Connect with us

Politika

Dodik: Šmit dio podvale srpskom narodu, tužićemo ga za lažno predstavljanje

Republika Srpska odbacije Kristijana Šmita kao visokog predstavnika i nije to naše nadmetanje, nego on nije izabran od strane Savjeta bezbjednosti UN, poručio je predsjednik Srpske Milorad Dodik u obraćanju novinarima na Kozari.

– Šmit nema legitimitet, on je dio podvale srpskom narodu s ciljem da Republika Srpska nestane i da izgubi identitet. Aneks 10 Dejtonskog sporazuma na jasan način je propisao na koji način se bira visoki predstavnik – rekao je Dodik.

Istakao je da se Kristijan Šmit lažno predstavlja od prvog dana kada je došao u BiH, prenosi RTRS.

– U BiH nažalost postoje ljudi koji ga priznaju, uprkos svemu – naveo je Dodik.

Istakao je da će Srpska tužiti Kristijana Šmita njemačkom zakonodavstvu za lažno predstavljanje.

– Advokati kažu da imamo osnova, i taj proces ćemo pokrenuti u Njemačkoj – naveo je Dodik.

Istakao je da je ovom trenutku na sceni sinhrozinovan napad i na vlasti Republike Srpske i Srbije.

– Ne odgovaraju im uspjesi Republike Srpske i Srbije. Sve ovo vrijeme oni su revidirali Dejtonski sporazum do mjere da je on izgubio svoju vrijednost – izjavio je Dodik.

Dodik je rekao da su SAD još u vrijeme kada se potpisivao Dejtonski sporazum obećali Bošnjacima da će razgraditi Republiku Srpsku do te mjere da ona neće postojati.

– Dejtonski sporazum u svom Aneksu 4 definisao je politički sistem u BiH. Taj poltički sistem Bošnjaci nisu ni dan danas prihvatili – naveo je Dodik.

Naglasio je da je Ustavni sud BiH promijenio politički sistem bez prava da to uradi.

– Ustavni sud je maksimalno kršio Ustav. Mi u Republici Srpskoj nismo nikada tražili ništa izvana što nije propisano Dejtonskim sporazumom, Ustavom ili dogovorom, ali ovdje su već odbacili Dejtonski sporazum i nas koji ga branimo pokašavaju da nas prikažu njegovim rušiteljem – rekao je Dodik.

Istakao je da će potpisati ukaz o proglašenju Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH na teritoriji Srpske.

Dodik kaže da Srpska želi da se donese zakon o Ustavnom sudu BiH.

Do nove godine moguć referendum o statusu Srpske

Dodik je izjavio da bi do nove godine Srpska mogla organizovati referendum o svom statusu i kako dalje.

– Borićemo se na svoj, politički način, sve dok se ne donese zakon o Ustanovm sudu BiH čime bismo toj instituciji vratili autoritet – rekao je Dodik na Kozari.

On je naglasio da ne želi sukob i da ulogu NATO-a vidi da obezbijede mir i, eventualno, izađu na međuentitetsku liniju razgraničenja u slučaju politički uzavrele situacije.

– Republika Srpska nema namjeru da odustane od odbrane svoje pozicije -dodao je Dodik.

Prema njegovim riječima, jučerašnje odluke Kristijana Šmita vode ka tome da se njega, nakon što potpiše zakone koje je donijela Narodna skupština, tretira i procesuira.

Dodik je najavio da će uskoro biti donesene odluke u Srpskoj o zabrani djelovanja Sipe, Suda i Tužilaštva BiH na prostoru Srpske jer nemaju ustavni osnov, da se neće trpjeti protektorat i kolonijalizam, ističući da je Ustavni sud BiH promijenio politički sistem i da je očigledno ponašanje koje vodi ka majorizaciji, isto kao i za Srbe na Kosovu i Metohiji.

– Nemamo kome da se žalimo… Ustavni sud je inkvizicijski sud i sud međunarodne zajednice, a ne BiH. Generatori problema su u Sarajevu, Americi, Velikoj Britaniji i nemoćnoj EU. Njima je Republika Srpska dobra samo kad je slaba – rekao je Dodik.

