Connect with us

Politika

Gura li nas Amerika u SUKOB S RUSIJOM

Šta stoji iza 50-ak miliona dolara vrijedne vojne pomoći koju Amerika šalje Bosni i Hercegovini i da li bi nas to moglo gurnuti u sukob sa Rusijom – tema je koja je otvorena nakon što je američki predsjednik Džo Bajden odobrio dvije milijarde dolara dugoročnog stranog vojnog finansiranja (FMF) za 19 država.

I ako u Bosni i Hercegovini nema jedinstvenog stava oko toga da li ćemo se pridružiti NATO ili ne, za Ameriku dileme nema BiH je već dio te vojne alijanse, svidjelo joj se to ili ne. Bar tako se može iščitati iz najnovije odluke američkog predsjednika, koju je objelodanio i Kongresu.

Bajdenova administracija je, naime, najavila da će osigurati milijardu dolara dugoročnog stranog vojnog finansiranja Ukrajini, te još milijardu dolara za ukupno 18 drugih zemalja, uključujući članice NATO i regionalne bezbjednosne partnere, “koji su u opasnosti od ruske agresije”.

 

Među tim državama je i Bosna i Hercegovina. A od zemalja u regionu jedino je izostavljena Srbija.

Nakon što američki Kongres odobri ovu odluku, oko milijardu dolara tako će biti podijeljeno između Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Slovenije, Kosova, Albanije, Bugarske, Češke, Estonije, Gruzije, Grčke, Letonije, Litvanije, Moldavije, Poljske, Rumunije i Slovačke.

Po toj računici, svaka od navedenih država trebala bi dobiti oko 55 miliona dolara pomoći.

To će pomoći tim zemljama da odvrate i odbrane se od novih prijetnji njihovom suverenitetu i teritorijalnom integritetu jačanjem njihove vojne integracije sa NATO i suprotstavljanjem ruskom uticaju i agresiji – navodi se u saopštenju iz Stejt Departmenta.

Strano vojno finansiranje ili FMF, naime, omogućava primaocima da kupe odbrambenu opremu američke proizvodnje, često u zavisnosti od njihovih specifičnih potreba.

Vojnopolitički analitičar iz Beograda, Aleksandar Radić, ističe da je riječ o jednostavnoj igri američke administracije, koja na ovaj način pokušava da primora zemlje da isporuče svoje naoružanje Ukrajini.

On pojašnjava da ukrajinska vojska ne može na brzinu da ovlada vojnom tehnikom i naoružanjem zapadnog porijekla, jer su se obučavali na sovjetskom ili ruskom naoružanju.

S druge strane, zapadne zemlje imaju ograničene rezerve, jer dugo vremena nisu ulagale u svoje vojske već su novac trošile za druge stvari.

– Zapad daje onoliko koliko njihove vojske procijene. Ukrajincima ponestaje tehnike i naoružanja koji su njima bliska i kroz koje su ovladali obukom, a sve navedene države kojima je SAD sada odobrio vojnu pomoć posjeduju upravo naoružanje sovjetskog i ruskog, odnosno istočnog porijekla – ističe Radić za Srpskainfo.

Dodaje da je SAD već pozvala države da šalju naoružanje Ukrajini, a zauzvrat će dobiti obeštećenje u vidu povećanja američke vojne pomoći.

Drugim riječima, kako pojašnjava Radić, zemlje koje posjeduju sovjetsko, rusko i slično naoružanje, trebalo bi da ga pošalju Ukrajini, a zauzvrat dobijaju američku vojnu pomoć, pa će moći da kupe odbrambenu opremu američke proizvodnje.

To su, kako dodaje on, već učinile neke zemlje poput Sjeverne Makedonije, Hrvatske i još neke.

Radić kaže da je i Bosna i Hercegovina dio tog mehanizma, ali da još nije slala vojnu pomoć Ukrajini, jer je to jako ozbiljno i politički senzibilno pitanje.

