Connect with us

Politika

I stranci polako shvataju gdje leži problem

Iako se u prvi mah činilo da će vlast u FBiH u ovom mandatu funkcionisati bez većih problema, pokazuje se da novi partneri nisu uhvatili očekivani tempo, a u cijelu priču se aktivnije ponovo uključuju predstavnici međunarodne zajednice koji sve manje uspijevaju da guraju pod tepih probleme u tom dijelu BiH koji veoma lako mogu da se preliju i na zajednički nivo.

Nakon što je u obećanim rokovima formirana vlast na federalnom nivou, osim u još nekim kantonima, došlo je do zastoja koji bi lako mogao da, kako mnogi sumnjaju, vodi u prvu veću krizu imajući u vidu da od perioda imenovanja nove Vlade, a od čega su prošla dva mjeseca, nije održana nijedna sjednica Predstavničkog doma.

Posljednja sjednica je odgođena i zbog nepostojanja dogovora o novom sudiji iz FBiH u Ustavnom sudu BiH, a trzavice u međustranačkim odnosima su bile očigledno povod sastanka krajem prošle sedmice u zgradi Delegacije EU u Sarajevu, a na kojem su bili predstavnici HDZ-a BiH i “trojke”.

Izjava za medije nije bilo, a na taj način su, prema mnogim tumačenjima, otvorili prozor i za sumnju koliko je koalicija u krizi, da bi se dan poslije oglasio prvi čovjek HDZ-a Dragan Čović koji je za federalne medije istakao da su krize realnost života u BiH, ali da se dosta stvari može izbjeći intenzivnijom komunikacijom.

Priznao je da su na sastancima sa međunarodnim predstavnicima tražili rješenja kako nakon šest mjeseci od opštih izbora ne upasti u novu krizu, nefunkcionisanje vlasti, uz ocjenu da smatra da će naći rješenje za to.

– Prvo u svojoj kući moramo uraditi da sve funkcioniše – rekao je Čović.

Član stručnog tima Instituta za društveno-politička istraživanja iz Mostara Milan Sitarski za “Glas Srpske” kaže da se nakon izbora i odlaska SDA s vlasti mnogo dobrog i pozitivnog desilo na nivou BiH i FBiH. Ipak, analizirajući aktuelni politički trenutak, ističe da ne vjeruje da bi se mogla ponoviti kriza kao ranije.

Prema njegovom mišljenju, nema većih turbulencija između koalicionih partnera u FBiH koje bi ih mogle ugroziti, a time i funkcionisanje FBiH.

– Mislim da daleko veće trzavice postoje između “trojke” s jedne strane i SDA i DF-a s druge, koji ne biraju način da ospore koaliciju. Koliko im to polazi za rukom, pitanje je. Jedino oko čega je trenutni spor između “trojke” i HDZ-a, koliko mi se čini, je izbor sudija Ustavnog suda FBiH. Očekujem da i to uskoro bude rešeno. Ako uporedimo prethodnu vlast i ovu, možemo videti da je to nebo i zemlja. Istina, sve ovo je daleko od idealnog stanja, ali je mnogo bolje nego u periodu vladavine SDA – kaže Sitarski dodajući kako se pokazalo da je eliminacija SDA kao faktora sa političke scene relaksiralo odnose unutar FBiH, ali i nivou BiH – rekao je Sitarski.

Politički analitičar Radomir Nešković kaže da liderima iz vladajuće koalicije u FBiH neće biti lako da održe takve odnose.

– Pojedinačno najjača stranka – SDA, i to moraju imati na umu, je u opoziciji i uvijek će dovoditi u pitanje tu koaliciju i govoriti protiv njih. S druge strane, u toj koaliciji su se malo opustili i nisu napravili širu bazu za svoje odluke. Ne bi trebalo da se osvrću na visokog predstavnika, iako im je pomogao u ključnim momentima kad je bilo nužno, ali ne može se očekivati od njega da rješava njihove probleme – rekao je Nešković.

Upaljena je prva žuta lampica u FBiH, a za stanje je odgovorna ta koalicija iz koje je poručivano na početku da će sve funkcionisati.

– Do lidera je kako će se postaviti. Pred njima je zaista dosta izazova, od SDA koju sam već pomenuo do dogovora o svim aktima koje traže Hrvati, a na osnovu kojih treba da obezbijede ravnopravnost. Tu je i federalna Vlada koja mora imati iste ili bolje rezultate od prethodne koja je bila osam godina, ali i odnos prema Republici Srpskoj te način djelovanja na nivou BiH. Oni moraju odgovoriti tim izazovima ako misle održati vlast, a to neće biti nimalo lako – istakao je Nešković.

