Društvo
HUMANOST NA DJELU! Novosađani Marko i Zoran trče do Ostroga za život male Lenke

Rano jutros, ispred hrama Srpske pravoslavne crkve u novosadskom naselju Detelinara, dvojica Novosađana, Marko Stanković i Zoran Rakić krenuli su, trčećim korakom, na misiju dugu 564 kilometara do Ostroga.
Na ovo hodočašće do jedne od najvećih pravoslavnih svetinja na ovim prostorima odlučili su se kako bi pomogli u sakupljanju novca za liječenje svoje male sugrađanke Lenke Lazarević.
Prema planu, da bi stigli u narednih sedam dana, dnevno će prelaziti 80 kilometara i više, a plan je da do Ostroga stignu na praznik Preobraženja Gospodnjeg 19. avgusta. Ovaj izazov nazvali su “Milion koraka za Lenku“, a namjera dvojice sportista jeste da svojim gestom motivišu druge da se priključe i doniraju novac za liječenje sa malu Novosađanku koja boluje od leukemije limfoblastnih ćelija.
Marko, bokser, i Zoran, fudbaler, druže se od djetinjstva i zajedno treniraju. Već duže vrijeme pomjeraju granice izdržljivosti i testiraju svoju snagu trčanjem na duge staze, pa se rodila ideja da svoju ljubav prema sportu, ali i veri spoje u humanitarnoj akciji.
-Zvali smo organizaciju “Budi human“ da pitamo kome je pomoć najpotrebnija i oni su nam rekli da je to naša sugrađanka Lenka Lazarević. Ona je na lečenju u Monci u Italiji, a treba da se skupi oko 700.000 ebra i to je bio jedan od razloga da ovom akcijom podstaknemo i druge da se uključe – kaže Marko Stanković.
Dodaje da su on i Zoran u ovo krenuli sami, ali da može da kaže da su se mnogi poznati ljudi iz svijeta muzike, glume, sportisti odazvali na humanitarnu akciju i da imaju veoma veliku podršku.
Zoran Rakić navodi da se ideja o ovom poduhvatu rodila spontano među njima dvojicom.
-Želeli smo da uradimo veliku stvar, da probamo da okupimo naše bližnje, prijatelje, rodbinu da ih animiramo da pomognu u sakupljanju novca. Nismo ni sanjali da će baš toliki odjek da bude. I hvala Bogu da je bio. Javljali su se mnogi i poznate ličnosti čiji je glas i uticaj mnogo jak i mogu da dopru do velikog broja ljudi. Pomagaće se slanjem SMS poruke 1491 na broj telefona 3030, ali i uplatama na dinarske i devizne račune -, ističe Zoran.
Svoje aktivnosti objavljivaće preko posebne Vajber grupe Novi Sad-Ostrog preko koje će takođe motivisati ljude da pomognu u prikupljanju novca za Lanino liječenje.
Sa pripremama su krenuli prije mjesec i poa. Trčali su po raznim vremenskim prilikama i neprilikama, jer ne znaju kako će ih vrijeme služiti na putu. U proteklih mjesec dana pretrčali su više od 600 kilometara, ali ovo je drugačiji izazov, jer nije trening u pitanju.
-Iskreno, nismo trčali sada svaki dan, sedam dana po 80 kilometara, videćemo kako će to biti. Fizički smo, hvala Bogu, dobri, ali biće tu, naravno, i bolova i žuljeva. Ali to je najmanji problem. Jak nam je duh, jaka nam je volja, jer trčimo za tu devojčicu, a ljubav nas pokreće – napominje Marko.
Dodaoju da uvijek gledaju da zacrtaju visoke ciljeve.
– Ne može biti viši od trčanja za život jednog deteta. To će nas sve da nosi. Jaki smo i svi zajedno ćemo da pobedimo, sigurno – zaključio je Zoran uoči starta ove humanitarne misije.
Društvo
ZDRAVSTVO U BiH DOBIJA MILIONE! Pogledajte KAKO ĆE BITI PODIJELJEN NOVAC!

Svjetska banka odobrila je 71 milion evra za unapređenje zdravstvene zaštite u BiH, od čega 28,4 miliona evra za Republiku Srpsku, a 42,6 miliona evra za Federaciju BiH /FBiH/, izjavio je Srni šef Kancelarije Svetske banke za BiH i Crnu Goru Kristofer Šeldon.
Šeldon je pojasnio da je riječ o drugom programskom zajamu za razvojnu politiku zdravstvenih sektora koji je Odbor izvršnih direktora Svjetske banke odobrio u januaru, te dodao da se to nadovezuje na tekući projekat unapređenja zdravstvenih sistema koji finansira ova banka.