Predsjednik Republike Srpske je naglasio da ono što je juče uradio Kristijan Šmit nije ništa drugo nego dio osmišljenog plana da se disciplinuje Republika Srpska, da se njen predsjednik napravi monstrumom, nerazumonom osobom, čovjekom sa kojim se ne može razgovarati, a sve to podržava EU u liku Johanesa Satlera.

– Ne može da bude suverenitet ako ste protektorat i ako ste kolonija. Kolonija se definiše kao zemlja u kojoj upravljaju stranci. Treba li većeg dokaza da smo kolonija od onog juče i ovoga što nam se dešava u Ustavnom sudu? – upitao je Dodik.

Dodik je upitao i kako je moguće da dio političara iz Sarajeva prihvata da je Šmit neko ko ima prava samo iz mržnje prema Republici Srpskoj i srpskom narodu.

– Povodom ovih odluka Republika Srpska će nastaviti svojim putem da djeluje ustavno, a ja ću kao predsjednik potpisati ukaze o zakonima koje je donijela Narodna skupština u vezi sa neobjavaljivnjem odluka visokog predstavnika, kao i odluke o Ustavnom sudu sve dok se ne donese zakon o Ustavnom sudu – rekao je Dodik.

On je ukazao da Srpske nije rekla da nema Ustavnog suda BiH, već da ovu “opštepoznatu nakaradu želi da prekine, time što će vratiti autoritet Ustavnom sudu donošenjem zakona o tom sudu”.

On je ponovio da su mimo Ustava BiH osnovani i Sud i Tužilaštvo i poreski sistem i bezbjednosne agencije BiH, a da se sada ide i dalje i napadaju se još dvije stvari – imovina i način i sistem odlučivanja.

– A nas koji branimo Dejtonski mirovni sporazum, pokušavaju napraviti rušiteljima – dodao je Dodik.

 

Politika

SKANDAL U MINISTARSTVU! Višestruka kršenja zakona otkrivena revizijom u Ministarstvu porodice, omladine i sporta RS!

Najnoviji izvještaj Glavne službe za reviziju javnog sektora RS za 2024. godinu otkriva niz ozbiljnih kršenja zakona i nepravilnosti u radu Ministarstva porodice, omladine i sporta, na čijem je čelu Selma Čabrić.

Ministarstvo je, kako navodi revizija, dobilo mišljenje s rezervom u pogledu usklađenosti, a neke greške ponavljaju se iz godine u godinu, ukazujući na sistemske propuste i neodgovornost u upravljanju javnim sredstvima.

Među najznačajnijim kršenjima ističe se višestruko prekoračenje zakonskih odredbi vezanih za imenovanje vršilaca dužnosti sekretara i 2 pomoćnika ministra.

– Vlada Republike Srpske je, suprotno Zakonu o državnim službenicima, donijela akt o postavljenju vršioca dužnosti sekretara Ministarstva i dva pomoćnika ministra na period do 90 dana, i to više od tri puta uzastopno – ističe se u izvještaju revizije.

Pored toga, Ministarstvo je nezakonito angažovalo šest osoba duže od dozvoljenog perioda, dok je šest ugovora o djelu zaključeno za poslove koji predstavljaju redovnu djelatnost Ministarstva, što je direktno suprotno Zakonu o radu.

Problemi se ne zaustavljaju ni na nepravilnostima u zapošljavanju i ugovorima, već su evidentirane i nepravilnosti u priznavanju prava zaposlenih.

– Naknada troškova prevoza kod dolaska na posao i povratka sa posla priznato je bez vjerodostojne isprave o mjestu stanovanja, a novčane pomoći su odobravane bez potrebnih dokaza o osnovu za iste. Takođe, zabilježeni su propusti u obračunu i povratu putnih troškova, gdje povrat akontacija nije pravovremeno izvršen – navode revizori.

Revizija je ukazala i na ozbiljne propuste u oblasti javnih nabavki. Planirane nabavke vrijednosti gotovo pola miliona KM nisu sprovedene u skladu sa zakonom.

