Connect with us

Društvo

SUZBIJANJE AFRIČKE KUGE: Zeleno svjetlo za prodaju i klanje svinja uz stroge kontrole

Srna
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Savo Minić izjavio je da će od petka, 11. avgusta, na snagu stupiti danas usaglašene mjere za suzbijanje afričke kuge svinja u Srpskoj kojima se dozvoljava prevoz zdravih grla radi prodaje iz ugroženog područja, unutar i van njega, klanje u domaćinstvu za vlastite potrebe, te propisuje način klanja u klaonicama, a sve po strogo određenim uslovima.

“Dozvoljeno je klanje svinja na domaćinstvu za vlastite potrebe. Odredili smo koji je broj svinja i koja je procedura. Propisali smo način klanja u klanicama. S obzirom da imamo mnogo manifestacija – krštenja, svadbi, veselja i slično, gdje se konzumira svinjsko meso, odlučili smo da se po hitnom postupku u ugroženim i zaraženim područjima, uz propisane minimalno ispunjene tehničke uslove i biosigurnosne mjere stručne veterinarske službe, može dati privremena dozvola za klanje svinja” naveo je Minić.

On je rekao da je cilj ovih mjera da se spriječi širenje bolesti, ali da se ne baca zdravo meso i ne eutanaziraju zdrave životinje.

“Razmotrili smo sve mogućnosti termičke obrade mesa i stalno je bilo pitanje da li će se prasići moći peći na ražnju. Odgovor je da” rekao je Minić.

Predsjednik Udruženja uzgajivača svinja Republike Srpske Mišo Maljčić rekao je da će danas usaglašenim mjerama za suzbijanje afričke kuge svinja u Srpskoj uzgajivači svinja moći legalno, uz maksimalne mjere kontrole i opreza, nastaviti sa prodajom svinja.

 

Maljčić je nakon sastanka u Banjaluci, koji je organizovalo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srpske, pozvao svoje kolege da se striktno pridržavaju mjera ekspertskog tima veterinara koji su precizno utvrdili proceduru testiranja, prodaje i transporta svinja.

“Sa sastanka izlazim zadovoljan i mogu nazvati svoje kolege da odahnu, da mogu biti dosta sigurniji i što se tiče afričke kuge i svog ekonomskog opstanka”, rekao je Maljčić.

Šef ekspertske grupe doktora veterinarske medicine Drago Nedić rekao je da meso koje bude pregledano ispunjava sve uslove da bude upotrijebljeno.

On je istakao da se nastavlja maksimalna borba sa afričkom kugom svinja, ali da je potrebna saradnja svih aktera u pridržavanju propisanih mjera kako bi maksimalno bilo spriječeno širenje te bolesti.

Nedić je pozvao i pojedinačna domaćinstva, koja svinje uzgajaju za ličnu upotrebu, da pozovu nadležne veterinarske službe da testiraju svinje kako bi utvrdili ispravnost mesa prije korištenja.

“To sve snosi država. To ne ide na njihov trošak”, istakao je Nedić.

 

Doktor veterinarske medicine Ljubiša Lazarević precizirao je da su danas utvrđenim novim mjerama definisana pravila transporta svinja sa imanja na drugo imanje na dalje dotovljavanje, sa imanja u klaonice, i pravila klanja za spopstvene potrebe u domaćinstvima.

Sastanku u Banjaluci prisustvovao je i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srpske Savo Minić, te predstavnici Veterinarskog instituta Republike Srpske “Dr Vaso Butozan”.

Glas Srpske

Društvo

DAN ŽALOSTI U RS: Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja

U Republici Srpskoj je Dan žalosti povodom obilježavanja 33 godine od muslimanskog zločina nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču, gdje je stradalo 3.267 Srba tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata.

Odluku o proglašenju Dana žalosti donijela je Vlada Republike Srpske.

Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja, sve kulturne manifestacije će biti otkazane, a sportski događaji prilagođeni Danu žalosti.