– Činjenica je da Oružane snage BiH imaju dosta tehničkih sredstava koje su istočnog porijekla i u slučaju kada bi ta sredstva dali Ukrajini onda bi dobili veliku američku vojnu pomoć kao kompenzaciju za to. To je sad američki potez kojim pokušavaju da primoraju zemlje da daju naoružanje Ukrajini – ističe Radić.

Na pitanje da li Amerika već računa BiH kao članicu NATO i svojom teritorijom, Radić ističe da je to činjenica bez obzira na mišljenje dijela građana i političara.

– Predstavnici Republike Srpske su ranije prihvatili odluke koje vode Bosnu i Hercegovinu ka NATO. S druge strane, činjenica je da je Bosna i Hercegovina okružena članicama NATO. Ni Bosna i Hercegovina, ali ni Srbija, ne mogu da postupaju radikalno drugačije u odnosu na poteze NATO i Evropske unije, iz razloga jer se nalaze u njihovom okruženju. Gotovo sve zemlje Evropske unije su članice NATO – objašnjava Radić.

Dodaje da Bosna i Hercegovina i Srbija teže da uđu u EU, pa se samim tim i od ove dvije države traži da poštuju zajedničku spoljnu i bezbjednosnu politiku Evropske unije.

– Tu smo, zapravo, dovedeni u situaciju da nemamo baš mnogo prostora za manevar. Dati naoružanje Ukrajini znači svrstavanje na jednu stranu, a to je već političko pitanje. To je faktički uplitanje Bosne i Hercegovine u sukob s Rusijom. Ako dajete oružje jednoj strani, vi onda podržavate tu stranu i niste više neutralni – zaključuje Radić.

Politika

ĐOKIĆ PRIČA STARU PRIČU! “Situacija u energetskom sektoru Srpske stabilna”

Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić izjavio je da je situacija u energetskom sektoru Republike Srpske potpuno stabilna, ističući da sve termoelektrane i hidroelektrane rade u okviru planskog režima.

“Republika Srpska trenutno ima potpuno stabilnu situaciju kod proizvodnje električne energije, jer brojni energetski objekti poput malih hidro i solarnih elektrana takođe rade u planskom režimu proizvodnje”, rekao je Đokić Srni.

Prema njegovim riječima, “Elektroprivreda Republike Srpske” trenutno ima viškove električne energije u odnosu na potrebe stanovništva i privrede Srpske, kojima trguje.
“Uvjeren sam da će stabilnost energetskog sektora biti održana i u narednom periodu”, istakao je Đokić.

On je rekao da Termoelektrana “Ugljevik” 20. aprila treba da ide u redovni godišnji remont, a kada se taj posao završi, u kapitalni remont treba da ide Termoelektrana “Gacko”.

“Očekujemo da će se u toku godine osigurati kvalitetna proizvodnja električne energije, te da će na taj način distributivna preduzeća biti u stanju da tu energiju uredno prenesu do krajnjih potrošača – stanovništva i privrede Republike Srpske”, naveo je Đokić.

On je rekao da se cijena struje u Republici Srpskoj neće mijenjati u toku ove godine zato što je povećana na početku godine.

“Razumijemo zahtjeve proizvodnih preduzeća da se cijena električne energije poveća, elektrodistributivna preduzeća imaju očekivanja da se poveća naknada za mrežarinu zbog njihovih troškova, ali se to ne može u ovom trenutku odobriti. Posebno garantujem da cijena električne energije neće biti promijenjena u toku ove godine”, rekao je Đokić.

Nastavi čitati

Politika

MINIĆ OBEĆAVA POMOĆ “Niz mjera podrške mladima na selu”

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Savo Minić izjavio je Srni da resorno ministarstvo od 2012. pruža podršku od 40.000 KM mladim poljoprivrednim proizvođačima koji imaju završen poljoprivredni, tehnološki ili veterinarski fakultet za pokretanje poljoprivredne proizvodnje.

