Politika
I stranci polako shvataju gdje leži problem

Iako se u prvi mah činilo da će vlast u FBiH u ovom mandatu funkcionisati bez većih problema, pokazuje se da novi partneri nisu uhvatili očekivani tempo, a u cijelu priču se aktivnije ponovo uključuju predstavnici međunarodne zajednice koji sve manje uspijevaju da guraju pod tepih probleme u tom dijelu BiH koji veoma lako mogu da se preliju i na zajednički nivo.
Nakon što je u obećanim rokovima formirana vlast na federalnom nivou, osim u još nekim kantonima, došlo je do zastoja koji bi lako mogao da, kako mnogi sumnjaju, vodi u prvu veću krizu imajući u vidu da od perioda imenovanja nove Vlade, a od čega su prošla dva mjeseca, nije održana nijedna sjednica Predstavničkog doma.
Posljednja sjednica je odgođena i zbog nepostojanja dogovora o novom sudiji iz FBiH u Ustavnom sudu BiH, a trzavice u međustranačkim odnosima su bile očigledno povod sastanka krajem prošle sedmice u zgradi Delegacije EU u Sarajevu, a na kojem su bili predstavnici HDZ-a BiH i “trojke”.
Izjava za medije nije bilo, a na taj način su, prema mnogim tumačenjima, otvorili prozor i za sumnju koliko je koalicija u krizi, da bi se dan poslije oglasio prvi čovjek HDZ-a Dragan Čović koji je za federalne medije istakao da su krize realnost života u BiH, ali da se dosta stvari može izbjeći intenzivnijom komunikacijom.
Priznao je da su na sastancima sa međunarodnim predstavnicima tražili rješenja kako nakon šest mjeseci od opštih izbora ne upasti u novu krizu, nefunkcionisanje vlasti, uz ocjenu da smatra da će naći rješenje za to.
– Prvo u svojoj kući moramo uraditi da sve funkcioniše – rekao je Čović.
Član stručnog tima Instituta za društveno-politička istraživanja iz Mostara Milan Sitarski za “Glas Srpske” kaže da se nakon izbora i odlaska SDA s vlasti mnogo dobrog i pozitivnog desilo na nivou BiH i FBiH. Ipak, analizirajući aktuelni politički trenutak, ističe da ne vjeruje da bi se mogla ponoviti kriza kao ranije.
Prema njegovom mišljenju, nema većih turbulencija između koalicionih partnera u FBiH koje bi ih mogle ugroziti, a time i funkcionisanje FBiH.
– Mislim da daleko veće trzavice postoje između “trojke” s jedne strane i SDA i DF-a s druge, koji ne biraju način da ospore koaliciju. Koliko im to polazi za rukom, pitanje je. Jedino oko čega je trenutni spor između “trojke” i HDZ-a, koliko mi se čini, je izbor sudija Ustavnog suda FBiH. Očekujem da i to uskoro bude rešeno. Ako uporedimo prethodnu vlast i ovu, možemo videti da je to nebo i zemlja. Istina, sve ovo je daleko od idealnog stanja, ali je mnogo bolje nego u periodu vladavine SDA – kaže Sitarski dodajući kako se pokazalo da je eliminacija SDA kao faktora sa političke scene relaksiralo odnose unutar FBiH, ali i nivou BiH – rekao je Sitarski.
Politički analitičar Radomir Nešković kaže da liderima iz vladajuće koalicije u FBiH neće biti lako da održe takve odnose.
– Pojedinačno najjača stranka – SDA, i to moraju imati na umu, je u opoziciji i uvijek će dovoditi u pitanje tu koaliciju i govoriti protiv njih. S druge strane, u toj koaliciji su se malo opustili i nisu napravili širu bazu za svoje odluke. Ne bi trebalo da se osvrću na visokog predstavnika, iako im je pomogao u ključnim momentima kad je bilo nužno, ali ne može se očekivati od njega da rješava njihove probleme – rekao je Nešković.
Upaljena je prva žuta lampica u FBiH, a za stanje je odgovorna ta koalicija iz koje je poručivano na početku da će sve funkcionisati.
