Politika
Koliko vladajuća koalicija drži do potpisanog sporazuma: Slobodni strijelci miniraju dogovor

Od dogovora o formiranju vlasti na nivou BiH prošlo je šest mjeseci, a opšta ocjena je da domaća politička scena u ovom momentu izgleda bolje nego u ranijim mandatima, uprkos tome što i dalje ima “slobodnih strijelaca” koji podrivaju pomirljive tonove, zbog čega situaciju moraju “peglati” stranački lideri.
Stavljanjem potpisa na sporazum o principima za formiranje vlasti na zajedničkom nivou SNSD, HDZ BiH i tada partije “osmorke”, okupljene oko SDP-a BiH, dale su nagovještaj krajem prošle godine da bi ta ekipa u ovom mandatu, do 2026, mogla da uradi daleko više nego njihovi prethodnici tokom dvije decenije. Suština je da, kako od početka tvrde poznavaoci prilika u BiH, niko ne odstupi od onog što je potpisano.
Evidentno je da, na šta ukazuju i sagovornici “Glasa Srpske”, u njihovim redovima postoje i oni na stranačkim i pozicijama u institucijama vlasti koji povremeno iskaču, izjavama i stavovima iz dogovorenih okvira, što kasnije ispravljaju predsjednici stranaka koje čine vlast, tvrdeći da nema većih problema.
Član Stručnog tima Instituta za društveno-politička istraživanja iz Mostara Milan Sitarski ističe kako razlike moraju da postoje, ali podvlači da je razlika u odnosu na prethodne mandate u tome što ih, iako postoje i nekada dođu do izražaja, pokušavaju ublažiti.
– U ranijim periodima imali smo slučajeve da se pojavi neka razlika, ali da se ona potom uveličavala, produbljivala. SDA i DF su imale taj manir. Kao da su jedva čekale da se pojavi neka razlika i da to bude izgovor da se ništa ne radi. Sada vidimo da se, uprkos mnogim razlikama, na nivou BiH došlo i do odluka o gasnim interkonekcijama kroz FBiH i Srpsku. Imamo mi još, kako se kaže, duplih dna jer su se problemi godinama nagomilavali, upravo zbog manira da se koriste razlike kao izgovor za nerešavanje problema – izjavio je Sitarski za “Glas”.
Smatra da je dobro što je usvojen drugačiji pristup stvarima, odnosno da se ne negiraju razlike, već prime k znanju i vidi gdje su tačke o kojima je moguće postići dogovor.
– Da nije tako, ne bismo imali ni zajedničku sednicu vlada Srpske i FBiH. To nije baš čest slučaj kod nas. Važna je i uloga lidera. Oni ne smeju biti pasivni, a nisu ni sve stranke homogene. I u samom SDP-u imamo disonantne tonove između lidera Nermina Nikšića, koji je federalni premijer i Denisa Bećirovića koji je bošnjački član Predsjedništva BiH. Nekada i ministar odbrane BiH Zukan Helez odstupi od te pomirljive politike prema koalicionim partnerima. Tako da ništa to nije idealno, ali se čini da je sada manje ovih koji prave probleme ili koji ih koriste za izgovor od onih koji, ipak, pokušavaju nešto da naprave – zaključio je Sitarski.
Politikolog Mirko Matić za “Glas Srpske” kaže da je ključna razlika ako se poredi vlast u prošlom mandatu, konkretno kada je riječ o bošnjačkim partnerima, pristup u ostvarivanju političkih ciljeva.
– Čini mi se da je danas lakše pregovarati nego što je to bilo u prethodnom sazivu Saveta ministara BiH. Čak i uz određene poteškoće, prvenstveno u vezi sa zakonom o spoljnim poslovima i istočnoj gasnoj interkonekciji postoji dijalog i to su teme o kojoj se govori – rekao je Matić.
I sami partneri u vlasti u nekoliko navrata do sada su javno govorili o svojim vizijama i idejama za budućnost BiH, ali pokazuje se da, što ne kriju ni analitičari, lideri uspijevaju da drže pod kontrolom one kojima je cilj da raspiruju tenzije i idu u pravcu suprotnom od onog dogovorenog u startu, a to je da će u fokusu biti ekonomija i napredak, a ne one teme o kojima nema saglasnosti, kao što je NATO.
