 11.50 časova. O svemu obaviješten dežurni tužilac Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka.
Hronika
SUDBINA SUROVA: U jezivom udesu život izgubili braća od 19 i 17 godina – PRVI NAIŠAO NJIHOV OTAC

U saobraćajnoj nesreći koja se dogodila juče oko 14 časova u Ugrinovcima, na magistralnom putu Ugrinovci–Batajnica, život su izgubila braća Petar (19) i Lazar U. (17).
Njihov automobil marke “Opel korsa” direktno se sudario sa kamionom kojim je upravljao Ljubiša J. (50), koji je prošao bez povreda.
Prema prvim informacijama sa lica mjesta, mladići su navodno velikom brzinom vozili prema pravcu Batajnice, kada je došlo do direktnog sudara sa kamionom u suprotnoj traci. Prvobitno se sumnjalo na preticanje u krivini, ali je kasnijom istragom utvrđeno da su izgubili kontrolu nad vozilom, ‘ispravili’ krivinu i direktno udarili u kamion. Od siline udara, obojica su poginula na licu mjesta.
Na putu do oca
Braća su tog dana krenula da posjete oca na poslu, kako bi mu, prema riječima mještana, donijeli sijalice. Otac, koji radi na tehničkom pregledu, zabrinuo se kada mu se nisu javljali na telefon. Seo je u autobus kako bi otišao po sijalice, ali je putem svjedočio užasnom prizoru.
– Iz autobusa je vidio strašnu nesreću. Istrčao je iz vozila i molio policajce: Molim vas, pustite me da vidim da li su mi djeca živa – ispričala je jedna mještanka.
Na mjestu nesreće ubrzo se pojavila i majka nastradalih mladića. Kada je saznala šta se dogodilo, pala je na koljena i izgubila svijest. Hitna pomoć ju je prevezla u Dom zdravlja.
Porodica zavijena u crno
Braća Petar i Lazar dolaze iz porodice koja se prije nekoliko godina doselila iz Bujanovca u Ugrinovce. Meštani o njima govore samo u superlativu – kao o skromnim i poštenim ljudima. Pored Petra i Lazara, roditelji imaju još troje djece – dva sina i ćerku. Njih dvojica, koji se aktivno bave fudbalom, u trenutku tragedije nalazili su se na sportskim pripremama.
– Ne možemo da zamislimo kako će im roditelji saopštiti da su izgubili braću – kažu mještani.
Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu vodi istragu povodom ove teške saobraćajne nesreće. Naložena je obdukcija tijela nastradalih mladića, kao i vanredni tehnički pregled oba vozila. Vozač kamiona podvrgnut je alkotestiranju i drugim analizama.
-
Politika2 dana ago
Sastali se Dodik i Vučić, razgovarali O VAŽNIM TEMAMA ZA SRPSKI NAROD!
-
Region2 dana ago
KANDIĆEVA PONOVO ŠOKIRA! Srbi krivi za „Oluju“, blokadere dovesti na vlast da to priznaju (VIDEO)
-
Politika2 dana ago
“SNSD JE UMORNA I POTROŠENA POLITIČKA OPCIJA!” Radojičić: Imam vrlo slične stavove sa Stanivukovićem o republičkim temama
-
Društvo3 dana ago
OLAKŠANJE! Djevojčica iz UDESA u Čelincu VAN ŽIVOTNE OPASNOSTI
-
Svijet2 dana ago
NOVO IZRAELSKO BOMBARDOVANJE GAZE! Ubijena 123 Palestinca
-
Svijet2 dana ago
NETANJAHU OPET ŠOKIRA IZJAVAMA: “Izrael bi mogao bombardovati Gazu ‘kao saveznici Drezden'”
-
Politika2 dana ago
JASNA poruka Stanivukovića! “NIKO da ne učestvuje na prijevremenim izborima u Srpskoj”
-
Svijet1 dan ago
UPALJENI SVI ALARMI! Svijet pred VELIKIM sukobom – novi rat skoro na VIDIKU!