Društvo
Održani prijemni ispiti na UNIBL: Pogledajte za koje fakultete su studenti najviše zainteresovani

Na svim fakultetima Univerziteta u Banjaluci danas su uspješno održani prijemni ispiti za upis na prvi ciklus studija u akademskoj 2023/2024. godini, potvrdio je za “Nezavisne novine” Dario Stanković, portparol Univerziteta u Banjaluci.
Napominje da će na Akademiji umjetnosti, Fakultetu bezbjednosnih nauka i Fakultetu fizičkog vaspitanja i sporta prijemni ispiti trajati nešto duže zbog kompleksnosti polaganja prijemnog.
“Studenti su tradicionalno najveće interesovanje, kao i ranijih godina, iskazali za Arhitektonsko-građevinsko-geodetski fakultet, Elektrotehnički, Ekonomski, Pravni, Medicinski, Fakultet bezbjednosti, Mašinski fakultet, kao i Akademiju umjetnosti. Poslije prvog upisnog roka vjerovatno će ostati slobodnih mjesta, te očekujemo drugi, odnosno treći upisni rok. Kada je riječ o drugom upisnom roku, njega organizuju članice koje u prvom roku ne upišu planirani broj studenata. Prijave za drugi upisni rok bi trebalo da počnu 28. avgusta i trajaće do 1. septembra, a prijemni ispiti će biti organizovani 4. septembra od devet časova”, objasnio je Stanković.
Dodaje da je veliko interesovanje stranih studenata za Medicinski fakultet.
“Radi se o studentima koji će nastavu slušati na engleskom jeziku na Univerzitetu u Banjaluci, a oni od 12. juna do 7. jula mogu da se prijave za polaganje prijemnih ispita, a polažu ih 10. jula. Upis primljenih stranih kandidata na Medicinskom fakultetu traje od 21. do 28. avgusta, a zbog procedure i zato što su to strani državljani za njih je malo kasnije zakazan prijemni ispit”, objašnjava Stanković.
Da velika zainteresovanost i ove godine postoji za Medicinski fakultet potvrdio je u razgovoru za “Nezavisne novine” Ranko Škrbić, dekan ovog fakulteta.
“Najveći interes je za medicinu, dentalnu medicinu, fizioterapiju i radiološku tehnologiju. Imamo sasvim dovoljan broj predviđen i za farmaciju, a nešto je manji interes i biće sigurno slobodnih mjesta za sanitarno inženjerstvo, kao i za babištvo, ali i sestrinstvo. Očekujem da ćemo u drugom upisnom roku imati popunjavanje ovih studijskih programa”, kazao je Škrbić.
Dodaje da su značajno proširili kvotu za strane studente koji će slušati nastavu na engleskom jeziku, jer postoji velika zainteresovanost studenata iz drugih zemalja, posebno indijskog supkontinenta.
“Studenti iz Indije, Bangladeša, Šri Lanke i Turske zainteresovani su za studijske programe medicina, dentalna medicina, farmacija i sestrinstvo, ali oni ne polažu sada prijemne ispite jer oni državne ispite polažu u svojim zemljama, a onda kad to završe dolaze kod nas. Očekujemo da ćemo do polovine avgusta imati veći priliv stranih studenata, koji će popuniti kvote predviđene za njih”, objašnjava Škrbić.
Odzivom studenata i izlaznošću na prijemni ispit zadovoljni su i na Arhitektonsko-građevinsko-geodetskom fakultetu Univerziteta u Banjaluci, potvrdio je za “Nezavisne novine” Saša Čvoro, dekan ovog fakulteta.
“Ako pogledamo prosjek zadnjih pet godina zainteresovanost za naš fakultet ima trend rasta. Na tri studijska programa ima mjesta za 160 kandidata, a ne možemo još da predviđamo da li će biti slobodnih mjesta. Ipak, na Geodeziji je bilo manje kandidata nego što primamo, tako da će vjerovatno biti mjesta i u drugom upisnom roku, ali nemamo još konačne rezultate”, kazao je Čvoro.
Svoje znanje na prijemnom ispitu juče je pokazala i Maja B. iz Dervente, koja se odlučila za Prirodno-matematički fakultet.
