Connect with us

Politika

Gura li nas Amerika u SUKOB S RUSIJOM

Šta stoji iza 50-ak miliona dolara vrijedne vojne pomoći koju Amerika šalje Bosni i Hercegovini i da li bi nas to moglo gurnuti u sukob sa Rusijom – tema je koja je otvorena nakon što je američki predsjednik Džo Bajden odobrio dvije milijarde dolara dugoročnog stranog vojnog finansiranja (FMF) za 19 država.

I ako u Bosni i Hercegovini nema jedinstvenog stava oko toga da li ćemo se pridružiti NATO ili ne, za Ameriku dileme nema BiH je već dio te vojne alijanse, svidjelo joj se to ili ne. Bar tako se može iščitati iz najnovije odluke američkog predsjednika, koju je objelodanio i Kongresu.

Bajdenova administracija je, naime, najavila da će osigurati milijardu dolara dugoročnog stranog vojnog finansiranja Ukrajini, te još milijardu dolara za ukupno 18 drugih zemalja, uključujući članice NATO i regionalne bezbjednosne partnere, “koji su u opasnosti od ruske agresije”.

 

Među tim državama je i Bosna i Hercegovina. A od zemalja u regionu jedino je izostavljena Srbija.

Nakon što američki Kongres odobri ovu odluku, oko milijardu dolara tako će biti podijeljeno između Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Slovenije, Kosova, Albanije, Bugarske, Češke, Estonije, Gruzije, Grčke, Letonije, Litvanije, Moldavije, Poljske, Rumunije i Slovačke.

Po toj računici, svaka od navedenih država trebala bi dobiti oko 55 miliona dolara pomoći.

To će pomoći tim zemljama da odvrate i odbrane se od novih prijetnji njihovom suverenitetu i teritorijalnom integritetu jačanjem njihove vojne integracije sa NATO i suprotstavljanjem ruskom uticaju i agresiji – navodi se u saopštenju iz Stejt Departmenta.

Strano vojno finansiranje ili FMF, naime, omogućava primaocima da kupe odbrambenu opremu američke proizvodnje, često u zavisnosti od njihovih specifičnih potreba.

Vojnopolitički analitičar iz Beograda, Aleksandar Radić, ističe da je riječ o jednostavnoj igri američke administracije, koja na ovaj način pokušava da primora zemlje da isporuče svoje naoružanje Ukrajini.

On pojašnjava da ukrajinska vojska ne može na brzinu da ovlada vojnom tehnikom i naoružanjem zapadnog porijekla, jer su se obučavali na sovjetskom ili ruskom naoružanju.

S druge strane, zapadne zemlje imaju ograničene rezerve, jer dugo vremena nisu ulagale u svoje vojske već su novac trošile za druge stvari.

– Zapad daje onoliko koliko njihove vojske procijene. Ukrajincima ponestaje tehnike i naoružanja koji su njima bliska i kroz koje su ovladali obukom, a sve navedene države kojima je SAD sada odobrio vojnu pomoć posjeduju upravo naoružanje sovjetskog i ruskog, odnosno istočnog porijekla – ističe Radić za Srpskainfo.

Dodaje da je SAD već pozvala države da šalju naoružanje Ukrajini, a zauzvrat će dobiti obeštećenje u vidu povećanja američke vojne pomoći.

Drugim riječima, kako pojašnjava Radić, zemlje koje posjeduju sovjetsko, rusko i slično naoružanje, trebalo bi da ga pošalju Ukrajini, a zauzvrat dobijaju američku vojnu pomoć, pa će moći da kupe odbrambenu opremu američke proizvodnje.

To su, kako dodaje on, već učinile neke zemlje poput Sjeverne Makedonije, Hrvatske i još neke.

Radić kaže da je i Bosna i Hercegovina dio tog mehanizma, ali da još nije slala vojnu pomoć Ukrajini, jer je to jako ozbiljno i politički senzibilno pitanje.