Blokovi
Mirko Matić je dodao i da ne vidi neku veliku promjenu u odnosu na ključna pitanja u državi između politike SDA i građanskog bloka.
– U spoljnopolitičkom pogledu, politika približavanja NATO-u i Zapadu ostala je nepromenjena, a na unutrašnjem političkom planu, u fokusu i jednih i drugih je jača centralizacija – zaključio je Matić.
Politika
BIH ANGAŽOVALA ADVOKATE U BRISELU: Savjet ministara ulaže žalbu u slučaju “Viadukt”

Suština angažovanja advokatske kuće iz Brisela je da ulože žalbu na izvršenje rješenja o izvršenju kako bi sredstva – računi BHANSA-e bila zamrznuta i da ne može ni Viadukt ni BHANSA da ih koriste do momenta uplate duga.
Savjet ministara BiH zadužilo je 27.marta Pravobranilaštvo BiH da zaključi Sporazum o zastupanju s advokatskom kancelarijom ‘NautaDutilh’ kako bi im se dala punomoć o zastupanju BiH u izvršnom postupku koji se vodi pred nadležnim sudom u Briselu po prijedlogu “Viaducta” Portorož, potvrđeno je za Raport.
Naime, Sud u Briselu po prijedlogu advokata “Viaducta” Portorož pokrenuo je izvršni postupak čime su izvršena ovrha računu BHANASA-e,
Saznajemo da je Savjet ministara zadužilo i Ministarstvo finansija da u saradnji s Pravobranilaštvom BiH pripremi prijedlog odluke o načinu iznosa finansijskih sredstva za ovu advokatsku kancelariju i taj posao je skoro pa završen.
Suština angažovanja nezavisne advokatske kuće iz Brisela je da ulože žalbu na izvršenje rješenja o izvršenju kako bi sredstva -računi BHANSA-e bila zamrznuta. Tačnije, ulaganjem žalbe na odluku Sudu, ni Viaduct ni BHANSA da ne mogu da koriste do momenta uplate duga. Tada se automatski podiže rješenje o izvršenju sredstava kako bi se prebacila BHANSA-i.
Podsjetimo, EUROCONTROL (Evropska organizacija za sigurnost vazdušnog saobraćaja) je obaviještena da joj je izvršnim nalogom o zaplijeni od strane sudskih izvršitelja iz Brisela 21. marta 2025. godine naloženo da zamrzne i ne izvršava bilo kakva dalja plaćanja prema Bosni i Hercegovini i BHANSA-i.
Inače, ‘NauthaDutlih’ je jedna od najvećih advokatskih firmi u Evropi, sa preko 400 advokata, notara građanskog prava i poreskih savjetnika u kancelarijama u Amsterdamu, Briselu, Londonu, Luksemburgu, Njujorku i Roterdamu.
Međutim, njihove usluge, naravno nisu jeftine. I dodatno iziskuju troškove po državu u sporu teškom preko 110 miliona KM čije dugove nikada nije platila Republika Srpska na osnovu međunarodne arbitraže zbog čega je BHANSA u blokadi već mjesec, a prijeti zaplijena imovine i Centralne banke BiH.
Savjet ministara je zadužilo ministarstvo komunikacija i saobraćaja BiH da predloži Savjetu ministara kako iznaći pozajmnicu ili pomoć za BHANSA-u na privremenoj osnovi u trenutku kada su im blokirana sredstva u Briselu koja su ključna za funkcionisanje ove agencije.
To je juče prihvatio i ministar Edin Forto i sve poslao na Savjet koje će se o tome izjasniti naredne sedmice. Prema ovom prijedlogu, Ministarstvo komunikacija i saobraćaja BiH zavisno od mjeseca, uplaćivalo bi BHANSA-i mjesečnu tranšu od pet miliona KM, koje bi onda, nakon odmrzavanja računa, bile vraćene državi. Naravo, radi se o privremenoj odluci dok se ne postigne konačan dogovor oko isplate međunarodnih obaveza “Viaduktu”.