“Odlučila sam se za nastavni smjer na studijskom programu Matematika i informatika. Tokom svog osnovnog, kao i srednjoškolskog obrazovanja interes sam pokazivala prema matematici, te učestvovala na regionalnim takmičenjima. Za razliku od učenika kojima je matematika najčešći problem, meni je bila omiljeni predmet. Iz tog razloga sam završila računarsko-informatičku gimnaziju u SŠC ‘Mihajlo Pupin’ u Derventi. Svoje srednjoškolsko obrazovanje krunisala sam Vukovom diplomom, te se nadam dobrom uspjehu u narednim godinama na fakultetu. Veoma sam zadovoljna kako sam uradila prijemni, od 10 zadataka sam uradila devet, a kroz razgovor sa ostalim osobama koje su upisale ovaj smjer osam zadataka bi mi trebalo biti tačno. Nadam se da ću biti primljena, kao i da ću biti na budžetu. Ove godine su na moj smjer primali 15 studenata, ali nas je bilo manje”, kazala je buduća brucošica.
Na prvom ciklusu studija planiran je upis 2.770 studenata na svim fakultetima i studijskim programima, od kojih 1.936 može biti upisano na budžet, a 402 na samofinansiranje, kao i 351 strani i 81 vanredni student.
Svi kandidati koji polože prijemni na fakultetima i ostvare pravo upisa mogu to učiniti od 3. do 7. jula.
Društvo
PODRINJE I BIRAČ PAMTE ZVJERSKI UBIJENE SRBE: 33 godine od zločina

U Bratuncu će ovog vikenda, u subotu, biti obilježene 33 godine od zločina nad 3.267 Srba iz srednjeg Podrinja i Birča, počinjenog tokom proteklog rata.
Pomen stradalima služiće patrijarh srpski Porfirije, u prisustvu visokih zvaničnika Srpske i Srbije. U Republici Srpskoj je u ovu subotu dan žalosti.
Vinko Lale, predsjednik Udruženja logoraša regije Birač, rekao je da kultura sjećanja na stradale u srednjem Podrinju i Birču mora obuhvatiti pamćenje mučenja, torture i ubistava Srba u srebreničkim logorima, te zatvaranje i iživljavanje nad djecom, trudnicama i starcima.
Lale navodi jedinstven slučaj da su u logor “pilićarnik” bili zatvoreni svi stanovnici srpskog sela Čumavići i okolnih zaselaka kod Srebrenice, koji su prvi popaljeni pod komandom Nasera Orića početkom maja 1992. godine. Tu su, dodaje Lale, bila djeca, trudnice, starci i nad njima su se iživljavali svi koji nisu imali časti i karaktera.
“Poznati su zločinački primjeri da su na panjeve stavljali glave dvogodišnje djece i izvodili roditelje da kažu koje će da zakolju, a koje da ostave”, podsjeća Lale i ističe da niko nije odgovarao za zločine počinjene u tim logorima.
Govoreći o torturama u srebreničkim logorima za Srbe, Lale je ukazao i na primjer iz februara 1993. godine, kada je jedna grupa logoraša dovedena u magacin teritorijalne odbrane, gdje su danima mučeni i premlaćivani tako da ih je šest podleglo tim zvjerskim iživljavanjima pripadnika Armije RBiH.
Lale navodi da su, prema svjedočenju preživjelih, Kostadina Popovića iz Kravice i još neke ubili bukovim cjepanicama. Naglašava da su tu tučeni i mučeni i maloljetnici, te napominje da je više od desetoro srpske djece bilo u logorima u Srebrenici, ne računajući djecu koja su bila u logoru “pilićarnik” u Potočarima.
Brano Vučetić iz Bratunca, koji je kao ranjeni devetogodišnjak bio zatvoren u logoru u Srebrenici, rekao je da za ubistvo njegovih roditelja i maloljetnog brata, kao i još 46 djece iz regije Birač, niko još nije odgovarao, što se nikada ne smije zaboraviti.
“Ne mogu zaboraviti svoje roditelje i brata. Preživio sam da njegujem sjećanje na njih. Da im prislužujem svijeće i pričam svojoj i drugoj srpskoj djeci o našem stradanju. Neka znaju i da se čuvaju”, ističe Vučetić.
Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit dabrobosanski i arhiepiskop sarajevsko-srebrenički Hrizostom izjavio je da je srednje Podrinje i Birač jedno od područja najstravičnijih stradanja srpskog naroda.
“Više nećemo dopustiti političkim i istorijskim mešetarima da srpskom narodu nametnu zaborav, već ćemo, ako Bog da, podignuti Memorijalni centar u Bratuncu sa spomen-crkvom i spomenikom koji će za sva vremena podsjećati kako nas Srbe, tako i druge koji prolaze kroz Podrinje i Birač, da je srpski narod upravo najstradalniji narod na području ove regije”, naglasio je mitropolit dabrobosanski u intervjuu za Srnu.
Fotografije 600 ubijenih i poginulih Srba, većinom civila, iz bratunačke i srebreničke opštine, prije nekoliko dana su postavljene pored puta od Bratunca prema Srebrenici sa ciljem da svi koji ovih dana dolaze u Potočare i Srebrenicu vide i uvjere se da su ovdje počinjeni zločini nad srpskim civilima.