Nabavke robe i usluga obavljene su kroz 84 direktna sporazuma i druge netransparentne procedure, a pojedine nabavke stručnog usavršavanja i ugostiteljskih usluga uopšte nisu bile planirane u planu nabavki, niti su za njih donesene odluke o pokretanju postupka javne nabavke.

Posebno zabrinjava činjenica da su nabavke robe široke potrošnje i sportske opreme podijeljene u više direktnih sporazuma, čime je očigledno zaobiđen zakon koji zabranjuje dijeljenje predmeta nabavke.

Dodatno, Ministarstvo nije zaključilo ugovor za nabavku goriva i autokozmetike po osnovu okvirnog sporazuma, a na portalu javnih nabavki nisu objavljene obavijesti o dodjeli ugovora, što je još jedno kršenje Zakona o javnim nabavkama.

Glavna služba za reviziju podsjeća da su u okviru finansijske revizije za 2023. godinu Ministarstvu dato ukupno osam preporuka.
Iako su neke od njih provedene, četiri ključne preporuke koje se odnose na zapošljavanje, angažovanje po ugovorima o djelu, uspostavljanje sistema finansijskog upravljanja i kontrola, te primjenu Zakona o javnim nabavkama, nisu realizovane, čime su ostale otvorene značajne rizike od zloupotreba i neefikasnog upravljanja, prenosi Srpskainfo.

Nastavi čitati

Politika

MARKOVIĆ PITA “Ko su ti STRUČNJACI za koje je Dodikov kabinet daje 4 miliona KM?”

Zašto ste kroz rebalans, odnosno kroz novi budžet za 2025. godinu predvidjeli 4.000.000 KM u kabinetu predsjednika za stručne usluge? Zašto ste stavku reprezentacije predsjednika podigli sa 150.000 na 300.000 KM?
Pitao je ovo Slaviša Marković, poslanik PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske tokom tokom tačke današnje sjednice koja se tiče rebalansa budžeta, dodajući da prema tome, predsjednik Republike Srpske ima dnevnu reprezentaciju od preko 1000 KM.

– Da li vi mislite da je to normalno? S druge strane, u okviru budžeta Agencije za agrarna plaćanja smanjen je iznos budžeta za poljoprivredu za pet miliona. Ministar finansija, gđa Vidović, rekla je da je u okviru Ministarstva poljoprivrede to nadoknađeno, što nije istina. Jasno vidimo budžet i rebalans i da ta pozicija nije mijenjana – rekao je Marković, koji je dodao da smatra da je bilo potrebno izdvojiti dodatna sredstva za poljoprivredu, zbog suše kao elementarne nepogode.
Govoreći o radu javnih preduzeća, Marković je podsjetio da je „Elektroprivreda Republike Srpske“ 2023. godine iskazala dobit od 145 miliona KM, a 2024. godine gubitak od 40 miliona.

– Da li je normalno da jedno preduzeće za jednu kalendarsku godinu izgubi 80 miliona i da niko ne odgovara? Da li je normalno da dugovanja RiTE „Ugljevik“ budu preko 120 miliona KM, što uključuje obaveze prema dobavljačima i matičnom preduzeću? Da preko 40 puta ima blokirane račune? – pita Marković.

Dodao je da je Vlada izvršila dokapitalizaciju firme „RS gas“ u iznosu od 60 miliona KM, za šta se spekuliše da je prebačeno na račun jedne kiparske firme, da bi se sredstva prebacila biznismenu Rašidu Serdarovu.

– Bitno je da Ministarstvo finansija odgovori da li je to tačno – naveo je Marković.

Nakon što je ukazao na ove činjenice, Markoviću je oduzeta riječ, uz obrazloženje za ne govori o dnevnom redu.

(BN)

Nastavi čitati

Politika

VATROGASCI ISTJERALI “MAK NA KONAC!” NSRS koriguje zakon o platama

U Narodnoj skupštini Republike Srpske u toku je rasprava o Prijedlogu zakona o platama zaposlenih u organima jedinice lokalne samouprave po hitnom postupku.