– Do lidera je kako će se postaviti. Pred njima je zaista dosta izazova, od SDA koju sam već pomenuo do dogovora o svim aktima koje traže Hrvati, a na osnovu kojih treba da obezbijede ravnopravnost. Tu je i federalna Vlada koja mora imati iste ili bolje rezultate od prethodne koja je bila osam godina, ali i odnos prema Republici Srpskoj te način djelovanja na nivou BiH. Oni moraju odgovoriti tim izazovima ako misle održati vlast, a to neće biti nimalo lako – istakao je Nešković.
SDP-ovi kadrovi
Milan Sitarski smatra i da izjave bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića (SDP BiH), koji promoviše jednu ekstremniju politiku, i one koje daje lider Nermin Nikšić ne treba stavljati u istu ravan iako obojica dolaze iz iste partije.
– Mislim da njih dvojica nisu na istoj liniji, a pri tome je potrebno znati da je za funkcionisanje vlasti na nivou FBiH daleko važnija uloga Nikšića. Zato i ne očekujem veće probleme u ovom entitetu – ubijeđen je Sitarski.
Politika
DODIKOVE NAMJERE VIŠE NEGO JASNE “Srpska leži na mineralima, SPREMNI SMO DA IH PODIJELIMO”

Dejtonski mirovni sporazum je potvrdio Republiku Srpsku i stvorio je Federaciju i stvorio je Bosnu i Hercegovinu, rekao je Milorad Dodik, predsjednik RS, na posebnoj sjednici Narodne skupštine RS.
On je u svom govoru naglasio da RS leži na ogromnim rezervama rijetkih minerala, a da je procjena vrijednosti ovih materijala 100 milijardi dolara, a da je perspektivno najmanje četiri do pet puta više, koji predstavljaju strateške materijale za električne automobile, odbrambenu industriju i druge potrebe, a da je u Loparama jedno od najvećih ležišta litijuma u Evropi.
Naglasio je da je RS spremna da te resurse odgovorno razvija, a da se Šmit pojavio baš u tom trenutku kada su potvrđena ova nalazišta.
„Možda je njima bilo poznato prije nego nama. Zašto je pokrenuta kampanja kriminalizacija zakona o imovini. Zašto im je glavni cilj da sruše institucionalnu volju Srpske“, naglasio je on.
Dodao je da se RS ne protivi da mineralna bogatstva podijeli sa partnerima, te da to treba da iskoriste svi koji žive, ali ne da se otima imovina RS.
„Šmit radi u interesu svojih mentora koji bi za ništa da dobiju sve“, istakao je Dodik.
Podsjetio je da je Trampova administracija dala prednost partnerstvima oko iskorišavanja vrijednih minerala, te je istakao da je RS spremna da istraži partnerstvo s Mađarskom, SAD, Srbijom, Rusijom, EU i Kinom, ali da to ne može da bude otimanjem suvereniteta, nego poštovanjem političke samostalnosti i nezavisosti.
„Dajte nam okvir koji poštuje Dejtonsku strukturu“, pozvao je Dodik.
“RS stoji na braniku mira i odbrani Dejtona”
On je rekao da je Dejtonski sporazum značajan za RS, koji je, kako je podsjetio NS RS ratifikovala, a FBiH to nikad nije učinila.
“Ovaj dan je u RS proglašen državnim praznikom, mi Srbi slavimo mir. Umjesto dana kad je uspostavljen mir, oni u FBiH slave 1. mart dan kada je počeo rat”, rekao je Dodik.
Naglasio je da je RS živjela u skladu s potpisanim sporazumom i smatra da je on osnova za ostanak RS u BiH.
“Čak ikada smo napadani, mi smo ga poštovali jer smo poštovali ono što smo potpisali”, rekao je Dodik, i dodao da RS stoji na braniku mira i odbrani Dejtona.
Dodik je rekao da RS želi povratak na sporazum koji je donio mir, te je naglasio da se zakoni moraju poštovati onako kako su napisani, a ne da se sporazum izvrće i nešto što nikad nije napisano.
