Connect with us

Društvo

Živimo na kredit oduzimajući prirodu budućim generacijama

Dan ekološkog duga obilježava se ove godine 2. avgusta i označava datum kada naša godišnja potražnja i potrošnja prirodnih resursa prekorači sve ono što Zemlja može proizvesti ili obnoviti u cijeloj godini, saopštila je Svjetska organizacija za zaštitu prirode Adria (WWF Adria).

Kako navode, to se događa zato što u atmosferu emitujemo više ugljen-dioksida nego što ga okeani i šume mogu apsorbovati, iscrpljujemo zalihe ribe brže nego što se one mogu obnoviti i siječemo šume prije nego što mogu ponovo izrasti.

“Posljedice su ekstremno visoki toplinski valovi, nezaustavljivi šumski požari, razorne poplave i dramatične suše koji se sve češće događaju širom svijeta. Global Footprint Network svake godine izračunava Dan ekološkog duga, koristeći podatke o nacionalnom otisku i biokapacitetu. Dok se 2. avgusta obilježava globalni Dan ekološkog duga, u našu je regiju zakoračio dosta ranije: najprije u Sloveniju 18. aprila, u Crnu Goru 13. maja, Hrvatsku i BiH 29. maja, Sjevernu Makedoniju 7. juna, te u Srbiju 8. jula, a u Albaniju će stići 3. novembra. To znači da živimo na kredit oduzimajući prirodu budućim generacijama”, navode iz WWF Adria.

Petra Boić Petrač iz WWF Adrija ističe da je u manje od osam mjeseci čovječanstvo potrošilo resurse koje nam je Zemlja osigurala za cijelu godinu.

Tihomir Dakić iz Centra za životnu sredinu kaže da ga podaci koje je objavio WWF Adria ne čude, ali su razlog za brigu.

“U slučaju prirode, ukoliko ne živimo sa njom i za nju, već za našu sebičnost potrošnje i konzumacije, onda globalno gledajući gubimo prirodna bogatstva, u ekonomskom svijetu poznate kao resurse. Kad izgubimo prirodne vrijednosti, gubimo biodiverzitet, kad njega izgubimo izgubićemo i neke prirodne procese bez kojih će se ljudska populacija patiti da preživi”, smatra Dakić.

Dodaje da Bosna i Hercegovina odavno živi na kreditima, i to finansijskim, ali ima mogućnost da zaustavi uništavanje prirodnog bogatstva.

“Ipak, nisam optimističan. Na prirodna dobra BiH su oko odavno bacile strane korporacije, kao i domaće koje opet rade za strane potrebe i interese. Da li ćemo i na koji način moći da zaštitimo prirodna bogatstva ostaje da pokažu lokalne zajednice, ali i naši političari… Mada na političare, iako direktno odgovorni, najmanje računamo. U lokalnim zajednicama je sva moć i snaga. Mislim da prosječni stanovnik koji živi na selu i radi i privređuje još odgovorno postupa prema prirodi, tako da bi manji pritisak trebalo da bude na građanima, što se ovdje implicira, a veći pritisak bi trebao da bude ka ekonomijama”, kazao je Dakić.

Kako kaže, odavno ispred Centra pozivaju na udruženi poduhvat svih institucija da bi probudili ekološku svijest kod mladih.

“Međutim, naše obrazovne institucije više polažu pažnje na to da se dobro izuče tri istorije, vjere i ostale teme koje dijele mlade, pa će onda i interesovanje za ekološku svijest biti ovakvo kakvo je. Trenutno BiH ima problem s tim da ko je iole svjesniji o raznim pitanjima napušta ovu zemlju, tako da uticaj na prirodu od strane njih je sve manji, ali ostaju korporacije i strane zemlje koje će od BiH uzeti ono najvrednije – ljude i prirodne resurse”, zaključio je Dakić.

Nezavisne

Društvo

OVO JE POSTALO UOBIČAJENO! Gužve na ovim graničnim prelazima u BiH

Pojačan je saobraćaj na graničnim prelazima Gradiška, Donja Gradina, Brod, Izačić, Velika Kladuša i Orašje na izlazu iz BiH ka Hrvatskoj, saopšteno je iz Auto-moto saveza Republike Srpske.

Na ostalim graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta.

Saobraćaj se u Republici Srpskoj odvija po suvim i mjestimično vlažnim kolovozima.
Iz AMS-a skreću pažnju vozačima na moguće odrone na dionicama u usjecima.

Nastavi čitati

Društvo

KAO DA NIJE MAJ! Јutro na Sokocu jedno od najhladnijih u posljednjih 65 godina

Sokolac je jutros bio najhladniji sa minus 3,7 stepena Celzijusova, a tokom proteklih 65 godina samo je četiri puta temperatura vazduha bila niža, saopštio je Republički hidrometeorološki zavoda.

