Zdravlje
MRAČNA STRANA SAVRŠENOG TENA Katarinina borba za život zbog solarijuma!

Prošlo je dvije godine otkako je Katarina Čočović na mrežama objavila kroz kakav je pakao prošla. Objavila je da su joj “povadili organe u ko zna koliko operacija”, a sve zato što je naivno povjerovala da je povremeno sunčanje u solarijumu “korisno kao priprema za more”.
Usvojoj ispovijesti otkriva kako je sve počelo.
– Idi malo u solarijum, bezveze da goriš na suncu, eto po par minuta, samo pripremi kožu – tako su mi preporučivali dok sam radila u kozmetičkom salonu.
– I išla sam tri do četiri puta nedjeljno po par minuta, od svoje 20. do 27. godine – priča Katarina Čočović (37) iz Valjeva.
U to vrijeme dok je u salonu, nakon završene medicinske škole, radila manikir i pedikir, bila je od onih djevojaka koje žude za preplanulim tenom. Nije ni slutila da će joj to donijeti neznani broj hirurških operacija uz odstranjivanje pojedinih organa, doživotnu terapiju jednom mjesečno na Institutu za onkologiju i radiologiju, status invalidskog penzionera u 32. godini života, tri tretmana gama nožem, tronedjeljni svakodnevni odlazak na iks nož.
View this post on Instagram
– Zapravo sam, odlazeći u solarijum i izlažući se štetnim UV zracima od 11 do 16 časova, obezbjedila sebi maligni melanom IV stadijum – priča Katarina i dodaje kako je jedina u familiji sa djagnozom karcinoma.
Na plaži se, kako kaže, nije pržila i okretala satima, ali jeste često bila na suncu u plićaku, provodila vrijeme na bazenu uz ivicu vode. Kaže i da je svjesna da mnogi u solarijum idu i po 20 minuta, ali da je i ovo što je ona radila – mnogo. Sve je počelo kada se prvi put porodila 2014.
– Nekoliko mjeseci poslije porođaja, primjetila sam da mi je porastao mladež koji je otprilike na boku. Nije svrbio, nije promjenio boju, samo je postao još malo ispupčeniji nego što je inače bio. Ipak, pripisala sam to hormonima od trudnoće i kod ljekara sam otišla tek kad je sin imao 10 mjeseci. U zdravstvenom centru u Valjevu su mi uzeli uzorak i poslali na histopatološki nalaz. Dvije nedelje kasnije, u oktobru 2015, stigao je rezultat – maligni melanom III stadijum – priča ona.
Danas od svega iz tog trenutka najviše pamti osjećaj nemoći – šta sad, kako dalje jer nije mnogo znala o melanomu i liječenju te bolesti.
– Iz Valjeva su me brzo proslijedili na Institut za onkologiju i radiologoju u Beogradu i te 2015 sam postala njihov pacijent. Tu su mi dio oko mladeža očistili hirurškom intervencijom. Tada, a ni danas nažalost, nije postojala terapija za pacijente u trećem stadijumu melanoma koja sprječava metastaze. Samo sam išla na kontrole na tri mjeseca. Nažalost, bolest je prodorna i jako opasna, a ja toga nisam bila svjesna tada – nastavlja Katarina svoju priču.
Nakon dvije godine redovnih kontrola, Katarina se poslije konsultacija s ljekarom, odlučila za drugu bebu.
– Sve je bilo dobro dok u sedmom mjesecu nisam napipala čvorić ispod pazuha. Operisali su me tada trudnu u sedmom mjesecu. Onda sam u osmom mjesecu napipala još jedan čvorić. I opet su me operisali. U jednom trenutku kad smo prevodili dokumentaciju na engleski jezik, suprug, brat, snaja i ja nismo mogli da prebrojimo sve operacije koje sam imala od početka bolesti – rekla je ona.
Porođaj je, srećom, prošao dobro i Katarina je dobila još jednog zdravog dječaka.
– U januaru 2018. sam uradila kompletnu evaluaciju, sve neophodne skenere. Pokazali su jako malo organa na kojima nije bilo metastaza. Te 2018. sam dobila donaciju jedne farmaceutske kompanije za liječenje koje nije na listi RFZO. To je imalo vrlo malo efekta i ja sam prošla nebrojeno zračenja i operacija u ovih pet godina. U međuvremenu mi je biološka terapija promijenjena u imunoterapiju o trošku RFZO. Ja, eto, jesam na kraju dobila tu terapiju, ali i dalje nam je u Udruženju za borbu protiv melanoma cilj da se ona omogući pacijentima u III stadijumu kao preventiva od metastaza, a ne samo kad se one već pojave – kaže Katarina koja se zalaže za potpunu zabranu solarijuma, ne samo za mlađe od 18 godina.
I sada ono najteže pitanje – šta kažu ljekari?
