Connect with us

Sport

NOVAK DOBIJA I VAN TERENA! Revolucija u tenisu

Asocijacija teniskih profesionalaca najavila je program “Baseline”, koji će početi da se implementira od 2024. godine, a za koji se najviše borio srpski teniser Novak Đoković.

Radi se o transformativnom programu finansijske sigurnosti za ATP igrače i ovaj recept će biti isproban u naredne tri sezone.

Kako je saopštenu na sajtu, radi se o pionirskoj inicijativi koja se prvi put u istoriji sprovodi na Turu.

Program se sastoji od tri stuba koji predstavljaju značajan korak ka tome da što veći broj igrača može da živi od tenisa.

Prvi stub programa je zagarantovana osnovna zarada za 250 najboljih tenisera svijeta.

Svaki Top 100 igrač će dobiti po 300.000 dolara, oni koji zauzimaju mjesto između 101. i 175. dobiće 150 hiljada, dok će oni od 176. do 250. pozicije inkasirati 75.000 dolara.

Ovo će pomoći igračima da svoju sezonu planiraju sa većom sigurnošću i fokusom na igru i tim koji okupljaju. Zapravo ovde se radi o pokrivanju troškova trenera, fizioterapeuta, putovanja.

NOVAK ĐOKOVIĆ
FOTO: TENNIS TV/YOUTUBE/SCREENSHOT

Drugi stub fokusira se na zaštitu od povreda, pružajući podršku igračima koji zbog zdravstvenih problema ne mogu da igraju više od devet ATP turnira ili čelendžera.

U zavisnosti od plasmana, igrači će dobiti između 50 i 200 hiljada dolara, kako bi prevazišli težak period i fokusirali se na oporavak i povratak na teren.

Treći stub programa pomoći će igračima koji dolaze i tek treba da se okušaju u profesionalnom tenisu.

Prvi ulazak u Top 125 na ATP listi donijeće igraču 200.000 dolara, koje će biti plaćeno unaprijed za narednu sezonu.

Ova tema je zapravo bila osnova pokretanja nove organizacije (PTPA), koju je osnovao Novak Đoković prije nekoliko godina, navodi B92.

Srpski teniser je zajedno sa svojim partnerima uporno isticao probleme sa kojima se suočava velika većina igrača, te je očigledno da su ovi pritisci uticali na ATP da uradi nešto konkretnije na ovom polju.

 

Sport

STRAŠNE VIJESTI: Poginuo fudbaler Liverpula Diogo Žota!

Fudbaler Liverpula Diogo Žota poginuo je u saobraćajnoj nesreći u provinciji Samora (Španija). Kako se navodi, sve se dogodilo na auto-putu, a zajedno sa njim u automobilu bio je i njegov brat. Obojica su preminula na licu mjesta, navodi “Marka” i više detalja znaće se kasnije o ovom nemilom događaju.

Radi se o Portugalcu, sjajnom napadaču, koji je imao samo 28 godina i koji je za nekoliko dana trebalo da se pojavi na ljetnim pripremama kluba za novu sezonu.

Prije samo pet dana, Dijogo Žota se i oženio dugogodišnjom partnerkom sa kojom ima troje djece.

Nastavi čitati

Sport

ĐOKOVIĆ VJERUJE U TITULU NA VIMLDONU: “Da to ne mislim, ne bih bio ovdje”

Novak Đoković ističe da vjeruje da će osvojiti Vimbldon – jer da nije tako ne bi dolazio da igra.

Srpski teniser Novak Đoković plasirao se u drugo kolo Vimbldona pošto je sinoć, u kasnim večernjim časovima, došao do pobjede nad Aleksanderom Milerom iz Francuske. Mučio se ozbiljno Đoković, ne samo sa svojim rivalom nego i sa drugim stvarima, pošto je uzeo i tablete koje su mu pomogle da riješi stomačne probleme.

Međutim, niti jednog trenutka nije razmišljao da odustane. U glavi je samo razmišljao kako da pobijedi, tako da pred sobom ima još šest “izazova” koje želi da okonča na Vimbldonu.

