Politika
SUVI LUKSUZ ZA ČLANOVE PREDSJEDNIŠTVA BIH! Limuzinu ćemo platiti 318.000 MARAKA

Predsjedništvo Bosne i Hercegovine nabavilo je od „Brčko gasa“ metalik crnu limuzinu visoke klase vrijednu gotovo 318.000 maraka u kojem bi trebalo da se voze članovi Željka Cvijanović ili Željko Komšić, saznaje CAPITAL.
Generalni sekretar ove institucije nedavno je raspisao nabavku dva automobila visoke klase i to pomenute metalik crne limuzine, te vozila marke SUV vrijednog 165.000 KM, a, prema našim informacijama, članovi Predsjedništva Željka Cvijanović i Željko Komšić bi trebalo da se dogovore ko će koristiti koje vozilo.
Podsjećanja radi, za predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika nedavno je nabavljen automobil od oko 311.000 KM što je izazvalo veliko negodovanje u javnosti.
To je ujedno, pored automobila koje je nabavilo Predsjedništvo BiH, najskuplji nabavljen automobil u ovoj godini.
CAPITAL je objavio i tekst gdje je navedeno da su insititucije na nivou RS i BiH u prvih pet mjeseci ove godine potrošile deset miliona maraka na nabavku luksuznih automobila.
Sve se to dešava u trenutku dok građani grcaju u dugovima, najniža penzija u RS iznosi svega 275 KM, a minimalac 700 maraka i dok je BiH u prvom kvartalu ove godine opterećivao javni dug od 12,7 milijardi KM.
Podsjetimo, CAPITAL je ranije objavio da je Predsjedništvo krajem maja raspisalo tender za metalik crnu limuzinu za koju su zatražili da bude sa stalnim pogonom na prednje i zadnje točkove, da posjeduje ventilaciju i masažu prednjih i zadnjih sjedišta, kao i automatski četvorozonski klima uređaj.
Zahtijevali su da automobil ima kožne presvlake sjedišta, asistenciju za praćenje linije na putu, asistenciju za pomoć prilikom parkiranja vozila, multifunkcionalni kožni upravljač sa funkcijom izmjene brzina, akustična stakla sa duplim staklima za bolju izolaciju od buke, digitalni radio i TV prijem, tvornički ugrađen frižider za piće, kao i tvornički ugrađen projektor na prednjoj šajbi.
Kada govorimo o vozilu SUV zatražili su da ono bude metalik crne ili sive boje, da ima LED svjetla sa matrix tehnologijom, sistem za djelimično zakretanje zadnjih točkova prilikom upravljanja vozilom, kao i sistem samostalnog parkiranja sa senzorima za parkiranje naprijed i nazad i kamerama 360 stepeni.
Žele i grijanje prednjih i zadnjih sjedišta, zatamnjena zadnja bočnja stakla i zadnje vjetrobransko staklo, ali i bezbjednosni sistem za upozorenje o napuštanju vozne trake i asistencijom upravljanja.
Takođe su naglasili i da je potrebno da norma izduvnih gasova bude minimalno euro 6, mijenjač mora biti automatski, a pogon na sva četiri točka.
CAPITAL
Politika
ZAPISNIKA NEMA! Rankić SLUPAO SLUŽBENO VOZILO NSRS – NIKO NE ZNA GDJE NI KAD!

Potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, Petko Rankić, učestvovao je u saobraćajnoj nezgodi u kojoj je pod nerazjašnjenim okolnostima slupao službeno vozilo parlamenta RS.
Riječ je o službenom vozilu “Škoda Octavia” koja je stara tek 3 godine, a šteta na vozilu je velika.
Da je vozilo slupano potvrđeno je za Srpskainfo u Narodnoj skupštini RS, ali brojna druga pitanja su ostala bez odgovora. U Narodnoj skupštini su potvrdili da je vozilo koristio upravo potpredsjednik Rankić, a na pitanje kolika je šteta, odgovorili su da još nije procijenjena.