“Temelj krize nije secesija”
Rekao je da temelj krize u BiH nije secesija nego pogrešno tumačenje Dejtona, i naglasio da je RS ponosna što se zalaže za doslovno tumačenje.
“On je funkcionisao sve dok ga samozvane strane diplomate nisu počele tretirati kao prazno platno za njihove poslovne projekte. To nije demokratija, to nije stabilnost, to je daleko od mira. Jasno je rekao predasjendik Tramp da SAD prestraju da grade druge države i narode određujući kako oni treba da žive”, rekao je Dodik.
On je rekao da RS danas kaže dosta ne s gnijevom nego istinom, i pozvao je na povratak dogovoru i Dejtonu.
Naglasio je daje BiH izvedena iz teritorija entiteta, kako su to ranije utvrdili u Ženevi i Njujorku pregovarači, među kojima su bili i predatavnici RS.
“Sporazum nije predvidio centralističku državu jer je shvatio da samo decentralizovana može da živi. Nije tražio dominaciju”, rekao je on i naglasio da ne postoji nijedna odredba da se uzima imovina RS i da se miješa u odnose drugih.
“Dejton poštuje narode da upravljaju sami sobom. Zato je BiH izvedena iz prava entiteta i konstitivnih naroda i samo takva može da bude prihvaćena”, naglasio je Dodik.
“Mi nismo ekstremisti ni opstrukcionisti mi ne podrivamo Dejton, mi pokušavamo da ga sačuvamo. Mi nismo samo potpisnici tog spotrazuma, mi smo strana, njegovi čuvari i zaštitinici. RS, njen narod, konstituvini narod, Srbi”, rekao je Dodik.
Naglasio je da nema načina da RS bude ukinuta, te da odbranom Dejtona RS brani i dejtonsku BiH.
Istakao je da je intervencijama neovlaštenih samopozvanih stranih službenika došlo do njegovih izmjena. Naglasio je da je RS za razgovore o poboljšanju Dejtona, ali ne kroz tumačenje stranaca, nego kroz razgovor i amandmane na Ustav, uz saglasnost strana potpisnica, entiteta RS i FBiH, a ne stranaca.
Rekao je da onaj ko ruši Dejton, ruši mir i BiH, te se zapitao ko je prekršio dogovor.
“Ko je promijenio pravila? Ko je promijenio odredbe? Ko je odlučio da riječi napisane na papiru Ustava BiH, da to više nije važno? Mi nismo, RS nikad nije željela da donosi odluke u ime Bošnjaka i Hrvata i sva javnost to zna. Mikad nismo htjeli da biramo njihove predstavnike. Banja Luka nikad nije htjela da donosi udluke u ime njih, ali mi ne želimo da neko donosi odluke u ime nas”, rekao je on.
Istakao je da je lice tog podrivanja Kristijan Šmit, te je istakao da ga nikad nije potvrdio Savjet bezbjednosti UN-a, kao što su bili oni što su to radili ranije.
“A moraju ga izabrati strane potpisnice Dejtonsog sporazuma. To se nikad nije desilo. Kad su pokušali da ga nametnu, Rusija se usprotivila a Kina nikad nije dala saglasnost. To znači da nikad nije imenovan u skladu s pravom. On nije visoki predstavnik. On je visoki mešetar”, rekao je Dodik, i nazvao ga je lažljivim.
Rekao je da nije slučajno da se dolazak Šmita poklopio s dolaskom Džoa Bajdena na čelo Amerike, i dodao da Šmit nije tu da uređuje BiH, već da on krši sva načela demokratske uprave.
“Zato ćemo morati posebno da se pozabavimo time. Samo zato što je tražilo da se poštuije Dejton, rukovodstvo RS je sankcionisano i optuženo. Ali da budemo jasni, ovdje nije riječ samo o jednom čovjeku. Kristijan Šmit je egzekutor, on je lice s plakata, onaj ko se kezi i zato dobija 26 hiljada evra platu s svim privilegijama”, istakao je on i dodao da globalisti ne djeluju tenkovima nego zloupotrebom prava.