“Ne bih bio ovdje da ne mislim da imam šansu da osvojim Vimbldon”, rekao je Novak Đoković uz jasan osmijeh na licu.

“Uvijek imam šansu da pobijedim, zaradio sam pravo na taj osjećaj. Imao sam već mnogo uspjeha ovdje u posljednjih desetak godina. Šest finala zaredom sam odigrao, niko me nije pobijedio osim Alkaraza. Igram sljedeće kolo sa Denom Evansom, biće teško, uvijek sam osjećao da je trava, pogotovo u drugom dijelu karijere, moja najbolja podloga”.

Da li je Novak promijenio igru na Vimbldonu?
Ako ste primijetili da je igrao drugačije, niste jedini. Novak Đoković se prilagođavao na Vimbldonu i uspio je da napravi neke nove stvari koje ćemo gledati od njega u ovoj fazi karijere.

“Ako se vratimo na početak moje karijere, izlazio sam na mrežu poprilično. Igrao sam takav tenis, da napadnem svaku kratku lopticu na svakoj podlozi. Onda sam se malo vratio, pa nisam toliko želio da idem na mrežu, bio sam pasivniji, tako da zavisi sve… Na bitnim poenima pokušavam da izađem na mrežu, da ga iznenadim, zatvorim uglove, a i zavisi protiv koga igram. Uvijek želim da imam sve udarce u svom arsenalu, da budem raznovrstan i da mogu da se priviknem na svakog protivnika. Mislim da ovih dana morate da imate kompletnu igru”, rekao je Đoković obraćajući se medijima.

“Nema toliko servis volej igrača jer su riterneri sve bolji, loptice su veće i teže, nije lako završiti poene na mreži… Ali, na ovoj podlozi jeste bitno ako imate samopouzdanje da izlazite na mrežu i znate kako da se pozicionirate. Ne bih rekao da mi voleji dolaze prirodno, ali u posljednjih 6,7 godina jesam napredovao u servis voleju”.

Nastavi čitati

Sport

SRPKINJE LETJELE U SLOVENIJI! Ivana i Angelina donijele BODOVE SPASA, Belgijanka slavila zbog jednog skoka!

Srpske atletičarke osvojile su danas dva druga mjesta na Evropskom ekipom prvenstvu u Mariboru.

Poslije Ivane Španović u troskoku, važne bodove Srbiji u borbi za plasman u Prvu diviziju obezbjedila je i Angelina Topić.

Sjajna skakačica u vis zabilježila je rezultat 1,93, koliko je imala i Marel Mes iz Belgije – ali iz manje pokušaja, pa je njoj pripalo prvo mjesto.

“Angelina je sjajno skakala sve do visine od 1,91 m, gde je imala prve probleme. Rušila je oba puta, a tu je stala i Kipranka Elena Kuličenko, koja je završila kao treća. Ipak, usledio je ispravan za Angelinu u momentu kada više nije imala pravo na grešku, pa se granica pomerila na 1,93 metra”, piše “Telegraf”.

“Belgijanka Merel Mes je sjajno skočila i iz prve je imala ispravan skok, što joj je bio najbolji lični rezultat u karijeri. Angelina je ponovo bila pod pritiskom, ali je iz drugog pokušaja savladala ovu visinu i granica je onda pomerena na 1,95. Tu su oborile i Merel Mes, ali i Angelina Topić. Pošto je ovo takmičenje specifično i računaju se prethodna rušenja, Angelina Topić je imala samo jedan pokušaj za 1,95, ali je srušila, pa je Belgijanka došla do pobede”.

Angelina Topić je ovim drugim mjestom donijela reprezentaciji 15 bodova na Evropskom prvenstvu druge divizije.

Srbija je ovim bodovima obezbjedila opstanak u Drugoj diviziji kao prva “iznad crte” kada je u pitanju ispadanje u treći rang. Lošije su bile ekipe Kipra, Bugarske i Letonije.

Nastavi čitati

Aktuelno