Connect with us

Društvo

TRGOVCI I NAFTAŠI LOVE U MUTNOM! Kršenje odredbi o maržama odnijelo VIŠE OD POLA MILIONA MARAKA!

Ni česte kontrole inspekcije nisu spriječile ovdašnje trgovce da nezakonito podižu cijene osnovnih životnih namirnica i goriva, što potvrđuju podaci Inspektorata Republike Srpske koji je za sedam i po mjeseci ove godine ispisao kazne teške 510.000 maraka.

Brašno, ulje, hljeb, mlijeko, ali i gorivo samo su neki od proizvoda koje građani svakodnevno kupuju, a čija cijena u pojedinim trgovinama i pumpama raste uprkos ograničenju.

Tržišna inspekcija redovno kontroliše formiranje cijena osnovnih životnih namirnica, za koje je Uredbom o ograničavanju marži u prometu robe ograničen maksimalni iznos marže koji se može obračunati na nabavnu cijenu.

– U ovoj godini u trgovačkim centrima i marketima izvršena je 171 kontrola formiranja cijena osnovnih životnih namirnica, od čega je u 23 slučaja utvrđeno odstupanje, zbog čega su izrečene kazne u ukupnom iznosu od 345.000 KM – kazali su u Inspektoratu.

Dodali su da je u svakoj kontroli gdje je utvrđeno prekoračenje marže naložena korekcija cijene.

– U slučajevima gdje su ta odstupanja iznosila nekoliko feninga, ta korekcija potrošačima nije uočljiva u njihovom budžetu, dok su za inspekciju i ta mala prekoračenja prekršaj – rekli su u Inspektoratu podsjetivši da se ograničenje marže odnosi samo na osnovne životne namirnice koje su precizno definisane uredbom, te da se za sve ostale proizvode cijene formiraju u skladu sa ponudom i potražnjom na tržištu.

Kada je riječ o kontroli formiranja cijena naftnih derivata, od početka godine zaključno sa 15. avgustom odstupanja su, kažu u Inspektoratu, uočena u 11 slučajeva, gdje se trgovci nisu pridržavali propisanih marži.

– Po tom osnovu izrečene su kazne u ukupnom iznosu od 165.000 KM – kazali su u Inspektoratu.

Predstavnici potrošača tvrde da trgovci nimalo ne poštuju svoje kupce jer iz dana u dan formiraju više cijene od dozvoljenih zato što su, kažu, svjesni da Srpska ima malo inspektora i da narod mora nešto jesti, zbog čega nerijetko pribjegavaju kršenju propisa.

Izvršna direktorica Udruženja građana “Don” iz Prijedora Murisa Marić istakla je da je nemoguće pratiti rast cijena osnovnih namirnica.

– Trgovci i nakon kontrola i svih utvrđenih nepravilnosti nastavljaju po starom. Radije će platiti kaznu nego formirati cijene kako treba jer, u suštini, novac za te namjene uzimaju od potrošača, zbog čega je jedino rješenje zabrana rada – rekla je Marićeva.

Predsjednica Udruženja za zaštitu potrošača “Toper” iz Doboja Snežana Šešlija smatra da bi stanovnici trebalo da se udruže i bojkotuju kupovinu u trgovinama gdje se ne pridržavaju propisa.

– Oči mi najviše bode cijena hljeba, kifli i peciva koja u trgovinama i pekarama raste na dnevnoj bazi, dok je brašno sve jeftinije. Gdje je tu logika – pita se Šešlija.

Računi

Prema podacima Inspektorata RS, inspektori su u prodajnim objektima od početka godine konstatovali i druge vrste nepravilnost, koje su se odnosile na izdavanje računa, vođenje poslovnih knjiga i evidencija, te su po tom osnovu izdata 154 prekršajna naloga u iznosu od 94.100 KM.

– U istom periodu benzinskim pumpama su zbog drugih vrsta nepravilnosti izrečene kazne u iznosu od 26.400 KM – istakli su u Inspektoratu.

Glas Srpske

Društvo

BOLOVANJA SVE MANJE, TROŠKOVI SVE VEĆI! Fond zdravstva grca u dugovima

U Republici Srpskoj u 2023. godini zabilježeno je manje slučajeva bolovanja nego 2022. godine, ali su troškovi koje je plaćao Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) Republike Srpske bili višestruko veći.

Brojke ćemo početi podatkom da je u prošloj godini u Srpskoj evidentirano više od 211.000 slučajeva bolovanja, što je prosječno oko 17.590 na mjesečnom nivou, odnosno nešto više od 570 slučajeva dnevno.

Ali, kao što smo i rekli, ove brojke su manje u odnosu na 2022. godinu, prema kojima je tada mjesečni prosjek bio 21.300, ili nešto više od 700 na dnevnom nivou.
Međutim, ovdje je bitno napomenuti da se svaka prijava za bolovanje računa posebno, pa primjera radi, jedan radnik u toku mjeseca može da otvori bolovanje i dva puta, i to se evidentira kao dva slučaja.

U prevodu, brojka od 17.590 slučajeva mjesečno ne znači da je na bolovanju tada striktno bilo toliko radnika.

Ipak, dok se broj evidentiranih slučajeva bolovanja smanjuje, troškovi FZO RS se povećavaju.
Ukupno su, kažu za “Nezavisne novine”, veći za 15 odsto nego 2022.

