Connect with us

Društvo

BEZ UČEŠĆA MEDIJA Kroje zakon o MEDIJIMA

Nakon što je u Krivični zakonik Republike Srpske vraćena kriminalizacija klevete, Vlada RS se sprema na sljedeći korak, usvajanje zakona o medijima.

Iako je Republici Srpskoj prijeko potreban ovaj zakon, kao što su potrebni i drugi zakoni u medijskoj oblasti, novinari, aktivisti i pravnici smatraju da postoji opravdana bojazan da će se ponoviti sličan scenario kao u slučaju kriminalizacije klevete.

I taj zakon je najavljen neformalnim kanalima, a onda se našao u Ministarstvu pravde RS, iako niko nije mogao da objasni ko je taj zakon pisao i ko je bio u radnoj grupi koja je radila na njegovoj izradi. Nakon toga, zakon je ušao u parlamentarnu proceduru u formi nacrta, iako su brojni poslanici vladajuće koalicije nezvanično u razgovorima s novinarima priznali da se radi o lošem tekstu.

Zakon je u nacrtu imao neke odredbe za koje se unaprijed znalo da će biti odbačene, kako bi se formalno opravdalo vraćanje klevete, što je, po svemu sudeći, i bio cilj.

Javne rasprave su sprovedene, a kako su priznali i sami učesnici u ime predstavnika medija, nisu uvažene najvažnije primjedbe, na čiju štetnost su ukazivali i predstavnici Savjeta Evrope, EU, Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju i brojni drugi.

Uputili smo pitanje Ministarstvu saobraćaja i veza RS, koje je nadležno da formalno predstavi ovaj zakon, ali nam odgovor nije stigao.

Siniša Vukelić, predsjednik Kluba novinara Banjaluka, smatra da novinari ne treba da učestvuju u eventualnoj javnoj raspravi kada zakon o medijima bude upućen u formalnu proceduru.

“Ne znam čemu to, ako su dokazali da nas ne slušaju, iako su sve primjedbe koje smo iznijeli bile utemeljene. Ništa to nije pomoglo, oni su učinili ono što su namjeravali otpočetka”, rekao je Vukelić za “Nezavisne novine”.

Istakao je da će, sada kada je i posljednja prepreka uklonjena da izmijenjeni Krivični zakonik RS stupi na snagu, biti podnesena apelacija Ustavnom sudu RS, na kojoj će raditi advokati Aleksandar Jokić i Jovana Kisin Zagajac.

Podsjećanja radi, u utorak je Vijeće za razmatranje vitalnog nacionalnog interesa pri Ustavnom sudu RS odbacilo apelaciju Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda RS, koji je tražio da se ove izmjene i dopune proglase štetnim za interes bošnjačkog naroda. Time su stvorene pretpostavke da ovaj zakon bude objavljen u “Službenom glasniku RS”.

Jokić je “Nezavisnim novinama” potvrdio da će apelacija biti podnesena, ali da se prvo čeka da odluka o stupanju na snagu bude objavljena u “Službenom glasniku”. Što se tiče eventualne javne rasprave o zakonu o medijima, i on je izrazio sumnju u dobre namjere.

“Javnost i medijska zajednica su već neko vrijeme ukazivali da je potrebno urediti ovu oblast, ali niko nije ozbiljno uzimao u obzir njihove prijedloge. Svakako da je učešće u raspravama poželjno, iako sumnjam u iskrene namjere zakonodavca, no ovo je način da me demantuju. Međutim, imajući u vidu set zakona koje donose i najavljuju, način na koji se donose i pišu u tajnosti i usvajaju bez smislene rasprave i argumentacije, nisam optimista ni u pogledu ove najave zakona i plašim se da nam neće donijeti više slobode nego veća ograničenja”, rekao je on.

Elvir Padalović, novinar Buke, za “Nezavisne novine” kaže da pozdravlja ideju da se medijski prostor uredi, ali da ne vjeruje da je to stvarna namjera ovog zakona.

“S obzirom na to na koji način su se odvijali procesi u vezi sa kriminalizacijom klevete, može se posumnjati da će opet konsultacije sa medijima biti urađene pro forme radi i čisto da se zadovolji formalni dio. Bojim se da će i ovaj zakon biti iskorišten kao dodatni pritisak na medije, a ne kao zakon koji će apriori da uredi ovu oblast”, smatra Padalović.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Popodne ponovo kiša

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se nakon sunčanog i toplog jutra očekuje nestabilno vrijeme sa pljuskovima i grmljavinom.

Od sredine dana očekuje se naoblačenje sa zapada, koje će prouzrokovati kišu i pljuskove sa grmaljavinom.

Lokalne nepogode i grad moći su u poslijepodnevnim časovima na sjeveru i istoku, a jači pljuskovi u večernjim časovima na jugu, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Jutarnja temperatura vazduha biće od 10 do 16, u višim predjelima od sedam, a najviša dnevna od 25 do 30, u višim predjelima od 19 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

BOLOVANJA SVE MANJE, TROŠKOVI SVE VEĆI! Fond zdravstva grca u dugovima

U Republici Srpskoj u 2023. godini zabilježeno je manje slučajeva bolovanja nego 2022. godine, ali su troškovi koje je plaćao Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) Republike Srpske bili višestruko veći.