– Procjenu obavlja ovlaštena auto kuća i Grave osiguranje sa kojima Narodna skupština RS, nakon provedene javne nabavke, ima zaključen ugovor o kasko osiguranju od 15.2.2025. godine – ističu u NSRS.
Dodaju da je riječ o vozilu koje je kupljeno 2022. godine po cijeni od 60.000 KM sa PDV. Ključni detalji, međutim, izostaju. Policijski zapisnik, koji bi trebao rasvijetliti okolnosti nezgode, do danas nije dostavljen Narodnoj skupštini RS.
Prema informacijama iz NSRS, uobičajeni rok za dostavu zapisnika je 30 dana, ali zvaničnih potvrda i dalje nema, niti se zna kada i gdje se tačno nezgoda dogodila.
Dodatnu sumnju izazivaju nezvanične informacije prema kojima Rankić tvrdi da se sudario s jednom ženskom osobom te da je pozvao policiju koja je, navodno, napravila zapisnik.
Izvor iz MUP Republike Srpske, međutim, demantuje te tvrdnje i ističe da policijska patrola nije izlazila na lice mjesta. Dakle, imamo slupano službeno vozilo, ali nemamo mjesto nezgode, niti datum kada se ona desila. Nemamo zapisnik. Imamo dvije verzije priče i nijedna nije potvrđena.
Bez zapisnika, bez zvanične informacije o datumu, lokaciji i okolnostima nezgode, ali i bez transparentne reakcije institucija, ovaj slučaj otvara brojna pitanja: Ko je odgovoran za štetu nastalu na službenom vozilu? Da li su uopšte poštovane zakonske procedure? Zašto nema policijskog zapisnika?
Odgovor smo pokušali da dobijemo od Petka Rankića, koji je inače kadar SP, ali on nam se nije javljao na mobilni telefon.
Politika
INSPEKTORI KREĆU U AKCIJU – Pod LUPOM IMOVINA i PRIHODI 1.450 OSOBA

Nadležni sektor Poreske uprave Republike Srpske formirao je bazu podataka o imovini i prihodima za 788.246 fizička lica, a poseban nadzor stavljen je na njih 1.450.
Navedeno je to u odgovoru na poslaničko pitanje koje je dostavljeno Narednoj skupštini Republike Srpske, a u kojem je precizirano da je iz formirane baze izdvojeno 1.450 fizičkih lica koja su u periodu posmatranja od tri uzastopne godine imala razliku između uvećanja imovine i prijavljenih prihoda veću od 300.000 KM.
– U skladu sa planom pokretanja prethodnog postupka izdato je 20 naloga za sprovođenje prethodnog postupka, po kojima postupa nadležno odjeljenje – naveli su u Poreskoj upravi. Takođe, navode da kada su u pitanju aktivnosti na utvrđivanju porijekla imovine i posebnog poreza na imovinu napravljen je značajan iskorak u uspostavljanju komunikacije sa eksternim izvorima podataka i proširenjem baze podataka o imovini i prihodima fizičkih lica, čime su stvoreni uslovi za identifikaciju rizika, bodovanje i rangiranja fizičkih lica za prethodni postupak i postupak kontrole.
Direktor Poreske uprave Republike Srpske Goran Maričić ranije je “Glasu” rekao da će utvrđivanju porijekla imovine vršiti sistemskim prikupljanjem podataka o pokretnostima i nepokretnostima svih građana Srpske, u Republici, ali i inostranstvu.
– Nećemo imati selektivan pristup u primjeni zakona i neće se ići od kuće do kuće i gledati ko ima koliko i kakvih auta, nepokretnosti, od kojeg materijala mu je ograda ili ići ciljano na kontrolisanje ljudi za koje se u javnosti zna da su bogati i slično – pojasnio je tada Maričić. Takođe, on je precizirao da će Poreska uprava vršiti sistemsko prikupljanje podataka o imovini svih građana i na taj način napraviti bazu imovine građana u Srpskoj, BiH i inostranstvu.
