Connect with us

Banjaluka

Za dio domaćinstava cijena je ista, ostali prepušteni tržištu i “borbi” za struju

Za malo više od mjesec dana u Banjaluci će početi sezona grijanja koja će, po onome što sada vidimo i znamo, donijeti brojne neizvjesnosti.

“Eko-toplana” koja upravlja gradskim sistemom za daljinsko grijanje požalila se da nema dovoljno sirovine za kotlove. Istovremeno, poskupilo je grijanje u zgradama kojima energiju dostavljaju privatne kompanije.

Mnogi su odlučili da pređu na struju, a upravo zbog toga iz Elektrokrajine je stiglo upozorenje da infrastruktura to neće moći izdržati.

Domaćinstva koja žive u privatnim objektima u žurbi su tokom ljeta nabavljala pelet, koji se plaćao “suvim zlatom” – od 550 do 650 KM po toni.

Cijena grijanja će ostati ista samo za domaćinstva kojima toplotu dostavlja “Eko-toplana”. Skupština grada Banjaluka u julu je odlučila da odobri subvenciju od dva miliona KM kako ne bi došlo do poskupljenja grijanja, nakon žalbi iz “Eko-toplane” zbog poskupljenja energenata i struje.

“Grad Banjaluka određuje cijenu komunalne usluge grijanja, za daljinsko grijanje, koje je povjereno Eko toplani. Cijena je posljednji put utvrđena 2018. godine kada je ‘Eko-toplana’ počela sa pružanjem ove usluge. U skladu sa Zakonom o komunalnim djelatnostima davalac usluge ima pravo da koriguje cijenu kada troškovi porastu. Ukoliko Grad ne odobri povećanje cijena onda je dužan dati subvenciju”, pojasnio je gradski menadžer Bojan Kresojević odluku da Grad subvencioniše “Toplanu”.

Kresojević kaže da je ovo preduzeće u datim okolnostima (opšte poskupljenje energenata) ostvarilo pravo na povećanje cijene od 30 odsto, a da bi za pokrivanje ovog poskupljenja bilo potrebno izdvojiti šest miliona maraka subvencije.

“Međutim, uvažavajući izazove koje imamo u budžetu i druge stavke, mi smo postigli dogovor sa ovim preduzećem da one iznose dva miliona maraka. To nisu subvencije po domaćinstvu već samo za nadoknađivanje rasta troškova u minimalnoj mjeri da bi preduzeće i dalje moglo poslovati pozitivno. Inače je 19.000 domaćinstava obuhvaćeno ovim sistemom”, pojasnio je Kresojević za Mondo.

Mimo tih 19 hiljada stanova koji će zahvaljujući subvrncijama Grada plaćati istu cijenu kao prošle zime, oni koji se griju na kotlove u privatnom vlasništvu ili sopstvene, a troše drvo ili pelet, prepušteni su “zakonima tržišta”.

Oni bi se za pomoć trebali obratiti Vladi Republike Srpske, odnosno Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede odgovara Kresojević, na naše pitanje da li je Grad razmatrao da nađe način da eventualno pomogne i drugim građanim tokom sezone grijanja.

“Oni treba da interveniše na tržištu. ‘Šume RS’ su najveće preduzeće po broju zaposlenih, imaju 5.700 radnika. Mi imamo prirodne resurse koje izvozimo u Federaciju i čak u inostranstvo. Postoji ta neka regulativa, ali nedovoljno efikasna. ‘Šume RS’ trebaju za svako domaćinstvo u Srpskoj, ne samo za Banjaluku, da obezbijede garantovanu količinu (energenta) po starim cijenama i na taj način će biti riješen problem”, stav je Bojana Kresojevića.

Tvrdi da “Šume RS” selektivno dodjeljuju ugovore nakupcima i oni proizvoljno dodjeljuju cijene i izvoze drvo, dok ostali na domaćem tržištu nemaju ogrjev po normalnim cijenama.

“Definitivno, na to tržište može da utiče samo Vlada Republike Srpske”, zaključuje.

Banjaluka

TEATAR FEST „PETAR KOČIĆ“ od 3. do 9. juna u Narodnom pozorištu Republike Srpske

Ovogodišnji 26. Teatar fest „Petar Kočić“ biće održan od 3. do 9. juna u Narodnom pozorištu Republike Srpske pod sloganom „Ko sam ja“.Teatar fest biće svečano otvoren 3. juna koncertom Simfonijskog orkestra Narodnog pozorišta Republike Srpske, a kako navode iz Narodnog pozorišta Republike Srpske oko stotinu učesnika, članova hora, solisti i specijalni gosti učiniće otvaranje nezaboravnim.Festival se nastavlja izvođenjem pet predstava, koje su uvrštene u takmičarsku selekciju, a završava 9. juna predstavom Narodnog pozorišta u Beogradu „Sitnice koje život znače“ koja će biti odigrana u čast nagrađenih.