“Ovo je druga od dvije operacije osmišljene kao podrška naporima u BiH da ojača finansijsku održivost sistema zdravstvene zaštite, uz unapređenje okvira za upravljanje životnom sredinom u Republici Srpskoj i FBiH”, istakao je Šeldon.
Prema njegovim riječima, isplata sredstava svakom entitetu vrši se nakon uspješne primjene dogovorenih reformskih mjera.
Podrška u tri reformske oblasti
Šeldon je ukazao da ovaj program pruža podršku za donošenje politika u tri ključne reformske oblasti.
On je naveo da prvi prvac reformi ima za cilj jačanje finansijske održivosti i upravljanja sanacijom neizmirenih obaveza u zdravstvenom sektoru, uvođenje mehanizama odgovornosti da bi se spriječilo stvaranje novih neizmirenih obaveza i jačanje finansijskog upravljanja u javnim zdravstvenim ustanovama.
“Druga oblast se odnosi na unapređenje pružanja zdravstvenih usluga i prevencije bolesti kroz poboljšanje pristupa primarnoj zdravstvenoj zaštiti, promociju preventivnih mjera kao što su HPV vakcinacija i ograničenje upotrebe duvanskih proizvoda, te unapređenje digitalne infrastrukture u zdravstvu, kroz inicijative kao što su e-recepti i integrisani zdravstveni informacioni sistem”, pojasnio je Šeldon.
On je napomenuo da u trećoj oblasti program pruža podršku za reforme na planu zaštite životne sredine i javnog zdravlja, uključujući bolje upravljanje uticajima životne sredine na zdravlje, veće oporezivanje duvanskih proizvoda i politike za ograničenje njihove upotrebe, te usklađivanje sa širim ciljevima javnog zdravlja i održivog razvoja.
KVALITET I PRISTUP ZDRAVSTVENIM USLUGAMA NEUJEDNAČENI
“BiH se i dalje suočava sa nezaraznim bolestima u vezi sa stilom života i faktorimma rizika iz životnu sredinu, kao što su rasprostranjena upotreba duvanskih proizvoda, nepravilna ishrana i nedovoljna prevencija”, istakao je Šeldon.
On je rekao da povećanje zdravstvenih rizika uzrokovanih klimatskim faktorima, kao što su sve učestaliji toplotni talasi, dodatno ugrožava osjetljive grupe stanovništva, naročito hronične bolesnike.
Osim toga, kaže Šeldon, kvalitet i pristup zdravstvenim uslugama su i dalje neujednačeni, naročito u ruralnim i zanemarenim područjima.
Prema njegovim riječima, infrastruktura za primarnu zdravstvenu zaštitu često je zastarjela, a korištenje digitalnih alata u zdravstvu je nedovoljno, što umanjuje sposobnost sistema za pružanje efikasne i moderne zdravstvene zaštite.
Šef Kancelarije Svjetske banke za BiH i Crnu Goru rekao je da se reformski program koji trenutno podržava ova banka direktno bavi ovim pitanjima kroz prilagođen, partnerski pristup koji uvažava specifične potrebe Republike Srpske i FBiH.
“Ulaganjem u fiskalnu održivost, digitalno zdravstvo i prevenciju, uz istovremeno usklađivanje s ciljevima javnog zdravlja i prilagođavanja na klimatske promjene, ovaj program ima za cilj uspostavljanje otpornijeg, inkluzivnijeg i efikasnijih sistema zdravstvene zaštite”, poručio je Šeldon.
Društvo
NEŠIĆ POTVRDIO! “MUP Srpske uputio helikopter za GAŠENJE POŽARA KOD TREBINJA”

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske uputilo je jedan helikopter i pilote Uprave za vazduhoplovstvo kako bi pomogli u gašenju požara koji je izbio nadomak Trebinja.
Helikopter će se na terenu zadržati dok se vatrena stihija, koja se trenutno širi u dva pravca, ne stavi pod kontrolu, a po potrebi biće angažovan i još jedan helikopter.
– Helikopter Uprave za vazduhoplovstvo Republike Srpske trebalo bi da u toku večeri bude angažovan na gašenju požara u selu Trebijovi kod Trebinja. Požar na području Trebinja odbijen je od kuća i stanovništvo nije ugroženo, ali je aktivan na nepristupačnom terenu, zbog čega je razgovarao sa direktorom Uprave za vazduhoplovstvo Bobanom Kusturićem i dogovoreno je angažovanje helikoptera. Vatrogasci su na terenu, gori nisko rastinje i trava – izjavio je zamjenik direktora Republičke uprave civilne zaštite Nenad Nešić.
Ministarstvo i Uprava za vazduhoplovstvo aktivno sarađuju sa Gradom Trebinjem, Republičkom upravom civilne zaštite i ostalim nadležnim službama kako bi požar bio lokalizovan bez posljedica po ljude i materijalna dobra.