SDP-ovi kadrovi

Milan Sitarski smatra i da izjave bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića (SDP BiH), koji promoviše jednu ekstremniju politiku, i one koje daje lider Nermin Nikšić ne treba stavljati u istu ravan iako obojica dolaze iz iste partije.

– Mislim da njih dvojica nisu na istoj liniji, a pri tome je potrebno znati da je za funkcionisanje vlasti na nivou FBiH daleko važnija uloga Nikšića. Zato i ne očekujem veće probleme u ovom entitetu – ubijeđen je Sitarski.

Glas Srpske

Politika

Srpski narod u Srpskoj će biti izložen VELIKIM PRITISCIMA

Srpski narod u Srpskoj će biti izložen velikim pritiscima i nama nema budućnosti bez statusnog priključenja Srbiji, napisao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik na svom Instagram nalogu.

“I to je nešto što ovo vrijeme i rezolucija o Srebrenici najbolje pokazuju, jer ona ima za cilj skrivenu diskvalifikaciju srpskog naroda, moralnu i svaku drugu”, naglasio je Dodik.

Dodik je podsjetio da je tokom sedmice u Beogradu prisustvovao ručku s predsjendikom Srbije Aleksandrom Vučićem, patrijarhom Porfirijem i episkopima SPC, na kojem su razgovarali o napadima na Srpsku i Srbiju.

Dodao je da je boravio i u Budimpešti, gdje je razgovarao s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom i ministrom spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peterom Sijartom o nastavku saradnje i otvaranju novih projekata.

Nastavi čitati

Politika

VUKOVIĆ: Očekujemo da na LOKALNIM IZBORIMA, zbog svih propalih zakona i zaključaka, SNSD BUDE KAŽNJEN

Glavni odbor PDP je na danas održanoj sjednici u Bijeljini donio Odluku o izlasku na Lokalne izbore, Nenad Vuković je izabran za predsjednika Izbornog štaba, a Glavni odbor PDP je podržao i odluku da PDP ne prisustvuje sastanku koji saziva vladajuća koalicija po pitanju neučestvovanja na izborima.

Nenad Vuković, generalni sekretar PDP, istakao je da je Glavni odbor PDP podržao odluku da PDP ne prisustvuje sastanku koji saziva vladajuća koalicija po pitanju neučestvovanja na izborima.

– Veoma mi je drago što je u Glavnom odboru nepodijeljeno mišljenje da je rukovodstvo partije uradilo odličnu stvar što je odmah reagovalo i kategorički odbilo poziv za sastanak. To je potvrda da nećemo učestvovati u političkim igrama SNSD i njihovih partnera po pitanju izbornog zakonodavstva. Očekujemo da i javnost konačno vidi kakve igre priređuju Dodik i SNSD u NSRS i PS BiH, u kojima godinama odbacuju sve prijedloge za izmjenu izbornog zakonodavstva i onemogućavaju da imamo fer i poštene izbore. Isključivo je njihova krivica što su onemogućili da se usvoji paket integriteta koji se tiče Izbornog zakona BiH, proizveli krizu i doveli nas u ovu poziciju – kaže Vuković.

Dodaje da je još jednom utvrđeno da je prijedlog Izbornog zakona Republike Srpske samo farsa namijenjena za jednokratnu upotrebu, u funkciji lažnog srbovanja i lažnog patriotizma.

– Očekujemo da već na lokalnim izborima, zbog svih tih silnih propalih zakona i zaključaka, SNSD bude kažnjen, da ljudi koji su im ranije davali povjerenje odbace te politike i kažu da je dosta laži, prevara, ponižavanja i da se okrenu političkim opcijama iz opozicije, u prvom redu PDP – rekao je Vuković.

Istakao je da PDP posebno odbacuje tvrdnje Srđana Amidžića, generalnog sekretara SNSD, koji je na politički vrlo pokvaren način ubacio tezu da opozicija sa bošnjačkim političkim strankama dogovara „predaju“ vlasti u opštinama Srebrenica, Prijedor i Doboj.

– Svašta smo u ovih dvadeset godina vidjeli od SNSD, kada je u pitanju kreiranje lažnih narativa prema opoziciji: od Soroševih plaćenika, britanskih saradnika, izdajnika, ali ovo sada je vrhunac i jedna vrlo pokvarena izjava. Mi nikakav dogovor nemamo sa bošnjačkim političkim partijama, a oni koji danaas dogovaraju sa njima je upravo SNSD. Oni su ti koji su do prije godinu i po bili u koaliciji sa SDA, sa njima su i u nekim opštinama i gradovima pravili koalicije, a sada takođe koaliraju sa bošnjačkim političkim partijama, tzv. Trojkom, sa kojima na dnevnom nivou komuniciraju i dogovaraju – poručio je Vuković.