– Činjenica je da Oružane snage BiH imaju dosta tehničkih sredstava koje su istočnog porijekla i u slučaju kada bi ta sredstva dali Ukrajini onda bi dobili veliku američku vojnu pomoć kao kompenzaciju za to. To je sad američki potez kojim pokušavaju da primoraju zemlje da daju naoružanje Ukrajini – ističe Radić.

Na pitanje da li Amerika već računa BiH kao članicu NATO i svojom teritorijom, Radić ističe da je to činjenica bez obzira na mišljenje dijela građana i političara.

– Predstavnici Republike Srpske su ranije prihvatili odluke koje vode Bosnu i Hercegovinu ka NATO. S druge strane, činjenica je da je Bosna i Hercegovina okružena članicama NATO. Ni Bosna i Hercegovina, ali ni Srbija, ne mogu da postupaju radikalno drugačije u odnosu na poteze NATO i Evropske unije, iz razloga jer se nalaze u njihovom okruženju. Gotovo sve zemlje Evropske unije su članice NATO – objašnjava Radić.

Dodaje da Bosna i Hercegovina i Srbija teže da uđu u EU, pa se samim tim i od ove dvije države traži da poštuju zajedničku spoljnu i bezbjednosnu politiku Evropske unije.

– Tu smo, zapravo, dovedeni u situaciju da nemamo baš mnogo prostora za manevar. Dati naoružanje Ukrajini znači svrstavanje na jednu stranu, a to je već političko pitanje. To je faktički uplitanje Bosne i Hercegovine u sukob s Rusijom. Ako dajete oružje jednoj strani, vi onda podržavate tu stranu i niste više neutralni – zaključuje Radić.

Politika

SPORNA PODRŠKA SDS-a JELENI TRIVIĆ! Članovi SDS traže novu sjednicu gradskog odbora zbog brojnih nepravilnosti

Ne smiruju se tenzije u banjalučkom SDS-u. Brojni članovi ukazuju na nezakonito glasanje za podršku jednom od kandidata za gradonačelnika Banjaluke, Jeleni Trivić.
Iako je obećala radna mjesta i pare za kampanju Gradskom odboru SDS-a to neće moći ispuniti. Po staroj narodnoj, još jednom će se oni koji su vjerovali Jeleni i njenom “mentoru” iz Gradiške koji je uništio sopstvenu stranku u RS uvjeriti da je obećanje ludom radovanje. Gradski odbor SDS-a broji navodno 92 člana, od čega je na sjednicu došlo 59. Tokom rasprave i svađe članova Gradskog odbora jedan član je napustio sjednicu i ostalo je 58 članova. Za Jelenu Trivić kako je saopšteno iz Gradskog odbora ove stranke u Banjaluci glasalo je 29 ljudi, dok su za Draška Stanivukovića glasala 23 člana. 6 članova je bilo uzdržano. Nezadovoljni članovi koji su prisustvovali ovoj sjednici pitaju rukovodstvo SDS-a u Banjaluci zašto obmanjuju javnost tvrdeći da je podršku dobila Jelena Trivić kad za to nije postojala potrebna natpolovična većina. 58 -29= 29, a to nije većina poručuju članovi SDS-a koji ne žele da učestvuju u ovim malverzacijama na štetu svoje stranke. Takođe, kažu da će preduzeti sve potrebne mjere da zaštite SDS od ovakvih pokušaja falsifikovanja glasanja i obmanjivanja javnosti. Trivićeva nije dobila podršku SDS-a i to je sad jasno kao dan. Njenu pokušaji da “rasturi” SDS neće joj poći za rukom jer su čestiti članovi banjalučkog SDS-a spremni da se suprotstave svim pritiscima i neće ih noći potkupiti kao što je potkupila ovih 29 ljudi kojima je obećala radna mjesta u jednoj banci i “masnu lovu” za kampanju koju prima od stranaca.