– Ja sam se sa Institutom za onkologiju pozdravila. Poslali su me kući da provedem još par mjeseci sa porodicom jer ne postoji više ništa dostupno u Srbiji za moje liječenje. Ali ja nisam od takvog materijala da odustajem. U konsultaciji sa doktorkom našla sam moguće rješenje u Izraelu. To dosta košta, za početak oko 150.000 evra. Sada pokušavam da preko fondacije ‘Budi human’ prikupim novac. Sutra će sedam dana od početka apela i nadam se da će do kraja vikenda biti prikupljeno dovoljno. Pritom, kad je određena suma već legla na račun, kontaktirali smo ljekare iz Izraela i sada očekujem njihov poziv nakon razmatranja dokumentacije – kaže Katarina koja ima posebnu podršku.
– Moj stariji sin je vidio kako su se njegovi drugari organizovali da pomognu njegovoj mami i onda je pitao mamu kako on može da pomogne. Oćutali smo tad sat vremena. Nisam znala šta da mu kažem. Onda je on s početka raspusta ispred kuće prodavao stari školski pribor i tada sam ja pravila limunadu jer je bila vrućina, pa su djeca počela da je prodaju za mene. Sin je to nastavio sa mojim suprugom i tako se izrodila akcija ‘Limunada za moju mamu’ – kaže Katarina.
Podsjetimo, doktor Predrag Majcan, specijalista dermatovenerologije, objasnio je jednom prilikom kako da prepoznamo melanom jer izgleda kao mladež.
– Melanomi izgledaju kao mladeži, ali zavisi od lokalizacije. Ako imate na licu, vratu ili prednjem dijelu tijela, čovjek može da primjeti promjene. Karcinoma koža ima sve više.
Mislimo da UV zračenja, stres i pad imuniteta dovode do poremećaja strukture kože, tako da su maligne promjene sve češće. Savjet je da jedanput godišnje odete kod dermatologa gdje se vizuelno ili aparatom pregleda koža, a nekad se radi biopsija – rekao je dr Majcan.
Promjene koje moraju da se prate:
asimterija
nepravilni oblik
raste
povećava se
izdiže se iznad nivoa kože
svrab
pecaknje
bol
krv
porodična anamneza, piše Nova.
Zdravlje
ŠUGA SE ŠIRI FBiH! Epidemija stida i svraba! MNOGI KRIJU ZARAZU da ih komšiluk ne bi ogovarao

Uz bolesti slične gripi, varičele, enterokolitis i herpes zoster, među pet vodećih zaraznih bolesti u Federaciji BiH je i šarlah. Pokazuju to najnoviji podaci Zavoda za javno zdravstvo FBiH, prema kojima je do sada zabilježeno 231 slučaj šarlaha.
U maju je prijavljeno 45 slučajeva šarlaha, najviše u Zeničko-dobojskom, a potom u Kantonu Sarajevo. Ovo oboljenje bilo je među pet vodećih i tokom aprila ove godine.
Epidemijska forma
Iako nije među pet vodećih bolesti, zabrinjava i činjenica da je zabilježen značajan broj slučajeva svraba (skabijesa), odnosno šuge. Do sada su registrovana 183 slučaja, od čega 28 u maju (posljednji dostupni podaci na stranici Zavoda), a najviše ih je u Tuzlanskom, zatim u Unsko-sanskom kantonu.
Iako se često navodi da je šarlah rijetka bolest i da njen naziv plaši roditelje, infektolog dr Ednan Drljević kaže da to nije baš tako, te da nije rijetkost da se pojavi i u obliku epidemije.
– To je oboljenje praćeno pojavom osipa, koje izaziva streptokok – jedna od najprisutnijih bakterija. Nije rijetko u našim krajevima i obično se javlja u kolektivima poput obdaništa i škola. Trenutni broj prijavljenih slučajeva u FBiH nije zabrinjavajući. Ljudi se, jednostavno, plaše, ali to oboljenje se vrlo uspješno liječi – rekao je dr Drljević za „Dnevni avaz“.
Skabijes i predrasude
Kada je riječ o šugi (skabijesu), često se ističe da se javlja na mjestima gdje su higijenski uslovi loši.
– Više sam sklon da kažem da je u pitanju malograđanština. Nažalost, mnogi zbog stida ne žele da priznaju da su se zarazili jer se bolest vezuje za nehigijenu, pa izbjegavaju da se jave ljekaru i tako zaraze sve ukućane. Naravno, i skabijes se uspješno liječi – naglašava dr Drljević.
Povratak difterije u Evropi
S druge strane, u Evropi se bilježe slučajevi difterije – izuzetno opasne bolesti koja je nekada nazivana „smrtonosnom dječijom pošasti“. Prema izvještaju Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC), ove godine je prijavljeno 13 slučajeva difterije, prošle godine 56, a 2023. čak 165. Slučajeve su prijavile 10 evropskih zemalja, najviše Njemačka, Austrija, Velika Britanija, Švicarska i Francuska.