Nastavi čitati

Politika

SRBIJA UPUTILA SNAŽAN POZIV svim zemljama svijeta da glasaju PROTIV REZOLUCIJE o Srebrenici

Republika Srbija uputila je snažan poziv svim državama članicama UN da glasaju protiv rezolucije o Srebrenici, koja već izaziva duboke podjele u međunarodnoj zajednici i dovodi do usložnjavanja procesa u cijelom regionu.

Povodom najnovijeg pisma koje su uputile stalne misije Njemačke i Ruande svim državama članicama 17. maja u svojstvu glavnih sponzora i “co-facilitator-a” rezolucije o Srebrenici s ciljem da izazovu konfuziju kod država članica UN, Stalna misija Republike Srbije pri UN uputila je pismo-odgovor u kojem je ukazano da, nasuprot tvrdnjama o postojanju snažne regionalne podrške rezoluciji, kosponzori su nastavili sa praksom jednosmjerne komunikacije, bez mogućnosti pitanja i komentara, uz odsustvo otvorenih konsultacija koje bi podrazumijevale učešće svih država članica UN.

“Navedeno samo potvrđuje činjenicu na koju Republika Srbija ukazuje od samog početka – netransparentnost procesa bez šireg regionalnog konsenzusa i saglasnosti razotkriva stvarnu namjeru koja se krije iza rezolucije”, ističe se u pismu-odgovoru Stalne misije Republike Srbije pri UN, koje je potpisao Saša Mart, otpravnik poslova u Misiji.

Pismo-odgovor Stalne misije Republike Srbije pri UN, koje je u posjedu Srne, prenosimo u cijelosti:

Protivno svim procedurama i praksi Generalne skupštine UN, slanjem “revidiranog” teksta rezolucije dogovorenog u uskom krugu kosponzora, države članice se pokušavaju dovesti u zabludu da se radi o suštinskim izmjenama koje treba da ubede države članice da podrže tekst.

Pokušaj kosponzora da ukažu da se sudskim postupcima utvrđuje individualna krivica, nastoji se prikriti da se, u širem političkom diskursu, moralna odgovornost za genocid nastoji kolektivno pripisati cijelom narodu.

Srpski narod, koji je tokom dvadesetog vijeka, bivajući na strani istine i pravde tokom dva svjetska rata, izložen strašnim stradanjima, pokušaju istrebljenja i genocidu, nikada na to neće pristati.

Dosljedno isticanje Republike Srbije da rezolucija koja se odnosi na osjetljivo pitanje žrtava jednog tragičnog rata mora da predstavlja, prije svega, “vlasništvo” BiH, pokušava se neuvjerljivo u posljednjem pismu glavnih kosponzora zamaskirati “regionalnim vlasništvom”.

Istovremeno potpuno se zanemaruje da inicijativa o ovako osetljivom pitanju nije pokrenuta u dogovoru sva tri naroda u BiH, protivno Ustavu BiH i bez saglasnosti trojnog Predsedništva.

O pravoj nameri koja stoji iza ove rezolucije govori nedavna izjava zvaničnika BiH, ministra inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedina Konakovića, koji je rekao da “takva Srbija zaslužuje prezir i ne zaslužuje nikakvu ruku saradnje”, te da će BiH na sve druge načine tražiti nadoknadu ratne štete, kao i obnovu revizije presude protiv Srbije.

Ovakve neodgovorne i neprimjerene izjave zvaničnika jedne države otkrivaju prave namere i zasigurno ne doprinose stabilnosti, kako u BiH, tako ni u regionu, na šta Srbija od početka upozorava.

Države članice UN, koje su se voljom predlagača našle u nezavidnoj situaciji, ne treba dalje dovoditi u zabludu pokušajem predstavljanja navodno revidiranog teksta.

Države članice ne treba dovoditi u zabludu ni o pravovremenosti iniciranja rezolucije o Srebrenici, jer nasuprot nastojanjima da se 2024. predstavi kao najadekvatnija, godinu u kojoj se nalazimo karakterišu složene geopolitičke okolnosti, pa otvaranje istorijski osetljivih tema samo produbljuje podele i može proizvesti dodatne nestabilnosti na Balkanu.

Imajući u vidu nesagledive posledice ovakvog nacrta rezolucije već u ovoj fazi, na krhki proces pomirenja otvaranjem starih rana, još jednom apelujemo na kosponzore da, u interesu svih, prije svega naroda u BiH, ali i svih članica UN, povuku tekst rezolucije, kako države članice ne bi bile dovedene u poziciju da glasaju o osjetljivom pitanju koje zahtijeva konsenzus.

Ukoliko to ne bude slučaj, ukazujemo da ova rezolucija već izaziva duboke podjele u međunarodnoj zajednici i dovodi do usložnjavanja procesa u cijelom regionu, zbog čega pozivamo sve države članice UN da ne glasaju za pomenutu rezoluciju.

Nastavi čitati

Aktuelno