-Cijena paketa ulaznica iznosi 130 KM, a u prodaji je od 10. maja, pa iskoristite priliku da na vrijeme obezbijedite svoja mjesta. Svima koji se odluče za kupovinu paketa NP RS poklanja koncert za svečano otvaranje i jednu predstavu iz takmičarskog programa – navedeno je u saopštenju u Narodnom pozorištu Republike Srpske.

Teatar fest „Petar Kočić“ je podržao Grad kroz Kalendar kulturnih manifestcija za 2024. godinu.

Nastavi čitati

Banjaluka

RAFTING KLUB KANJON “Deset godina od poplava – svi smo sada puno spremniji”

Prije tačno deset godina, Banjaluka sjeverni dio Republika Srpska pogodile su katastrofalne poplave. U tim trenucima, ugroženom stanovništvu Doboja, Banjaluke i Šamca, prvi su u pomoć pritekli banjalučki rafteri, sve sa ciljem da se spasi stanovništvo.

– Mi možda tada i nismo znali sve što sada znamo, ali stavili smo se nesebično na raspolaganje, ne samo mi u RK Kanjoj, već mnogi klubovi, inistitucije, iz nevladinog sektora, svi su stali oko jednog ijedinog cilja. Ja mogu svima sada samo da čestitam, kao i našim članovima. Mi smo tu vidjeli neke od scena koje nikada u životu nismo vidjeli u životu, i praktično smo se borili sa stihijom – kaže predsjednik RK Kanjon, Aleksandar Pastir.

Puno je priča ispričano iz potopljenog Doboja, ali uvijek se valja prisjetiti i ispičati neku, možda nikad ispričanu priču, kažu u banjalučkom RK Kanjon.

– Nešto što je na mene ostavilo utisak, pošto smo i mi u Kanjonu bili potpoljeni, otišli smo u Doboj, poslije toga u Šamac, ostavili smo Kanjon, sedmi dan smo se tek vratili, sve je ovdje bilo uništeno. I u nekom momentu, renoviranja Kanjona, svi sun am se stavili na raspolaganje, naši prijatelji iz Federacije BiH, Srbije, Slovenije, i praktično smo to svojim snagama sanirali. I onda u jednom momentu dolazi jedan čovjek iz Doboja kojeg sam ja prepoznao iz te poplave, i čovjek mi reče, ja sam tu kao izaslanik stanovnika grada Doboja da se vama pomogne. Oni su prepoznali sve ono što smo mi uradili za Doboj i riješili da nama pomognu. Mi smo naravno odbili, ali eto ostaće upamćeno – kazao je Pastir.

Foto: Elta TV

Na kraju zanimalo nas je, da li smo danas spremniji u odnosu na tu 2014. Godinu, da li bi u slučaju elementarnih nepogoda reagovali brže i bolje.

– RK Kanjon nije stao nakon 2014. nego smo nastavili sa našim obukama, unaprijedili smo naša znanja izuzetno, ušli smo u RESCUE 3, Europe, imamo sve licence, obučavamo se punih deset godina za ne daj Bože.

Foto: Elta TV

Nadamo se da nikada nećemo morati da upotrijebimo to svoje znanje. I mi i mnogi drugi su radili na svom usavršavanju, i mislim da ako bi se dogodila ponovo neka velika elementarna nepogoda poput poplave 2014, da bi svi reagovali brže i bolje – rekao je Pastir.

Foto: Elta TV

Upravo tako, nadajmo se da se nikada više nikome neće ponoviti 2014. godina, ali s druge strane dobro je znati da postoje ljudi koji su spremni dati sebe da spasu ugroženo stanovništvo, kao što je bio slučaj prije tačno deset godina.

Ljubinko Spasojević/Srpska Cafe

Nastavi čitati

Banjaluka

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković boravi na Svetoj gori: “DUHOVNI MIR I LJEPOTA”

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković boravi na Svetoj gori, gdje je snimio kratak video-zapis.

Evo nas na Svetoj gori i imam želju da vam pokažem dio ove duhovne ljepote i duhovnog mira, ako je to uopšte moguće dočarati preko jednog video-zapisa, objavio je Stanivuković na društvenim mrežama.

– Već sutra ćemo posjetiti našu svetinju Hilandar – najavio je gradonačelnik Banjaluke.

Nastavi čitati

Aktuelno