Ministar uprave i lokalne samouprave Republike Srpske Senka Jujić rekla je da se Prijedlogom zakona o platama zaposlenih u organima jedinice lokalne samouprave uređuju način utvrđivanja plate, prava na naknadu i pomoć i druga prava iz radnog odnosa službenika, namještenika i ostalih zaposlenih koji nemaju status službenika u gradskoj ili opštinskoj upravi.
Obrazlažući ovaj prijedlog zakona, koji se u Narodnoj skupštini razmatra po hitnom postupku, Jujićeva je rekla da se njime ova oblast po prvi put nastoji urediti zakonom, budući da je do sada bila regulisana Posebnim kolektivnim ugovorom za zaposlene u oblasti lokalne samouprave Srpske.

Ona je naglasila da se zakonskim regulisanjem ove materije sa jedne strane uvodi jednoobraznost u način utvrđivanja plata i drugih naknada za zaposlene u organima jedinice lokalne samouprave u Srpskoj.

Osim toga, sa druge strane se daje dovoljno autonomije jedinicama lokalne samouprave da, u skladu sa stepenom ekonomskog razvoja i finansijskim mogućnostima, krećući se u zakonskim rasponima, utvrde visinu cijene rada i platne koeficijente.

– Predloženim zakonskim rješenjem uređuje se način utvrđivanja visine cijene rada za jedinice lokalne samouprave koja je predviđena u trogodišnjem rasponu od 120 do 160 KM. Tim aktom definišu se i rasponi koeficijenata za obračun osnovne plate službenika i namještenika koji se razvrstavaju u platne grupe zavisno od stručne spreme, složenosti poslova, samostalnosti u radu i stepena odgovornosti – rekla je Jujićeva.

Odredbe ovog zakona, navela je ona, odnose se i na obračun plata zaposlenih u kabinetu gradonačelnika, odnosno načelnika opštine koji nemaju status službenika ili namještenika u smislu Zakona o službenicima i namještenicima u organima jedinice lokalne samouprave.

Isto tako, kaže Jujićeva, zakonom su utvrđena prava koja proističu iz rada i po osnovu rada kao što su pravo na određene naknade, pravo na novčanu pomoć, prava u slučaju prestanka radnog odnosa i druga čija će visina biti utvrđena Posebnim kolektivnim ugovorom.

– Zakonom se utvrđuje obaveza započinjanja pregovora između Ministarstva i reprezentativnih sindikata u oblasti lokalne samouprave za zaključivanje posebnog kolektivnog ugovora u roku od 15 dana od dana stupanja Zakona na snagu, odnosno od 1. januara 2026. godine – navela je Jujićeva i dodala da će se, ako ne dođe do njegovog zaključivanja u predviđenom roku, primjenjivati odredbe Zakona o radu.

Ona je istakla da se ovaj akt u opštem interesu donosi po hitnom postupku jer se njime stvara pravni okvir za utvrđivanje plata zaposlenih u organima jedinice lokalne samouprave, a koji ne postoji u zadnje dvije godine.

Jujićeva je napomenula da je ovim aktom, između ostalog, predloženo korigovanje donje granice koeficijenata za obračun osnovne plate za radno mjesto vatrogasca-spasioca sa 12,60 na 13,60, zbog složenosti posla koje obavljaju.

Podsjećamo, prethodnih dana vatrogasci su ukazali na činjenicu da će se, ukoliko se ovaj zakon usvoji, plata vatrogasca biti smanjena i iznositi tek oko 1.000 KM, što je neprihvatljivo.

– Nakon protesta vatrogasaca ispred NSRS, održanog u ponedjeljak, predsjednik RS Milorad Dodik izrazio je zainteresovanost za rješavanje problema vatrogasca-spasilaca i preuzeo je obavezu da se Zakon o platama zaposlenih u jedinicama lokalne samouprave amandmanski ispravi kada se o istom bude raspravljalo u Narodnoj skupštini Republike Srpske – poruili su iz Sindikata uprave RS, što se na današnjoj sjednici NSRS i desilo.

Mondo

Nastavi čitati

Aktuelno