Brojke ćemo početi podatkom da je u prošloj godini u Srpskoj evidentirano više od 211.000 slučajeva bolovanja, što je prosječno oko 17.590 na mjesečnom nivou, odnosno nešto više od 570 slučajeva dnevno.

Ali, kao što smo i rekli, ove brojke su manje u odnosu na 2022. godinu, prema kojima je tada mjesečni prosjek bio 21.300, ili nešto više od 700 na dnevnom nivou.
Međutim, ovdje je bitno napomenuti da se svaka prijava za bolovanje računa posebno, pa primjera radi, jedan radnik u toku mjeseca može da otvori bolovanje i dva puta, i to se evidentira kao dva slučaja.

U prevodu, brojka od 17.590 slučajeva mjesečno ne znači da je na bolovanju tada striktno bilo toliko radnika.

Ipak, dok se broj evidentiranih slučajeva bolovanja smanjuje, troškovi FZO RS se povećavaju.
Ukupno su, kažu za “Nezavisne novine”, veći za 15 odsto nego 2022.

“Prvenstveno zbog toga što su Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju RS povećane osnovice za isplatu plata za vrijeme bolovanja, poput za trudnice koje se nalaze na bolovanju zbog bolesti ili komplikacija u trudnoći, kao i za maligne bolesti, gdje se sada plata za vrijeme bolovanja isplaćuje 100 odsto, a ta bolovanja zbog prirode bolesti i stanja traju duže”, pojašnjavaju iz Fonda zdravstva.

Naravno, napominjemo da se bolovanja razlikuju i po broju dana koliko je neko izostao s posla, a ovom prilikom pažnju ćemo posvetiti onima koja su bila duža od 30 dana.

S tim u vezi, analize FZO RS pokazuju da su na prvom mjestu bila trudnička bolovanja, zatim povrede i trovanja, kao i maligni tumori.

“Trošak Fonda za bolovanja duža od 30 dana u 2023. godini iznosi oko 33 miliona KM, a u 2022. godini iznosio je 17,3 miliona KM”, naveli su iz ove ustanove.

U daljem, statistika pokazuje da je prosječan broj izgubljenih radnih dana po slučaju bolovanja iznosio 12.

FZO RS podsjeća i na to da su u prethodnom periodu na neki način pooštrili pravila za bolovanje. Posljednja u nizu mjera je stupanje na snagu novog Pravilnika o postupku utvrđivanja privremene spriječenosti za rad, kako bi se dodatno unaprijedila oblast bolovanja i sve eventualne zloupotrebe svele na minimum.

“Poslodavci mogu da zatraže vanrednu ocjenu bolovanja za radnike ukoliko imaju bilo kakvu sumnju u opravdanost toga. Na osnovu zahtjeva poslodavca, prvostepena komisija za bolovanje poziva osiguranika i sprovodi vanrednu ocjenu privremene nesposobnosti. Komisija je obavezna pregledati osiguranika i izvršiti uvid u zdravstveni karton i postojeću medicinsku dokumentaciju.

Osiguranik kada primi poziv za vanrednu ocjenu treba da se javi svom porodičnom ljekaru koji je dužan da mu izda uputnicu. Ishod ove vanredne ocjene može biti ili nastavak bolovanja ili vraćanje na posao narednog dana, ako se analizom i pregledom ustanovi da je radnik sposoban za posao”, pojašnjavaju iz Fonda.

Podsjećaju i na činjenicu da vanredne ocjene bolovanja nije moguće tražiti za radnike koji se trenutno ne nalaze na bolovanju, već su to pravo koristili nekada ranije, a sada već rade.

A pored vanredne ocjene, iz FZO dodaju da postoje i vanredne kontrole, koje vrše kontrolori Fonda, a ne gorepomenute komisije i prilikom kojih se radnici ne pozivaju na pregled, već se gleda medicinska dokumentacija.

“Takođe, kod ove kontrole, provjere opravdanosti bolovanja se mogu sprovesti i za bolovanja koja su završena”, kažu iz Fonda, napominjući i to da radnik u roku od 24 časa ima mogućnost da se i sam obrati prvostepenoj komisiji ukoliko nije zadovoljan ocjenom porodičnog ljekara, kao i da ima mogućnost žalbe FZO RS u slučaju da prvostepena komisija zaključi bolovanje, a da on nije zadovoljan tim rješenjem, prenose “Nezavisne novine“.

Obaveza svih koji su na bolovanju jeste da se svakih 15 dana javljaju porodičnom doktoru, a izuzetak su oni koji se nalaze na bolničkom liječenju.

Prema postojećem Pravilniku Fonda, troškove neto plata radnika koji su na bolovanju do 30 dana snosi poslodavac, a za bolovanja duža od 30 dana FZO RS.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano i malo toplije

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) će preovladavati sunčano uz malu do umjerenu oblačnost i temperaturu vazduha uglavnom između 23 i 28 stepeni Celzijusovih.

Ujutru će biti vedro, a tokom dana pretežno sunčano uz dnevni razvoj oblačnosti i toplo. Nešto oblačnije biće poslije podne u Hercegovini, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Najniža jutarnja temperatura vazduha iznosiće između osam i 13 stepeni Celzijusovih, na jugu do 16, a najviša dnevna između 23 i 28 stepena Celzijusovih, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Vjetar će biti slab do umjeren južnog i jugozapadnog smjera.

Nastavi čitati

Aktuelno