Postavljanje fotografija organizovali su članovi organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih srpskih civila iz ove dvije opštine, a njima se pridružila i predsjednica ove organizacije na republičkom nivou Isidora Graorac.
Graorčeva je istakla da fotografije potvrđuju da su ti ljudi postojali, da imaju imena i prezimena, ali da za njihova stradanja niko nije procesuiran. Predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srebrenice Branimir Kojić rekao je da je ovo put srpskog vapaja i poruka svima koji ovuda prođu da se još jednom uvjere u istinu o velikom srpskom stradanju u ovoj regiji.
Društvo
DAN ŽALOSTI U RS: Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja

U Republici Srpskoj je Dan žalosti povodom obilježavanja 33 godine od muslimanskog zločina nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču, gdje je stradalo 3.267 Srba tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata.
Odluku o proglašenju Dana žalosti donijela je Vlada Republike Srpske.
Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja, sve kulturne manifestacije će biti otkazane, a sportski događaji prilagođeni Danu žalosti.
Društvo
NEMA DA FALI! Evo koliko koštaju obroci za zatvorenike u Banjaluci

Kazneno-popravni zavod Banjaluka ne puni medijske stupce spektakularnim pričama iz zatvora, ali zato troškovi hrane svakako zaslužuju pažnju. Jer, hraniti pritvorenike i osuđenike nije ni malo jeftino.
Kazneno-popravni zavod Banjaluka odlučio je tako da nabavi svježe i konzervirano voće i povrće koje će koštati više od 130.000 KM godišnje.
Tender je bio otvoren, javila su se dva ponuđača, a posao je na kraju dobila firma „Trnisa“ iz Laktaša. Ugovor traje tri godine, a ukupna vrijednost je 380.710 maraka bez PDV. Kad se sve podijeli, dolazimo do cifre od oko 127.000 KM godišnje i to bez PDV.
Samo za voće i povrće. Ali to je tek dio menija.
U martu ove godine, KPZ Banjaluka je sklopio još jedan trogodišnji ugovor i to sa firmom „Novo-teks“ iz Banjaluke, ovaj put za nabavku hrane. Ugovor vrijedan 1.709.400 KM bez PDV pokriva ostatak kuhinje: meso, hljeb, mliječne proizvode, suhomesnate proizvode i sve ono što zatvorska trpeza (ipak) podrazumijeva.
Kad se sve sabere, dolazimo do cifre od više od 2 miliona maraka za tri godine. To znači da nas zatvorska ishrana u Banjaluci godišnje košta preko 620.000 KM.
Naravno, ovdje ne govorimo o luksuzu, već o osnovnim obrocima koji moraju zadovoljiti zakonom propisane standarde ali i dalje, cifra nije mala.
Treba imati na umu da se u zatvorskom restoranu hrane i zaposleni, ali najveći dio ovog iznosa ipak otpada na potrebe osuđenika i pritvorenika. I tako, dok se na slobodi mnogi pitaju kako spojiti kraj s krajem, iza zatvorskih zidina, makar kad je riječ o tanjiru, stvari izgledaju prilično stabilno, prenosi Srpskainfo.
Jer zatvorski život možda i nije lak, ali ni džabe ne dolazi. Bar ne poreskim obveznicima.
-
Hronika2 dana ago
MLADIĆ zaprosio djevojku podmetnuvši požar, a ONDA DOŠAO NJEN MUŽ, pa ih natjerao da bosi gase vatru!?
-
Društvo3 dana ago
KAKVA DIVNA VIJEST! Od Banjaluke do Zagreba ponovo će se moći vozom
-
Politika3 dana ago
DODIK TVRDI! “Islamistički ekstremizam buja u BiH, A SVIJET ĆUTI”
-
Hronika2 dana ago
TRAGEDIJA KOJA LOMI SRCE! ŽOTA POGINUO samo desetak dana nakon što se oženio MAJKOM SVOJE TROJE DJECE
-
Svijet1 dan ago
HAOS U NJEMAČKOJ! Srbin zbog sina napao tri vaspitačice u vrtiću
-
Politika2 dana ago
NIJE JOJ DOSTA! Ponovo se kandidovala! Obrenka Slijepčević hoće još jedan mandat!
-
Region2 dana ago
ALEKSANDAR VUČIĆ “Kontejner revolucija nije budućnost Srbije”
-
Region2 dana ago
ZAGREB U POTPUNOSTI BLOKIRAN! Ovo su sve mjere za Thompsonov koncert