Ali sav trud joj je uzalud. Oni koji su glasali za Jelenu Trivić su instalirani kadrovi SNSD-a poput glavnog lobiste, Branka Blanuše kojeg je SNSD imenovao za dekana Elektrotehničkog fakulteta i koji je napustio SDS zbog te funkcije. Otkud Blanuša opet u Gradskom odboru SDS-a? Odgovor je jasan – simbiozom Đajićevog i Trivićkinog fronta. Što se uspavani Blanuša sad probudio i koje mjesto mu je obećano? Uskoro opširnije…

Bilježimo brojna reagovanja članova SDS-a

Nastavi čitati

Politika

MARFI ODLAZI! Imenovan novi američki ambasador u BiH

Imenovan je novi američki ambasador u Bosni i Hercegovini – to je diplomata koji je veliki broj godina službovao u regionu zapadnog Balkana, između ostalog i u Crnoj Gori, u kojoj je obavljao odgovornu funkciju u ambasadi u Podgorici.

Žurnal javlja da je Predsjedništvo BlH na svojoj sjednici još prije nekoliko sedmica dalo agreman novoimenovanom ambasadoru. Radi se o Daglasu Džonsu.

Ambasador se trenutno nalazi u svojoj zemlji na pripremama za preuzimanje nove funkcije, što znači da trenutni ambasador u BiH, Majkl Marfi broji posljednje ambasadorske dane u Sarajevu.

Daglas D. Džons je preuzeo svoje dužnosti kao zamjenik pomoćnika državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja u septembru 2021. On nadgleda evropsku bezbjednost, uključujući NATO, OEBS i kontrolu konvencionalnog naoružanja, Sjevernu Evropu, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Irsku i nordijske i baltičke zemlje, kao i arktičku bezbjednost.

Džons je nedavno služio kao otpravnik poslova i zamjenik šefa misije u Misiji SAD-a pri NATO-u od avgusta 2018. do septembra 2021. Obavljao je još dvije dužnosti kao zamjenik šefa misije u američkim ambasadama u Hrvatskoj i Crnoj Gori.

Njegova prethodna domaća zaduženja uključuju direktora Kancelarije za održavanje mira, sankcije i borbu protiv terorizma u Birou za međunarodne organizacione poslove pri Državnom sekretarijatu, direktora za NATO i Zapadnu Evropu u Savjetu za nacionalnu bezbjednost, kao i člana američke delegacije u Ujedinjenim nacijama u Njujorku.

U inostranstvu je takođe služio kao stariji civilni predstavnik u Pokrajinskom timu za rekonstrukciju u Džalalabadu u Avganistanu, i u američkim ambasadama u Sarajevu, Dablinu i Tel Avivu. Džons ima diplome osnovnih studija sa Bovdoin koledža i magistraturu iz međunarodnih odnosa sa univerziteta Prinston.

Mondo

Nastavi čitati

Banjaluka

“OVO JE ISTORIJSKA PRILIKA” Drinić predlaže da Banjaluka bude glavni grad Srpske

Banjaluka ima istorijsku priliku da postane glavni grad Republike Srpske, poručuje poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Nebojša Drinić, te najavljuje da će amandmanski djelovati na Deklaraciju Svesrpskog sabora o zajedničkoj budućnosti srpskog naroda.

Drinić smatra da o ovom pitanju mora da postoji nacionalno jedinstvo.

– Ranije su takve pokušaje opstruisali bošnjački političari, a Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda nova je prilika da riješimo i to u Narodnoj skupštini Republike Srpske – kaže Drinić.

Napominje da najveći grad u Republici Srpskoj vodi odgovornu nacionalnu politiku, te da nova generacija srpskih političara u Banjaluci završava centralni spomenik poginulim borcima iz svih dijlova Republike Srpske, nakon tri decenije, uprkos sim opstrukcijama.

– Naša je obaveza da pamtimo. Da ne dozvolimo ponavljanje istorije. Da ujedinimo narod. Da se razlikujemo po nekim političkim pitanjima, ali da znamo šta nam je vitalni nacionalni interes i da njime ne trgujemo. Da jačamo ekonomiju. Da pišemo ćirilicom. Mi se tako i ponašamo – zaključuje Drinić.

Nastavi čitati

Aktuelno