Connect with us

Društvo

Protest taksista u Doboju: Hoće da nas slome, da nam uzmu hljeb

Taksi stajališta u Doboju ostala su jutros prazna jer su se ovdašnji taksisti zaputili u protestnu vožnju, izražavajući tako svoje nezadovoljstvo što im konkurentski “Eurotaxi”, kako tvrde, otima ne samo mušterije, nego i taksi mjesta.

“Dolaze nam na štandove koje smo mi dobili legalno, imamo dozvole. Oni su spustili cijenu ispod tržišta, namjerno, da nas slome, ja ne vjerujem da su oni u profitu, da uopšte posluju pozitivno, nego je to taktika da nam uzmu hljeb. Naše cijene su odobrene na republičkom nivou, nismo mi izmišljali cijene, znači prema standardu stanovnika Eurotaxi ima deset vozila, rade 24 sata u dvije smjene sa 20 vozača, znači 24 sata su prisutni, to je totalna otimačina. Naše udruženje ima 25 vozila sa 25 vozača, a negdje u zakonu možete svi provjeriti, kome je interesantno, stoji da je jedan taksista na hiljadu stanovnika. Znači, otprilike na Doboj koji ima oko 24.000 stanovnika naš broj taksista od 25 je sasvim dovoljan”, rekao je Miroslav Kikić, jedan od dobojskih taksista.

Ovdašnji taksisti ističu da je zakonom predviđeno da svaki novi prevoznik ili grupa prevoznika koji žele da se bave ovom djelatnošću, da bi dobili licencu treba da dobiju odobrenje od Udruženja taksista Doboj što u konkretnom slučaju nije učinjeno.

“Utvrdili smo da Gradska uprava Doboj nije izdala licence za zakonit rad novog udruženja ‘Eurotaxi’. Posebno treba obratiti pažnju da se u ovom slučaju radi o nelegalnoj konkurenciji koju je grad dozvolio prema ovim ljudima koji godinama egzistitraju i rade na teritoriji grada Doboja jer je omogućio bez njihove saglasnosti niže cijene prevoza, što nije u skladu sa pravilnikom koji je grad Doboj donio 2018., tako da ovi ljudi imaju veliki problem i mogućnost da se ugase”, izjavila je Biljana Rakočević, pravna zastupnica Udruženja taksista.

Šta o protestu dobojskih taksista, te tvrdnjama da njihovi vozači rade nelegalno imaju da kažu u firmi “Eurotaxi” nismo uspjeli saznati, a Boris Jerinić, gradonačelnik Doboja je poručio da svako ima pravo da izražava svoje nezadovoljstvo.

“Ono što znam je da je konkurencija uvijek dobrodošla. Grad Doboj nikada nije naplaćivao javne površine koje oni koriste, tj. taksi mjesta, iako su javne površine u vlasništvu grada, znači svi imaju jednaka prava. Dolaskom ‘Eurotaxija’ se pokazalo da građani imaju bolju uslugu. Imaju ljude koji su organizovani, pozivam i taksiste dobojske da se organizuju. Prije rata je bio dežurni telefon i bio je dispečer koji se uvijek javljao na telefon. Vi morate sada poznavati lično ili imati privatan broj. Dvadesetprvi je vijek, svi napreduju, svi ulažu u inovacije, ja mislim da je prvenstveno moj zadatak da brinem o građanima da oni imaju što bolju uslugu. Ja njih pozivam da oni unaprijede svoju uslugu, da svojom uslugom koja će biti bolja od konkurencije, eliminišu konkurenciju i neka nastave da rade. Znači, svi imaju jednake uslove, imaju podršku grada”, kazao je Jerinić.

Izvor: Nezavisne novine

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno oblačno sa povremenim pljuskovima

U većem dijelu zemlje očekuje se umjereno do pretežno oblačno vrijeme, uz lokalne pljuskove koji će povremeno osvježiti atmosferu. Najizraženiji padavinski režim očekuje se u višim predjelima i na zapadu zemlje, dok će južne i sjeverne oblasti imati nešto stabilnije vremenske prilike.

Vjetar će biti slab do umjeren, uglavnom južnog i jugozapadnog smjera, što će doprinositi prijatnijem osjećaju temperature, naročito u popodnevnim satima.

Jutarnje temperature kretale su se između 10 i 16 stepeni Celzijusa, dok se na jugu zemlje očekuju i vrijednosti do 18 stepeni. Najviše dnevne temperature biće u rasponu od 17 do 23 stepena, dok će se na jugu i sjeveru zemlje živa na termometru penjati i do 25 stepeni.

Iako vremenski uslovi neće biti u potpunosti stabilni, građani mogu planirati kraće boravke u prirodi uz oprez zbog mogućih kratkotrajnih pljuskova.

Nastavi čitati

Društvo

NEMA RAZLOGA ZA RADOST! Evo kakve nas vremenske prilike očekuju do kraja maja

Usljed pojačane ciklonske aktivnosti nad Evropom, u Bosni i Hercegovini se u naredne dvije sedmice očekuje nestabilno vrijeme, praćeno čestim padavinama i izraženim oscilacijama temperaturnog režima.