“Rušenje Dejtona bezobrazluk”
On je rekao da je rušenje Dejtona rušenje međunarodnog prava i bezobrazluk, te da se to dešava uvijek kada neizabrani zvaničnik uklanja izabrane funkcionere. Dodik je rekao da su Srbi uvijek bili žrtve onoga što sada globalisti hoće.
On je Bošnjacima i Hrvatima, i prijateljima u Sarajevu poručio da ovo što se zalaže RS nije samo interes RS, već da se radi o principima i univerzalnim vrijednostima, a ne o etničkim pitanjima.
“Kad se krene ignorisati dio, svaki naredni dio može da bude ugrožen. Kada je jedan ugrožen više niko nije zaštićen, ni Srbin ni Bošnjak ni Hrvat”, rekao je Dodik i pozvao na novi dogovor unutar BiH, uz odbacivanje stranaca, i da se time dokaže da je BiH suverena.
Rekao je da se ustavna kriza može riješiti samo dogovorom i dodao da je RS spremna da uradi svoj dio posla.
„Šmit mora da poništi šta je uradio, a RS će se odgovorno odnositi prema Dejtonskom sporazumu i BiH. Ako to nije moguće, ne tražite da odustanemo od sebe i naše volje“, rekao je on i dodao da je vrijeme da Savjet bezbjednosti glasa o legitimnosti Šmita, da međunarodna zajednica sama odluči o tome.
„Protiv mene su uvedene sankcije prijete mi hapšenjem, ne žele dijalog nego pokušavaju da ga ugase. Ali meta nisam ja, prava meta je narod koji mi je na slobodnim i fer izborima dao legitimitet“, rekao je Dodik i dodao da mogu pokušati da ga strpaju u zatvor ili ubiju tokom pokušaja hapšenja, ali da vjeruje da se nijedan lider u RS neće odreći prava na rodnu grudu niti ići protiv onoga što je dogovoreno u Dejtonu.
„Demokratija nije uklanjanje lidera izabrani narodnom voljom zato što su im neskloni. Na tapeti su predsjedenik Republike, predsjednik Skupštine i Vlade. A gdje ste vi? Ovdje se uništava pravo da se brani“, rekao je Dodik i ponovio da RS ne odbacuje BiH iz Dejtona, niti da prijeti miru.
„Mi ne pozivamo na jednostrane poteze ili otcjepljenje ali ne gurajte nas u to. Mi samo odbijamo da živimo u sistemu u kojem ugovor mijenjaju drugi a posljedice ispostavljaju i nameću nama. To nama nanosi egzistencijalnu štetu“, rekao je Dodik.
“RS želi da bude vidljiva onoliko koliko nam je dao Ustav BiH”
„Dajte da to učinimo na ispravan način, a ne na Šmitov način. Ovaj narod nije spreman da bude ponižen“, istakao je Dodik.
Rekao je da predlaže strukturisan vremenski ograničen dijalog unutar BiH, da se potvrdi da li BiH ima šansu ili ne.
„Dijalog koji se ne vodi dekretima nego pozitivnim diplomatijama, a ne onih koji su nas uvijek smatrali bićima manje vrijednosti“, naglasio je Dodik.
Dodao je da je RS za kretanje ka EU, ali da RS bude uvažena.
„RS želi da bude vidljiva onoliko koliko nam je dao Ustav BiH, odnosno 82 odsto nadležnosti koje ne želi da da drugima.
„Mi smo opredijeljeni za EU iako nas često nervirate, vjerovatno i mi vas“, rekao je Dodik.
Dodikovom obraćanju nije prisustvovao niko iz opozicionih stranaka. Ranije su neprisustvovanje najavili PDP i NF Jelene Trivić, dok se iz liste Za pravdu i red i SDS-a nisu oglašavali.
Nezavisne novine
Politika
DR MAJA DRAGOJEVIĆ STOJIĆ U NSRS “Dok bolnice grcaju u dugovima, vlast troši milione na softver i oglasne table!”