Politika
DODIKOVO RJEŠENJE ZA “VIJADUKT”: “Imate 300 miliona KM na zajedničkim računima koji pripadaju Srpskoj”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je BiH sada formalno u problemu kada je riječ o slučaju “Vijadukt”, ali da Republika Srpska nudi način da se izađe iz toga.
“Mi sad čak možemo da se pravimo budale i kažemo `šta nas briga, što ste prihvatili tu arbitražu`. Ali ne kažemo, već nudimo način da izađemo iz toga. Imate 300 miliona KM na zajedničkim računima koji pripadaju Srpskoj, izdvojite taj novac i platite”, poručio je Dodik.
On je dodao da se nije trebalo doći do arbitraže u Vašingtonu, a kada već jeste, donesena je nepravedna odluka, jer “Vijadukt” nije imao nikakve troškove u BiH.
“Drugo bi bilo da su nešto izgradili pa im neko oduzeo koncesiju. Tu su se uplele neke advokatske kancelarije i nastavile da guraju tu priču. I oni su isposlovali da tu tužena strana bude BiH. Mi nismo mogli ništa, nismo bili faktor. A BiH nije htjela da se brani, jer je postojala namjera da bude izrečena što teža kazna”, naglasio je Dodik.
On je istakao da se nije morala dati koncesija, koja je data u vrijeme vlasti SDS-a i PDP-a, jer je bilo mnogo boljih prilika za sistem hidroelektrana na Vrbasu.
“Druga stvar, grad je bio protiv te koncesije, nije dao saglasnost i dalje se nije moglo postupati. Mi smo nudili poravnanje, ali je to odbijano, jer su htjeli da dođemo u ovakvu situaciju”, konstatovao je Dodik za “Glas Srpske”.
On je naveo da 300 miliona KM na zajedničkim računima, koji pripadaju Srpskoj, jeste veliki gubitak, ali je gubitak i da taj novac stoji neiskorišćen.
“Već pet godina tamo stoji, samo zbog inflacije je izgubljeno 50 miliona KM. I sada u Sarajevu kažu da ne žele da plate. Pa što ste učestvovali u predmetu? Što nije tužena Republika Srpska? Kako su Slovenci ušli u arbitražu za TE `Ugljevik` protiv Srpske, na istom tom sudu?”, upitao je Dodik.
On je naveo da je ogroman gubitak i zbog slučaja “Ugljevik”, koji seže iz bivše Jugoslavije, te da i tu ima mnogo nepravdi, a da Srpska mora da ih plaća.
Komentarišući moguću tužbu za RiTE “Gacko”, Dodik je rekao da se za to zanimaju Hrvati i prijete, ali da i Srpska ima mogućnost da ide u kontru u vezi sa hidroelektranom “Plat”.
“I to je sagrađeno u komunizmu, dok smo svi bili jedna država. Tokom rata je puštana voda iz akumulacije kod Trebinja, a nismo dobijali nikakvu struju. Tek krajem rata je nešto dogovoreno. I mi smo tu oštećena strana. I sada im nudimo da to prebijemo na račun ove priče sa RiTE `Gacko`, ali u Zagrebu nemaju snage da to urade”, rekao je Dodik.
Kada je riječ o javnom preduzeću “Šume Republike Srpske”, on je rekao da ovo preduzeće ide putem stabilizacije i da se popravljaju finansijski rezultati, te vjeruje da će za nekoliko mjeseci biti “na zelenoj grani”.
Govoreći o preduzeću “Elektroprivreda Republike Srpske”, Dodik je naveo da su problem dvije zastarjele termoelektrane koje je davno trebalo zatvoriti, ali su stalno remontovane.
“Ali kad imate remont, one staju i onda je potrebno da imate dovoljno vode da pokrijete taj nedostatak struje u proizvodnji… Ove padavine su omogućile da podignemo nivo akumulacije ne za 23, ali bar za 18 metara i situacija se stabilizovala, tako da smo počeli ponovo da izvozimo”, rekao je Dodik.