Podsjećamo, u posljepodnevnim časovima izbio je požar u mjestu Trebinjska brda.
Za sada požar ne prijeti kućama. Gašenje otežavaju jak vjetar, koji širi vatru, i nepristupačan teren. Požarna linija duga je oko kilometar i po i širi se u dva pravca, više prema planini Leotar.
Društvo
Najveći KRADLJIVAC ENERGIJE u kući RAZOTKRIVEN – Koliko TE ZAISTA KOŠTA?

Izmjerili smo potrošnju i otkrili koji uređaj je najveći gutač struje u kući, bojler troši i do 50 kWh za 15 dana, a evo koliko to košta.
U domaćinstvima često ne razmišljamo o stvarnoj potrošnji pojedinačnih uređaja sve dok ne stigne račun za struju.U domaćinstvima često ne razmišljamo o stvarnoj potrošnji pojedinačnih uređaja sve dok ne stigne račun za struju.
Da bismo precizno otkrili ko su najveći potrošači u domaćinstvu, instalirali smo pojedinačne mjerne uređaje u stanu gdje živi samo jedna osoba, a rezultati pokazuju da jedan uređaj značajno odskače po potrošnji. Najveći gutač struje u stanu je, bojler. Uređaj zapremine 50 litara, koji se koristio svakodnevno za potrebe jedne osobe, potrošio je čak 50 kilovata za 15 dana, što u trenutnim cijenama iznosi 8,50 KM. Prosječno, bojler je trošio 3,3 kWh dnevno, i to u ljetnom periodu kada je temperatura vode u cijevima viša. Zimi je ova potrošnja znatno veća, jer uređaj mora dodatno zagrijavati hladniju vodu. Jasno je, u stanovima sa više članova domaćinstva, ova brojka rapidno raste, što bojler svrstava u sam vrh kućnih potrošača električne energije.
Pored bojlera, visoku potrošnju bilježe i drugi uređaji koje svakodnevno koristimo. Mašina za veš, u zavisnosti od programa, troši od 300 W pa sve do 1,3 kWh po pranju, s tim da najviše energije troši pranje bijelog veša na 60 ili 90 stepeni. U domaćinstvima gdje se veš često pere, naročito na višim temperaturama, ova stavka takođe značajno opterećuje račun.
Ništa bolje ne stoji ni mašina za suđe, čija potrošnja po pranju iznosi između 800 W i 1,2 kWh, što je gotovo identično kao i kod mašine za veš. A ako koristite sušilicu za veš bez toplotne pumpe, spremite se na račun. Jedno sušenje košta gotovo 3 kWh, što pri trenutnoj prosječnoj cijeni električne energije od 0,17 KM znači skoro 0,50 KM po korištenju. Nakon najavljenog poskupljenja, ova cijena će rasti i premašivati 0,55 KM po sušenju.
Ovi podaci nisu tu da vas uplaše, već da podstaknu na razmišljanje i promjenu navika. Bojler ne mora raditi 24 sata dnevno. Veš se može prati na nižim temperaturama, a sušenje veša može se, barem ljeti, vratiti na staru, besplatnu opciju, sušenje na vazduhu.
Svaka mala promjena navike na kraju mjeseca može značiti manje kilovata, a samim tim i manji račun. A ako vas interesuje gdje tačno nestaje vaša struja, možda je pravo vrijeme da i vi instalirate mjerne uređaje i saznate, ko je pravi gutač električne energije u vašem domu, prenosi RTV Slon.
-
Svijet3 dana ago
HAOS U NJEMAČKOJ! Srbin zbog sina napao tri vaspitačice u vrtiću
-
Društvo2 dana ago
“SVIJET DA VIDI I SRPSKE ŽRTVE”: Postavljene fotografije stradalih uz put Bratunac – Srebrenica
-
Politika2 dana ago
POTVRĐENO! Dodik dobrovoljno pristupio, ne postoje razlozi za ranije mjere
-
Politika3 dana ago
DODIK IMA NOVU IDEJU! ” U studentskom kampusu izgraditi vrtić i crkvu?!”
-
Politika1 dan ago
DŽUVO JE BIO “DODIKOVA GARANCIJA”: Šef OBA lično odvezao Dodika do Suda BiH
-
Društvo1 dan ago
PODRINJE I BIRAČ PAMTE ZVJERSKI UBIJENE SRBE: 33 godine od zločina
-
Banjaluka2 dana ago
STANIVUKOVIĆ ČESTITAO 99. ROĐENDAN FK „BORAC“: „Danas slavimo istoriju, identitet i duh Banjaluke!“
-
Politika1 dan ago
SVE JE POGAZIO: Stanivuković najavio krivičnu prijavu protiv Dodika zbog “KAPITULACIJE” pred Tužilaštvom BiH!