Nastavi čitati

Društvo

NEMA DA FALI! Evo koliko koštaju obroci za zatvorenike u Banjaluci

Kazneno-popravni zavod Banjaluka ne puni medijske stupce spektakularnim pričama iz zatvora, ali zato troškovi hrane svakako zaslužuju pažnju. Jer, hraniti pritvorenike i osuđenike nije ni malo jeftino.

Kazneno-popravni zavod Banjaluka odlučio je tako da nabavi svježe i konzervirano voće i povrće koje će koštati više od 130.000 KM godišnje.

Tender je bio otvoren, javila su se dva ponuđača, a posao je na kraju dobila firma „Trnisa“ iz Laktaša. Ugovor traje tri godine, a ukupna vrijednost je 380.710 maraka bez PDV. Kad se sve podijeli, dolazimo do cifre od oko 127.000 KM godišnje i to bez PDV.

Samo za voće i povrće. Ali to je tek dio menija.

U martu ove godine, KPZ Banjaluka je sklopio još jedan trogodišnji ugovor i to sa firmom „Novo-teks“ iz Banjaluke, ovaj put za nabavku hrane. Ugovor vrijedan 1.709.400 KM bez PDV pokriva ostatak kuhinje: meso, hljeb, mliječne proizvode, suhomesnate proizvode i sve ono što zatvorska trpeza (ipak) podrazumijeva.

Kad se sve sabere, dolazimo do cifre od više od 2 miliona maraka za tri godine. To znači da nas zatvorska ishrana u Banjaluci godišnje košta preko 620.000 KM.

Naravno, ovdje ne govorimo o luksuzu, već o osnovnim obrocima koji moraju zadovoljiti zakonom propisane standarde ali i dalje, cifra nije mala.

Treba imati na umu da se u zatvorskom restoranu hrane i zaposleni, ali najveći dio ovog iznosa ipak otpada na potrebe osuđenika i pritvorenika. I tako, dok se na slobodi mnogi pitaju kako spojiti kraj s krajem, iza zatvorskih zidina, makar kad je riječ o tanjiru, stvari izgledaju prilično stabilno, prenosi Srpskainfo.

Jer zatvorski život možda i nije lak, ali ni džabe ne dolazi. Bar ne poreskim obveznicima.

Nastavi čitati

Društvo

REVIZIJA ILI ŠMINKANJE? Novi direktor IRB RS produžio radno vrijeme, zaposleni sumnjaju u pravu namjeru!

Novi vršilac dužnosti direktora Investiciono – razvojne banke (IRB) Republike Srpske Boris Knežević produžio je radno vrijeme za sve rukovodioce, direktore svih sektora, ali i izvršne direktore do 18:00 časova zbog revizije poslovanja, koju inače provodi lično on, saznaje portal CAPITAL.

Odluka je izazvala pravu pometnju među zaposlenima koji su ostali zatečeni njegovim namjerama.

Iz IRB-a navode da Knežević reviziju obavlja nakon 18 časova kada završi sa svima i dobije informacije nakon čega vrši analizu dostavljene dokumentacije u skladu sa Zakonom o računovodstvu i finansijama Republike Srpske.

Dodaju da je kvalifikovan jer ima znanje ovlašćenog sudskog vještaka i licenciranog internog revizora iz oblasti bankarstva.

„Dodatna olakšavajuća okolnost je ta što je v.d. direktora, preuzimanjem dužnosti, zatekao i proces eksterne revizije, koji je još u toku, što mu omogućava brzinu u radu i kvalitet informacija“, stoji u odgovoru IRB-a.

Oni tvrde da ostali radnici rade kao i do sata, od osam do 16:00 časova.

Podsjećamo, Knežević je na čelo IRB-a došao nakon što je prethodni vršilac dužnosti direktora Srđan Jovanović podnio ostavku, navodno iz zdravstvenih razloga.

Nastavi čitati

Aktuelno