“Prvenstveno zbog toga što su Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju RS povećane osnovice za isplatu plata za vrijeme bolovanja, poput za trudnice koje se nalaze na bolovanju zbog bolesti ili komplikacija u trudnoći, kao i za maligne bolesti, gdje se sada plata za vrijeme bolovanja isplaćuje 100 odsto, a ta bolovanja zbog prirode bolesti i stanja traju duže”, pojašnjavaju iz Fonda zdravstva.

Naravno, napominjemo da se bolovanja razlikuju i po broju dana koliko je neko izostao s posla, a ovom prilikom pažnju ćemo posvetiti onima koja su bila duža od 30 dana.

S tim u vezi, analize FZO RS pokazuju da su na prvom mjestu bila trudnička bolovanja, zatim povrede i trovanja, kao i maligni tumori.

“Trošak Fonda za bolovanja duža od 30 dana u 2023. godini iznosi oko 33 miliona KM, a u 2022. godini iznosio je 17,3 miliona KM”, naveli su iz ove ustanove.

U daljem, statistika pokazuje da je prosječan broj izgubljenih radnih dana po slučaju bolovanja iznosio 12.

FZO RS podsjeća i na to da su u prethodnom periodu na neki način pooštrili pravila za bolovanje. Posljednja u nizu mjera je stupanje na snagu novog Pravilnika o postupku utvrđivanja privremene spriječenosti za rad, kako bi se dodatno unaprijedila oblast bolovanja i sve eventualne zloupotrebe svele na minimum.

“Poslodavci mogu da zatraže vanrednu ocjenu bolovanja za radnike ukoliko imaju bilo kakvu sumnju u opravdanost toga. Na osnovu zahtjeva poslodavca, prvostepena komisija za bolovanje poziva osiguranika i sprovodi vanrednu ocjenu privremene nesposobnosti. Komisija je obavezna pregledati osiguranika i izvršiti uvid u zdravstveni karton i postojeću medicinsku dokumentaciju.

Osiguranik kada primi poziv za vanrednu ocjenu treba da se javi svom porodičnom ljekaru koji je dužan da mu izda uputnicu. Ishod ove vanredne ocjene može biti ili nastavak bolovanja ili vraćanje na posao narednog dana, ako se analizom i pregledom ustanovi da je radnik sposoban za posao”, pojašnjavaju iz Fonda.

Podsjećaju i na činjenicu da vanredne ocjene bolovanja nije moguće tražiti za radnike koji se trenutno ne nalaze na bolovanju, već su to pravo koristili nekada ranije, a sada već rade.

A pored vanredne ocjene, iz FZO dodaju da postoje i vanredne kontrole, koje vrše kontrolori Fonda, a ne gorepomenute komisije i prilikom kojih se radnici ne pozivaju na pregled, već se gleda medicinska dokumentacija.

“Takođe, kod ove kontrole, provjere opravdanosti bolovanja se mogu sprovesti i za bolovanja koja su završena”, kažu iz Fonda, napominjući i to da radnik u roku od 24 časa ima mogućnost da se i sam obrati prvostepenoj komisiji ukoliko nije zadovoljan ocjenom porodičnog ljekara, kao i da ima mogućnost žalbe FZO RS u slučaju da prvostepena komisija zaključi bolovanje, a da on nije zadovoljan tim rješenjem, prenose “Nezavisne novine“.

Obaveza svih koji su na bolovanju jeste da se svakih 15 dana javljaju porodičnom doktoru, a izuzetak su oni koji se nalaze na bolničkom liječenju.

Prema postojećem Pravilniku Fonda, troškove neto plata radnika koji su na bolovanju do 30 dana snosi poslodavac, a za bolovanja duža od 30 dana FZO RS.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano i malo toplije

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) će preovladavati sunčano uz malu do umjerenu oblačnost i temperaturu vazduha uglavnom između 23 i 28 stepeni Celzijusovih.

Ujutru će biti vedro, a tokom dana pretežno sunčano uz dnevni razvoj oblačnosti i toplo. Nešto oblačnije biće poslije podne u Hercegovini, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Najniža jutarnja temperatura vazduha iznosiće između osam i 13 stepeni Celzijusovih, na jugu do 16, a najviša dnevna između 23 i 28 stepena Celzijusovih, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Vjetar će biti slab do umjeren južnog i jugozapadnog smjera.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Ponovo oblačno sa pljuskovima, POPODNE RAZVEDRAVANJE

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) se u prvom dijelu dana očekuju lokalno slabi pljuskovi, a poslije podne razvedravanje, te sunčano i toplo vrijeme.

Ujutro će biti umjereno do pretežno oblačno, ponegdje je moguća magla ili niska oblačnost, a na zapadu kiša ili pljusak koji će se zatim premiještati ka istoku i slabiti, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

U drugom dijelu dana očekuje se razvedravanje uz manju oblačnost i toplije. Slaba kiša je moguća samo još ponegdje na istoku.

Vjetar će biti slab do umjeren, jugozapadni, na planinama i u Hercegovini pojačan.

Jutarnja temperatura vazduha od 12 do 17 u višim predjelima od devet, a najviša dnevna od 22 do 29, u višim predjelima od 17 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Aktuelno