Iz Zavoda su napomenuli da je Sokolac zbog svojih geografskih karakteristika poznat kao mražište i mjesto koje ima vrlo nisku minimalnu temperaturu.

Takođe, uobičajena je i pojava za Sokolac u maju da bude slabog mraza uz minimalnu temperaturu malo ispod nule. Od 1961. godine do danas, mraz je u maju registrovan tokom 49 godina.

“Ipak, minimalna temperatura od minust 3,7 stepeni nije bila česta pojava. U periodu od 65 godina samo je četiri puta bilo hladnije nego 18. maja ove godine, i to 2011, 2018. i 1978. i 1962. Godine”, naveli su iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Ujedno, dodali su da je ovo i najkasniji datum u maju sa pojavom ovako niske temperature.

Na Sokocu su 6. maja 2011. izmjerena minus 4,3 stepena, 8. maja 2019. minus 4,2, 13. maja 1978. minus 4,2 i 1. maja 1962. minus četiri stepena Celzijusova.

Iz Zavoda su napomenuli da je u noći 15. na 16. maj jačao uticaj ciklona sa sjeveroistoka Evrope koji je omogućio priliv znatno hladnijeg vazduha do ovog regiona.

Znatno hladnije bilo je 16. i 17. maja, pogotovo tokom noći i jutra, a jučerašnje jutro je bilo hladno, ali zbog oblačnijeg vremena ne previše i temperatura se u brdsko-planinskim predjelima zadržala oko nule.

Protekle noći, kako su istakli meteorolozi, bilo je vedro što je pogodovalo padu temperature ispod nule u većini brdsko-planinskih predjela.

Nastavi čitati

Društvo

“HOROR EKSKURZIJA! Pokvaren autobus “Halilovića”, isti prevoznik NEDAVNO IMAO STRAŠNU SAOBRAĆAJKU U HRVATSKOJ!

“Poslati dijete na ekskurziju vjerujući da je u sigurnim rukama, a onda saznati da je već u Lipiku autobus stao zbog teškog kvara? Ovo je skandal, ovo je ludilo! Ovo je direktno ugrožavanje života naše djece!” – počinje svoju izjavu očajna majka djevojčice iz Medicinske škole u Banjoj Luci.

Naime, autobus kojim je krenula grupa učenika ka Italiji stao je već u Hrvatskoj – tačnije u Lipiku – zbog, kako tvrde, “izgorjele lamele”. Djeca i profesorice su tri sata čekali pomoć na putu, bez ikakve jasne informacije, dok su druga dva autobusa nastavila dalje, bez imalo obzira što je jedna grupa ostala zaglavljena uz cestu.

Ali, šokantno je ono što dolazi nakon toga.

Autobus pripada prevozniku Halilović, koji je, kako ističu roditelji, samo nekoliko dana ranije imao TEŠKU SAOBRAĆAJNU NESREĆU na autoputu u Hrvatskoj sa VIŠE SMRTNIH ISHODA!

“Ko je dozvolio da upravo taj prevoznik vozi našu djecu? Ko je potpisao taj ugovor? Da li neko normalan roditelju može reći da je autobus, koji je bukvalno juče učestvovao u tragediji, danas bezbjedan za djecu? Pa nije ovo prevoz krompira – ovo su NAŠA DJECA!” – ogorčeno poručuje majka.

Nakon “krpljenja” autobusa, djeca su nastavila put, ali problemi nisu stali. Voda je počela curiti iz ventilacije, dodatno unoseći paniku među učenike i dvije profesorice koje, potpuno same, pokušavaju održati smirenost u haosu za koji nisu krive.

Agencija Kompas, koja je organizator puta i koja je, prema riječima roditelja, uredno naplatila ekskurziju, angažovala je ovog prevoznika uprkos svemu.

“Gdje su odgovorni iz agencije? Gdje je direktor škole? U drugom autobusu, naravno – nastavio put, a koleginice i djeca neka se snalaze! Nedostupan, nezainteresovan. Da ovo vidi pokojni Mirko Jović, koji je Medicinsku školu vodio kao instituciju, vjerovatno bi se prevrnuo od muke!”

Zbog ogromnog kašnjenja, djeca neće ni posjetiti Trst, iako su taj izlet uredno platili. Roditelji su ogorčeni, bijesni i uplašeni.

“Nije više ni pitanje da li će vidjeti Trst. Samo neka se živi i zdravi vrate kući! Profesorice koje su sa njima imaju svoju djecu koja ih čekaju! A mi? Da ćutimo dok neko stavlja našu djecu u smrtne autobuse koji su juče ubijali po autoputu? Je li to taj evropski standard? Gdje je ministarstvo, gdje su inspekcije?”

Roditelji traže hitnu reakciju svih nadležnih institucija i traže da se odgovorni imenuju i kazne. Ekskurzije nisu eksperiment, i djeca nisu zamorčići!
Banjaluka24

Nastavi čitati

Aktuelno