Vakcina je lijek
U Bosni i Hercegovini već dugi niz godina nije zabilježen nijedan slučaj difterije, a prema riječima dr Drljevića, najefikasniji i najsigurniji način zaštite je vakcina.
– Imunizacija se sprovodi trovalentnom vakcinom, tj. vakcinom protiv difterije, tetanusa i velikog kašlja. Dakle, imamo lijek – a to je vakcina – poručuje dr Drljević.
Zdravlje
OPASNOST za zdravlje! Promjene vremena NAJTEŽE padaju ovim LJUDIMA!

Promjene temperature vazduha i vremenskih prilika mogu izazvati i zdravstvene tegobe, posebno kod osoba koje već imaju određenu terapiju zbog bolesti.
U Srbiji su posljednjih dana zabilježene ekstremno visoke temperature, koje su išle do čak paklenih 39 stepeni.
Međutim, od danas i narednih dana očekuje se veća količina padavina, grad i olujni udari vjetra.
Iako je temperatura prelazila i 35 stepeni, u narednim danima dolazi do naglog pada temperature, najavio je Republički hidrometeorološki zavod.
Ovi vremenski uslovi i te kako utiču na zdravlje ljudi, a najviše problema mogu da imaju kardiovaskularni bolesnici.
Osjetljivost na pad temperature rjeđa je nego osjetljivost na toplotu, ali uobičajeni simptomi koje možemo osjetiti su depresija, umor i prehlade, koje su izraženije posebno ako su u spoju sa čestim promjenama temperature.
Upravo tada naša tijela doživljavaju šok, koji utiče na primarne bolesti ljudi, ali i na one ljude koji nemaju problema sa zdravljem.
Zašto reagujemo na promjenu vremena?
Velike razlike u atmosferskim pritiscima izazivaju tegobe i kod zdravih i kod bolesnih ljudi. Prilikom pada temperature, a pogotovo drastičnog, može da dođe do velikog skoka krvnog pritiska, dok pacijenti koji boluju od astme mogu da imaju jače napade.
Kada dođe do zahlađenja, krvni sudovi se grče i probleme mogu imati osobe koje boluju od angine pektoris. Kod njih se u tim situacijama javljaju bolovi u grudima.
Prvi korak ka sprečavanju ozbiljnijih zdravstvenih problema jeste prevencija. Savjetuje se redovna provjera krvnog pritiska.
Temperaturni šok zadaće muke i zdravima, a promjena vremena uticaće i na djecu, koja mogu da budu razdražljiva.
Ko je najosjetljiviji na vremenska kolebanja?
Gotovo sve osobe reaguju na nepovoljne vremenske prilike, ali su najosjetljivije one koje pripadaju grupi meteoropata.
Meteoropata je čovjek kod koga su pojava tegoba ili pogoršanje osnovne bolesti redovno u vezi sa određenim vremenskim prilikama.
Zdravlje
MNOGI SE NEĆE OSJEĆATI DOBRO! Pripremite tijelo za TEMPERATURNI ŠOK!

U jednom trenutku osjećate se kao u pustinji, a već sljedećeg vjetar nosi sve pred sobom – dobro došli u ljeto 2025.
Ispred nas je, prema najavi srpskoj meteorologa Đorđa Đurića – vrijeme za koje ljekari kažu da je “klasična zamka za tijelo i mozak”: najprije ekstremna vrućina, a zatim nagli pad pritiska i temperature, oluja, mogući grad i kiša kao iz kabla.
Ako ste meteoropata, hronični bolesnik ili prosto neko kome ne prija ni sunce ni oluja – danas i narednih dana morate biti posebno pažljivi. Šta nas tačno čeka?
Temperature do 40°C – u većem dijelu Srbije i BiH
UV indeks ekstremno visok – opasnost za kožu i oči Linker
Vazdušni pritisak naglo u padu – tijelo to osjeća
Uveče: oluje, grad, jak vetar i pljuskovi
Za mnoge je ovaj tip vremena okidač za sve – od migrena, nesanica i nervoze do gušenja, lupanja srca i napada panike.
Šta treba da uradite tokom paklenog dana? 1. Ne izlažite se suncu bez preke potrebe (posebno između 10 i 17 časova)
Iako izgleda kao kliše, ovo je jedina preporuka koja bukvalno može da vas spase od toplotnog udara.
• Nosite laganu, široku i svjetlu garderobu (najbolje pamučnu).
• Obavezno pokrivalo za glavu, sunčane naočare i krema sa zaštitnim faktorom 50+.
• Ne izlazite iz kuće bez flašice vode i eventualno – elektrolita.