Do petka se očekuje dotok toplije vazdušne mase sa juga, što će usloviti postepeni porast temperature vazduha, uz povremene slabe padavine u obliku pljuskova.

Od 23. do 27. maja prognozira se nova promjena vremena, uz prodor hladnijeg vazduha sa sjevera. U tom periodu očekuju se niže temperature u odnosu na višegodišnji prosjek, kao i obilnije padavine, posebno na sjeveru zemlje. Na jugu zemlje, povremene slabe padavine moguće su do 25. maja, nakon čega se prognozira stabilnije i suvo vrijeme uz pojavu bure, koje bi se moglo zadržati do kraja mjeseca.
Do 23. maja jutra u Bosni sa temperaturama od 7 do 12 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 9 do 14 stepeni Celzijusovih. Tokom dana, u Bosni se očekuju temperature od 15 do 20 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 19 do 24 stepeni Celzijusovih.

Stiže hladniji period

Hladniji period uz temperature vazduha niže od prosječnih, očekuje se od 23. do 27. maja. U Bosni će minimalne vrijednosti biti od 4 do 9 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini između 6 i 11 stepeni Celzijusovih. Dnevne temperature u Bosni kretaće se od 10 do 15 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 16 do 20 stepeni Celzijusovih, prenosi N1.

Porast temperatura

Blagi porast temperatura moguć je od 28. maja, sa vrijednostima tokom jutra u Bosni od 6 do 11 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini između 8 i 13 stepeni Celzijusovih, danju temperature u Bosni kretaće se od 13 do 18 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 18 do 23 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz FHMZ BiH.

Nastavi čitati

Društvo

Obućari ostaju bez narudžbi, PLJUŠTE OTKAZI

Industrija tekstila, kože i obuće u Republici Srpskoj nalazi se u velikom problemu, jer im je smanjena potražnja, ali i prodaja njihovih proizvoda, došlo je do otpuštanja radnika, ističu naši sagovornici iz ove oblasti te dodaju da je ova privredna grana dotakla dno.

Radovan Pazurević, vlasnik kompanije “Sanino” iz Dervente, koji je ujedno predsjednik Područne privredne komore Doboj, kazao je za “Nezavisne novine” da je veoma smanjena prodaja, a samim tim i narudžbe, te dodao, što se tiče ove grane privrede, da je dotakla dno.

“Novih partnera nemamo, ne pamtim kada nam je neko pokucao na vrata u vezi s tim pitanju”, kazao je Pazurević i dodaje da nemaju čak ni poziva da se neko interesuje za njihove usluge i proizvode.

Kako je rekao, što se tiče narudžbi koje imaju od inostranih partnera, taj broj, barem kod njih, nije se mijenjao.

“Nažalost, smanjio se broj zaposlenih radnika u ovoj grani. Mi nismo nikoga otpuštali, međutim jedan broj radnika je otišao, neko u penziju, neko u inostranstvo, ali mi zbog nedostatka posla nismo nikog otpustili”, kazao je Pazurević i dodao da je broj zaposlenih radnika sada u odnosu na godinu i po ranije manji za više od 120.

“Kada počne nova sezona, od kraja septembra i oktobra, možda bi mogla biti malo bolja situacija, samo zbog činjenice da su u proteklom periodu ispražnjena skladišta u Evropi”, kazao je Pazurević.

Da je vrlo teška situacija u ovoj oblasti, saglasan je i Marinko Umičević, tehnički direktor Tvornice obuće “Bema” iz Banjaluke, koji ističe da je kriza u Evropi uticala na takvo stanje.

“Nedavno nam je jedan naš partner za kojeg radimo javio da prekidamo saradnju, jer zatvaraju fabrike, dvije u Slovačkoj, jednu u Albaniji, jer nema prodaje obuće”, kazao je Umičević.

Kako je pojasnio, dok ne prestane sukob u Ukrajini, obućari iz Republike Srpske imaće velike probleme.

“Prodaja je stala kompletno, budući da mi u Njemačku izvozimo najviše, a oni su sada u najvećoj krizi”, kazao je Umičević i istakao da on misli da će se ova industrija ugasiti za pet-šest godina.

Pojasnio je da nema novih narudžbi, što je najveći problem ove grane.

Dodao je da je jako zabrinut šta će sve biti u narednim mjesecima.

Prema njegovim riječima, veoma je teško predvidjeti šta će se dešavati te istakao da privrednici iz ove grane na to ne mogu uticati.

Aleksandra Mihajlović Bijelić, sekretar Udruženja tekstila, kože i obuće Privredne komore Republike Srpske, kazala je da još nema naznaka za oporavak ove industrije.

“Smanjene su narudžbe, neka preduzeća čak su smanjila i broj radnika”, kazala je Mihajlović Bijelićeva.

Ističe da će, poboljšanje situacije u ovoj grani privrede zavisiti od globalnih lanaca vrijednosti.

“Još nema naznaka poboljšanja. S obzirom na to da naše kompanije zavise od stranih preduzeća za koja rade usluge, odnosno lon poslove, ona prvenstveno zavise i od ponude i potražnje na stranom tržištu”, kazala je Mihajlović Bijelićeva.

Nastavi čitati

Aktuelno