On je naveo da je stalno trajala borba da ne bude restrikcija i da je Srpska morala da pozajmljuje struju.
“Na srereću našli smo partnere koji su prihvatali da im to vratimo u neko dogledno vrijeme”, zaključio je Dodik.
Politika
OTVOREN STRAH OD STANIVUKOVIĆEVE KANDIDATURE: Predsjednik tek nakon 35? Novi prijedlog zapalio političku scenu!

Vlast u Republici Srpskoj sve teže prikriva strah od mogućnosti da Draško Stanivuković bude kandidat na predstojećim izborima.
Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik u nedavnim gostovanjima otvoreno pokazuje istraživanja javnog mnjenja, pokušavajući da ih predstavi kao dokaz stabilne podrške vlasti i to upravo u odnosu na Stanivukovića.
U tom kontekstu, posebno je odjeknula izjava Milana Unčanina iz SPS-a, koji bi mijenjao i novi Ustav.
– Po uzoru na Ustav Sjedinjenih Američkih Država, smatram da bi novi Ustav Republike Srpske trebalo da sadrži odredbu kojom se propisuje da osoba mlađa od 35 godina ne može biti izabrana za predsjednika Republike. Time se osigurava da na najodgovorniju funkciju dolaze pojedinci sa životnim, profesionalnim i političkim iskustvom – naveo je Unčanin.
Takođe je predložio da visoka stručna sprema bude obavezan uslov za sve članove Vlade Republike Srpske, uključujući i predsjednika Vlade.
Iako u izjavama nije pominjao imena, potpuno je jasno na koga se odnose ovi prijedlozi: upravo na Draška Stanivukovića, koji ispunjava sve trenutne zakonske uslove za kandidaturu, ali ih novim pravilima vlast pokušava unaprijed eliminisati.
Na ove prijedloge reagovala je i savjetnik gradonačelnika za medije, Pejka Medić, koja je na mreži X objavila:
А несуђени министар безбједности редовно завршен државни факултет и докторат, његови кадрови обавезно вишегодишње радно искуство у струци прије именовања на функције.
П. С. И да претходно нису трговали гробним мјестима. pic.twitter.com/RONdexfiEN— Пејка Медић (@PejkaMedic) April 18, 2025
– A nesuđeni ministar bezbjednosti redovno završen državni fakultet i doktorat, njegovi kadrovi obavezno višegodišnje radno iskustvo u struci prije imenovanja na funkcije. P. S. I da prethodno nisu trgovali grobnim mjestima – navela je Medić.
Objava je izazvala brojne reakcije, jer su korisnici odmah prepoznali aluziju na aktuelne političke figure i kadrovsku politiku vladajuće većine.
Sve češće ovakve inicijative i političke poruke potvrđuju jedno: kandidatura Draška Stanivukovića je scenario kojeg se vlast ozbiljno pribojava.
-
Svijet3 dana ago
TRAMPU SMETA SI ĐINPING U VIJETNAMU “Njegova posjeta je pokušaj da se naškodi SAD”
-
Hronika3 dana ago
BRUTALNO PRETUKAO RADNICU: Sud potvrdio kaznu poslodavcu koji je teško povrijedio Enisu
-
Politika3 dana ago
“PODRŠKA” ZA POŽELJETI! Tramp zatvara konzulate u Banjaluci i Mostaru?
-
Politika3 dana ago
AMIDŽIĆU SADA NE SMETA SARAJEVO! BiH mora da izmiri obavezu u slučaju “Vijadukt”
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ PORUČIO ĐAJIĆU “Lopov misli da svi kradu!”
-
Politika2 dana ago
ALEKSANDRA PANDUREVIĆ “Milorade, ti si endemska lažovčina”
-
Društvo1 dan ago
SRCE HRABROG PSIĆA KOJEM SU RAZNIJELI VILICU I DALJE KUCA! Danas slijedi operacija (VIDEO)
-
Politika1 dan ago
DODIK TVRDI “Imam ponudu moćnih evropskih ljudi DA ODEM I BUDEM SLOBODAN”