U prethodnih 11 godina odobreno je 2,7 miliona KM za samozapošljavanja 99 mladih inženjera.

Minić je rekao da, putem Pravilnika o kapitalnim investicijama, mladi nosioci poljoprivrednog gazdinstva mogu ostvariti 50 odsto povrata na sva ulaganja.

On je naveo da je oko 20 odsto od ukupno odobrenih kapitalnih investicija otišlo u ruke mladih poljoprivrednika.

“Dodatno na ovo, prošle godine smo imali samo za mlade nabavku traktora ‘belarus’ u sklopu projekta ‘Selo Republike Srpske – moje mjesto za život’. Sredstva su odobrena za 161 korisnika, za šta je izdvojeno 7,8 miliona KM”, rekao je Minić.

Prema njegovim riječima, uveden je niz mjera podrške ruralnom razvoju.

“Uvedena je podrška demografskoj održivosti, odnosno podsticaj za novorođenu djecu u ruralnom području, za šta je izdvojeno više od milion KM za 835 novorođene djece, odnosno 1.000 KM po djetetu”, naglasio je Minić.

On je istakao da je u ruralnom području pružena i podrška razvoju agro, odnosno seoskog turizma, kao i lovnog turizma, tako da je i kroz ovu mjeru pružena podrška za 156 domaćinstava i svih lovačkih udruženja, za šta je izdvojeno više od miliona KM.

“Uvedena je mjera podrške investicijama u tržišnu infrastrukturu za lokalne zajednice, kako bi bile u mogućnosti finansirati prilazne puteve, otkupne stanice, rekonstrukciju seoskih domova, igrališta i svega onog što je od značaja za unapređenje kvaliteta života na selu, za šta je izdvojeno 2,84 miliona KM”, rekao je Minić, prenosi srna.

Nastavi čitati

Politika

Stanivuković čestitao 27. rođendan BN televiziji “VI STE ISKRA SVJETLA U MRAČNIM TUNELIMA NEISTINE”“

Stanivuković čestitao 27. rođendan BN televiziji: „Vi ste iskra svjetla u mračnim tunelima neistine“

Predsjednik Partije demokratskog progresa (PDP), Draško Stanivuković, uputio je srdačnu čestitku povodom 27. rođendana BN televizije, ističući njenu ulogu kao simbola profesionalnog novinarstva i medija kojem građani Republike Srpske najviše vjeruju.

„Uredničkom kolegijumu, upravi i svim zaposlenima u BN televiziji neka je srećan 27. rođendan. Trajanje vas je učinilo sinonimom za predanost radu u javnom interesu, primjerom novinarskog profesionalizma i iskr om svjetla u mračnim tunelima laži i neistine u koje neki drugi mediji nastoje da uvuku javnost Republike Srpske“, poručio je Stanivuković.

On je naglasio da je BN televizija rasla zajedno sa Republikom Srpskom i da je kroz svoje izvještavanje postala istinski glas naroda.

„Vaši vrijedni novinari donose priče o našim ljudima iz svih krajeva Republike Srpske, što vas čini narodnim glasilom. Njegovanje srpske kulture i pravoslavne tradicije nešto je što vas izdvaja od svih drugih televizija u čitavom regionu“, dodao je predsjednik PDP-a.

Stanivuković je istakao i simboliku činjenice da se rođendan BN televizije poklapa sa najvećim hrišćanskim praznikom, Vaskrsom.

„Sudbina je povezala rođendan BN televizije sa obilježavanjem najvećeg hrišćanskog praznika Vaskrsa, što svakako nije slučajno. BN televizija ima misiju da čuva istinu, vjeru, tradiciju i običaje. Neka je srećan Vaskrs vašem radnom kolektivu uz poruku – Hristos Vaskrse“, zaključio je Stanivuković.

Nastavi čitati

Aktuelno