– Kada baza u potpunosti bude uspostavljena, pristupiće se analizi rizika i ukoliko se pojavi sumnja da određeno lice nema dokaza za nagli rast vrijednosti imovine, ići će se u drugu fazu postupka, a to je kontrola – kazao je Maričić.
Zakon o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu usvojen je u februaru 2022. godine, a stupio je na snagu godinu dana nakon toga. Tim zakonom uređuju se uslovi, način i postupak pod kojim se utvrđuje imovina i uvećanje imovine fizičkog lica i poseban porez na uvećanje imovine, koje u uzastopnom period do tri kalendarske godine prelazi iznos od 300.000 KM, a za koju fizičko lice ne može da dokaže način sticanja, kao i organi nadležni za sprovođenje ovog zakona.
Ovim zakonom je između ostalog definisana imovina kao skup apsolutnih i relativnih imovinskih prava (pravo svojine i druga stvarna prava na pokretnim i nepokretnim stvarima, pravo intelektualne svojine, potraživanja iz svih izvora obligacionih odnosa), udjeli u privrednim društvima i prava koja iz njih proizlaze, hartije od vrijednosti, novac, kriptovalute, kao i druga imovinska prava u Republici Srpskoj, FBiH, Brčko distriktu i inostranstvu. Zaposleni
U Sektoru za utvrđivanje porijekla imovine i posebnog poreza na imovinu ima šest zaposlenih. Strukturu u pomenutom sektoru čini pet zaposlenih sa visokom stručnom spremom (četiri zaposlena su diplomirani ekonomisti te jedan pravnik) i jedan sa srednjom stručnom spremom.
Politika
BODIROGA O DODIKU “Kazna zatvora do pet godina ako se krši odluka NSRS”

– Ako službeno ili odgovirno lice u instituciji Republike Srpske ne primijeni, ne sprovede, ne izvrši ili na drugi način ne poštuje odluku institucija Republike Srpske kazniće se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina zatvora. Ovo je na nalogu objavio šef poslaničkog kluba SDS u NSRS Ognjen Bodiroga, osvrćući se na nedavno pojavljivanje u Sudu BiH predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. Podsjetimo da je NSRS donijela zakone o zabrani rada pravosudnih i bezbjednosnih institucija BiH na prostoru Republike Srpske, a usvojene su i dopune krivičnog zakona u kome su predviđene kazne ukoliko se ne poštuju odluke institucija Republike Srpske.
“Od ovoga nema odbrane pa makar bili Srđan Mazalica ili Radovan Кovačević. Dakle, Narodna skupština Republike Srpske je usvojila zakon o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja Suda BiH i Tužilaštva BiH, to je Dodik prekršio. Tačka”, naveo je Bodiroga.
Uz objavu Bodiroga je objavio i Zakon o dopuni krivičnog zakonika Republike Srpske, gdje je predviđen taj član.
BN
-
Politika2 dana ago
DŽUVO JE BIO “DODIKOVA GARANCIJA”: Šef OBA lično odvezao Dodika do Suda BiH
-
Politika3 dana ago
POTVRĐENO! Dodik dobrovoljno pristupio, ne postoje razlozi za ranije mjere
-
Društvo2 dana ago
PODRINJE I BIRAČ PAMTE ZVJERSKI UBIJENE SRBE: 33 godine od zločina
-
Region2 dana ago
PJEVAO PJESMU O KLANJU SRBA, policija nije reagovala
-
Politika2 dana ago
SVE JE POGAZIO: Stanivuković najavio krivičnu prijavu protiv Dodika zbog “KAPITULACIJE” pred Tužilaštvom BiH!
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ ŽESTOKO PORUČIO DODIKU: „Pogazio si zakone, Ustav i samog sebe – ovu prevaru ti narod neće zaboraviti!“
-
Politika2 dana ago
E MOJI SRBI..: Dan žalosti u Srpskoj počeo žurkom i slavljem u Laktašima
-
Politika1 dan ago
NEVESINJE, SRCE SRPSKOG OTPORA! Stanivuković “Pet hiljada heroja pobijedilo OSAM PUTA JAČEG NEPRIJATELJA”