2. Hrana: Lako, lagano i što više tečnosti
• Zaboravite na masnu i tešku hranu. Birajte svježe voće, povrće, jogurt, supe, čorbe.
• Kafa i alkohol dodatno dehidriraju – ograničite ih.
• Lubenica, krastavac, paradajz – vaši najbolji saveznici.
Kako preživjeti vremenski preokret?
1. Glavobolje, vrtoglavice i “pritisak u grudima” su očekivani
Kada se vazdušni pritisak naglo mijenja, tijelo često reaguje kao da je u vanrednom stanju.
• Ako ste hronični bolesnik, ne mijenjajte terapiju bez konsultacije sa ljekarom.
• Kod pada pritiska, ležite, podignite noge, pijte vodu i dišite duboko.
• Izbjegavajte velike napore i vožnju odmah nakon izlaska iz zatvorenog prostora.
2. Ako osetite “tup bol”, malaksalost ili nemir – to je signal da stanete
Tijelo će vam uvek reći kad mu je dosta.
Najčešći simptomi prije oluje:
• pritisak iza očiju
• zujanje u ušima
• ubrzan rad srca
• neobjašnjiva razdražljivost
Odmarajte, hidrirajte se, povucite se iz gužve i sačekajte da tijelo “uhvati ravnotežu”.
Veče donosi opasnost: Kako se ponašati tokom oluje
• Ne ostajte napolju kada počne vetar i grmljavina
• Ne parkirajte kola ispod drveća
• Izbjegavajte balkone, otvorene prozore i terase
• Ne palite vatru na otvorenom
• Ne koristite električne uređaje dok grmi
Oluje koje se danas očekuju u Srbiji lokalno mogu biti vrlo opasne – sa gradom, vetrom i obilnim padavinama.
Hronični problemi – ko je danas najugroženiji?
Osobe sa kardiovaskularnim bolestima
Astmatičari i alergičari (usljed zagušljivog vazduha i promjene fronta)
Stariji ljudi i deca – brzo gube ravnotežu telesne temperature
Osobe sa psihičkim smetnjama – mogu osjetiti pogoršanje simptoma
Ukoliko imate bilo kakav osećaj nelagodnosti, mir, hladna prostorija, voda i odmor su prvi koraci. Ako ne pomaže – ne čekajte da postane ozbiljno.
Sutra i narednih dana: Od vrućine do jesenjih temperatura
U srijedu – osveženje širom Srbije: temperatura od 20 do 26°C
Četvrtak i petak – sveže, promjenljivo, sa mogućim povremenim pljuskovima
Vikend – povratak sunčanog vremena
Od 14. jula – novi toplotni talas i temperature preko 35°C
Zato je ovaj period posebno opasan – jer tijelo ne stiže da se adaptira na promjene koje idu iz krajnosti u krajnost.
Za kraj savjet: Danas se ne “izdržava”, danas se – čuva glava
Ako vam deluje kao da „svi kukaju” na vremensku prognozu – to nije slabost, već opravdana briga za zdravlje. Vrijeme kakvo nas čeka je naporno za svako tijelo, a posebno za organizme koji su već oslabljeni, pod terapijama ili pod stresom.
Odustanite od previše planova.
Odložite naporne obaveze.
Slušajte svoje tijelo i ozbiljno shvatite signale koje vam šalje.
Jer, pre nego što padne kiša – ne smijete pasti Vi, navodi Ona.rs.
-
Hronika1 dan ago
ŠOKANTNO! Policija Oštre Luke BRUTALNO pretukla Zorana Karana!
-
Politika2 dana ago
DODIK: Muslimani prikrivaju priču o ZLOČINIMA NAD SRBIMA i forsiraju svoju laž
-
Banjaluka2 dana ago
BANJALUKA BRINE O NAJSTARIJIMA: 25.000 penzionera vozi se besplatno gradskim prevozom!
-
Region2 dana ago
VUČIĆ SE OBRUŠIO NA OPTUŽBE BEĆIROVIĆA: “Ovo neće stati na lažima”
-
Politika2 dana ago
MILIONI ZA LOBISTE, A GRAĐANI BEZ LIJEKOVA! Ko puni džepove preko okeana i ZBOG ČEGA?!
-
Region2 dana ago
VUČIĆ PORUČIO: Srbija će proći kroz još mnogo muka, ali ćemo uvijek čuvati svoju zemlju i narod
-
Društvo2 dana ago
ZA ZLOČIN JOŠ NIKO NIJE ODGOVARAO: Petrovdan 1992. – podsjetnik na stradanje 69 Srba u Zalazju
-
Hronika1 dan ago
OVO SU OTAC I SIN MILAN (13) KOJI SU UBIJENI! Ujak ih namamio u kuću, pa upucao bez milosti