Narodni poslanik Partije demokratskog progresa (PDP), dr Maja Dragojević Stojić, ponovo je u Narodnoj skupštini Republike Srpske skrenula pažnju na alarmantno stanje u zdravstvu, s posebnim osvrtom na Opštu bolnicu Prijedor.
„Dok bolnice grcaju u dugovima, nedostaje medicinskog kadra, a pacijenti se svakodnevno šalju u druge gradove na osnovne preglede – vlast novac od novih zaduženja troši na hardver, softver i oglasne table!“, poručila je Dragojević Stojić u skupštinskoj diskusiji.
Posebno je ukazala na to da je obustavljena javna nabavka za izradu idejnog projekta rekonstrukcije i dogradnje Opšte bolnice u Prijedoru.
„Ponovo pitam – zašto je taj projekat zaustavljen? Komu smetaju stvarna rješenja?“, upitala je poslanica PDP-a, dodavši da su i ljekari i osoblje u toj bolnici prinuđeni da rade u neprihvatljivim uslovima, dok pacijenti snose posljedice raspada zdravstvenog sistema.
„Ovo nije nikakva reforma – ovo je čisti nemar. Milioni se troše na kozmetičke i nefunkcionalne stvari, dok ljudi nemaju osnovnu zdravstvenu zaštitu“, zaključila je dr Maja Dragojević Stojić.
Portal će nastaviti da prati dešavanja vezana za stanje u Opštoj bolnici Prijedor i reakcije nadležnih institucija.
Politika
VIŠKOVIĆ U PARALELNOM UNIVERZUMU “Srpska među 10 najpoželjnijih zemalja za investiranje”

Predsjednik Vlade Srpske Radovan Višković rekao je da je Republika Srpska prepoznata kao poželjna destinacija za investicije i nalazi se među 10 najpoželjnijih zemalja za investiranje.
-Donošenje odluka je u partnerskom odnosu sa ljudima iz realnog sektora – rekao je Višković na Jahorini, gdje je zatvoren “Jahorina ekonomski forum”.
On je napomenuo da je jedna izraelska kompanija donijela odluku da se preseli sa prostora Turske u Republiku Srpsku, gdje će biti investicija više od 15 miliona evra i zapošljavaće oko 120 novih radnika.
-Zašto ne pomenuti i kompaniju `Pas` u Bijeljini, čiji su vlasnici iz Njemačke koji u Bijeljini zapošljavaju više od 1.300 zaposlenih – rekao je Višković.
On je dodao da je dobro što se pojedine opštine i gradovi opredjeljuju za bescarinske zone.
-Činimo sve za privredni ambijent Republike Srpske – poručio je Višković, prenosi Srna
-
Politika2 dana ago
OGLASIO SE I ČOVIĆ “Ako će Šmit da vlada, šta će nam izbori i parlament?”
-
Banjaluka1 dan ago
SNSD JE SARAJEVU MAJKA, A BANJALUCI MAĆEHA!” Stanivuković “Građane ostavljaju bez vode i perspektive”
-
Svijet2 dana ago
NETANJAHU NE ODUSTAJE “Izrael će preuzeti kontrolu nad cijelom Gazom”
-
Politika1 dan ago
NOVA META TUŽILAŠTVA BiH! Pokrenuta istraga protiv šefa obezbjeđenja Milorada Dodika i načelnika PU Istočno Sarajevo
-
Banjaluka1 dan ago
DJEČAK IZ BANJALUKE helikopterom prebačen u Beograd na LIJEČENJE
-
Hronika2 dana ago
Predsjednik Borca i još 3 osobe uhapšene zbog NAPADA NA SUDIJU nakon utakmice
-
Politika1 dan ago
HOĆE LI ĐOKIĆ NA OPTUŽENIČKU KLUPU? Šurovao s Kinezima na ŠTETU SRPSKE
-
Politika2 dana ago
PALA ODLUKA! Ovo su sudije koje će donijeti drugostepenu PRESUDU DODIKU!